DROGA PRZECIWPOZAROWA CZY PARKING????

avanti5avanti5 Użytkownik
Mamy nowy 10-pietrowy budynek(2010).Byla przy samym domu droga przeciwpozarowa, ale pod koniec zeszlego roku Zarzad Wspolnoty podjął uchwałę,aby zamknac w/w droge popoż. i zrobiono z tej drogi parking na auta zamykany szlabanami.Droga jest ślepa(nieprzejezdna).Czy jest to zgodne z bezpieczeństwem budynku,przepisami P.poż. i sztuką budowlaną? Mamy bardzo specyficzą Wspólnote,ktora wymyśla co chcwilę jakieś tematy,a zarzadzanie jest duzo droższe od dotychczasowej spoldzielni mieszkaniowej.A miało być zupelnie inaczej..... prosze o poradę-dziekujemy.

Komentarze

  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wydzieliliście WM ze SM i jest teraz drożej? Podaj adres, bo ja w to nie uwierzę.Domyślam się ,że nie masz samochodu i dlatego te parkingi Ciebie denerwują.
    ale pod koniec zeszlego roku Zarzad Wspolnoty podjął uchwałę,aby zamknac w/w droge popoż. i zrobiono z tej drogi parking na auta zamykany szlabanami
    Zarządy nie podejmuja uchwał, robią to własciciele. Jeżeli tak było , trzeba było zaskarżyć ją do sądu ,że narusza Twój interes prawny. Poproszę więcej szczegółów odnośnie tej drogi. Co to znaczy droga? Podwórko, ulica? Czyja to własność? Domyślam się ,że WM, ale może współwłasność poszczególnych mieszkańców WM? Status prawny jest tu bardzo istotny.
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam ponownie i na wstepie powiem ze mam samochod 2 letni Golfa Vi ktory lubi parkingi ze wzgedu na....bezpieczenstwo.Jesli to nie wystarcza to podam nr rejestracyjny.Tak,ze prosze nie sądzić ze to robie z e zlosci na parking.Problem jest inny.Parking zrobiony z drogi pozarowej jest zamykany szlabanami i rzeczywiscie ograniczyl"dzikie" parkowanie "obcych",ale zablokowal nam klientow,ktorzy boja sie wjechac na zamkniety teren ze szlabanami,bo nie wiedza,ze obowiazuje system zetonow.ALE DO RZECZY NA TEMAT. Bylem w spoldzielni mieszkaniowej,ktora wybudowala ten budynek i dowiedzialem sie ze niewielka droga wokół naszego budynku,to jest droga przeciwpozarowa- bez wyjazdu.Denerowalo to mieszkancow,wiec Zarzad Wspolnoty Mieszkaniowej ponformowal o podjeciu uchwaly,ktora byla glosowana w trybie indywidualnego zbierania głosów i podjeta zostala 20.12.2012 -regulamin parkowania na terenie Wspolnoty. A`propos drogi to grunt na ktorej jest droga(okolo4m szerokosci) nalezy do Wspolnoty jako część wspolna. Dziekuje za pomoc.Co mam ustalic i czy wspolnota da mi dokumenty ktore bysmy wspolnie sprawdzili? To jest warszawa-Mokotow Dzieki pieknie za wsparcie. Kris-Ski
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy na przekształcenie parkingu w drogę (budowę parkingu) wspólnota posiada zezwolenie wydziału architektury?
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Eddie Nie wiem czy Wspolnota posiada zezwolenie wydzialu archiektury.Moze powinienem to sprawdzic?Gdzie to nalezy poszukac,w Gminie w wydziale archiektury? Moze jeszcze jutro podejde tam moze mi powiedzą?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy na przekształcenie parkingu w drogę
    Raczej odwrotnie.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    avanti5 - czyli powraca problem z manekinami przed sklepem? Widzę ,że macie tam wesoło na Mokotowie. Ty do WM z pretensjami o szlaban, oni - o manekiny na chodniku. Muszę Cię zmartwić, WM miała prawo zrobić ze swoją własnością to co zrobiła, a domyślam się ,że zrobiła "wielkie przestępstwo" - ograniczyła wjazd i namalowała miejsca parkingowe. Jako własciciel "drogi prywatnej" zarządza nią, może wstawiać znaki drogowe jakie będzie uważać za stosowne, np. Uwaga na zwierzęta domowe. Jeżeli jesteś członkiem tej WM masz prawo zaskarżyć tą uchwałę z 20.12.2012 (6 tygodni) do sądu, uzasadniając naruszenie interesu prywatnego. Moim zdaniem bez szans. Opowieści laików o jakiś drogach ppoż włóż w bajki.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]może wstawiać znaki drogowe jakie będzie uważać za stosowne, np. Uwaga na zwierzęta domowe.
    Nie ma takiego znaku drogowego. Ustawić sobie można, ale nie da się tego wyegzekwować.
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Praktyk realista. Właśnie mineło 6 tygodni,wiec chcyba nie mogę zaskarżyc uchwały Zarzadu WM, ale przerobienie drogi P.poz. to chyba naruszenie norm bezpieczeństwa i niezgodność z prawem budowlanym.Co z tego ze WM jest właścicielem gruntu-drogi,jeśli obowiązują normy bezpieczeństwa?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    Jeżeli to rzeczywiście droga pożarowa, to wspólnota nie może ograniczać dostępu, może to potwierdzić kontrola straży pożarnej. W takiej sytuacji podjęcie uchwały nie ma żadnego znaczenia.

    z uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z 2012-05-23, sygnatura: II SA/Kr 453/12:

    "W dniu 24 listopada 2011r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w D. wydał decyzje nr [....] , którą nałożył na Wspólnotę [....] w D. (zwaną dalej Wspólnotą) obowiązek wykonania drogi pożarowej spełniającej wymagania obowiązujących przepisów tj. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 124, poz. 1030), w terminie do dnia 31 grudnia 2015r...
    Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej - właściciel budynku zapewniając ochronę przeciwpożarową jest obowiązany przygotować budynek do prowadzenia akcji ratowniczej. Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych: "Drogę pożarową o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającą dojazd pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu budowlanego o każdej porze roku, należy doprowadzić do budynku należącego do grupy wysokości: średniowysoki, wysoki lub wysokościowy, zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZŁ III, ZŁ IV lub ZŁ V."
    Podniesiono, że na gruncie przytoczonych przepisów uznać należy, iż jednym z elementów umożliwiających sprawną akcje ratowniczą jest zapewnienie drogi pożarowej do budynku. "
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiście dyskusje na tym forum to zwykłe bicie piany.
    Posesja -
    Nie ma takiego znaku drogowego. Ustawić sobie można, ale nie da się tego wyegzekwować.
    Najlepiej to łapać za słówka, ośmieszyć drugą stronę, i nie odnieść się słowem do problemu.
    Nie ma znaku drogowego "Uwaga na zwierzęta domowe"? Być może - jest znak całkowicie inny, A-18 a "zwierzęta gospodarskie". To zmieniam na Uwaga na płazy - znak w okolicach Paczkowa, uwaga na żaby - okolice Działdowa, jeże i wiewiórki - koło Brwinowa itp. To nie jest przedmiotem sporu, spór dotyczy uprawnień zarządcy drogi do jej zarządzania.
    Zarządca - to jest czysta manipulacja wycinkami z orzeczeń sądowych, na zasadzie - wpisz do wyszukiwarki - DROGA POŻAROWA - i udawaj mądrego. To orzeczenie jest "kuriozalne" , które dla kogoś obeznanego ze WM okaże się idiotyczne, sprzeczne z prawem.
    avanti5 -
    ale przerobienie drogi P.poz. to chyba naruszenie norm bezpieczeństwa i niezgodność z prawem budowlanym
    Ty już masz swoją hipotezę, potrzebujesz tylko jej potwierdzenia. Ze swojego doświadczenie powiem Ci, że wg mnie nie nastąpiło żadne naruszenie prawa.Skoro na ten parking mogą wjeżdzać samochody , to domniemywam ,że wjedzie tam i wóz strażacki.Droga pożarowa jest jedynie definicją dostępu do budynku, czyli do akcji gaśniczej.Czy na tym podwórku wcześniej nie stały samochody? Stały, ale wcześniej stały chaotycznie, a teraz stoją regulaminowo. Nie skorzystałeś ze swego prawa veta, w którym mógłbyś wskazać swoje rozterki na temat łamania przepisów, a teraz szukasz poplecznika swoich teorii. I na pewno znajdziesz.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    Nie zgadzam się z Tobą, droga pożarowa nie może być zastawiona. Jeżeli urządzono tam parking, zablokowano szlabanem, to jest to naruszenie przepisów bezpieczeństwa a jakich - to już wynika z treści orzeczenia.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Droga pożarowa jest jedynie definicją dostępu do budynku, czyli do akcji gaśniczej.Czy na tym podwórku wcześniej nie stały samochody? Stały, ale wcześniej stały chaotycznie, a teraz stoją regulaminowo. Nie skorzystałeś ze swego prawa veta, w którym mógłbyś wskazać swoje rozterki na temat łamania przepisów, a teraz szukasz poplecznika swoich teorii. I na pewno znajdziesz.

    A jak ktoś ma zginąć w pożarze, to i tak zginie, bo było mu to najwyraźniej pisane i droga pożarowa mu nie pomoże. Mniej więcej do takiego wniosku prowadzi Twoja wypowiedź.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepiej to łapać za słówka, ośmieszyć drugą stronę
    Nie miałem takiego zamiaru - ja tylko uściślam i sprowadzam na ziemię. Taki "znak" to tylko wątpliwa ozdoba, bo nie da się wyegzekwować jego przestrzegania.
    Śmiesznie samo wyszło - ale to nie ja wymyślam niestworzone rzeczy i nieistniejące znaki drogowe, żeby tylko uzasadnić nieprawdziwą tezę, że wspólnota może wszystko na swoim terenie. Otóż nie - i wspólnotę i każdego właściciela lokalu z osobna obowiązuje prawo, które w odniesieniu do warunków bezpieczeństwa w budynkach wielorodzinnych jest nawet o wiele bardziej wymagające, niż w stosunku do budynków jednorodzinnych.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i bicia piany c.d.
    Zarządca -
    Nie zgadzam się z Tobą, droga pożarowa nie może być zastawiona. Jeżeli urządzono tam parking, zablokowano szlabanem, to jest to naruszenie przepisów bezpieczeństwa a jakich - to już wynika z treści orzeczenia.
    To jest demagogia. Szkoda mojego czasu.
    Posesja - to nie moja wina ,że w latach 90 zmieniła się struktura własności wielu budynków, a ustawodawca ciągle tkwi w PRL-u.
    które w odniesieniu do warunków bezpieczeństwa w budynkach wielorodzinnych jest nawet o wiele bardziej wymagające, niż w stosunku do budynków jednorodzinnych.
    W budynkach jednorodzinnych nie ma żadnych warunków. To święte prawo własności. Mądry to wykorzysta - głupi się zabije.
    Ale oprócz krytykowania innych wypowiedzi nie usłyszałem jeszcze Twojego stanowiska w tej sprawie. Zostały złamane jakieś (jakie?) przepisy, czy nie. Jeżeli zostały, jaka jest Twoja rada?:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najpierw udziel swojej rady, bo na razie tylko recenzujesz wypowiedzi innych.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Moją radę wskazałem na początku swych wypowiedzi.Zaskarżyć uchwałę WM. Jak z tego avanti nie skorzystał, to jego święte prawo właściciela. Obecnie powinien jedynie chwalić zarząd swojej WM ,że działa w interesie swoich członków. A że nie w jego, trudno, taka jest DEMOKRACJA.Odradzam również jakiekolwiek próby zgłoszeń do urzędów, bo to strata czasu, nerwów i pieniędzy. A przy okazji przypominam ,że nie chodzi tu wcale o jakieś tam bezpiczeństwo dzieci i starców, ale o konflikt z Zarządem o manekiny. Jak dalej będzie szukał haków będzie miał więcej problemów, bo taka jest natura ludzka.On nie może nic zrobić ze szlabanem, Zarząd nic z manekinami.Samo życie.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Obecnie powinien jedynie chwalić zarząd swojej WM ,że działa w interesie swoich członków.
    Do pierwszego pożaru. Wtedy niech zarząd WM udowadnia przed prokuratorem, że działał w interesie swoich członków.
    I że parking był ważniejszy, niż bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi.
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brawo dla Praktyk-realista że parking był ważniejszy, niż bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    avanti5
    W tym linku jest wyrok w podobnej a właściwie identycznej sprawie.
    Wygląda, że z tą drogą pożarową to nie są żarty.
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1911-i-aca-58712-miejsca-do-parkowania-
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podziekowania za komentarz dla "Biedrn_ka - dodaje mi sil do dzialania.
    U nas jest 8 lokali uzytkowych na parterze i na I pietrze w budynku 10 pietrowym, jest dyskryminowanych jako "prywaciarze" a reszte mieszkancow bedacych na kredytach nie za bardzo sie licza z nami. Pozdrowienia avanti

    Nowy doklejony: 07.02.13 00:55
    niedawno przezyliśmy pozar dachu w swojej kamienicy, gdzie kluczową sprawą w interwencji strazy pozarnej był brak podjazdu do budynku (brak utwardzonej drogi przeciwpozarowej-dojazdowej!!!!) i strazacy nie mogli postawic auta z drabiną bo było miekkie podłoże i grozilo przewrotką wozu strazackiego!Na wlasne oczy widzieliśmy nasz dramat i Bogu dzieki ze wszystko skonczylo sie szczęśliwie!
    Czy powyzsza historia wystarcza za przykład,ze droga przeciwpozarowa nie powinna być likwidowana?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.