naliczanie odsetek
BRONEK
Użytkownik
Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii.
Niektórzy członkowie naszej wspólnoty zalegają z uiszczeniem opłat za wykonane usługi zgodnie z wcześniej podjętą uchwałą wspólnoty. Czy zarządca samoczynnie może naliczyć ustawowe odsetki. Czy powinna być podjęta uchwała przez wspólnotę co do ustalenia wysokości i sposobu naliczania odsetek od nieterminowych płatności.
Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
Niektórzy członkowie naszej wspólnoty zalegają z uiszczeniem opłat za wykonane usługi zgodnie z wcześniej podjętą uchwałą wspólnoty. Czy zarządca samoczynnie może naliczyć ustawowe odsetki. Czy powinna być podjęta uchwała przez wspólnotę co do ustalenia wysokości i sposobu naliczania odsetek od nieterminowych płatności.
Z góry dziękuję za wyjaśnienia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Prawo naliczania odsetek wynika wprost z ustawy i nie wymaga jakiś dodatkowych czynności, np. podjęcia uchwały. Wysokość odsetek określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Mocą obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r.w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1434 ) wynoszą one 13 % w stosunku rocznym.
Więcej na ten temat w artykule:
"Jakie odsetki może uchwalić wspólnota mieszkaniowa"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/494-jakie-odsetki-moze-uchwalic-wspolnota-mieszkaniowa
Jeżeli te zaległości dotyczą zaliczek (opłat) na koszty zarządu to oczywiście odsetki tak, począwszy od 11-go danego miesiąca.
Natomiast jeżeli to są zaległości za media dostarczone do lokalu - to wspólnota nie ma prawa naliczać odsetek, bo wspólnota zarządza tylko NW a nie lokalami.
Oto wybiórcze fragmenty dwóch orzeczeń w tej sprawie.
„…Zdaniem sądu nie było przeszkód technicznych do wyliczenia części opłat za media, które ponoszą właściciele, a części wspólnej nieruchomości. W wyniku tak przyjętych założeń ewentualna nadpłata w należnościach za wodę lub ciepło powinna stanowić własność właściciela danego lokalu, a nie pozostawać w dyspozycji wspólnoty, jak to było w zwyczaju(...) Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa pobierać od właścicieli odsetek za zaległości w opłatach za wodę i ciepło zużyte w mieszkaniach.
Sąd Apelacyjny stwierdził, że zgodnie z ustawą o własności lokali każdy właściciel mieszkania ma obowiązek płacić rachunki za swój lokal oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. Do tych pierwszych zaś zalicza się opłaty za media dostarczane do lokali, a nie do części wspólnych nieruchomości. Wspólnota nie powinna stosować do pobierania należności za media zużyte w lokalach art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali…” – wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku sygn. I ACa 1592/11
„…Obowiązkiem właściciela lokalu jest pokrywanie dwojakiego rodzaju wydatków. Pierwsze - to koszty zarządu nieruchomością wspólną...(art. 14 ustawy)...Drugi rodzaj wydatków ponoszony przez właścicieli - to wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu (art. 13 ust. 1 ustawy) …” - wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 22.02.2001 r. (I ACa 1309/2000)
Ewentualne protesty niektórych, że wyrok sądu z Gdańska to porażka, że namawiam do niepłacenia, itp. są tylko pobożnymi życzeniami ich autorów, którym to jest nie w smak.
Nie dotyczyła też (bo nie mogła dotyczyć) lokali - wspólnota nie jest od tego, żeby zajmować się samodzielnymi lokalami.
Dostawa mediów odbywa się na podstawie umowy, a nie uchwały.
Zawarcie umowy na dostawy mediów do nieruchomości nie wymaga żadnej uchwały, bo to czynność zwykłego zarządu.
Znam tez inne absurdalne wyroki, np. Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w którym Sąd ten stwierdził, że uchwała we wspólnocie zostaje podjęta większością obecnych na zebraniu.
Zachowajmy zdrowy rozsądek.
Że wszytkie opłaty "wrzuca się do jednego wora" jako koszty zarządu?
Tak się niestety robi ale to jest niezgodne z prawem o czym także te orzeczenia przypominają.
(...)
Jeżeli wspólna to są koszty zarządu, termin zapłaty minął, można naliczać odsetki.
A jeżeli zawory są prywatne (w lokalu właściciela) to...?
Czy macie uchwałę uznającą, że centralne ogrzewanie nie jest częścią wspólną nieruchomości?
Jakie macie c.o. - czy są lokalowe liczniki ciepła? Czy piony przechodzą przez stropy i lokale?
Nowy doklejony: 06.02.13 13:36 Przecież to ty wcisnąłeś do wątku temat dostaw:
WM uchwałą nie zdecydowała o czyjejś własności, ona jedynie DOPRECYZOWAŁA niejasnośći związane z rozdzieleniem części wspólnej instalacji z prywatną. Widać ,że tam ludzie dostrzegli ten problem. Inna sprawa czy jest ona właściwa, na odległośc nie jestem w stanie tego rozstrzygnąć.:bigsmile:
Podjęcie takiej uchwały. co w lokalu właściciele zalicza się do części wspólnych, a co nie , ułatwi życie ,
a Sądy na to przystają i orzekają na podstawie takich uchwał właścicieli koali ... to jest praktyka, a nie wirtualny świat prawa us^erze Zarzadco ...
W oparciu o takie uchwały buduje się struktury zaliczek i plany gospodarcze WM.
U mnie we WM jest taka uchwała w sprawie wodomierzy i ich wymiany czy legalizacji .