Głosowanie obiegiem, "po kryjomu".

biedron_kabiedron_ka Użytkownik
W jednej ze wspólnot (podejrzewam, że w niejednej tak się dzieje) większość uchwał podejmuje się tzw. obiegiem. Jakaś osoba z zarządu albo adminstrator (czasami sprzątaczka) zbiera głosy (od drzwi do drzwi).
Oczywiście pomijani są ci z właścicieli którzy mają przeciwne zdania (wiadomo z góry którzy), czyli wogóle nawet nic nie wiedzą, że jakaś uchwała jest podejmowana. Gdy uzbiera się 50,01% kończy się zbieranie bo podobno po co?
Zawsze uważałam, że jest to naruszenie prawa (interesów właściciela pominiętego) - pozbawienie prawa głosu - bo każdy powinien zostać powiadomiony o projekcie danej uchwały (głosowaniu), bo każdy ma prawo głosu, a czy zechce zagłosować i z tego prawa skorzystać to zupelnie inna sprawa.
Oczywiście zakrzyczano mnie, że nie ma takiej potrzeby bo i tak po fakcie są wszyscy powiadamiani o treści uchwały.
Odgrzebuję ten temat z prośbą o komentarze po zapoznaniu się z niniejszym tekstem potwierdzającym i uzasadniającym konieczność powiadomienia wszystkich właścicieli przed głosowaniem obiegiem o treści głosowanej uchwały.
Swoją drogą, ciekawe czy znajdzie się ktoś kto dalej będzie uważał, że można uchwały podejmować "potajemnie"?
"...Przepisy ustawy o własności lokali nie zawierają regulacji w jaki sposób należy przeprowadzić głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów, dlatego kwestia ta leży w gestii samej wspólnoty mieszkaniowej, dopuszczalne jest zarówno pozostawianie właścicielom kart do głosowania w skrzynkach pocztowych, jak również zbieranie podpisów pod treścią uchwał – wynika z wyroku Sąd Apelacyjnego w Lublinie z dnia 10 stycznia 2012 r., sygn. akt: I ACa 603/11 (niepubl.). Odpowiedź jak „odebrać” głos, czyli w jaki sposób przyjąć te oświadczenia woli możemy znaleźć w art. 60 kodeksu cywilnego: „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).” Z drugiej strony wspólnota mieszkaniowa musi również złożyć oświadczenie woli, którego adresatem są właściciele lokali o tym, że takie głosowanie przeprowadza, tutaj również zastosowanie ma cytowany powyżej przepis..."- http://www.zarzadca.pl/abc-wspolnoty/1620-uchwala-wlascicieli-lokali

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze uważałem, że kolędowanie (od drzwi do drzwi) z jedna treścią uchwały jest do bani i nie spełnia oczekiwań właścicieli lokali.
    Tylko karty do głosowania indywidualnego dostarczone do skrzynek oddawczych (lub wysłane na adresy korespondencyjne) z treścią uchwały spełnia oczekiwania właścicieli lokali.

    Nie będzie podejrzeń, że ktoś z właścicieli zostanie pominięty. Wszyscy właściciele mają prawo, a wręcz obowiązek, oddać głos .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.