Developer zarządcą

alaokalaok Użytkownik
Kupiłam mieszkanie od developera. Parę dni temu podpisałam akt notarialny w którym określone było, że z dniem podpisania aktu zarząd nad nieruchomością pełni wskazana wspólnota. w związku z powyższym dostałam rozliczenie kosztów za okres ( domyślam się, bo nie jest uwzględniony w fakturze) od odbioru mieszkania do momentu podpisania aktu. Koszty ogrzewania naliczone zostały nieznanym dla mnie sposobem. Każdy lokator posiada ciepłomierz, są jednak one nieczynne. 6tyg grzania został wyceniony na 600 zl. mieszkanie ma powierzchnie 37m. Z tego co wiem zarządca nalicza opłatę za ogrzewanie w sposób odpowiadający zużyciu. Ponieważ kwota jest dla mnie trochę zaskakująca zastanawiam się jak została naliczona opłata skoro ciepłomierze nie działają. Czy developer ma prawo naliczać opłaty w sposób mi osobiście nieznany przy zamontowanych ciepłomierzach?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    Takie kwestie powinny być uregulowane w umowie deweloperskiej, jednak zapewne nie były. Proponuję zwrócić się do dewelopera o wyliczenie tych kosztów, w szczególności, skoro nie brano pod uwagę wskazań ciepłomierzy, to proszę sprawdzić, czy ciepłem został obciążony również i deweloper, proszę podzielić koszty ciepła wynikające z faktur (trzeba sprawdzić też daty, których te koszty dotyczą) przez metraż powierzchni użytkowej całego budynku.
    Dlaczego ciepłomierz był nieczynny? Czy przejmując lokal podpisywała Pani protokół odbioru liczników, ciepłomierza? czy podano w nim stany zużycia?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: Każdy lokator posiada ciepłomierz, są jednak one nieczynne
    Przecież przy odbiorze technicznym (protokół zdawczo-odbiorczy) mieszkania powinny być sprawdzane m.in. stany liczników mediów np. wody zimnej, wody ciepłej, liczników ciepła ? U was nie było czegoś takiego ? Żądaj podania okresu i sposobu rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W umowie developerskiej jest jedynie odnośnik o pokryciu kosztów. Przy odbiorze były stan ciepłomierza był podany - 0,283 m3. Teraz stan określono na prawie 6GJ .
    Żądam :) póki co bez odzewu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro określono stan przy odbiorze, to proszę zwrócić się o rozliczenie zgodnie ze wskazaniami ciepłomierza.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: jak została naliczona opłata skoro ciepłomierze nie działają
    Istnieje metoda określania opłaty za zużycie energii cieplnej na podstawie powierzchni lokalu. Na podstawie całkowitych kosztów ogrzewania i na podstawie powierzchni lokali, określa się wskaźnik kosztów ogrzewania 1 m2 powierzchni. Następnie poszczególnych użytkowników lokali obciąża się kosztami ogrzewania proporcjonalnymi do powierzchni zajmowanych przez nich lokali i do wartości tego wskaźnika. Przypuszczam, że z powodu awarii (!?) ciepłomierzy wasz deweloper taką metodę zastosował.
    Alaok: póki co bez odzewu
    Na twoim miejscu wybrałbym się osobiście.
    Alaok: zarządca nalicza opłatę za ogrzewanie w sposób odpowiadający zużyciu
    No i dobrze, a jak ma obliczać ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dla mnie ta kwota jest wyssana z palca a nie odpowiadająca zużyciu. Wybiorę się na pewno.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Alaok: jest wyssana z palca a nie odpowiadająca zużyciu
    Kwota z pewnością odpowiada zużyciu, tylko nie wiadomo za jaki okres i czy tylko za twoje mieszkanie ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tego nie wiem. ale na pewno się dowiem.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powodzenia !
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    6tyg grzania został wyceniony na 600 zl. mieszkanie ma powierzchnie 37m
    kwota jest dla mnie trochę zaskakująca
    Mało, że zaskakująca - to jest kwota szokowa.
    Przy tak małej powierzchni lokalu, nowym budynku (a więc energooszczędnym), bez względu jak było liczone zużycie ciepła jest to oszukaństwo, tu nie ma co owijać w bawełnę. Kwota 100-120 zł byłaby do zaakceptowania ale nie taka!
    Kwota ta nie odpowiada napewno zużyciu w twoim lokalu, chyba że gdzieś grzejniki były cały czas ustawione na "5" a okna pootwierane.
    Przy odbiorze były stan ciepłomierza był podany - 0,283 m3. Teraz stan określono na prawie 6GJ
    - co to znaczy stan określono na 6 GJ? Z sufitu czy wskazywał ciepłomierz 6 GJ?
    Jeżeli zużycie ciepła w poszczególnych lokalach nie mogło być zmierzone (nieczynne ciepłomierze?) to za te 6 tygodni powinnaś zostać rozliczona (jak każdy) wg udziałów. Dopiero po uchwaleniu regulaminu rozliczeń kosztów ciepła, w którym wszelkie sprawy rozliczeń będą określone, a więc będziesz miała pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi, można wtedy mówić o w miarę rzetelnym ponoszeniu kosztów ciepła.
    i czy tylko za twoje mieszkanie ?
    - dość powszechną praktyką deweloperów jest obciążanie kosztami ciepła w lokalach jeszcze nie wykupionych (dewelopera) tych właścicieli którzy już mieszkają. Jednak w twoim przypadku wydaje mi się że deweloper przesadził i jest to delikatne określenie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Jeżeli zużycie ciepła w poszczególnych lokalach nie mogło być zmierzone (nieczynne ciepłomierze?) to za te 6 tygodni powinnaś zostać rozliczona (jak każdy) wg udziałów.

    Z treści wątku wynika, że rozliczenie dotyczy okresu zanim doszło do nabycia udziałów, czyli od odbioru lokalu do podpisania umowy.
    W tej sytuacji ciepłomierz, skoro wykazywał zużycie, jeżeli z jakiś względów nie jest to możliwe - metry, czyli powierzchnia użytkowa, deweloper też partycypuje w kosztach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Z treści wątku wynika, że rozliczenie dotyczy okresu zanim doszło do nabycia udziałów, czyli od odbioru lokalu do podpisania umowy
    To nie jest wcale takie pewne. Alaok tylko się tego domyśla:
    Alaok: dostałam rozliczenie kosztów za okres (domyślam się, bo nie jest uwzględniony w fakturze) od odbioru mieszkania do momentu podpisania aktu
    I jeszcze wymiana zdań na temat okresu:
    Elan124: Kwota z pewnością odpowiada zużyciu, tylko nie wiadomo za jaki okres
    Alaok: tego nie wiem
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie do założycielki wątku: co właściwie wiesz?
    Skąd wzięłaś te "6 tygodni grzania", skoro potem przyznajesz, że nie wiesz, jaki okres obejmuje rozliczenie? (Nawiasem mówiąc: co to za rozliczenie, jeśli nie podano okresu, którego dotyczy?) Dlaczego pisząc o wskazaniach ciepłomierza raz piszesz o m3, a raz o GJ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    teoretycznie nie wiem za jaki okres właściwie jest rozliczenie bo nie ma tego ujętego w fakturze. czas liczę od momentu włączenia ogrzewania do chwili podpisania aktu.

    w protokole odbiorczym mam m3, w fakturze od dewelopera - GJ
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alaok:[/cite] 6tyg grzania został wyceniony na 600 zl. mieszkanie ma powierzchnie 37m. Z tego co wiem zarządca nalicza opłatę za ogrzewanie w sposób odpowiadający zużyciu. Ponieważ kwota jest dla mnie trochę zaskakująca zastanawiam się jak została naliczona opłata skoro ciepłomierze nie działają.
    Czy developer ma prawo naliczać opłaty w sposób mi osobiście nieznany przy zamontowanych ciepłomierzach?
    Nic nie piszesz ile zużywałaś przez te 6 tygodni GJ . I co się składa na te 600 zł ( opłata stała, ogrzewanie części wspólnych , podgrzanie wody ?)

    Po za tym odsyłam do Prawa Energetycznego art. 45a . Tam opisano co i jak z energia cieplną .
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    napisałam, że wg dewelopera zużyłam 6GJ i ta pozycja nazwana jest ogrzewaniem bez wyszczególnień. Opłata za podgrzanie wody jest osobna.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    W umowie developerskiej jest jedynie odnośnik o pokryciu kosztów.
    Przy odbiorze były stan ciepłomierza był podany - 0,283 m3. Teraz stan określono na prawie 6GJ .

    teoretycznie nie wiem za jaki okres właściwie jest rozliczenie bo nie ma tego ujętego w fakturze.
    czas liczę od momentu włączenia ogrzewania do chwili podpisania aktu.
    coś jest nie tak, mataczysz ?... jak developer oddał ci mieszkanie w użytkowanie spisał z tobą protokół przekazania lokalu,
    A w nim winno być zapisane jakie są odczyty opomiarowanych mediów w chwili przekazania .
    Kolejny protokół winien być spisany na dzień spasania AN .

    Zużycie to różnice między tym odczytami .

    [cite] alaok:[/cite]napisałam, że wg dewelopera zużyłam 6GJ i ta pozycja nazwana jest ogrzewaniem bez wyszczególnień. Opłata za podgrzanie wody jest osobna.
    a jakie jest ogrzanie olejowa kotłownia , bo jeżeli tak ,
    to cena 1 GJ CO w 2012 roku wynosi od 150 zł /GJ w górę ,
    wszystko zależy gdzie jest położona ta nieruchomość czy na biegunie ciepła czy zimna .

    Oczywiście są takie WM gdzie 1 GJ kosztuje 90 zł ale podgrzanie wody to już koszt 67 zł/m3 - podobno tak wynika z liczników energii cieplnej zainstalowanych w kotłowniach na instalacji CWu i CO.

    Na tym polega rządzenie się we wspólnotach .
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zanim powiesz, że matacze przeczytaj wątek. napisałam co było zawarte w protokole odbiorczym, na fakturze którą otrzymałam są podane stany liczników pewnie z dnia podpisania aktu. Nie ma tego jednak jasno określonego na fakturze. Poza tym ogrzewanie włączono długo po tym jak odebrałam mieszkanie.

    podgrzanie wody i ogrzewanie 83zł za 1GJ

    Nowy doklejony: 10.02.13 11:25
    a kotłownia jest gazowa
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] alaok:[/cite]zanim powiesz, że matacze przeczytaj wątek.
    Przeczytałem i po kolejnym wpisie nic się nie zmieniło...bezradny.gif

    napisałam co było zawarte w protokole odbiorczym,
    na fakturze którą otrzymałam są podane stany liczników pewnie z dnia podpisania aktu.
    a co jest napisane w protokole związanym z przeniesienia własności - akt notarialny . Jakie były wskazania wodomierzy i licznika ciepła?
    Nie wiesz , nie dopilnowałaś .... szkoda olaboga.gif
    Nie ma tego jednak jasno określonego na fakturze.
    Poza tym ogrzewanie włączono długo po tym jak odebrałam mieszkanie.
    faktura podaje ci esensje rozliczenia, tam nie ma miejsca na szczegóły....podaje się jednostkę zużycia , ilość zużytą stawkę i wartość
    podgrzanie wody i ogrzewanie 83zł za 1GJ
    czy twój ciepłomierz mierzy zużycie na podgrzanie CW i ogrzanie lokalu CO ?
    takie rozwiązania są stosowane w nowych budynkach ...


    bezradny.gif
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam osobny licznik na ciepłą i zimną wodę oraz ciepłomierz. Zdaję sobie sprawę, że nie ma miejsca na szczegóły. Ale chciałabym wiedzieć za co płacę. Frustrujące jest dla mnie to, że mieszkanie było minimalnie ogrzewane a rachunek jak dla mnie mocno zaskakujący. Oczywiście będę żądała wyjaśnień. Wystąpiłam z pytaniem na forum z ciekawości czy takie sumy są realne. Domyślam się, że w jakiś sposób kwota za ogrzewanie została naliczona, zastanawia mnie jednak fakt, że nikt z biura dewelopera nie chce wytłumaczyć mi jak to zostało zrobione.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: nikt z biura dewelopera nie chce wytłumaczyć mi jak to zostało zrobione
    Ale w końcu jakaś "myszka" musiała wymyśleć tą sufitologię. Dojdziesz do niej metodą po nitce do kłębka...
    Alaok: w protokole odbiorczym mam m3, w fakturze od dewelopera - GJ
    Metrów sześciennych czego ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gdybym ja tylko wiedziała :)
  • Opcje
    kuba2kuba2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może zwołajcie zebranie i zmieńcie w głosowaniu Zarządcę
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: Ale chciałabym wiedzieć za co płacę
    Reszta właścicieli lokali nie ma takich wątpliwości jak ty ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprawa nabiera tempa. Przyjechałam dziś na miejsce okazało się, że ciepłomierze jednak działają. Przedtem deweloper twierdził, że nie są czynne, z racji tego, ze fizycznie nie ma mnie na miejscu nie miałam szansy tego sprawdzić.
    Od początku. Na fakturze napisano, że zużyłam 6 GJ. Jak się dzisiaj dowiedziałam był to pomiar z 18stycznia (ogrzewanie zostało włączone 16grudnia)
    Na ciepłomierzu pojawiają się dwie wartości - 4GJ i 9GJ oraz data 31.12.12. Pytałam o słuszną interpretację, deweloper twierdzi, że 4GJ to zużyta energia do 31.12. Czy jest możliwe, że przez 16 dni zużyłam aż tyle ?? Mieszkanie ma 37,5m2, owszem przez pierwsze parę dni kaloryfery grzały ale z racji tego, ze mieszkanie stoi puste zostały potem skręcone. Powrócę do kwoty 83zł za 1GJ to chyba nieprzeciętna kwota?

    Nowy doklejony: 11.02.13 16:50
    czy mogę napisać pismo do dewelopera z prośbą o wyszczególnienie co składa się na te 83 zł z oświadczeniem, że nie zapłacę dopóki tego nie dostanę? Czy pokornie muszę zapłacić a potem prosić się o wyjaśnienie, co pewnie nie przyniesie odzewu
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: Powrócę do kwoty 83zł za 1GJ to chyba nieprzeciętna kwota ?
    Rzeczywiście nieprzeciętnie niska, ale ile kosztuje u ciebie 1 m3 ciepłej wody użytkowej.
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podgrzanie wody 83zł za 1GJ
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Woda nie może być rozliczana w GJ tylko w m3
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba powinnam dodać, że 83zł to kwota NETTO.

    na fakturze :
    podgrzanie wody / j.m - GJ / ilosc - 0,236 / cena n - 83,46 ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moment włączenia ogrzewania nie ma znaczenia, ponieważ podane są odczyty ciepłomierza. Jeżeli zużycie wynosi 6 GJ, to tyle zużyto, o ile ciepłomierz działa prawidłowo.
    Inną kwestią jest sposób wyliczenia ceny tego GJ, może być tak, ale oczywiście nie musi, że deweloper koszty ogrzewania nieprzekazanych lokali wliczył w cenę GJ, czyli swoje koszty tym samy przerzucił na nabywców.
    Aby to sprawdzić należy ustalić wartość faktur za ciepło i sprawdzić jak je rozliczono na poszczególne lokale.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: podgrzanie wody 83 zł za 1GJ
    Alaok: podgrzanie wody / j.m - GJ / ilosc - 0,236 / cena n - 83,46
    Chyba 83,46 zł to za 0,236 GJ ? Powtarzam pytanie, ile kosztuje u ciebie 1 m3 ciepłej wody użytkowej, ile jej zużyłaś według wskazań wodomierza ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zużyte mam 2m3, rozliczenie dostałam jw

    Nowy doklejony: 11.02.13 19:47
    ale taka kwota za taki okres czasu? To chyba jest mocne przegięcie. Sąsiad który ma podobny metraż dostał bardzo zbliżony rachunek (różnica 60zł). Przyznając przy tym, że kaloryfery ma zawsze włączone.
  • Opcje
    kuba2kuba2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W odpowiedziach jest mieszane pojęcie: opłata za podgrzanie 1m3 wody i opłata za centralne ogrzewanie liczone w GJ.

    Koszt 1GJ jest uzależniony od takich elementów jak:
    - czy w bloku jest węzeł cieplny i czyj jest to węzeł - wspolnoty czy MPEC
    - czyją własnością jest przyłącze
    - i kilka innych spraw.

    Cena 1GJ w naszym mieście w zależności od w/w czynników waha się od 48zł do ok. 90zł za 1GJ. Są to koszty zmienne - czyli za rzeczywiście pobrane ciepło.
    Do rozliczeń dochodzą również koszty stałe za dostarczanie energii cieplnej (np. za moc zamówioną liczoną w MW, za przesył ciepła) - ale we wspólnocie koszty te są rozbijane na m2 powierzchni lokali (dzielone ze względu na wielkość udziału)
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dobrze a realne jest przy minimalnym grzaniu pobranie 6 GJ w okresie jednego miesiąca? przy metrażu 37,5 m2
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba2: ale we wspólnocie koszty te są rozbijane na m2 powierzchni lokali (dzielone ze względu na wielkość udziału)
    Przy zamontowanych w lokalach ciepłomierzach ?
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    raczej bezsensownym byłoby rozbijanie na metry przy ciepłomierzach.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    raczej bezsensownym byłoby rozbijanie na metry przy ciepłomierzach
    Zdarzają się nie tylko takie cuda we wspólnotach.
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja póki co mam wrażenie uczestniczyć w takich cudownym przedsięwzięciu. Moje zużycie na dzień dzisiejszy to ponad 9 GJ !! Kaloryfery nie grzeją. Do końca zimy daleko.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kuba2:[/cite]Może zwołajcie zebranie i zmieńcie w głosowaniu Zarządcę

    Mimo, że jeszcze nie wiadomo czy doszło do nieprawidłowości?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: a realne jest przy minimalnym grzaniu pobranie 6 GJ w okresie jednego miesiąca ? przy metrażu 37,5 m2
    Przy otwartych na oścież oknach, czemu nie ! :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] alaok:[/cite]ja póki co mam wrażenie uczestniczyć w takich cudownym przedsięwzięciu.
    Moje zużycie na dzień dzisiejszy to ponad 9 GJ !!
    Kaloryfery nie grzeją.
    Do końca zimy daleko.
    cuda się dzieją u ciebie, cuda ...

    ...a jakie są twoje oczekiwania ....?


    bezradny.gif
  • Opcje
    alaokalaok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chcę znaleźć przyczynę tak wysokich wskazań ciepłomierzy. Czy mam się przyzwyczaić do comiesięcznych 600zł rachunków za ogrzewanie
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alaok: chcę znaleźć przyczynę tak wysokich wskazań ciepłomierzy
    Na Forum ? Przecież nikt z nas nie wie, jak jest naprawdę. Znajdź najpierw producenta twojego ciepłomierza i przeprowadź z nim rozmowę. Może twój problem zostanie trochę rozjaśniony.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    600 zł. to bardzo dużo, proszę sprawdzić jak ro rozliczył deweloper, niestety ale może się zdarzyć, że to też jego koszty w tej cenie za GJ zostały ujęte, choć nie musi tak być oczywiście.

    Nie wszyscy deweloperzy są przecież nieuczciwi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.