Zasady głosowania w dużych W.M. cz.2

ksawery33ksawery33 Użytkownik
Moje pytanie pierwsze (ksawery33), dotyczące liczenia głosów przez zsumowanie udziałów wyrażo-nych w procentach gdy udziały te zostały wyrażone w ułamkach, zostało sprowokowane lekturą wyroku Sądu Apelacyjnego Syg. Akt I ACa 1226/07 z 18. grudnia 2007, który potwierdził wyrok sądu Okrę-gowego we Wrocławiu (syg. akt. I C 247/07) uchylający uchwały W.M. W końcowym omówieniu dot. uchwały W.M. nr. 10/2006 ze 16 stycz. 2007r Sąd I instancji: „określenie w uchwale udziałów w wyso-kości odmiennej od tych wynikających z aktów notarialnych i ksiąg wieczystych dla naliczeń i
rozliczeń zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, w tym fundusz remontowy, należy uznać za niezgodny z prawem”.
Rzeczywiście, przejście z wyrażenia ułamkowego udziału na procentowy łączy się z zaokrągleniem co przy wielkościach 1. miliona części może w sumie dawać istotną różnicę. W głosowaniu nad uchwała-mi, przy wysokich wynikach (60-70%) na wynik nie wpłynie, natomiast przy wyniku 50,1-51% z pew-nością wynik jest wątpliwy co do przyjęci uchwały.
Następny problem przy art. 23. ust 2a. Suma udziałów jest o „3” większa od „1” w „ułamkowym” przy procentowym wyliczeniu suma=100,01%; przy 1 milionie części; 1 000 000*100,01= 1 000 100cz.
Stąd pytanie: czy przy ułamku 1 000 003/1 000 000 jest wystarczająca różnica aby był spełniony waru-nek art. 23. ust. 2a uwl.
Odmienny problem: Sąd Najwyższy syg. akt. V CSK 52/10 charakteryzuje W.M. (w sprawie co do możliwości pojmowania uchwał nie będących ujętych w porządku obrad), „ duża wspólnota, obowiązu-je w niej głosowanie: jeden właściciel – jeden głos”. Jak to rozumieć, obowiązuje stale?

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo proszę nie interpretować sobie dowolnie orzeczeń sądu, bo wprowadza to w błąd czytających.
    Cytowane wyroki sądów wogóle na ten temat się nie wypowiadały.
    Rzecz dotyczyła zmiany wysokości udziałów wadliwie zapisanych w KW i AN w ogóle we wspólnocie zwykłą uchwałą.
    "...W uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia Sąd Okręgowy wskazał, że nie jest dopuszczalna zmiana określenia wspomnianych udziałów w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej podjętej większością głosów. Wadliwe określenie ułamkowej części udziału w nieruchomości wspólnej jest przedmiotem wpisu do księgi wieczystej dla danego lokalu oraz dla nieruchomości wspólnej, sprostowanie takiej wadliwości wymaga zachowania formy aktu notarialnego oraz wpisu do księgi wieczystej. Do czasu skutecznego usunięcia powstałych niezgodności zachowują moc udziały wynikające z wpisów do księgi wieczystej, których wysokość, zgodnie z art. 12 ust. 2 zd. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, wyznacza także udział, w jakim właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Dlatego też, zdaniem Sądu I instancji, określenie w uchwale udziałów w wysokości odmiennej od tych wynikających z aktów notarialnych i ksiąg wieczystych dla naliczeń i rozliczeń zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, w tym fundusz remontowy, należy uznać za niezgodną z prawemi...."
    Rzeczywiście, przejście z wyrażenia ułamkowego udziału na procentowy łączy się z zaokrągleniem co przy wielkościach 1. miliona części może w sumie dawać istotną różnicę.
    Zamiana ułamka zwykłego w dziesiętny czy też określenie stosunku (%) wartości licznika do wartości mianownika (wykonanie dzielenia) jest działaniem czysto matematycznym dającym zawsze wynik jednakowy.
  • Opcje
    ksawery33ksawery33 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pod warunkiem, że nie będzie wynik wyrażony wprocentach zaokrąglany do drugiego lub pierwszego miejsca po przecinku.:bigsmile:
  • Opcje
    margloomargloo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mówicie o głosowaniu a ja mam pytanie dostałem zawiadomienie o zebraniu bez rozliczenia rocznego podobno przedstawią mi je dopiero na zebraniu czy to wporządku. Poprzedni zarządca dołączał je do zawiadomienia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Margloo: dostałem zawiadomienie o zebraniu, bez rozliczenia rocznego podobno przedstawią mi je dopiero na zebraniu
    W myśl art. 30.2. ustawy o własności lokali przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

    Pamiętaj, że w skład sprawozdania z działalności Zarządu wchodzi Sprawozdanie Finansowe, które jest jego integralną częścią.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] ksawery33:[/cite]
    Odmienny problem: Sąd Najwyższy syg. akt. V CSK 52/10 charakteryzuje W.M. (w sprawie co do możliwości pojmowania uchwał nie będących ujętych w porządku obrad),
    Zarząd czy zarządca wspólnoty nie może ograniczyć właścicieli lokali co do spraw, jakimi zajmą się w trakcie zebrania
    
    [b]Sąd Najwyższy w wyroku ([/b]sygnatura akt V CSK 52/10) dotyczącym jednej z dużych wspólnot mieszkaniowych stwierdził, ż[b]e zebranie właścicieli lokali może podejmować uchwały również w sprawach, które nie zostały ujęte w porządku obrad ustalonym przez zarząd (zarządcę).[/b]
    
    „ duża wspólnota, obowiązuje w niej głosowanie: jeden właściciel – jeden głos”.
    Jak to rozumieć, obowiązuje stale?
    czy jest na to umowa właścicieli lokali ?
    bo z ustawy wynika
    Art.23.  2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że [b]w określonej sprawie [/b]na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.