Podatek dochodowy w sprawozdaniach

AsintaAsinta Użytkownik
Witam,
proszę o informację gdzie należy wykazać w sprawozdaniach podatek dochodowy od osób prawnych (opodatkowanie kapitalizacji odsetek lokaty) i w którym roku?? Czy w tym w którym płacimy podatek????
Druga sprawa: wspólnota zezłomowała zniszczoną w czasie wichury latarnie, uzyskane środki zostały przekazane na f. remontowy, rozumiem że ten przychód nie podlega opodatkowaniu gdyż wynika z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi??? proszę o potwierdzenie.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zwrotu nadpłaconych środków przez właściciela lokalu mieszkaniowego: Właściciel lokalu mieszkaniowego zapłacił z góry za kilka miesięcy zaliczkę na utrzymanie nieruchomości wspólnej, w trakcie roku sprzedał mieszkanie więc na rozliczeniach z nim powstała nadpłata środków, na koniec roku rozliczyłam zaliczki na utrzymanie części wspólnej i przypadające na nie koszty i wyszły do zwrotu jeszcze dodatkowe środki. Aktualnie mam zamiar zwrócić na konto bankowe tej osoby nadpłatę + nadwyżkę wynikającą z rozliczenia, nie mam zamiaru pobierać podatku od tego zwrotu gdyż u mnie wpłaty na utrzymanie części wspólnej to są zaliczki rozliczane końcem roku, ale na necie interpretacje są różne :confused: wiec proszę o poradę co wy myślicie o moim podejściu do tematu????

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lepiej nie zwracać, tylko zaliczyć na te same opłaty w następnym okresie. Niech właściciel potrąci sobie nadpłatę z następnych zaliczek.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no ale właśnie problem polega na tym że właściciel się zmienił, nastąpiła sprzedaż mieszkania więc muszę się z byłym właścicielem rozliczyć i pieniądze mu zwrócić ;-/ z obecnymi właścicielami robię tak jak napisałaś, sami sobie nadpłaty uwzględniają przy bieżących płatnościach...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK, sorry nie doczytałem: "w trakcie roku sprzedał mieszkanie".
    Zatem zwrócić trzeba, ale może być problem podatkowy.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no właśnie z tym podatkiem to jest cyrk, z tego co doczytałam to jak opłata jest zaliczką to można jakoś z tego wybrnąć - a u mnie tak jest. ;-/
    a wiesz może jak z tym podatkiem dochodowym od kapitalizacji odsetek na lokacie???? Jak i gdzie należy to ująć w sprawozdaniach???
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Dla jasności: o jakim sprawozdaniu piszesz? Na potrzeby wspólnoty, do wewnętrznych rozliczeń z właścicielami lokali?
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak tak, sprawozdanie finansowe za 2012, bilans... w troku 2011 nie miałam podatku do zapłacenia, a od 2012 założyliśmy lokatę i kapitalizację odsetek muszę opodatkować, tylko mam problem jak to zaksięgować i gdzie ująć, i w którym roku, bo przecież płacić będę teraz :confused:

    Nowy doklejony: 12.02.13 13:46
    wydaje mi się że muszę ten podatek wykazać na 31.12 jako zobowiązanie wobec US, i tak m. in. w przychodach będę miała kapitalizację odsetek następnie koszty i ten wyliczony podatek dochodowy...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    1. Podatek CIT powinno się wykazywać przy rozliczeniu funduszu eksploatacyjnego.
    Zgodnie ze wzorem:
    przychody - koszty - CIT = wynik.
    Wykazujemy w roku którego podatek dotyczy.
    2. Tak, o ile latarnia stała na Waszym terenie. :smile:
    3. Ocieram się o falandyzację prawa, ale uważam, że nadpłata jest do zwrotu bez opodatkowania (o ile zaksięgujesz ją z datą nie późn. niż 31.12).
    Powiedz na jakiej podstawie chcesz wypłacić człowiekowi nadwyżkę przychodów nad kosztami temu, który się wyprowadził.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję za pomoc, co do 1 - to faktycznie tak myślałam i dzięki za potwierdzenie :-)
    2. Tak - latarnia stała na naszym terenie.
    3. Nadpłatę księguję z datą 31.12 (mam to dokładnie opisane w uchwale o ewidencji pozaksięgowej kosztów).
    3. Pytasz na jakiej podstawie chce wypłacić nadwyżkę byłemu właścicielowi??? To nie jest tak że cała nadwyżka jest dla byłego właściciela, nadwyżka na danym lokalu jest rozliczana proporcjonalnie na wszystkich właścicieli jeśli w danym roku nastąpiła ich zmiana. U mnie takich sytuacji było dość dużo, gdyż do dnia dzisiejszego deweloperowi nie udało się sprzedać wszystkich mieszkań, zostało już tylko dwa, ale w ubiegłym roku sprzedaży mieszkań a co za tym idzie zmian właścicieli miałam ok 15. Większość dotyczyła dewelopera, tyle że ten nam zalega więc nadwyżka pomniejszyła dług, ale mam też osobę prywatną - ta o której pisałam wyżej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Asinta:[/cite]Witam,
    proszę o informację gdzie należy wykazać w sprawozdaniach podatek dochodowy od osób prawnych (opodatkowanie kapitalizacji odsetek lokaty) i w którym roku?? Czy w tym w którym płacimy podatek????
    U nas jest dział Pozostałe przychody i koszty zarządu nieruchomością wspólną
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mówimy o wspólnocie. O nadwyżce przychodów nad kosztami decyzję podejmują właściciele.
    Zebrania nie było, a Ty chcesz już nadwyżkę wypłacić. Wiem że nie całą, tylko przypadającą część.
    Stąd moje pytanie.
    Aha i taki wypłata podlega opodatkowaniu.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Moja wspólnota na jednym z zebrań zdecydowała że corocznie ewentualną nadwyżkę przychodów nad kosztami rozliczamy w ten sam sposób, mamy na to uchwałę więc nie muszę czekać na zebranie, na zebraniu będę już miała konkretne wyliczenia co do tych nadwyżek na poszczególnych lokalach. Robię to już 3 rok i w sumie ta zasada się sprawdza, właściciele też są zadowoleni, w lutym każdy dostaje informację co do przypadającej na jego lokal nadwyżki (zaksięgowana jako pomniejszanie naliczenia opłat na 31.12), Na konto właścicielom nic nie wysyłam, oni sami sobie pomniejszą wpłaty o kwotę nadwyżek, mam tylko problem z byłymi właścicielami którym w jakiś sposób nadwyżkę zwrócić muszę :confused:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Wszystko OK. Jeśli masz taką uchwałę i zaksięgujesz wypłaty z nadwyżki z datą 31.12. unikniesz opodatkowania.

    Chodzi o to, aby rok kończył się zerem.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.