rozprawa w sądzie

MarioMario Użytkownik
Swego czasu szukałem na tym portalu informacji dot. zasądzenia uchwał. Nie będę się rozpisywać jedynie krótko: Na zebraniu zgłoszony został wniosek o liczenie głosów 1 właściciel = 1 głos. Na 30 właścicieli zebraliśmy 16 głosów za uchwałami. Jeden z właścicieli zaskarżył uchwały o nieistnienie z uwagi iż jeden z glosujących nie nabył prawa po zmarłym rodzicu oraz podniósł w pozwie naruszenie jego interesu. W dniu 06 lutego 2013r. w SO w Olsztynie odbyła sie rozprawa na której przedstawiliśmy słownie i na piśmie swoje argumenty, że głosy nie mogły być liczone wg wniosku lecz zgodnie z ustawą czyli udziałami. Co do narusze4nia interesu powoda to wykazaliśmy, że nie ma żadnego zagrożenia niewypłacalnością - załączając informacje banku w którym mamy konto jak też wykazaliśmy korzyści w oparciu o audyt. Sąd wysłuchał obie strony i z odczucia naszego powinniśmy wygrać ale czekamy na werdykt jaki zapadnie w dniu 13.02.2013r. Kolejny problem jaki był już poruszany i różnie przedstawiany to pełnomocnictwo dla Zarządcy do reprezentowania Wspólnoty i mogę napisać, że Zarząd mając uchwałę dającą jemu prawo zawarcia umowy o zarządzanie a jeżeli w umowie nie ma , że zarządca może reprezentować Wspólnotę przed Sądem w kwestiach spornych z właścicielami to na zasadzie aneksu do umowy rozszerza się umowę o ten punkt oraz sporządza się pełnomocnictwo do reprezentowania Wspólnoty podpisane przez przynajmniej dwóch członków Zarządu. Dla ciekawości jeżeli właściciel występuje z pozwem do Sądu to Zarząd może udzielić pisemnej odpowiedzi na ten pozew dowodząc swojej słuszności z tym, że należy w tej odpowiedzi wykazać załączając uchwałę w kopii o powołaniu Zarządu wykazując tym , ze Zarząd ma prawo reprezentować Wspólnotę. bez takiej informacji z załączoną uchwałą Sąd przesyła pismo o uzupełnienie bo brak takiej informacji powoduje nieważność odpowiedzi. Co do postanowienia Sądu to jutro czyli 13.02 postaram się przekazać jego wynik i opisać go.

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Już wszystko wiemy" - czekamy na wynik losowania.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Braki w zakresie reprezentacji, o ile nie zostaną przez sąd wyłapane, powodują nieważność postępowania a nie tylko odpowiedzi.
    Jeżeli nawet takie wystąpią, to sąd wzywa do uzupełnienia. Odnośnie pełnomocnictwa zarządcy, to musi wynikać z umowy, oczywiście umocowanie do prowadzenia konkretnej sprawy też trzeba przedłożyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MarioMario Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do zarządcy: celowo napisałem aby składać kompletne dokumenty co pozwoli na wyeliminowanie straty czasu na uzupełnianie. Co do pełnomocnictwa dla Zarządcy to jeżeli nie wynika z umowy Zarząd może to uzupełnić aneksem do umowy z tym, że w uchwale o powołaniu Zarządu musi znaleźć się uprawnienie Zarządu do zawierania umowy z Zarządcą. Aneks do umowy w tym przypadku nie wymaga kolejnej uchwały i zgody Wspólnoty.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Zawrzyj znajomość z kpc (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Radzę dobrze ze zrozumieniem poczytać właśnie kpc (...) :
    "...Osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony
    Osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia
    ..."
    - administrator nie spełnia żadnego z tych wymogów (nie sprawuje zarządu majątkiem właściciela ani nie zarządza jego interesami)
    - jeżeli w umowie o administrowanie napisane ma, że może reprezentować wspólnotę w sprawach zaskarżania uchwał (o tym jest wątek) i nie słyszałam aby któryś z administratorów miał to wpisane.
    over.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Nie masz pojęcia, o czym piszesz.
    Ja jestem zawodowym zarządcą i zdarza się, że na podstawie umowy o zarządzanie oraz pełnomocnictw procesowych wspólnot reprezentuję je przed sądami.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Wątek dotyczy administratora (zarządcy) przy zarządzie wspólnoty.
    na podstawie umowy o zarządzanie
    Tu mamy do czynienia z umową-zleceniem o administrowanie.
    Pozew dotyczył zaskarżenia uchwały!
    wycinanki z internetu
    Wycinanki dotyczą konkretnego przepisu K.p.c. a nie internetu.(czytanie ze zrozumieniem się kłania).
    Administrator ma tyle wspólnego z uchwałami właścicieli że....ma je wykonywać a nie występować przed sądem i dyskutować czy uchwały godzą w interes właściciela czy nie godzą, czy naruszają interesy właściciela lokalu czy nie naruszają, czy procedury właściciele zachowali czy nie zachowali, czy też rozważać co chcieli właściciele wyrazić daną uchwałą. Nie taka jest rola administratora - pomocnika zarządu - nawet licencjonowanego zarządcy.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiście poziom tej niby dyskusji zaczyna być żenujący. A jest to zwykłe bicie piany, ponieważ biedronka nie zmieni swojego stanowiska, choćby go kołem łamano. Ale jako zarząd włascicielski poniekąd rozumiem jego logikę. Wydaje mi się dużą nieodpowiedzialnością Zarządu właścicielskiego aby " wyręczać" się kimś w sądzie.Chyba ,że mamy do czynienia z jakimś precedensem, sprawą bardzo skomplikowaną, wymagającą wiedzy i ponadprzeciętnych umiejętności. Na pewno nie jest tak w przypadku opisywanym przez Mario.Ale wówczas bardziej potrzebna jest porada prawna, może pomoc przy zredagowaniu pism sądowych i porządnym udokumentowaniu stanowiska. Ale życie jest brutalne, ludzie boją się odpowiedzialności i zatrudniają "fachowców".
    - nigdzie nie ma nic na temat, że zarząd czy wspólnota może udzielić pełnomocnictwa procesowego administratorowi (funkcji nie występujacej w prawie) nawet jeżeli jest zarządcą licencjonowanym ale zatrudnionym do administrowania przy istniejącym zarządzie chyba że jest prawnikiem.
    Jak się wie gdzie szukać to się znajdzie, taki np. art. 86 kpc " Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.Czy we WM ten przepis nie działa? Oczywiście inną sprawą jest umocowanie prawne tego pełnomocnictwa, tu kryją się pułapki. No i pełnomocnikowi trzeba zapłacić, a pieniądze są wspólne.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]Wątek dotyczy administratora (zarządcy) przy zarządzie wspólnoty.
    To nie ma znaczenia. Zarząd wspólnoty może udzielić pełnomocnictwa procesowego administratorowi. Udziela i sądy tego nie kwestionują. Ale ty wiesz lepiej... :smile:
    [cite] biedron_ka:[/cite]Tu mamy do czynienia z umową-zleceniem o administrowanie.
    To nie ma żadnego znaczenia. Może nie zauważyłeś, ale nie mówimy tu o ustawie o własności lokali, tylko o kodeksie postępowania cywilnego. Kpc nie ogranicza możliwości udzielenia pełnomocnictwa procesowego tylko "zarządcom na umowie o zarządzanie" czy też "sprawującym zarząd powierzony w trybie art. 18.1 uwl".
    [cite] biedron_ka:[/cite]Pozew dotyczył zaskarżenia uchwały!
    No i co z tego?
    [cite] biedron_ka:[/cite]Administrator ma tyle wspólnego z uchwałami właścicieli że....ma je wykonywać a nie występować przed sądem
    Nie wiesz, kto to jest pełnomocnik procesowy, więc nie zabieraj głosu w tej sprawie.

    Nowy doklejony: 12.02.13 23:04
    Praktyk-realista:
    No i pełnomocnikowi trzeba zapłacić
    Przymusu nie ma, to zależy od woli stron.
    Ja sprawy windykacyjne w elektronicznym postępowaniu upominawczym załatwiam w ramach wynagrodzenia za zarządzanie.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    nie mówimy tu o ustawie o własności lokali, tylko o kodeksie postępowania cywilnego.
    - no właśnie, nie otrzymałam odpowiedzi na zapisy K.p.c. kto może być pełnomocnikiem.
    "...
    - Osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony
    - Osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia..."
    - administrator nie spełnia żadnego z tych wymogów (nie sprawuje zarządu majątkiem właściciela ani nie zarządza jego interesami)
    Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.
    - coś takiego? "nie wiedziałam o tym".
    To nie ma żadnego znaczenia... Kpc nie ogranicza możliwości udzielenia pełnomocnictwa procesowego ...w trybie art. 18.1 uwl".
    Nieprawda. Mówi o tym cytowane wyżej orzeczenie SN.
    Posesja: Nie wiesz, kto to jest pełnomocnik procesowy, więc nie zabieraj głosu w tej sprawie
    Swojej babie (jeżeli ją masz) możesz wydawać takie polecenia.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Posesja - czyli masz płacone, chociaż jak będziesz chciał to możesz pracować dla WM za "dobre słowo".
    A tak przy okazji, to EPU dla przeciętnego, rozgarniętego człowieka nie jest jakimś niesamowitym wyzwaniem, żeby nie powiedzieć ,że jest to dziecinnie proste.:bigsmile:
    W tak zwanym międzyczasie odezwał się daarek. Nie potrafi dyskutować, NIE:bigsmile: WOLNO I JUŻ.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie potrafi dyskutować, NIE WOLNO I JUŻ
    - ???
    Ty się MirekL vel Praktyk-realista (hehe) - do obsługi magla nadajesz a nie do dyskutowania.
  • Opcje
    MarioMario Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytam i nie dowierzam ile tu teoretyków się wymądrza. Ja pisząc o prawie do reprezentowania przed Sądem Zarządcy opisałem sytuacje realna , z praktyki.
    Jako jedna z nie wielu co ma wiedzę popartą doświadczeniem jest Biedronka. Jak obiecałem to dotrzymam słowa, za ok. godzinę będę znał postanowienie Sądu i podzielę się z Wami. Ale też doszedłem do wniosku, że część z Was powinna zmienić portal z uwagi na brak praktycznego doświadczenia to na domiar są uszczypliwi a nawet złośliwi w swoich wypowiedziach. Moim zdaniem na tym portalu głos powinni zabierać osoby potrzebujące praktycznej wiedzy tak jak ja swego czasu oraz osoby, które posiadają taką wiedzę jak ja obecnie. Jak poczytać rożne komentarze na innych portalach czy postanowienia Sądów to czasami taki prosty przepis nie jest do końca prosty bo sądy rożne maja podejście do tego samego zagadnienia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mario: to czasami taki prosty przepis nie jest do końca prosty, bo sądy rożne mają podejście do tego samego zagadnienia
    I tak samo jest na forach np. na naszym... :wink:
  • Opcje
    MarioMario Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A oto postanowienie Sądu okręgowego w Olsztynie z dnia 13 lutego 2013r. w sprawie pozwu pana X przeciwko Wspólnocie o uznanie nieistnienia, uchylenia uchwał związanych z termomodernizacją i innych związanych z tym działaniem oraz niegospodarność i naruszenie interesu powoda poprzez zaciągniecie kredytu: Sąd postanowił odrzucić pozew powoda w całości i uznał uchwały za ważne. Uzasadnienie: osoba głosująca nie będąca właścicielem ale jedynym spadkobiercą w trakcie nabycia spadku miała prawo głosować natomiast zaciągniecie kredytu przy uzyskaniu premii z BGK i przy warunkach narzucanych przez Bank nie stanowi niegospodarności jak też nie narusza interesu powoda. :bigsmile:
    Dodam, że w Sądzie na posiedzeniu w dniu 06.02.2013r. Wspólnotę reprezentował Zarządca uzyskując od Zarządu pisemne pełnomocnictwo sporządzone na podstawie aneksu do umowy o zarządzaniu - Sąd w żaden sposób nie miał wątpliwości akceptując przedłożone pełnomocnictwo.
    Obecnie wiemy jako Zarząd, że podejmując uchwałę powołująca Zarząd i dającą kompetencje Zarządowi do podpisania umowy w tej uchwale należało uwzględnić co ma zawierać umowa z zarządcą czyli , że ma prawo reprezentować Wspólnotę przed Sądem we wszystkich sprawach związanych z pozwami na podstawie pełnomocnictwa udzielanego indywidualnie do każdej sprawy.
    Obecnie jako Zarząd jesteśmy usatysfakcjonowani, że nasze działania nie naruszyły prawa ale też nie popadamy w euforię gdyż powód ma 7 dni na zwrócenie się o uzasadnienie postanowienia a następnie 14 dni na zaskarżenie. Jeżeli nie zaskarży to po 21 dniach postanowienie się uprawomocni.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne piśmiennictwo:
    "Począwszy od 5 lutego 2005 roku, tj. od wejścia w życie ustawy z 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw ... pełnomocnikiem może byc także osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w jego zakres (...) Przez zarządzanie czyimś majątkiem lub interesami należy rozumie wykonywanie czynności administrowania oddanym w zarząd mieniem, kierowanie pracą innych ludzi, prowadzenie spraw bieżących, dbanie o utrzymanie mienia i interesów w dobrym stanie, a także - w zależności od umowy - pomnażanie dochodów, egzekwowanie wierzytelności (...) W piśmiennictwie podejmuje się próby oddzielenia zarządu majątkiem od zarządu interesami przez wskazanie, że w pierwszym wypadku chodzi o administrowanie nieruchomością, a w drugim o prowadzenie "interesu..."
    Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. T. Ereciński, J. Gudowski, M. Jędrzejewska, pod red. T. Erecińskiego, LexisNexis, Warszawa 2007, s. 254 - 255
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    ...należy rozumie wykonywanie czynności administrowania oddanym w zarząd mieniem...
    Wytłumaczcie mi w takim co to oznacza w sytuacji gdy umowa-zlecenie na administrowanie NW w której zarząd nie powierza zarządu administratorowi, nie oddaje mu w zarząd mienia właścicieli obiektu (czyli wszystkich współwłaścicieli) lecz tylko bieżącą konserwację, "księgowość" - czy to jest oddanie zarządu mieniem?
    Wspólnotę reprezentował Zarządca uzyskując od Zarządu pisemne pełnomocnictwo sporządzone na podstawie aneksu do umowy o zarządzaniu - Sąd w żaden sposób nie miał wątpliwości akceptując przedłożone pełnomocnictwo.
    - mam wątpliwości (chociaż sądy tak robią) - przy istniejącym zarządzie wybranym na podstawie art. 20 UoWL, umowa z zarzadcą/administartorem nie powinna (nie jest) być umową o zarządzanie NW w danej wspólnocie, bo zarządza tą NW wybrany zarząd a nie administrator(zarządca) - tak właściciele określili sposób sprawowania zarządu NW.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mario. Gratuluję!
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedron_ka: Wytłumaczcie mi w takim co to oznacza w sytuacji gdy umowa-zlecenie na administrowanie NW w której zarząd nie powierza zarządu administratorowi, nie oddaje mu w zarząd mienia właścicieli obiektu (czyli wszystkich współwłaścicieli) lecz tylko bieżącą konserwację, "księgowość" - czy to jest oddanie zarządu mieniem ?
    Wody z mózgu się dostaje jeszcze bardziej, kiedy to zatrudniony przez WM do administrowania NW Administrator (umowa o administrowanie), posiada papiery licencjowanego Zarządcy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.