Dodatkowe wynagrodzenie zarządcy

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
Mam pytanie czy przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej liczącej 19 członków może sobie pobierać ryczałt na prowadzenie spraw wspólnoty i czy nie powinien mieć podpisanej umowy typu umowa zlecenie . Czy powinien się rozliczać z wydanych pieniędzy formie oświadczenia czy wystawionych faktur i rachunków nawet za przejazdy czy wydane pieniądze na tel i materiały piśmiennicze.Czy taka umowa nie powinna być zgłoszona do urzędu podatkowego jak i fakt odprowadzania z tego tytułu podatku.Bo w moim rozumieniu na zebraniu rocznym wydatki wspólnoty mieszkaniowej (zadżadu ) w 65% są jedynie pisemnym oświadczeniem bez żadnych faktur ani rachunków .a jest to kwota 27% całości dochodu z czynszu najemców. Co wydaje mi się zbyt wysokie.Po za tym czy wspólnota mieszkaniowa może zrezygnować.administratora na rzecz banku w którym ma konto bo z tego co wiem banki prowadzą całościowo obsługę wspólnot.Prosił bym o odpowiedz oraz paragrafy z tym związane.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    Nie musi mieć umowy, ponieważ tytuł prawny wynika z ustawy. Jeżeli to ryczałt, to rozliczyć się musi, jeżeli nie potrafi wykazać kosztów, to albo zwraca, albo ta różnica stanowi jego wynagrodzenie - musi sobie opodatkować. Oczywiście o tym czy może sobie tą różnicę zostawić decydują właściciele w formie uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - piszesz jakieś dziwne rzeczy.
    czy przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej liczącej 19 członków może sobie pobierać ryczałt na prowadzenie spraw wspólnoty i czy nie powinien mieć podpisanej umowy typu umowa zlecenie
    Może pobierać na podstawie uchwały - wynagrodzenie, nie musi podpisywać żadnej umowy. Jest to jego dodatkowy przychód, który "powinien" doliczyć do innych, i opodatkować.
    Po za tym czy wspólnota mieszkaniowa może zrezygnować.administratora na rzecz banku w którym ma konto bo z tego co wiem banki prowadzą całościowo obsługę wspólnot.Prosił bym o odpowiedz oraz paragrafy z tym związane.
    Narzekacie na koszty Zarządu, a zatrudniacie administratora. Macie chyba za dużo pieniędzy. Banki nie prowadzą żadnej całościowej obsługi Wspólnot, od tego są inne podmioty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    założyciel wątku pisze o ryczałcie a nie o wynagrodzeniu, niektórzy ryczałt utożsamiają z zaliczką.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Prawdopodobnie założyciel wątku nie zna sprawy, a przemawia przez niego typowa zawiść.
    Z przykrością stwierdzam ,że też nie orientujeszs się w tym temacie. Jeżeli jest to prawda ,że uchwalono pewne zaliczki na wydatki zarządu, to jest oczywiste ,że należałoby to udokumentować w formie np. rachunków a resztę zwrócić. Jeżeli by tego nie zrobił to znaczy ,że tą resztę sobie przywłaszczył, uikradł. To nie jest jego wynagrodzenie to kradzież.
    Chcąc być w zgodzie z prawem własciciele uchwalają WYNAGRODZENIE albo nie. Oczywiście w wielu WM wymyślają głupie uchwały, a potem mają pretensje.Proponuję przeczytać definicję RYCZAŁTU.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "W skład zarządów wspólnot mieszkaniowych często wchodzą właściciele lokali, którzy działają społecznie, jednak taka społeczna praca na rzecz ogółu wiąże się zwykle z kosztami, które trudno jest dokładnie wyliczyć i udokumentować, jaknp.: koszty telefonów, dojazdów do urzędów (bilety parkingowe, czy koszty przejazdów środkami komunikacji miejskiej), ksera, papieru, toneru do drukarki, itd.

    Zwykle są to drobne kwoty i ich szczegółowe udokumentowanie może być bardzo kłopotliwe. jednak kiedy się je zliczy zbierają się większe sumy.

    W takiej sytuacji właściciele często podejmują uchwały o przyznaniu jakiejś kwoty na te wydatki, która nie wymaga rozliczenia ze wspólnotą mieszkaniową, jednak przez fiskusa taki przychód traktowany jest jak wynagrodzenie, o ile członek zarządu nie udokumentuje kosztów, które z niej pokrył."

    Więcej na ten temat:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1735-ryczalt-na-koszty-prowadzenia-spraw-wspolnoty-jest-opodatkowany
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście w wielu WM wymyślają głupie uchwały, a potem mają pretensje
    Oczywiście fiskus ma jedno zadanie - ściągać podatki, od wszystkiego co tylko się da złupić. WM to łakomy kąsek. Członkowie WM nie mogą wg US pracować społecznie, nawet za 100 zł, bo tylko wybrańcy narodu parlamentarzyści, biorący po 15000 zł /m-c mają ten przywilej.Aby być zgodny z prawem WM winny uchwalić wynagrodzenie dla członka/ów Zarządu. Jest to ich przychód i ich sprawa rozliczenia z US. Właściciele ze swoimi pieniędzmi mogą robić co im się podoba.Jeżeli uchwalą ,że członek wspólnoty mieszkaniowej musi rozliczyć się z zaliczki, to tak ma być.Ale on się rozlicza przed właścicielami, a nie przed urzędnikami.WM jeżeli nie prowadzą DG nie podlegają żadnej kontroli urzędów. Dość już tego "trzęsienia d..." przed urzędnikiem.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]WM jeżeli nie prowadzą DG nie podlegają żadnej kontroli urzędów.
    To nieprawda. Wspólnoty mieszkaniowe podlegają kontroli różnych urzędów i instytucji niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie, choćby: Urzędu Dozoru Technicznego (jeśli mają urządzenia, podlegające kontroli), Urzędu Skarbowego, ZUS, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Straży Miejskiej itp., itd.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Wspólnoty mieszkaniowe podlegają kontroli różnych urzędów i instytucji... choćby: Urzędu Skarbowego...
    To jest nieprawda.
    Dwa lata temu na moje pismo do Min. Finansów o odpowiedź kto (US, UKS czy jakiś inny organ) może skontrolować WM pod względem przwidłowego prowdzenia "księgowości wspólnotowej"?
    Otrzymałam jak dla mnie kuriozalną odpowiedź: "... WM nie podlegają żadnej kontroli ze strony organów skarbowych czy finansowych...".
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Jakie pytanie, taka odpowiedź.
    US nie kontrolują "pod względem prawidłowego prowadzenia księgowości wspólnotowej" (bo urzędnicy skarbowi to nie biegli rewidenci), lecz prawidłowe naliczanie, dokumentowanie i odprowadzanie ewentualnych podatków.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Wspólnoty mieszkaniowe podlegają kontroli różnych urzędów i instytucji... choćby: Urzędu Skarbowego...
    To jest nieprawda.
    Dwa lata temu na moje pismo do Min. Finansów o odpowiedź kto (US, UKS czy jakiś inny organ) może skontrolować WM pod względem przwidłowego prowdzenia "księgowości wspólnotowej"?
    Otrzymałam jak dla mnie kuriozalną odpowiedź: "... WM nie podlegają żadnej kontroli ze strony organów skarbowych czy finansowych...".

    Muszę przyznać Ci rację, rzeczywiście kuriozalna, bo podlegają.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety Admin usunął całkowicie mój wpis po ostatnim wpisie Posesji wyjaśniający szerzej sprawę co wypaczyło całkowicie sens dalszej dyskusji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]WM jeżeli nie prowadzą DG nie podlegają żadnej kontroli urzędów.
    To nieprawda. Wspólnoty mieszkaniowe podlegają kontroli różnych urzędów i instytucji niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie, choćby: Urzędu Dozoru Technicznego (jeśli mają urządzenia, podlegające kontroli), Urzędu Skarbowego, ZUS, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Straży Miejskiej itp., itd.
    Prawe jest to że WM podlegają kontroli przez właścicieli lokali i to jest pewne ... inne to chciejstwo zarządców z licencją ...potrafią nawet donieść by mieć białko że byli kontrolowani ... taki wpis do książki kontroli to jest to ... jest czym się chwalić na zebraniach ...
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Admin wyciął wpis biedronki bo to ,że WM nie podlegają kontroli organów administracji państwowej jest wbrew tzw. mainstreamowi tego forum. Nie będę się dalej rozpisywał bo mnie wytną.:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: jest wbrew tzw. mainstreamowi tego forum
    A w jakim kierunku to... wszystko idzie ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Praktyk-realista: jest wbrew tzw. mainstreamowi tego forum
    A w jakim kierunku to... wszystko idzie ?
    ku meteorytom ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.