Stała temperatura w lokalach 20˚ C

elan124elan124 Użytkownik
Na jednym z for spółdzielczych, jeden z użytkowników proponuje „nowatorską” możliwość utrzymania stałej temperatury 20˚C, w lokalach mieszkalnych wielolokalowego budynku, poprzez dostarczenie do węzła cieplnego (przy dosyć wysokich temperaturach zewnętrznych) wody o temperaturze 45 ˚. Dalej według niego - przy silnych mrozach, kiedy następuje szybsze wyziębienie lokali - powinno się dostarczać większą ilość ciepła oddawanego intensywniej przez kaloryfery. Wtedy taką wydajność cieplną powinna zapewnić woda wyjściowa z węzła o temperaturze 60 ˚ C. Proszę o wasze opinie.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] elan124:[/cite]Na jednym z for spółdzielczych,
    jeden z użytkowników proponuje „nowatorską” możliwość utrzymania stałej temperatury 20˚C, w lokalach mieszkalnych wielolokalowego budynku,
    poprzez dostarczenie do węzła cieplnego (przy dosyć wysokich temperaturach zewnętrznych) wody o temperaturze 45 ˚.

    Dalej według niego - przy silnych mrozach, kiedy następuje szybsze wyziębienie lokali - powinno się dostarczać większą ilość ciepła oddawanego intensywniej przez kaloryfery.

    Wtedy taką wydajność cieplną powinna zapewnić woda wyjściowa z węzła o temperaturze 60 ˚ C.
    Proszę o wasze opinie.
    Koleś ma ciemną wiedzę na temat jak jest dostarczana EC do węzła cielnego ... nic nie słyszał o tzw krzywej grzania

    krzywe_grzania1_large.jpg
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję. Testowałeś kiedyś tą tabelę ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] elan124:[/cite]Dziękuję. Testowałeś kiedyś tą tabelę ?
    u nas jest wprowadzona do automatyki w węźle cieplnym.

    Oczywiści odrębnie dla CWu i odrębnie dla ogrzewania lokali ( są dwa wymienniki).
    Temperatura na wejściu do węzła nie jest mniejsza niż ok 55-60 st.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję. Trochę mi to rozjaśniło problem tamtego użytkownika z forum spółdzielczego.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeden z użytkowników proponuje „nowatorską” możliwość utrzymania stałej temperatury 20˚C, w lokalach mieszkalnych wielolokalowego budynku

    Jakim prawem ktoś ustala jaką temperaturę będą mieli właściciele swoich mieszkań/lokalów??? Czy ten ktoś nie wie o istnieniu różnego rodzaju zaworów grzejnikowych?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    jeden z użytkowników proponuje „nowatorską” możliwość utrzymania stałej temperatury 20˚C, w lokalach mieszkalnych wielolokalowego budynku

    Jakim prawem ktoś ustala jaką temperaturę będą mieli właściciele swoich mieszkań/lokalów???
    Czy ten ktoś nie wie o istnieniu różnego rodzaju zaworów grzejnikowych?
    Ano , prawem mocy zamówionej ... więcej się nie wyciśnie jak się nie zamówi ... a to kosztuje....
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]
    jeden z użytkowników proponuje „nowatorską” możliwość utrzymania stałej temperatury 20˚C, w lokalach mieszkalnych wielolokalowego budynku

    Jakim prawem ktoś ustala jaką temperaturę będą mieli właściciele swoich mieszkań/lokalów???
    Czy ten ktoś nie wie o istnieniu różnego rodzaju zaworów grzejnikowych?
    Ano , prawem mocy zamówionej ... więcej się nie wyciśnie jak się nie zamówi ... a to kosztuje....

    Wiesz, między mocą zamówioną, a stałą temperaturą 20'C w lokalach mieszkalnych jest taka zależność, że jeśli mocy zamówionej nie będzie, to nie będzie także stałej temperatury 20'C, ale nie to jest problemem.
    Nie rozważamy tutaj problemu z zamówioną mocą. Ja nie zauważyłem ani słowa o tym, więc po co o tym dyskutować?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Płacisz zaliczki przez cały rok na c.o. ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Płacisz zaliczki przez cały rok na c.o. ?
    nie tylko na C.O.....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: nie tylko na C.O.....
    Chodzi mnie tylko o zaliczki na c.o. a ścislej na energię cieplną. Nie rozumiem tego jak można (i po co ?) płacić przez cały rok m.in zaliczki na c.o., skoro ciepło do kaloryferów dostarczane jest tylko w okresie ogrzewczym ? Tylko bez bajerów, że wtedy zaliczki (te całoroczne) są niższe... :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: nie tylko na C.O.....
    Chodzi mnie tylko o zaliczki na c.o. a ścislej na energię cieplną. Nie rozumiem tego jak można (i po co ?) płacić przez cały rok m.in zaliczki na c.o., skoro ciepło do kaloryferów dostarczane jest tylko w okresie ogrzewczym ? Tylko bez bajerów, że wtedy zaliczki (te całoroczne) są niższe... :wink:

    Po co?

    Ano po to by w sezonie grzewczym nie płacić dwa razy więcej niż poza sezonem grzewczym. Zaliczki miesięczne są na ogół kalkulowane na równej wysokości przez cały rok. Wygodniej płacić po 500zł miesięcznie zamiast pół roku 300, a pół roku 700zł.
    Po drugie, często ciepło doprowadzane jest nie tylko do kaloryferów, ale także do ogrzania wody, więc jego zużycie występuje przez cały rok.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    EDDIE: Wygodniej płacić po 500zł miesięcznie zamiast pół roku 300, a pół roku 700zł
    Teoria matematyczna nie mająca nic wspólnego z faktycznym rozliczeniem energii cieplnej w WM, szczególnie posiadających własne olicznikowane kotłownie (mieszkania z ciepłomierzami).
    Po drugie, często ciepło doprowadzane jest nie tylko do kaloryferów, ale także do ogrzania wody, więc jego zużycie występuje przez cały rok
    Wyraźnie napisałem do KubyP, że chodzi mnie o energię przeznaczoną na cele związane z c.o. Okazuje się, że "najlepsze" są - stosowane przez przezornych Administratorów - całoroczne zaliczki na ciepło, aby wyrobić nadwyżki a później... wiadomo przegłosowanie ich na Fundusz Remontowy. To ma być dobre rozliczenie !? :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    stosowane przez przezornych Administratorów - całoroczne zaliczki na ciepło
    To u ciebie administrator przyjmuje uchwały w sprawie zaliczek?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Posesja: To u ciebie administrator przyjmuje uchwały w sprawie zaliczek ?
    Przecież wiadomo, że to właściciele lokali nie przymuszani przez nikogo podejmują racjonalne i mądre uchwały. Nic tam Administratorom do tego. Odwracanie kota ogonem na nic się nie zda. Problem pozostaje, w postaci - jak napisałem wcześniej - całorocznych zaliczek na energię cieplną. Ludziska prawie zawsze kupują wciskanie im kitu, że tańsza zaliczka w ciągu całego roku jest bardziej "ekonomiczna", aniżeli droższa tylko w sezonie ogrzewczym, a potem po końcowym rozliczeniu, "niespodziewana" nadwyżka, niezależne głosowanie (oczywiście w "wykonaniu" właścicieli lokali, Administratorowi nic do tego!) i podjęcie uchwały o przeznaczeniu nadwyżki na Fundusz Remontowy. Tak nieraz wygląda stymulowanie energooszczędnego zachowania właściciela lokalu :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
    Jaskrawo - na tym tle - wygląda rozliczanie ciepła takimi sposobami we wspólnotach posiadających własne olicznikowane kotłownie gazowe (mieszkania z ciepłomierzami).
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Byłbym wdzięczny, gdybyś udowodnił mi albo przynajmniej wyjaśnił, w jaki sposób różnica między zaliczkami stałymi, a zaliczkami tańszymi/droższymi polega na tym, że jedna jest bardziej ekonomiczna, druga mniej, jedna stymuluje do energooszczędnego zachowania właściciela lokalu, a druga nie??
    O wciskaniu kitu ludziskom nie wspominam:wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2013
    elan, podejmijcie uchwałę o likwidacji funduszu remontowego i zwolnijcie administratora, skoro tak mu, krwiopijcy, zależy na powiększaniu FR. Wam jak widać nie zależy.
    Będziecie wolni, bogaci i "energooszczędni".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    EDDIE: Byłbym wdzięczny
    Ale nie będziesz, przecież to jest prostsze niż budowa cepa :tongue:
    EDDIE: O wciskaniu kitu ludziskom nie wspominam
    Całe szczęście :confused:

    Nowy doklejony: 02.03.13 23:51
    Posesja: podejmijcie uchwałę o likwidacji funduszu remontowego i zwolnijcie administratora
    Dziękuję za - jak zawsze - mądre i przemyślane porady specjalistyczne. Przemyślimy.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano marca 2013
    podejmijcie uchwałę o likwidacji funduszu remontowego i zwolnijcie administratora
    W dobie kryzysu,bardzo mądre posunięcie.
    Należy się zastanowić,czy daną WM stać na administratora.
    Tani, może okazać się drogi w eksploatacji :)
    W Polsce mamy również właścicieli domków jednorodzinnych. Jakoś sobie radzą z "zarządzaniem" swoimi nieruchomościami.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Iga: Tani, może okazać się drogi w eksploatacji :)
    Proste, jak budowa cepa :wink:
    P.S. Podoba mi się też podobna myśl (z innego wątku: udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania faktur) użytkownika zonowa: "właścicieli - którzy wykazują inicjatywę - różnymi sztuczkami odsuwa się od możliwości pracy w zarządzie, w myśl zasady - im gorzej we wspólnocie, tym lepiej (dla administratora oczywiście)".
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    EDDIE: Byłbym wdzięczny
    Ale nie będziesz, przecież to jest prostsze niż budowa cepa :tongue:

    Elan, czy ty pojmujesz budowę cepa, czy to zbyt skomplikowane dla ciebie, by dać normalną, prostą i rzeczową odpowiedź na konkretne pytanie?

    Przypominam:
    Byłbym wdzięczny, gdybyś udowodnił mi albo przynajmniej wyjaśnił, w jaki sposób różnica między zaliczkami stałymi, a zaliczkami tańszymi/droższymi polega na tym, że jedna jest bardziej ekonomiczna, druga mniej, jedna stymuluje do energooszczędnego zachowania właściciela lokalu, a druga nie??
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proste, jak budowa cepa
    Nie każdy cep ma prostą budowę bo są cepy różne i różniste.
    "...
    1. «narzędzie do ręcznego młócenia zboża»
    2. górn. «przyrząd zwiększający ręczną siłę przy dokręcaniu części przyrządu wiertniczego»
    3. «rodzaj pedałów poruszających mechanizm do przeplatania nitek osnowy w warsztacie tkackim»
    4. «człowiek nieokrzesany, ograniczony, tępy, głupi; prostak; głupiec»
    5. «broń średniowiecznej piechoty, rodzaj okutych lub żelaznych drążków, cep bojowy»
    6. «listwa w urządzeniu młócącym młocarni»..." - http://sjp.pwn.pl/slownik/2447563/cepy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    EDDIE: czy to zbyt skomplikowane dla ciebie, by dać normalną, prostą i rzeczową odpowiedź na konkretne pytanie?
    Ja już podałem. Trzeba czytać uważnie moje posty. A czy dla ciebie jest zbyt skomplikowane podać, w jaki to sposób osoby zarządzające wspólnotą "kształtują" (projekt uchwały) wysokości całorocznych zaliczek ? Na podstawie zerknięcia w sufit ? czy na podstawie jakiś solidnych danych wyjściowych (analiza) ? Podawanie takich przykładów jak:
    Zaliczki miesięczne są na ogół kalkulowane na równej wysokości przez cały rok. Wygodniej płacić po 500zł miesięcznie zamiast pół roku 300, a pół roku 700zł
    do niczego nie prowadzi bo to czysta wydumana teoria ( a dlaczego 700 zł a nie 600 zł albo 500 zł ?), a odkrywcza informacja o tym, że
    często ciepło doprowadzane jest nie tylko do kaloryferów, ale także do ogrzania wody, więc jego zużycie występuje przez cały rok
    jest przepyszna, zostałem w końcu doinformowany... :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
    P.S. Napisałem gdzieś powyżej, że: jaskrawo - na tym tle - wygląda rozliczanie ciepła takimi sposobami we wspólnotach posiadających własne olicznikowane kotłownie gazowe (mieszkania z ciepłomierzami). Czy to nie zmusiło ciebie do jakiegoś myślenia... Proszę o normalną, prostą, żołnierską i rzeczową odpowiedź.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    EDDIE: czy to zbyt skomplikowane dla ciebie, by dać normalną, prostą i rzeczową odpowiedź na konkretne pytanie?
    Ja już podałem. Trzeba czytać uważnie moje posty.

    Nie podałeś. Czytałem wszystkie twoje posty po moim pytaniu raz jeszcze i nadal nie widzę odpowiedzi.

    Może dopadła mnie pomroczność jasna, więc zacytuj jeden i ostatni raz tą odpowiedź, a ukoję się przed tobą, padnę do stóp i będę błagał o litość przyznając jakim to głupcem byłem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: nie tylko na C.O.....
    Chodzi mnie tylko o zaliczki na c.o. a ścislej na energię cieplną.
    Nie rozumiem tego jak można (i po co ?) płacić przez cały rok m.in zaliczki na c.o.,
    skoro ciepło do kaloryferów dostarczane jest tylko w okresie ogrzewczym ?
    Tylko bez bajerów, że wtedy zaliczki (te całoroczne) są niższe... :wink:
    to wynika z wyboru zasad jakie przyleli właściciele lokali .
    Z punktu widzenia ekonomicznego lepiej jest płacić 12 równych rat niż 7 progresywnych (+;-)

    Przyjmijmy, że za ogrzewanie za C.O. płacisz po 250 zł / m-c przy 12 ratach , 250 X 12=3000
    płacenie tylko w okresie grzewczym płatności by wyglądały miedzy innymi tak:
    100 -X
    200 -XI
    500 - XII
    700 - I
    800 - II
    500 - III
    200 - IV


    mało który właściciel by to wytrzymał ...zalamka.gif
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.