eksmisja

miki17202miki17202 Użytkownik
Witam:) czy aby złożyć wniosek do komornika o eksmisję dłużnika z mieszkania potrzebna jest zgoda WSZYSTKICH właścicieli mieszkań Wspólnoty Mieszkaniowej?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] miki17202:[/cite]Witam:) czy aby złożyć wniosek do komornika o eksmisję dłużnika z mieszkania
    potrzebna jest zgoda WSZYSTKICH właścicieli mieszkań Wspólnoty Mieszkaniowej?

    a ja myślałem, że wyrok Sądu ...
  • Opcje
    miki17202miki17202 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to może zacznę od początku..właściciel mieszkania zalegał z czynszem i sprawa trafiła do sądu,a że nadal nie płacił mimo nakazu sądu sprawa trafiła do komornika i teraz tak,dłużnik na początku płacił a teraz znowu nie płaci a komornik nie może od niego nic wyegzekwować gdyż nie ma on żadnych nieruchomości ani innych na siebie ani też stałej pracy i chce sprawę umorzyć ale może też zlicytować mieszkanie ale musi posiadać odpowiedni wniosek złożony do niego przez zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej . Aby złożyć taki wniosek potrzebna jest uchwała właścicieli i stąd moje pytanie czy WSZYSCY właściciele muszą się zgodzić aby taki wniosek został żłożony czy np.60% ?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] miki17202:[/cite]chce sprawę umorzyć ale może też zlicytować mieszkanie ale musi posiadać odpowiedni wniosek złożony do niego przez zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej . Aby złożyć taki wniosek potrzebna jest uchwała właścicieli
    Nie jest potrzebna uchwała, bo nie chodzi Wam przecież o skorzystanie z art. 16 uwl, tylko chcecie wskazać komornikowi, z czego ma przeprowadzić egzekucję. Możecie wskazać ruchomości, dochody z pracy, konto bankowe lub nieruchomości. Jeżeli dłużnik nie ma innego majątku, oprócz lokalu, to jest potrzebny pisemny wniosek zarządu wspólnoty o wszczęcie egzekucji z nieruchomości lokalowej - trzeba podać adres i numer KW lokalu oraz wskazać sąd, w którym jest prowadzona księga wieczysta lokalu.

    Jeżeli po wezwaniu komornika, dłużnik nadal nie spłaci długu, komornik wykona czynności, niezbędne do przeprowadzenia licytacji (zajęcie nieruchomości, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji publicznej). Komornik wezwie Was do wpłaty zaliczki na poczet oszacowania wartości nieruchomości oraz publikacji obwieszczenia o licytacji w mediach - bez zaliczki nie przystąpi do działań w tym zakresie. Zaliczka zostanie zwrócona wspólnocie po zaspokojeniu kosztów egzekucji z sumy uzyskanej z licytacji nieruchomości.

    Eksmisja nie jest problemem wspólnoty jako wierzyciela, tylko nowego właściciela lokalu (zwycięzcy licytacji). Jeśli dłużnik nie opuści lokalu dobrowolnie, konieczny będzie pozew o eksmisję, który składa nowy właściciel. Dopiero po otrzymaniu wyroku eksmisyjnego można zlecić komornikowi eksmisję.
  • Opcje
    bognabogna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie obowiązuje okres ochronny?
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Ale jakie to ma znaczenie dla Ciebie, czy obowiązuje? Jak napisał/a Posesja, wy zostaniecie zaspokojeni z chwilą licytacji.
    I chyba pytasz o okres ochronny za rok, bo teraz do końca marca to chyba i tak się nie zdąży :D
    Jeżeli sąsiad znęca się nad rodziną lub rażąco wykracza poza ramy współżycia społecznego, to nie ma okresu ochronnego w ogóle. W przeciwnych, jest - art. 16 ustawy o ochronie praw lokatorów.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli sąsiad znęca się nad rodziną
    WM jest od zarządzania NW a nie od tego co się dzieje w lokalu właściciela.
    art. 16 ustawy o ochronie praw lokatorów
    Dla WM obowiązującym aktem prawym jest UoWL .
    Ustawa o lokatorach to ewentualnie problem właściciela lokalu jeżeli wynajmuje komuś.
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się w pełni. Ale co za różnica, skoro i tak eksmisja nie będzie problemem bogny.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o ochronie praw lokatorów będzie dotyczyła byłego właściciela po zlicytowaniu lokalu - do tego nie jest potrzebny stosunek najmu. Przepisom tej ustawy (w tym również o okresie ochronnym przed eksmisją) podlega nie tylko były najemca, ale i były właściciel.

    Co prawda jest to problem jego i nowego właściciela, ale wspólnota mieszkaniowa, decydując się na licytację, musi to wziąć pod uwagę. Podobnie, jak każdy potencjalny chętny do udziału w licytacji bierze to pod uwagę. Powodzenie całej operacji zależy od tego, czy znajdą się ludzie, którzy będą skłonni zaryzykować i staną do licytacji. Wspólnota powinna więc szukać uczestników licytacji - potencjalnych nabywców lokalu. Od tego zależy, czy wspólnota odzyska swoje pieniądze i rozwiąże problem notorycznego dłużnika na przyszłość.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.