podzielniki ciepła

kotopieskotopies Użytkownik
W naszej Wspólnocie do rozliczania kosztów CO zastosowano podzielniki ciepła. W jednym mieszkaniu od 2 lat podzielniki wskazują 0. Wprowadziliśmy zapis do Regulaminu rozliczania kosztów CO zapis, że w przypadku wskazań zerowych, koszty CO będą rozliczane wg 0,25 wskaźnika największego zużycia. Zainteresowanemu jednak to się nie podoba, twierdzi, że nie mamy prawa ingerować w jego decyzje o nie korzystaniu z ciepła. Czy ma rację?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotopies: W jednym mieszkaniu od 2 lat podzielniki wskazują 0
    Kotopies: twierdzi, że nie mamy prawa ingerować w jego decyzje o nie korzystaniu z ciepła. Czy ma rację?
    Rozliczenia kosztów i pomiar zużycia takich mediów jak: energia elektryczna, gaz czy zimna woda nie stwarzają poważniejszych problemów pomiarowych takich, jakie stwarza rozliczanie kosztów ogrzewania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wyposażonych w klasyczne instalacje centralnego ogrzewania, zasilane z centralnego źródła.
    Przecież, jeżeli ktoś w ciągu miesiąca nie zużywa energii elektrycznej, albo nie korzysta (nie zużywa) z ciepłej wody, to nikt za coś takiego nie będzie go szarpał. Kłopoty zaczynają się dopiero ze zużyciem ciepła. Niektórzy właściciele, których mieszkania znajdują się w środkowej części bryły budynku, korzystają za darmo z ciepła od sąsiadów.
    Nieraz dochodzi do takich paradoksów, że taki ktoś nie musi włączać ogrzewania bo może mieć za gorąco w mieszkaniu. Może i tak jest w powyższym przypadku. Ja to bym zrezygnował z takiego badziewia jakim są te podzielniki i przeszedl na rozliczanie zużycia ciepła z metra, albo z kubatury. Do wyboru i do koloru.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wprowadziliśmy zapis do Regulaminu ...że w przypadku wskazań zerowych, koszty CO będą rozliczane wg 0,25 wskaźnika największego zużycia
    - taki zapis w regulaminie jest niezgodny z prawem a dokładnie z art. 45a ust. 4, 9 i 10 Ustawy-prawo energetyczne.
    Skoro uchwaliliście, że rozliczacie się na podstawie fikcji podzielnikowej (dlaczego to proszę sobie rozebrać jakiś podzielnik elektroniczny i zobaczyć jaka w nim jest "elektronika") czyli wskazań jakiegoś urządzenia nie będącego urządzeniem - to nie można zaprzeczać samemu sobie uchwałą, że przy zerowym wskazaniu jest inaczej. A co gdy wskazania u innych będą 0,01 jednostek? A gdy będzie 0,02 lub 0,03 to już będzie w porządku?
    A co zrobicie gdy wszyscy właściciele będą mieli zero a np. tylko jeden będzie miał 0,01?
    Takich absurdów dowodzących "durnoty" tego zapisu (o 0,25 największego zużycia) można mnożyć w nieskończoność.
    To nie jest rozwiązanie zgodne z prawem i nie ma nic wspólnego z prawidłowym rozliczaniem - jest rodzajem sankcji (kary) dla właściciela, który podchodzi bardzo solidnie (zgodnie z zaleceniem firmy rozliczającej) do problemu oszczędzania energii. A że wykorzystuje do tego waszą ..... w godzeniu się na całą fikcję rozliczeniową to tylko mu chwała.
  • Opcje
    kotopieskotopies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie rozumiem, co ma prawo energetyczne do wewnętrznych, w ramach wspólnoty, zasad rozliczania kosztów ciepła? Z analizy podzielników w pozostałych lokalach wynika, że tylko jeden lokal wykazuje zero-jest do tego lokalem narożnym. W pozostałych lokalach nawet tych sąsiadujących z innymi wskazania wykazują min 15 jednostek.
    elan 124 ma rację, że najrozsądniej byłoby zrezygnować z podzielników, ale puki co musimy rozliczyć koszty za rok 2012.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co ma prawo energetyczne do..
    Tyle ma, że wspólnota obowiązana jest funkcjonować w ramach obowiązującego prawa.
    Prawo energetyczne jest takim obowiązującym prawem w zakresie rozliczeń ciepła wewnątrz budynków wielolokalowych (spółdzielnie, wspólnoty) - mówi o tym dokładnie art. 45a w ust 1-12. w powiązaniu z art. 1 ust. 1: Ustawa określa...zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania... ciepła..
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotopies: nie rozumiem, co ma prawo energetyczne do wewnętrznych, w ramach wspólnoty, zasad rozliczania kosztów ciepła ?
    Takie samo jak Prawo Budowlane np. z modernizacją, remontami czy przebudową części wspólnych WM.
  • Opcje
    kotopieskotopies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A zapis w regulaminie, że lokale nieopomiarowane (bez podzielników ciepła) rozlicza się wg najwyższego wskaźnika zużycia pomnożony przez 1,5 jest zgodny z prawem?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    No oczywiście że taki zapis jest niezgodny z prawem.
    Oto potwierdzenie tego bezprawia:
    "...Z materiału procesowego wynika, zdaniem Sądu Apelacyjnego wniosek, że wprowadzenie do regulaminu współczynników w takiej wysokości miało charakter arbitralny i nie było poprzedzone jakąkolwiek analizą ekonomiczną racjonalności tego przedsięwzięcia z punktu widzenia zasad określonych wart. 45a prawa energetycznego.
    Uprawniony staje się natomiast pogląd, iż
    • rzeczywistą intencją wprowadzenia tego rodzaju współczynnika, było swoiste ukaranie osób, które nie zgadzają się na sposób rozliczeń preferowany przez władze spółdzielni.
    • zasady ustalone w regulaminie nie odnoszą się do rzeczywistych kosztów zużytego ciepła, lecz mają również charakter swoistej sankcji.
    .." - wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 19 marca 2008 r. Sygn. akt I ACa 59/07

    "...jest ona sprzeczna z Prawem energetycznym w ten sposób, że wbrew ustawie nakłada na powoda obowiązek zamontowania podzielników, a także przewiduje alternatywny sposób rozliczania mieszkań, które podzielników nie mają przy zastosowaniu iloczynu powierzchni użytkowej lokalu i średniego rocznego kosztu zmiennego brutto ogrzewania 1m2 w budynku w okresie rozliczeniowym pomnożonego przez 500%, a właśnie mnożnik 500% jest w ocenie powoda nieuzasadniony.
    Przez zamienne rozliczanie należy rozumieć takie rozliczanie, które oparte jest na metodzie innej niż wskazania podzielników ciepła, a z wykorzystaniem jako podstawy obliczeń powierzchni lub kubatury lokalu.
    Nie oznacza to jednak, że dopuszczalne jest stosowanie metody, która w sposób oczywisty prowadzi do naliczenia opat rażąco zawyżonych. Metoda taka bowiem jest co najwyżej „innym" a nie „zamiennym" sposobem rozliczania ciepła, podczas gdy wola ustawodawcy w sposób wyraźny przemawia za drugim rozwiązaniem, które ma być alternatywnym sposobem dla metody bazującej na podzielnikach ciepła. Chodzi więc o to, aby regulamin rozliczania nie tyle przewidywał jakąkolwiek opcję rozliczania dla osób, które nie chcą być rozliczane w oparciu o wskazania podzielników ciepła, lecz taką opcję, która prowadzi do uzyskania wyników miarodajnych, możliwie najbardziej odpowiadających faktycznemu zużyciu
    ..." - wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 29 grudnia 2010 r. Sygn. akt I ACa 580/10

    "...Z kwestionowanego przez powodów § 8 ust. l Regulaminu wynika, że w lokalu, w którym z powodów zależnych od użytkownika nie zainstalowano podzielników lub nie dokonano z nich odczytów ryczałtowa wartość zużycia będzie określona przez powiększony o 30% wynik z pomnożenia powierzchni użytkowej lokalu przez maksymalną jednostkową wartość zużycia, która wystąpiła w lokalu usytuowanym w tej samej nieruchomości.
    Z powyższego juz tylko wynika, zdaniem Sądu, że § 8 ust. 1 Regulaminu jest sprzeczny z art. 45a ust. 9 Prawa energetycznego, poprzez niezapewnienie ustalenia opłat zakupu ciepła w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie w poszczególnych lokalach.
    Analiza § 8 Regulaminu potwierdza, w ocenie Sądu, trafność stanowiska strony powodowej, iż przyjęty przez Wspólnotę sposób rozliczania kosztów ogrzewania ryczałtowego stanowi w istocie karę za odmowę stosowania rozliczenia według podzielników.
    .." - wyrok Sądu Okregowego w Szczecinie z dnia 9 stycznia 2011 r. Sygn. akt I C 733/11
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kotopies:[/cite]W naszej Wspólnocie do rozliczania kosztów CO zastosowano podzielniki ciepła.
    W jednym mieszkaniu od 2 lat podzielniki wskazują 0.
    Wprowadziliśmy zapis do Regulaminu rozliczania kosztów CO zapis, że w przypadku wskazań zerowych, koszty CO będą rozliczane wg 0,25 wskaźnika największego zużycia.
    Mnie też się nie podoba, bo to nie tędy droga ...

    Art.45a. 9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda,[b] uwzględniając [/b] współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    
    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
    


    Zainteresowanemu jednak to się nie podoba, twierdzi, że nie mamy prawa ingerować w jego decyzje o nie korzystaniu z ciepła. Czy ma rację?
    Też tak uważam jak On.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.