termin rozpatrzenia przez sąd zarządcy przymusowego -sądowego
bogna
Użytkownik
W jakim terminie sąd rozpatruje sprawy ustanowienia zarządcy przymusowego. Sprawa jest o tyle pilna,ze rozpoczęły sie okresy sprawozdawcze, podsumujace rok. Czy ktoś ma doświadczenie z prowadzeniem spraw przez zarządcę przymusowego?
Czy wnioskujący może wskazać na zarządcę przymusowego?
Czy wnioskujący może wskazać na zarządcę przymusowego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Tak, wnioskujący może wskazać, mogą też wskazać uczestnicy, mogą być różne kandydatury, wtedy sąd przesłucha zarządców i wybierze tego, które w jego ocenie daje rękojmię należytego wykonywania czynności.
Okresy sprawozdawcze to nie jest argument. Sąd musi wysłać odpisy wniosków do wszystkich właścicieli lokali w nieruchomości, wyznacza rozprawę, o której ich zawiadamia, wzywa kandydatów na zarządców celem przesłuchania,to jak szybko zapadnie orzeczenie w sprawie (oddalenie wniosku, odrzucenie wniosku lub ustanowienie zarządcy) zależy od wielu czynników, często sąd nie ma na to żadnego wpływu.
Trzeba pamiętać, że zarządca przymusowy nie jest nagrodą dla właścicieli lokali ... lecz KARĄ.
Może wręcz przeciwnie. O tym, z całą pewnością zdecyduje sąd,a nie zarządca .
Jeżeli ustaną przyczyny powołania zarządcy przymusowego , to na wniosek grupy właścicieli , Sąd odwoła zarządcę przymusowego ...
Jest to ewidentny konflikt interesów, bo zarządca przymusowy musiałby poprzeć wniosek o swoje odwołanie.
Wystarczy wniosek właścicieli lokali ...
Najpierw sąd odwołuje zarządcę na wniosek właścicieli.Następnie to właściciele decydują,czy powierzyć zarząd,czy może ustanowić tzw.właścicielski.
Nie tylko brak Zarządu w Dużej WM , brak środków finansowych do egzystowania wspólnoty , katastrofalny stan techniczny nieruchomości ...
Wówczas nie tylko zarządca przymusowy łatwo przekona sąd,ale i pozostali właściciele,którzy mieli już do czynienia z w/w składem.
Zacznijmy od tego momentu: I teraz, co się dzieje dalej ?
Po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie odwołania zarządcy przymusowego - ingerencja sądu się kończy.
Trzeba jeszcze odróżnić odwołanie zarządcy od zmiany osoby zarządcy .
Teraz są procedury ... np. data uprawomocnienie się decyzji sądu o odwołaniu ZP . Przejmowanie władzy musie być bez szkody dla wspólnoty i nie może być związane z ambicjami członków zarzadu ...Władza ponad wszystko , blokowanie kont WM, donosy tu i tam ... to nie tak, nie tak , nie tędy droga ...
Rozumiem,że jeżeli przyczyną ustanowienia zarządcy przymusowego był brak zarządu,to wystarczy powołać zarząd i złożyć wniosek do sądu o odwołanie zarządcy przymusowego.
Ale,jeżeli zarządca przymusowy został ustanowiony,bo zarząd nie wypełniał swoich obowiązków, oraz naruszał zasady prawidłowej gospodarki ,to co właściciele powinni zrobić,w jaki sposób przekonać sąd,żeby odwołał zarządcę przymusowego ?
Uważam że trzeba wykazać, że te przyczyny już zostały usunięte ( sprawozdanie ) , dokonać wyboru nowego składu zarzadu
lub wybrać Zarządcę nieruchomości w myśl art. 18.1 UoWL
Jeżeli WM wybierze nowy Zarząd, bo do tego właściwie sprowadza się odwołanie ZP, to przez złożenie wniosku do sądu udowadnia ,że ustały warunki ZP.Jeżeli się okaże,że nowy również nie spełnia wymogów to "koło zawraca" i właściciele bawią się dalej. Kto ma te sprawozdanie przygotować?Sprawozdanie z czego, że po wyborze Zarządu - Zarząd już jest.Wg mnie to jest czysto akademicka dyskusja, a wniosek do sądu o odwołanie ZP to tylko formalizm. Czy sąd może odmówić? Odmówi, bo będzie mu się wydawało ,że nowy Zarząd jest za (do wyboru) młody/ stary/mądry/ głupi?. Sąd winien oczywiście rozpatrzyć sprawozdanie, ale ZP, i określić termin przekazania dokumentacji.Amen.:bigsmile:
Przyczyny powołania zarządcy przymusowego określa art. 26:
1) Jeżeli zarząd nie został powołany lub
2) pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo
3) narusza zasady prawidłowej gospodarki,
Jak widać, ustawa wymienia 3 (TRZY) przyczyny powołania zarządcy przymusowego. Może istnieć wybrany zarząd, a mimo to sąd może ustanowić zarządcę przymusowego. Brak zarządu może być jedną z kilku przyczyn powołania ZP. Jeśli więc ustanie ta przyczyna, to sąd musi zbadać, czy ustały też inne przyczyny. Sam wybór zarządu nie jest wystarczającym powodem odwołania ZP.
(...)
Posesja – zupełnie zapomniałeś, że Praktyk-realista pełni w swojej WM obowiązki jednoosobowego Zarządcy, co przy takim wątku uświadamiającym członków jego wspólnoty, może być rzeczywiście mocno stresujące i denerwujące.
Chociażby z takiej to „okazji” należą mu się nie osobiste połajanki, ale należny szacunek, za dotychczasowe przetrwanie… Bądź bardziej koleżeński… Stać ciebie na to.
Nie tyle opinia, co stanowisko w sprawie, ten zarządca będzie uczestnikiem postępowania, sąd na pewno go będzie musiał przesłuchać.
Gdybym ja był na jego miejscu , tak jak napisał use^r Zarzadca , tobym wszytko widział na czarno, aby dalej kasę łoić z tej wspólnoty .
Co taka opinia ZP jest warta , chyba że chodzi / trzeba odfajkować kolejny punkt z tzw. listy dowodów w sprawie.
.
Odważne stwierdzenie.
A, czym niby różni się zarządca przymusowy od zarządcy ?
Pierwszy łoi kasę od wspólnoty ,a drugi łoi od właścicieli ?