fundusz remontowy a rozdzielenie wspólnoty

arkadiuszarkadiusz Użytkownik
edytowano lutego 2013 w Wolne tematy
Witam mam pytanie: czy z środków zgromadzonych na funduszu remontowym mogę sfinansować rozdzielenie instalacji elektrycznej na dwa osobne punkty pomiarowe na klatkach schodowych a i b ponieważ rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze. Mam w tym celu przeprowadzoną już uchwałę w której większość właścicieli lokali wyrazili zgodę a jak nie to z jakich środków można je z finansować. Nadmienię że ludzie nie chcą się składać do przysłowiowego garnuszka. Może jakieś pomysły.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Arkadiusz: ponieważ rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze
    Podpowiedź - co poniektórym - jak to się u was czyni. Jaka jest treść uchwały ?
  • Opcje
    arkadiuszarkadiusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właściciele lokali wyrażają zgodę na pokrycie kosztów rozdzielenia energii elektrycznej na klatkę schodową 14a i 14b z funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej....................
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przyjacielu Arkadiuszu...
    Ty już chyba zakładałeś wątek w tej sprawie ale gdzieś zniknąłeś nie dając szans forumowiczom na rozwikłanie Twojego problemu.
    Przypomnę:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4538/rozdzielenie-wspolnoty-mieszkaniowej/
    Jeżeli się mylę to sorry :shocked:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] arkadiusz:[/cite]pokrycie kosztów rozdzielenia energii elektrycznej
    To co Wy w końcu dzielicie: energię, czy instalację?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Posesja: To co Wy w końcu dzielicie
    Arkadiusz: rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze
    Arkadiusz chyba zamierza rozdzielić dotychczasową "wspólnotę energetyczną" na dwie mniejsze (klatkowe)... :wink:
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Najmniej problemów będzie, gdy najpierw zrobicie to rozdzielenie instalacji, a dopiero potem się rozłączycie. Oczywiście spokojnie możecie skorzystać z funduszu remontowego.
  • Opcje
    arkadiuszarkadiusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    musimy rozdzielić instalacje elektryczna ponieważ musimy rozdzielić media co za tym idzie założyć na drugiej klatce licznik pomiarowy energii elektrycznej w tej sprawie tylko mam pytanie czy mogę to sfinansować z funduszu remontowego mamy w tej sprawie większość w uchwale , żęewłaściciele wyrażają zgodę na sfinansowanie tylko dwie wścipskie baby zagroziły na razie słownie że zaskarżą uchwałę w sądzie proszę o pomoc czy mają racje.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Arkadiusz: musimy rozdzielić instalacje elektryczna ponieważ musimy rozdzielić media
    Czy budynek wspólnoty (z tymi dwiema klatkami) położony jest na jednej działce z kw ?
  • Opcje
    arkadiuszarkadiusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    są dwie działki z dwiema kw
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] arkadiusz:[/cite]Witam mam pytanie: czy z środków zgromadzonych na funduszu remontowym mogę sfinansować rozdzielenie instalacji elektrycznej na dwa osobne punkty pomiarowe na klatkach schodowych a i b ponieważ rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze. Mam w tym celu przeprowadzoną już uchwałę w której większość właścicieli lokali wyrazili zgodę a jak nie to z jakich środków można je z finansować. Nadmienię że ludzie nie chcą się składać do przysłowiowego garnuszka. Może jakieś pomysły.

    Czy wiesz, że rozdzielając wspólnotę na dwie musicie mieć podział na dwie odrębne działki/nieruchomości w KW i w ewidencji gruntów?
    Jakoś nie widzę takie możliwości skoro piszesz, że podział ma biec przez klatkę...?

    Abstrahując od podziału działki, zgoda wspólnoty na wykorzystanie środków z FR na konkretne cele wystarczy.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    [cite] EDDIE:[/cite]Czy wiesz, że rozdzielając wspólnotę na dwie musicie mieć podział na dwie odrębne działki/nieruchomości w KW i w ewidencji gruntów?
    On to wie:
    [cite] arkadiusz:[/cite]są dwie działki z dwiema kw
    Ale skoro tak, to co Wy chcecie dzielić?
    Wcześniej pisałeś:
    [cite] arkadiusz:[/cite]rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze
    Wspólnoty nie trzeba dzielić - podział wspólnoty to podział nieruchomości, a u Was już są dwie odrębne nieruchomości, skoro działki mają osobne KW.
    Chodzi Wam tylko o podział instalacji - ale z jakiego FR chcesz to finansować, z której wspólnoty? Jeżeli mimo istnienia dwóch wspólnot (w świetle prawa) działacie jak jedna wspólnota (jedno konto, wspólne fundusze, jeden zarząd, jedn Regon i NIP), to wystarczy wyprostować dokumenty urzędowe: Regon i NIP (uzyskać 2 nowe numery ewidencyjne - stare zostaną zamknięte), następnie wybrać osobne zarządy, założyć osobne konta, podzielić kasę i działać niezależnie. Jednak przed "rozwodem" warto najpierw wybudować nowe przyłącza. To kosztowne, ale załatwi sprawę raz na zawsze. W przeciwnym razie będą ciągłe konflikty o wzajemne rozliczenia.
  • Opcje
    arkadiuszarkadiusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na razie jesteśmy jedną wspólnotą z jednym kątem regonem itd bo kiedyś ktoś dał ciała mamy dwie kw czy zrobienie nowego pkt pomiarowego energii elektrycznej mogę sfinansować z fr

    Nowy doklejony: 19.02.13 22:28
    a wody nie możemy rozdzielić na dwa osobne przyłącza bo trzeba byłoby robić nowe piony które byłyby bardzo kosztowne ratuje nas tylko stworzenie jakieś umowy o podział kosztów wody czy ktoś ma taki wzór umowy na zbyciu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    czy zrobienie nowego pkt pomiarowego energii elektrycznej mogę sfinansować z fr
    Literalnie rzecz biorąc - nie. Jeżeli macie wyodrębniony uchwałą fundusz remontowy (a macie?), to jest to fundusz celowy. Środki na nim gromadzone mają określony cel. Możecie to zmienić uchwałą, ale nie decyzją zarządu czy zarządcy notarialnego wspólnoty.
  • Opcje
    arkadiuszarkadiusz Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    przecież mam uchwałę uchwaloną większością udziałów ze właściciele wyrażają zgodę na sfinansowanie tego z fr jak już wcześniej pisałem
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Czy wiesz, że rozdzielając wspólnotę na dwie musicie mieć podział na dwie odrębne działki/nieruchomości w KW i w ewidencji gruntów?
    On to wie:
    [cite] arkadiusz:[/cite]są dwie działki z dwiema kw

    Teraz wiem, że on wie, ale wtedy nie wiedziałem, że on wie, bo pisaliśmy w jednej minucie.

    Nowy doklejony: 19.02.13 22:44
    [cite] Posesja:[/cite]
    czy zrobienie nowego pkt pomiarowego energii elektrycznej mogę sfinansować z fr
    Literalnie rzecz biorąc - nie. Jeżeli macie wyodrębniony uchwałą fundusz remontowy (a macie?), to jest to fundusz celowy. Środki na nim gromadzone mają określony cel. Możecie to zmienić uchwałą, ale nie decyzją zarządu czy zarządcy notarialnego wspólnoty.

    Pisałem już o tym:
    Abstrahując od podziału działki, zgoda wspólnoty na wykorzystanie środków z FR na konkretne cele wystarczy.

    Nowy doklejony: 19.02.13 22:45
    [cite] arkadiusz:[/cite]przecież mam uchwałę uchwaloną większością udziałów ze właściciele wyrażają zgodę na sfinansowanie tego z fr jak już wcześniej pisałem

    Czyli masz, to co potrzebujesz.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli masz tak sformułowaną uchwałę (że z FR), to po co zakładałeś ten wątek?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] arkadiusz:[/cite]przecież mam uchwałę uchwaloną większością udziałów ze właściciele wyrażają zgodę na sfinansowanie tego z fr jak już wcześniej pisałem

    Pytanie: czy, aby na pewno? Chodzi mi o to, że skoro są dwie wspólnoty mieszkaniowe, to muszą być dwie uchwały - każda wspólnota mieszkaniowa podejmuje swoją.

    A tak na marginesie, skoro głosy wrzucano do jednego worka, to pojawia się pytanie, czy aby na pewno ten fundusz w ogóle uchwalono.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzadca: Chodzi mi o to, że skoro są dwie wspólnoty mieszkaniowe, to muszą być dwie uchwały - każda wspólnota mieszkaniowa podejmuje swoją
    Chyba jeszcze do tej pory są dwie w jednej. Arkadiusz rzeczywiście ma kłopot, bo nie wie od czego zacząć. Powrócenia do korzeni, czyli dwóch wspólnot a poźniej dzielenie instalacji przyłączy do mediów, itp. czy odwrotnie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Albo są dwie, albo jedna. Jeżeli są dwie, to dwie uchwały, jeżeli jedna i właściciele zamierzają podzielić na dwie - to na taki podział konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli. Jak rozumiem, to są dwie wspólnoty a właściciele lokali funkcjonują tak jakby tworzyli jedną wspólnotę mieszkaniową.
    To jak właściciele funkcjonują nie ma tutaj znaczenia - jak dwie wspólnoty - to dwie uchwały.
    Jest bardzo prawdopodobne, że tam w ogóle nie ma żadnego funduszu remontowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Jest bardzo prawdopodobne, że tam w ogóle nie ma żadnego funduszu remontowego.
    Bo uchwała o jego utworzeniu jest nieważna, jako podjęta głosami właścicieli lokali z dwóch nieruchomości?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na razie jesteśmy jedną wspólnotą z jednym kątem regonem itd
    Już Posesja ci pisał, że NIE jesteście jedną wspólnotą. Jesteście dwiema wspólnotami, które mają bałagan w papierach.
    Jednak jeżeli do tej pory funkcjonowaliście razem, to trochę dłużej wam nie zaszkodzi.
    Ten bałagan może jeszcze trochę potrwać, nic się od tego nie zawali, a wy wspólnie (tak jak dotąd) przygotujcie się do podziału dokumentacji, podpisania nowych umów z dostawcami, założenia kont bankowych, rozliczeń itp.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Arkadiusz: ponieważ rozdzielamy jedną wspólnotę na dwie mniejsze
    Na jakim jesteście etapie tego rozdziału ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] Zarządca:[/cite]Jest bardzo prawdopodobne, że tam w ogóle nie ma żadnego funduszu remontowego.
    Bo uchwała o jego utworzeniu jest nieważna, jako podjęta głosami właścicieli lokali z dwóch nieruchomości?

    Nie, ponieważ prawodpodobnie udziały sami sobie wyliczyli do powierzchni obu budynków. Jeżeli właściciele z obu wspólnot oddali głosy na tym samym nawet druku, to nie ma znaczenia, ważne jest aby głosy rozdzielić i ponownie przeliczyć dla każdej wspólnoty. Wtedy może się okazać, że uchwały nie uzyskały większości w obu, albo w jednej z nich.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co macie w aktach notarialnych? Jaki udział? Liczony w stosunku do aktualnej wspólnoty czy do mniejszej nieruchomości?
    Macie jedną księgę wieczystą nieruchomości?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A-z: Macie jedną księgę wieczystą nieruchomości ?
    Arkadiusz: są dwie działki z dwiema kw
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, ponieważ prawodpodobnie udziały sami sobie wyliczyli do powierzchni obu budynków.
    Jak to sami wyliczyli udziały? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Arkadiusz: są dwie działki z dwiema kw
    No to nie ma wątpliwości. W tej chwili są dwie wspólnoty.
    Zróbcie zebrania członków poszczególnych wspólnot i zaakceptujcie tą uchwałę o rozdzieleniu sieci elektrycznej i zapłaceniu za tą usługę z pieniędzy wspólnych przed dokonaniem rozliczenia finansów.
    Wtedy nikt Wam w sądzie nic nie zrobi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2013
    [cite] Posesja:[/cite]
    Nie, ponieważ prawodpodobnie udziały sami sobie wyliczyli do powierzchni obu budynków.
    Jak to sami wyliczyli udziały? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

    Tak mi się wydaje, stąd zwrot "prawodopodobnie", ale wyjaśni nam to zainteresowany, mam nadzieję.

    Jeżeli działali jako jedna wspólnota, to kiedy uchwały zapadały? Gdy uzyskali ponad 100 procent?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Są rzeczy na niebie i na ziemi, które się nie śniły prawnikom... :bigsmile:
    A jak głosować we wspólnocie, w której suma udziałów wynosi 100,03% ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Większością głosów oczywiście.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Są rzeczy na niebie i na ziemi, które się nie śniły prawnikom... :bigsmile:
    A jak głosować we wspólnocie, w której suma udziałów wynosi 100,03% ?

    Czy to wynik arytmetycznego zaokrąglenia, czy błąd w papierach?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taka jest suma udziałów wszystkich właścicieli.
    Udziały podane w procentach, lokale sprzedawane przez gminę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.