administrator czy zarządca

helenkamhelenkam Użytkownik
Zarząd wspólnoty zawarł umowę zarządzania nieruchomością z firmą "zarządzanie nieruchomościami"reprezentowaną przez zarząd zwany w umowie zarządcą. Poinformowano, który zarządca imiennie zajmuje się zarządzaniem wspólnotą oraz numer licencji. Wspólnota Mieszkaniowa zleca zarządcy (czyli firmie) wykonywanie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną , które zostały wymienione w umowie. I tu mam pytanie czy imiennie występujący zarządca z licencją jest w naszej wspólnocie administratorem ?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Helenkam: czy imiennie występujący zarządca z licencją jest w naszej wspólnocie administratorem ?
    Nie mogą działać w jednej wspólnocie dwa Zarządy. Skoro macie swój Zarząd (właścicielski), który zlecił firmie wykonywanie czynności zarządu zwykłego, to oznacza, że ten Zarządca z licencją jest Administratorem w waszej wspólnocie. Nie oznacza to jednak, że nie możecie się do niego zwracać per Zarządca.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponadto skoro zarząd nie może wszystkich swoich kompetencji przekazać osobie trzeciej, to nazywanie jej „zarządcą” nie znajduje uzasadnienia.
    Panie Januszu Gdański - zarządca to tytuł zawodowy. Nie ma on związku z zakresem przekazywanych kompetencji. To tylko dziecinna gra w słowa.

    Proszę powiedzieć, kiedy Pańskim zdaniem nazywanie zarządcy zarządcą znajduje uzasadnienie?
    Czy można nazywać zarządcą osobę, która nigdy nie zarządzała? Na przykład Pana? Ma Pan licencję (o bardzo niskim numerze), ale czy jest Pan zarządcą?

    Życzę Panu, żeby nie miał Pan innych zmartwień, niż takie igraszki słowne.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko,że te" igraszki słowne" wprowadziły,jak zresztą wiesz, wiele zamieszania nie tylko we wspólnotach ,ale także w sądach.
    Chyba sam ustawodawca nie przewidział takiego obrotu sprawy.

    Nazywajmy rzeczy po imieniu.
    Co z tego że magister,jak będzie pracował jako woźny w szkole.
    Zmusi uczniów,żeby wołali do niego panie magistrze ?

    Więc, jak zarządca pracuje na stanowisku administratora,to jest to pan administrator.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Iga: to jest to pan administrator
    Woźnym się bywa, ale magistrem się jest. Moim zdaniem zwyczajowo można mówić na Administratora jako Zarządca. Tak samo, jak dziennikarze zwracają się do byłych prezydentów czy premierów, per panie prezydencie czy panie premierze. A co to komu szkodzi...
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd wspólnoty zawarł umowę zarządzania nieruchomością z firmą "zarządzanie nieruchomościami"reprezentowaną przez zarząd zwany w umowie zarządcą.
    Jak potencjalny właściciel ma to zrozumieć ?


    No, to może z polskiego na nasze....głęboka myśl...nic...może jednak......
    Mam ,wiem -administrator-tak,ale wolę się upewnić.Pytam innych,zgadza się administrator.Uff

    Słowo pisane,jak i czytane ma być zrozumiałe.
    Administrator - administrator.
    Zarządca - zarządca.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    Gry słówek ciąg dalszy na tym forum...:bigsmile:

    Autor wątku napisał:
    reprezentowaną przez zarząd zwany w umowie zarządcą

    W umowie z firmą administrującą wspólnotę określono umownie administratora mianem zarządcy, to dopuszczalne uproszczenie.
    Firma ta jest zarządcą z nazwy, z funkcji i z racji wykonywanej działalności jest administratorem.


    W mojej wspólnocie każdy, no prawie każdy, nazywa naszego administratora zarządcą (jedyny właściciel firmy, z którą podpisaliśmy umowę o administrowanie WM).
    Niektórym zwracałem na to uwagę, ale teraz dałem sobie spokój, wiadomo przecież kto stanowi zarząd i jest prawnym zarządcą wspólnoty. Niech sobie gadają na Pana Leszka zarządca w mowie potocznej:bigsmile:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    To nie gra słówek.
    Tu chodzi o problem "poważniejszy".
    Czy osobę mającą zawodowy tytuł "zarządca nieruchomości" można nazywać administratorem gdy umowę podpisał tylko na administrowanie NW.
    Niektórzy uważają że nie można bo obojętnie co robi, to zarządca licencjonowany jest zarządcą.
    Inni twierdzą, że jeżeli mgr inż. zatrudniony jest na zmywaku to powinien mieć świadomość i nie oburzać się gdy go nikt nie chce tytułować panie mgr. inż.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niektórzy uważają że nie można bo obojętnie co robi, to zarządca licencjonowany jest zarządcą.

    Coraz bardziej brniesz w "słówka" - tytuły.

    Ktoś, kto ma tytuł "zarządca licencjonowany" oznacza, że ma kompetencje do bycia zarządcą wspólnoty, a nie to, że z automatu jest zarządcą wspólnoty.
    Chyba w większości przypadków jest tak, że zarządcy licencjonowani są administratorami we wspólnotach, zarządcą jest zarząd.

    Podobnie jest w przypadku, gdy mgr inż. ma kompetencje bycia np. kierownikiem budowy ale może także pracować na zmywaku lub kopać rowy (przyznaję - dość jaskrawy przykład:wink: )

    Drugi kasus - w aptekach wszyscy (poza mną chyba) mówią per "Pani magister", mając za ladą technika farmacji.

    Powtarzam, nie widzę tragedii w potocznym nazewnictwie "zarządca" kogoś kto jest tylko administratorem wspólnoty tym bardziej, że posiada tytuł "zarządca licencjonowany".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: nie widzę tragedii w potocznym nazewnictwie "zarządca" kogoś kto jest tylko administratorem wspólnoty tym bardziej, że posiada tytuł "zarządca licencjonowany"
    Ważniejsze od tego wszystkiego jest, jak ten Zarządca (w rzeczywistości Administrator) wykonuje swoje obowiązki na rzecz właścicieli lokali.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano lutego 2013
    EDDIE: Coraz bardziej brniesz w "słówka" - tytuły
    A to niby skąd takie nieuprawnione stwierdzenie?
    Ja brnę???
    To mój pierwszy wpis (nie licząc tego z cytatem).
    To ty tu mieszasz i w każdym wpisie piszesz o:
    Gry słówek ciąg dalszy...
    Wyraźnie zaznaczyłam, że temat wątku nie dotyczy gry słówek i żeby takiej nie prowadzić.
    Wątpliwość jest zasadnicza:
    Posesja: kiedy Pańskim zdaniem nazywanie zarządcy zarządcą znajduje uzasadnienie?
    - nie moja bo dla mnie sprawa od dawna jest jasna jak słońce.
    Jeżeli jeden z dwóch księży na plebani jest tylko wikarym (mimo że to samo seminarium ukończyli) to nie można (nie powinno się, nie godzi się) do niego mówić 'księże proboszczu'.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie trafiłaś z tym porównaniem:bigsmile:

    Wikary nie jest proboszczem i nie ma tytułu proboszcza, gdyby proboszcz był tytułem i wikary by go miał, można by było mówić do niego "księże proboszczu".

    Zarządca licencjonowany to tytuł, który zarządcy zwykle posiadają.

    Nowy doklejony: 23.02.13 19:39
    Czy osobę mającą zawodowy tytuł "zarządca nieruchomości" można nazywać administratorem gdy umowę podpisał tylko na administrowanie NW.
    Niektórzy uważają że nie można bo obojętnie co robi, to zarządca licencjonowany jest zarządcą.

    W tym tekście mylisz funkcję, czyli to, kto kim jest, a nazewnictwem, czyli to, jak kogo można nazwać.

    Zarządcę licencjonowanego, który podpisał umowę na administrowanie, nie tylko można nazywać administratorem, ale powinno się tak go nazywać.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Ja uważam tak jak P.....a, że powinno go się nazywać zarządcą" - a co!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Zarząd wspólnoty zawarł umowę zarządzania nieruchomością
    z firmą "zarządzanie nieruchomościami"reprezentowaną przez zarząd zwany w umowie zarządcą.
    Poinformowano, który zarządca imiennie zajmuje się zarządzaniem wspólnotą oraz numer licencji.
    Wspólnota Mieszkaniowa zleca zarządcy (czyli firmie) wykonywanie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną , które zostały wymienione w umowie.
    I tu mam pytanie czy imiennie występujący zarządca z licencją jest w naszej wspólnocie administratorem ?

    Jeżeli jest taka umowa to mamy do czynienie z Zarządca choć umowa winna być o administrowanie nieruchomością wspólną
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]mamy do czynienie z Zarządca ...

    ... z tytułu, z funkcji, czy z nazwy?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Zarządca licencjonowany to tytuł, który zarządcy zwykle posiadają
    Po co tak się podniecać tymi tytułami skoro "tytułów jest jak mrówków".
    "...Tytułów zawodowych istnieje cała mnogość, a ich hierarchia wygląda różnie w różnych grupach zawodowych.
    Do najczęściej spotykanych tytułów zawodowych należą m.in.:
    robotnik wykwalifikowany
    inżynier architekt
    inżynier architekt krajobrazu
    inżynier pożarnictwa
    lekarz
    lekarz dentysta
    lekarz weterynarii
    magister farmacji
    uczeń
    czeladnik
    mistrz
    pracownik socjalny..."- Wikipedia.
    Nie trafiłaś z tym porównaniem
    Wikary nie jest proboszczem i nie ma tytułu proboszcza, gdyby proboszcz był tytułem i wikary by go miał, można by było mówić do niego "księże proboszczu".
    Z tym proboszczem to zupełnie nie wiesz o co chodzi więc nie pojmuję tak kategorycznych stwierdzeń.
    "...Status proboszcza prawo kanoniczne określa sformułowaniem: Własny pasterz zleconej sobie parafii pod władzą biskupa. Parafia może mieć wyłącznie jednego proboszcza...." - Wikipedia
    Komentarz edytowany biedron_ka
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Z tym proboszczem to zupełnie nie wiesz o co chodzi więc nie pojmuję tak kategorycznych stwierdzeń.
    "...Status proboszcza prawo kanoniczne określa sformułowaniem: Własny pasterz zleconej sobie parafii pod władzą biskupa. Parafia może mieć wyłącznie jednego proboszcza...." - Wikipedia

    W Wikipedii znajdziesz także wiele innych definicji.
    Na przykład kto to taki premier rządu, czy prezydent państwa. I dlaczego pomimo, że premier/prezydent może być tylko jeden, to do wszystkich byłych premierów/prezydentów mówi się per premierze/prezydencie?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Premier czy prezydent to nie są tytuły zawodowe.
    Jeżeli licencjonowany zarządca nieruchomości zostanie premierem nikt go nie będzie tytułował zarządcą.
    Jeżeli licencjonowany zarządca nieruchomości zostanie zatrudniony jako goniec w firmie też nikt go nie będzie tytułował zarządcą - co najwyżej prywatnie żeby mu dokuczyć.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedron_ka: Jeżeli licencjonowany zarządca nieruchomości zostanie zatrudniony jako goniec w firmie też nikt go nie będzie tytułował zarządcą
    Jeżeli licencjonowany zarządca nieruchomości zostanie zatrudniony jako grabarz w jakiejś firmie, też nikt go nie będzie tytułował z a r z ą d c ą ... :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]Premier czy prezydent to nie są tytuły zawodowe.
    Jeżeli licencjonowany zarządca nieruchomości zostanie premierem nikt go nie będzie tytułował zarządcą.
    Obawiam się, że jeśli wikary zostanie proboszczem nikt nie będzie go tytułował wikarym.
    Proboszcz także nie jest tytułem zawodowym.


    Ciekawostka: Czy wiecie, że proboszcz jest zarządcą*?







    * parafii
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Są dwa terminy Zarządcy.
    Zarządca - tytuł zawodowy,
    oraz Zarządca w rozumieniu art.18.1 UoWL,
    po za tym istnieje jeszcze Administrator
    i Zarząd zwany właścicielskim.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Terminów zarządca to jest trochę więcej a tylko jeden jest tytułem zawodowym:
    - zarządca nieruchomości (w rozumieniu UoGN)
    poza tym są:
    - zarządca budynku
    - zarządca obiektu budowlanego
    - zarządca (występuje w innych ustawach np. w prawie energetycznym)
    - zarządca, zarządca któremu powierzono zarząd (w UoWL)
    Od niedawna do wykazy zawodów dodano
    - administrator nieruchomości
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedron_ka: Terminów zarządca to jest trochę więcej a tylko jeden jest tytułem zawodowym
    To ten, do którego nieraz dodaje się określenie z licencją ? :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.