Odśnieżanie chodnika gminnego gdy we WM 1 mieszkanie gminy
jadzia1211
Użytkownik
Nasza Wspólnota ma 19 lokali. Jeden lokal należy do Urzędu Gminy. Budynek sprzedano 18 właścicielom tylko po obrysie budynku. Budynek otoczony jest działką Urzędu. Szeroki na 5 metrów pas działki dzieli budynek od chodnika. Urząd twierdzi, że Wspólnota winna sprzątać chodnik. My sprzątamy tylko chodnik przed budynkiem /bezpośrednio dotyka budynku/ oraz schody prowadzące na ulicę. Wg mnie chodnik nie przylegający do budynku powinna sprzątać Gmina ale może nie mam racji???
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W każdym razie obowiązek utrzymywania w czystości przez właściciela nieruchomości dotyczy także ciągów pieszych/chodników bezpośrednio przylegających do posesji nawet wtedy, gdy jego właścicielem jest gmina.
"...1.uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych..."
Jadziu, macie dwa chodniki, 5 metrów jeden od drugiego??
Czy ten drugi chodnik jest po drugiej stronie alejki/drogi/pasa zieleni?
Pisałaś wyraźnie: To jest wystarczajacy powód abyście tego drugiego chodnika nie sprzątali - wystarczy nawet 20 cm działki czy zieleni oddzielajacej dany chodnik od granicy nieruchomości aby go nie sprzątać bo tylko:
"...położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości, część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego..." czyli taki chodnik sprząta właściciel nieruchomości.
Natomiast w sytuacji gdyby na bezpośrednio przylegajacym chodniku było rownież dozwolone parkowanie to nawet takiego chodnika też nie musicie sprzątać chociaż bezpośrednio przylega.
Taki jest sens tego cytowanego przepisu co wynika z jego jednoznacznego brzmienia.
"Mieszkańcy Myszyńca przez 20 lat czekali na chodnik a kiedy ten wreszcie został ułożony ich radość trwała stosunkowo krótko, ponieważ po roku użytkowania kostkę brukową rozebrał podwykonawca "
http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1301-podwykonawca-zdemontowal-chodnik
A wracając do postawionego pytania:
"Art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13.09.1996 roku zobowiązuje właścicieli, których nieruchomości przylegają bezpośrednio do chodników, do sprzątania z nich błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń. Nie dotyczy to jednak chodników, na których jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Ponadto, chodnik taki winien bezposrednio przylegać do nieruchomości, a nie np. być oddzielony pasem zieleni od niej. Wątpliwości budzi bowiem taka sytuacja, gdy nieruchomość została sprzedana po obrysie budynku, a więc do wspólnoty mieszkaniowej należy wyłącznie teren położony bezpośrednio pod nim. Przed kamienicami gminy często urządzają zieleńce oddzielone jedynie ścieżką prowadzącą do bramy wejściowej. Wspólnota odpowiada wtedy tylko za tę właśnie ścieżkę a nie za choniki przed zieleńcami, ponieważ wyłącznie ta część przylega bezpośrednio do jej posesji."
Więcej na ten temat w artykule "Odśnieżanie chodników gminnych" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/1099-odsniezanie-chodnikow-gminnych
Chciałbym abyś wyjaśniła jaki przepis tak swoiście zinterpretowałem w tym wątku?
Na wszelki wypadek dopytam: postój płatny, a parkowanie nawet za darmo?
Chodzi o to, że jeśli ktoś ma z tego chodnika pożytki (zbiera opłaty), wobec tego ma obowiązek sprzątania i utrzymania go w należytym stanie.
Nie może być tak, że ktoś ma pożytki z chodnika, a ktoś inny musi go sprzątać.
Biedron_ka nie daj się.
Forum przecież nie jest do wyjaśniania i dyskutowania :bigsmile:
Nie, gdy jest płatny:
Art. 5 ust. 4 pkt. 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach: Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także: uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku.
Obiecuję, że w tej chwili odkładam nożyczki do szuflady i nie będę ich już używał