Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Jeżeli zarządca nie respektuje wyników pokontrolnych inie usuwa zgłoszonych zagrożeń budowlanych to jakie można wyciągnąć konsekwencje w stosunku do zarządcy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Zatrudniony przez zarząd zarządca w roli administratora czy nawet powierzony zarządca nieruchomości we wspólnocie nie jest zarządcą obiektu budowlanego.
Suma sumarum jeśli kasa na koncie jest, działać musi, o ile sytuacja naprawdę tego wymaga.
A konsekwencje wyciągnąć można różne - cywilnoprawne, odpowiedzialności zawodowej, karne....
"...Art. 1. Ustawa określa zasady:
1) gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego;
8) działalności zawodowej, której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.
Rozdział 3 Zarządzanie nieruchomościami
Art. 190. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do gospodarowania nieruchomościami bezpośrednio przez właściwe organy, Agencję Nieruchomości Rolnych, Wojskową Agencję Mieszkaniową, Agencję Mienia Wojskowego oraz do zarządzania nieruchomościami bezpośrednio przez ich właścicieli lub użytkowników wieczystych, a także przez jednostki organizacyjne w stosunku do nieruchomości oddanych tym jednostkom w trwały zarząd..."
Usuwanie awarii to czynność zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, dbałość o jej utrzymanie w stanie niepogorszonym. Zatem w przypadku wyboru zarządu wspólnoty na podstawie art. 20 ustawy, uprawniony do wydania dyspozycji z rachunku bankowego wspólnoty jest zarząd WM (administrator wykonuje czynności faktyczne: zleca usunięcie awarii), a w przypadku powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej na podstawie art. 18.1 ustawy, uprawnienia te posiada zarządca w rozumieniu uwl.
Zatem uprawnienia zarządcy sprawującego zarząd powierzony do działania w przypadku awarii wynikają nie z ustawy o gospodarce nieruchomościami, lecz bezpośrednio z ustawy o własności lokali.