CIT-8-czy niezapłacona faktura jest kosztem???

minakominako Użytkownik
Po raz pierwszy sporządzam deklarację CIT-8 dla wspólnoty, która powstała 6 grudnia 2012 r. W grudniu na rachunek wspólnoty wpłynęła kwota 14.081,65 zł, co w całości stanowiły zaliczki od właścicieli. Jednocześnie wspólnota nie opłaciła żadnych faktur tzn. nie było żadnych wydatków z rachunku. Czy w tej sytuacji w CIT-8 nie wykazuję żadnych kosztów, tylko przychody w takiej wysokości jaka wpłynęła na rachunek? Dodam że na kontach "4" w grudniu zostały zaksięgowane faktury, ale zapłacono je dopiero w 2013 r.

Komentarze

  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koszty wykazujesz memoriałowo, czyli wg daty wystawienia faktur a nie wg terminów zapłaty

    Nowy doklejony: 12.03.13 12:47
    przychody - metodą kasową (tak jak zrobiłaś), koszty - memoriałowo.
  • Opcje
    minakominako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    trochę to dziwne, że koszty memoriałowo, a przychody kasowo,ale skoro tak ma być to ok
    a czy decyduje data wystawienia faktury czy raczej za jaki okres została wystawiona? np. jeśli faktura za grudzień ma datę wystawienia 1 stycznia to powinnam mieć ją zaksięgowaną w grudniu czy w styczniu?
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    generalną zasadą wynikającą z ustawy o rachunkowości jest odnoszenie kosztów do roku którego dotyczą, więc jak masz koszty grudnia to księgujesz w grudzień, ale wspólnoty w sumie pod ustawę o rachunkowości nie podchodzą, więc musisz przyjąć swoje zasady księgowania i je stosować w sposób ciągły. Ja znam osoby które koszty ujmują w sposób kasowy, ale nie radzę iść w tym kierunku ;-/
    Co do tego ujęcia koszów (memoriałowo) i przychodów (kasowo) to chodzi tylko o CIT, a nie o ewidencje księgową czy sprawozdania finansowe.
    CIT ze sprawozdaniem ci się nie zgodzi, bo w sprawozdaniu przychody będziesz miał również memoriałowo (wg naliczeń opłat)
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [quote]przychody - metodą kasową (tak jak zrobiłaś), koszty - memoriałowo[/quote]

    bardziej horrendalnej bzdury dawno nie słyszałem!
    Asinta, jesli masz elementarną wiedzę nt księgowości, to musisz wiedzieć: albo pipka albo rybka! NIE MA, ŻE JEDNO I DRUGIE!!!

    co prawda wspólnota mieszkaniowa jest "dziwnym" podmiotem, w którym może występować "mieszanie" tych dwóch metod, co wynika z kolizji przepisów uor i uowl w kwestii pożytków... ale w przypadku przychodów i kosztów należy wybrać jedną z dwóch metod i koniec kropka!

    Nowy doklejony: 14.03.13 13:30
    wracając do pytania minako:
    Na początek tzn w polityce rachunkowości Zarząd Wspólnoty decyduje według jakiej metody należy prowadzić księgowość itd...

    I teraz jesli trzymasz się memoriału, to w przychodach masz już wpłacone zaliczki, w kosztach masz wystawione i otrzymane w styczniu faktury, które dotyczą grudnia. Piszesz, że zaliczki są w całości od właścicieli - domyślam się, że dotyczą wyłącznie gzm, więc ewentualny dochód w CIT-8 wykazujesz jako zwolniony (załącznik CIT-0)

    Jeśli będziesz stosować metodę kasową, to w grudniu będziesz mieć tylko przychody z wpłaconych zaliczek, natomiast koszty dopiero w roku następnym. Także w zeznaniu CIT-8 wykazujesz ten (wyższy niż przy memoriale) dochód jako zwolniony (załącznik CIT-0)
    Komentarz edytowany abwehrstelle_breslau
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bzdury to kolego ty piszesz....księgowość księgowością a rozliczenie CIT to już całkiem inna kwestia, czy to moja wina że US życzy sobie wykazywanie przychodów metodą kasowa???? ja księguję dokumenty wspólnoty zgodnie z zasadami rachunkowości, ale w CIT- 8 przychody wykazuje się metodą kasową a koszty memoriałową, nie ja to wymyśliłam - tak życzy sobie US i do tego się stosuję.... i dlatego właśnie po stronie przychodów sprawozdanie finansowe nie zgadza się z CIT-8.
    Minako pytał o sporządzenie CIT-8 i ja mu wyjaśniłam jak należy to zrobić, a jeśli już tak chcesz się czepiać to przeczytaj dokładnie to co napisałeś, jeśli wg ciebie zasada memoriału to przychody wg wpłat, to na czym polega metoda kasowa wg ciebie?????
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.