Kopia uchwały WM z podpsisami dla jej członka?

cezar138cezar138 Użytkownik
Poprosze o porade na takie pytanie: czy Zarząd ma obowiązek udostepnic w formie kserokopii (za zgodnosc z oryginałem) uchwałe wraz z listą członków, ktorzy głosowali w sprawie podjecia owej uchwały? Oczywiscie, co do tresci uchwały to jasna sparwa, że nalezy przekazac kserokopie. Natomiast duzy dylemat mam co do listy z głosami i podpisami. Bede wdzieczny za konkretne uwagi na ten dylemat. Dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że ma obowiązek udostępnić. Skąd się biorą twoje wątpliwości? Właściciele lokali mają prawo pełnego wglądu i kopiowania wszelkich dokumentów wspólnoty.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udostepnic jak najbardziej, ale czy przekazac kopie listy z podpisami do uchwały, to mam duża watpliwosc...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Nie rozumiem na czym dla ciebie polega różnica pomiędzy "udostępnić" a "przekazać kopię"? Możesz to wyjaśnić? I dlaczego lista z podpisami miałaby być inaczej traktowana? To nie jest dokument wspólnoty?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może chodzi o to, że tam są podpisy właścicieli, które można potem podrabiać.
    Ale za sfałszowanie / podrobienie cudzego podpisu odpowiada fałszerz, a nie zarząd wspólnoty, który udostępnił podpisy.
    Udostępnić masz obowiązek, nie odpowiadasz za to, do jakich celów dany właściciel później to wykorzysta.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja to rozumiem, ale mam watpliwosci. Czy jest to działanie poparte podstwą prawna, np. w admisnitracji kpa nie mowi jednoznacznie, czy Stronie w sparwie mozna udstepnic materialy w sprawie do kserowania, skanowania etc.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jaką podstawą prawną podparta jest odmowa wydania listy z podpisami? I co ma kpa do uowl? Zarząd wspólnoty nie jest organem administracji. Prawo kontroli wynika z art. 29 ust 3 uowl.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 26.06.2008, sygn. akt I ACa 1382/07:
    Sąd Apelacyjny uznaje, iż uchwała nr 9/2006 w części zmieniającej § 12 pkt 3 lit c statutu poprzez uszczegółowienie prawa członka wspólnoty do kontroli działalności zarządu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej wspólnoty i nieruchomości wspólnej na skutek dodania tekstu: "bez prawa kserowania. Kontrola działalności zarządu odbywa się po uprzednim zawiadomieniu na 14 dni przed datą kontroli" jest sprzeczna z art. 27 i art. 29 ust. 3 ustawy. Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną.

    Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu.

    W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych powstaje problem pogodzenia wykonywania przez właściciela czynności kontrolnych z czynnościami związanymi z zarządem nieruchomością. Niewątpliwie prawo właściciela powinno być wykonywane w sposób rozsądny. Nie może ono utrudniać ani tym bardziej uniemożliwiać normalnych czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością. Dlatego w uchwale dotyczącej tej kwestii należy zdefiniować kryteria dostępu do dokumentacji, stanowiące skuteczny środek zapobiegawczy wobec zjawisk ewentualnego pieniactwa (por. Wiesław Sługiewicz - Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2006 r., Rejent nr 2 z 2008 r., s, 162 - 171).

    http://www.zarzadca.pl/content/view/611/94/
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Własnie to co umiescił Posesja do mnie przemawia.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W sensie jakim przemawia? Z tego co umieścił Posesja wynika, że masz obowiązek udostępnić, także do kserowania, wszelkie dokumenty wspólnoty, nie wyłączając listy z podpisami.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No własnie tak, z tym ze art 30 ust. 3 UoWL jest tak ogolnikowy, ze trudno zakwalifikowac pod niego przekazanie kserokopii listy z podpisami.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja ciągle nie rozumiem, a ty nie wyjaśniasz, co to za problem akurat z tą "listą z podpisami"? Dlaczego ta lista miałaby być inaczej traktowana niż inne dokumenty? Czy według ciebie członek wspólnoty może zobaczyć/kserować fakturę wystawioną przez dostawcę ciepła, ale podpisów pod uchwałą już nie może?
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja pytałem sie o to, czy zarzad moze taka kserokopie przekazac czlonkow/członkom WM? To ze pokazac do wgladu to jest jasne.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Zatem jest już jasne, że nie tylko może przekazać, ale na żądanie członka wręcz musi.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli dasz do wglądu, to właściciel sam może zrobić fotokopię. Nie możesz mu zabronić fotografowania dokumentów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W ostateczności w sądzie, gdy właściciel zaskarży uchwałę zarząd będzie musiał udostępnić te dokumenty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: Czy Zarząd ma obowiązek udostępnić w formie kserokopii (za zgodność z oryginałem) uchwałę wraz z listą członków, którzy głosowali w sprawie podjęcia owej uchwały ?
    Ważny jest też dokument stwierdzający podjęcie uchwały (wyliczenie udziałów lub oddanych głosów, podpisy, itp.). Przecież od tego trzeba zacząć sprawdzanie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cezar138:[/cite]Poprosze o porade na takie pytanie: czy Zarząd ma obowiązek udostepnic w formie kserokopii (za zgodnosc z oryginałem) uchwałe wraz z listą członków, ktorzy głosowali w sprawie podjecia owej uchwały?
    Oczywiscie, co do tresci uchwały to jasna sparwa, że nalezy przekazac kserokopie.
    Natomiast duzy dylemat mam co do listy z głosami i podpisami. .
    Wszytko zależy w jakim trybie była głosowana .... ale zazwyczaj we WM nie ma tajemnic ...do wglądu trzeba udostępnić ...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Wszytko zależy w jakim trybie była głosowana .... ale zazwyczaj we WM nie ma tajemnic ...do wglądu trzeba udostępnić ...

    To zupełnie nie zależy od trybu głosowania, a dokumenty, uchwały i listy z podpisami trzeba udostępnić zawsze, a nie zazwyczaj.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zalamka.gif szok.gif
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.