Ustalenie wysokości i sposobu naliczania odsetek od nieterminowych płatności
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Bzura.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Właścicielom opóźniającym się z płatnościami przez dwa, następujące po sobie okresy płatności, Zarząd naliczy odsetki ustawowe począwszy od dnia, w którym powstało opóźnienie za pierwszy okres płatności, tj. za cały czas opóźnienia.
Jest to zapis niezgodny z k.c.
Wyglada na to że ta podana w artykule jest niezgodna z prawem w świetle orzeczenia sądu.
"... Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt: I ACa 1592/11, przedstawił pogląd, że wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do obciążania właścicieli lokali odsetkami ustawowymi od nieterminowych wpłat za media dostarczane do lokali.
Zdaniem Sądu za takim twierdzeniem przemawia fakt, że środki uiszczane za media przez członków wspólnoty mieszkaniowej nie są jej własnością, ponieważ jest ona jedynie „ swoistym pośrednikiem pomiędzy członkami wspólnoty, a dostawcami mediów, nie zaś samodzielnym podmiotem zobowiązanym do ponoszenia kosztów zużycia mediów w omawianym zakresie”.
...idąc takim tokiem rozumowania również w przypadku kosztów zarządu, które bez wątpienia należą do majątku wspólnoty mieszkaniowej, prawo naliczania odsetek wymagałoby wykazania szkody, co stoi w sprzeczności z art. 481 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Obowiązek zapłaty odsetek ustawowych wynika z opóźnienia, jeżeli więc wspólnota dokonuje rozliczenia w terminie, to nie sposób przyjąć, aby istniała jakakolwiek podstawa do ich uiszczenia..."
źródło: Portal Informacyjny Zarządca
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1907-wspolnota-mieszkaniowa-nie-ma-prawa-naliczac-odsetek-za-media
Sądy nie tworzą prawa, tylko je interpretują. Interpretacja sądu apelacyjnego z Gdańska jest błędna. Sądy też się mylą, zdarza się.
Jeszcze się nie spotkałem, żeby inne sądy kwestionowały naliczenie odsetek od należności wspólnoty z tytułu kosztów dostaw i usług na rzecz lokalu, zamawianych za pośrednictwem wspólnoty.
Sąd to zapłaci ? czy czapka niewidka .... na końcu zapłaci ogół właścicieli lokali, a każdy z osobna do wysokości posiadanego udziału
w SM decyduje jaki jest status lokalu , spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie oznacza, ze ten lokal nie jest w zasobach SM... dopiero przekształcenie lokalu w prawo własności sprawi, że lokal staje się prywatnym
Moim zdaniem poszkodowani nie są ani dostawcy, ani zarządcy tylko właściciele lokali terminowo płacący należności - będą teraz płacić dostawcom odsetki za dłużników.
Oczywiście w tej konkretnej wspólnocie, której proces dotyczył.
dążysz do tego by żyć na cudzy koszt ....
I takie jest właśnie sedno tego wyroku.