odcięcie gazu w lokalu mieszkalnym

zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
stwierdzono w lokalu mieszkalnym nieprawidłowości w postaci braku wentylacji nawiewnej w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest podgrzewacz wody lub piec dwufunkcyjny. Poinformowano właściciela lokalu o konieczności usunięcia nieprawidłowości, który jednak tych czynności nie wykonał. Czy Zarządca ma podstawy do wystąpienia do dostawcy gazu o odcięcie dopływu paliwa do tego mieszkania. Zarządca nie jest żadną stroną umowy w tej sprawie, jednak czy w związku z zagrożeniem dla użytkowników lokalu, gazownia podejmie jakieś działania w tej materii.

P.S. Chciałem również zaznaczyć, że zgłoszenie sprawy do PINB nie przyniesie oczekiwanego efektu, bo nakaz usunięcia nieprawidłowości zostanie skierowany w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] zarzadca.wroclaw:[/cite]stwierdzono w lokalu mieszkalnym nieprawidłowości w postaci braku wentylacji nawiewnej
    Kto stwierdził? Kominiarz w trakcie przeglądu? Czy w protokole napisał, że występuje zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników? Czy napisał zalecenia pokontrolne?
    [cite] zarzadca.wroclaw:[/cite]Czy Zarządca ma podstawy do wystąpienia do dostawcy gazu o odcięcie dopływu paliwa do tego mieszkania. Zarządca nie jest żadną stroną umowy w tej sprawie, jednak czy w związku z zagrożeniem dla użytkowników lokalu, gazownia podejmie jakieś działania w tej materii.
    Jeżeli w toku kontroli okresowej stwierdzono zagrożenie bezpieczeństwa, to nie tylko prawo, a wręcz obowiązek odcięcia gazu ma wspólnota mieszkaniowa, w imieniu której działa zarząd wspólnoty albo zarządca ustanowiony aktem notarialnym. Zarząd może zlecić takie czynności administratorowi.
    Rozporządzenie Ministra SWiA z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych
    § 46. Do obowiązków właściciela budynku w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji gazowej należy:
    1) zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem głównej próby szczelności,
    2) zapewnienie nadzoru nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian oraz nadzoru nad wykonawstwem usług związanych z realizacją zaleceń wynikających z okresowych kontroli w lokalach,
    3) w przypadku stwierdzenia w toku kontroli okresowej występowania zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników - wyłączenie z użytkowania instalacji lub jej części
    Jest to obowiązek wspólnoty, odpowiedzialność dostawcy gazu kończy się na głównym zaworze gazowym na przyłączu gazu do budynku.
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kominiarz w zaleceniach napisał, że należy wykonać:
    - wentylację nawiewną do pieca c.o. na gaz w pomieszczeniu kuchni.
    Właściciel lokalu pomimo powiadomienia go o stwierdzonych nieprawidłowościach ich nie usunął.
    Rozporządzenie odwołuje się do właściwego stanu instalacji gazowej, natomiast nieprawidłowości są w wentylacji.
    Czy można to w ten sposób interpretować?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.