Dogłosowywanie na zebraniu dot.odwołania zarzadcy
Joanna100
Użytkownik
Jeżeli na zebraniu owołującym zarzadcę( z udziałem notariusza)nie ma 50% członków wspólnoty , to czy notariusz jest zobowiązany zgodzić się na dogłosowywanie , czy to zależy to od jego dobrej woli.
Pilnie proszę o pomoc , poniewaz zebranie mamy 23.03.2013 roku.
Z góry dzięki!!!
Pilnie proszę o pomoc , poniewaz zebranie mamy 23.03.2013 roku.
Z góry dzięki!!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Po co do tego uchwała?
Po co do tego notariusz? Na jakiej niby podstawie notariusz ma nakazywać właścicielom jak mają głosować?
Przeczytaj https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
Notariusz ma takie obowiązki, na jakie się z nim umówisz
Od tego zależy prawidłowa odpowiedź o rolę tego notariusza.
A to by oznaczało, że chcesz zmienić s p o s ó b zarządu.
Zobacz ten link, co ci podałam i napisz precyzyjniej
Do takiej operacji potrzebne są dwie uchwały:
- jedna zaprotokołowana przez notariusza w formie AN o zmianie sposobu sprawowania zarządu
- druga, normalna o wyborze zarządu
- oni jeszcze w tym momencie nie mają zarządu bo sprawuje go zarządca powierzony czyli administrator/zarządca, którego odwołują właściwie.
Oni kompletnie nie znają się na administrowaniu nieruchomościami, ale świetnie gmatwają sprawy przyszłych Wspólnot w celu uzyskania jak największych zysków np sprzedaż końcówki korytarza ( w celu połączenia dwóch lokali na przeciw położonych) z pominięciem weryfikacji udziałów w częściach wspólnych czy sprzedaż lokali z wyłączeniem kotłowni jako odrębnej nieruchomosci i zlecenie na 10 lat dostaw EC do nieruchomości podmiotowi który wyposażał kotłownie w osprzęt do produkcji EC.
1. Trzeba nazbierać od tych właścicieli lokali co się nie wybierają jak najwięcej pełnomocnictw rodzajowych pozwalających na głosowanie za nich pod tą uchwałą .
Znane mi są przypadki , że 10 % "komitet inicjatywny" miał w swojej dyspozycji 60 % pełnomocnictw i zmienili sposób zarządu nieruchomością wspólna. Inicjatywa należy do ciebie u^serko Joanna100
Nie tylko nogami się głosuje ale przede wszystkim pełnomocnictwami. Nie musza być notarialne.
Inna metoda to głosowanie w drodze indywidualnego zbierania głosów .
Po zebraniu wyznacza się miejsce, datę i czas na terenie nieruchomosci i zaprasza tego samego notariusza.
Spędza się tych właścicieli , co nie głosowali, aby oddali glosy indywidualne.
To jednak kosztuje , ale warto ponieść taką daninę aby uwolnić się od zarządu dewelopera .
Podwopwiedzcie jak ich załatwić!!!
Jako, że UoWL nie reguluje kwestii pełnomocnictw należy odwołać się do K.c.
Zgodnie z treścią przepisu art. 99 par. 1 K.c., jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Co za tym idzie, jeżeli na zebraniu zapadać mają uchwały wymagające zaprotokołowania notarialnego, wymagane jest wówczas pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.
Co prawda niektórzy i to nawet prawnicy błędnie twierdzą, że:
"...Zaprotokołowanie uchwały właścicieli przez notariusza nie jest tożsame z podjęciem uchwały w formie aktu notarialnego, dlatego pełnomocnictwo nie musi być udzielone w formie aktu notarialnego, wystarczy zwykła forma pisemna..." - http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-mieszkaniowe/pelnomocnictwo-do-glosowania-na-zebraniu.html
- a nawet niektórzy sędziowie:
"...Nie wydaje się przy tym, aby istniał w tym przypadku wymóg zachowania formy aktu notarialnego, kiedy dla samej uchwały podejmowanej w trybie art. 18 ust. 2a u.w.l. taka forma nie jest wymagana..." - wyrok z dnia 20 października 2011 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny: Sygn. akt I ACa 526/11
Jednak prawda jest taka, że pełnomocnictwa do głosowania nad zmianą sposobu zarządu (art. 18 ust. 2a) wymagają potwierdzenia notarialnego bo:
"...USTAWA z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
Rozdział 6
Protokoły
Art. 104. § 1. Notariusz spisuje protokoły walnych zgromadzeń organizacji społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych w przypadkach prawem przewidzianych.
§ 2. Jeżeli statut osoby prawnej, o której mowa w § 1, lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, protokół podpisują przewodniczący zgromadzenia i notariusz.
§ 3. Notariusz spisuje również protokoły w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne, a w szczególności dotyczące stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń, a także - na żądanie strony stawającej - niestawiennictwa strony drugiej.
§ 4. Protokoły spisuje się w formie aktu notarialnego..."
Potwierdza to również literatura:
"...Ustawa o własności lokali przewiduje, że w przypadku uchwały, której przedmiotem jest zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną, powinna być ona zaprotokołowana przez notariusza. Także w przypadku części uchwał określonych przez art. 22 par. 3 uwl (np. uchwały, których przedmiotem jest podział nieruchomości wspólnej, czy nabycie nieruchomości) dla upoważnienia zarządu do podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego.
Co za tym idzie, w przypadku tego typu uchwał, dla ich ważności konieczne jest, aby pełnomocnictwo do ich podjęcia zostało udzielone w formie aktu notarialnego... " - http://www.rp.pl/artykul/8,513932_Co_wolno_pelnomocnikowi_wlasciciela.html
Zasadniczo nie ma wymogu formy notarialnej dla pełnomocnictwa udzielanego przez właściciela osobie, która ma go reprezentować na zebraniu.
Przecież napisałem, że to trochę kosztuje. Notariusz też może być wasz , który potwierdzi pełnomocnictwa .... trzeba się tylko zorganizować jak jesteście tak zdeterminowani