Faktura za gaz

SebastianSebastian Użytkownik
Problem jest następujący. Jesteśmy młodą Wspólnotą licząca 64 członków. Nowo wybudowany blok został oddany do użytku w czerwcu 2012. W tym okresie lokale zamieszkało 27 rodzin pozostałe 37 lokali zostało odebrane ale nie zamieszkałe do grudnia 2012. Zarządcą został inwestor budujący nasz blok - TBS . W styczniu tego roku TBS rozliczył fakturę za gaz ( czerwiec - grudzień ) między lokatorów, i tutaj jest problem - lokatorzy którzy mieszkali od początku ponoszą wszystkie koszta, abonament, stałe, zmienne itd. Właściciele nie zamieszkałych mieszkań dostali fakturę 0 zł. Zwróciliśmy Zarządcy uwagę że koszta - Abonament, Opłata sieciowa stała jest naliczana wszystkim nie zależnie czy korzysta z gazu czy nie, Zarządca twierdzi że rozliczył dobrze ale jak znajdziemy podstawę prawną to wprowadzi korektę do faktory. Jest jakiś artykuł prawny, ustawa twierdząca że koszta stałe za gaz ponoszą wszyscy lokatorzy nie zależnie czy korzystają z gazu czy nie?
Proszę o pomoc
Właścicielem 17 mieszkań jest TBS i wygląda na to że koszta stałe za gaz ze swoich nieruchomości przerzucił na na innych lokatorów ( 20 tys zł)

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    W styczniu tego roku TBS rozliczył fakturę za gaz ( czerwiec - grudzień ) między lokatorów, i tutaj jest problem - lokatorzy którzy mieszkali od początku ponoszą wszystkie koszta, abonament, stałe, zmienne itd.
    Właściciele nie zamieszkałych mieszkań dostali fakturę 0 zł.

    Właścicielem 17 mieszkań jest TBS i

    Czy macie akty notarialne ? czy tylko wydano wam lokale do użytkowania?

    Z ustawy o własności lokali (UoWL)
    [b]Art. 12. 2[/b]. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów. [/b]
    [b]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Akt notarialny - są to mieszkania własnościowe

    Nowy doklejony: 23.03.13 21:25
    Czyli lokator który jest właścicielem mieszkania ale nie korzysta z gazu musi ponosić koszta stałe - abonament, opłata sieciowa stała?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to czemu raz piszesz lokatorzy a raz właściciele .
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam - właściciel

    Nowy doklejony: 23.03.13 21:32
    Chodzi mi o to że Kowalski który jest właścicielem mieszkania ale nie korzysta z gazu musi ponosić koszta stałe - abonament, opłata sieciowa stała
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Inne prawa i obowiązki ma lokator a inne właściciel.
    To wynika z ich statusu prawnego
    Lokator to nie to samo co właściciel

    We wspólnocie zawsze stroną jest właściciel lokalu
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prawa i obowiązki właściciela
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] Sebastian:[/cite]Chodzi mi o to że Kowalski który jest właścicielem mieszkania ale nie korzysta z gazu musi ponosić koszta stałe - abonament, opłata sieciowa stała
    No niekoniecznie , to zależy od Regulaminu rozliczania EC jaki wspólnota ma , może też stanowić składnik ceny jednostkowej za GJ czy m3 CWU .

    Wg zasady : Korzystam płace nie korzystam nie płace.

    Jak go nie ma , to obowiązuje zapis ustawy o własności lokali (UoWL)
    Art. 12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów. [/b]
    [b]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/b] w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawet koszta stałe - abonament, opłata sieciowa stała?

    Abonament – zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od tego, jaką ilość gazu zużyjemy. W niej zawarte są także koszty związane z handlową obsługą odbiorców

    Opłata sieciowa stała – wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

    Proszą o pomoc
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Nawet koszta stałe - abonament, opłata sieciowa stała?
    wszytko zależy od zasad spisanych w Regulaminie rozliczania EC do której potrzebny jest wam gaz ...

    Jak to zostanie rozliczone zależy od większości właścicieli lokali
    Nie spotkałem się z rozliczeniami każdego surowca odrębnie jaki kupuje wspólnota...
    rozlicza się zawsze produkt gotowy ...EC.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spisanych zasad w regulaminie nie mamy więc sprawa przegrana. Trochę to nie sprawiedliwe ponieważ sąsiad obok mnie nie mieszka a jest właścicielem mieszkania ma podłączony gaz do mieszkania i nie płaci kosztów stałych. To tak jak bym miał telefon na abonament ale przez 6 miesięcy z niego nie korzystał to jestem zwolniony z abonamentu, a Opłata sieciowa stała to jest opłata za to że dystrybutor zobowiązuje się że mojemu sąsiadowi gwarantuje dostawę gazu a czy on z niego korzysta to jego sprawa a płacić musi
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Sebastian:[/cite] Trochę to nie sprawiedliwe
    ależ we wspólnocie nie ma sprawiedliwości
    bo jakby byłażby to każdy właściciele miałby taki sam lokal , tak samo położony , taki sam udział , etc. a tak nie jest.
    ma podłączony gaz do mieszkania i nie płaci kosztów stałych.
    to nie ma odrębnej umowy ?

    dalszy wywód jest czysto akademicki .... ta gra mnie nie rajcuje
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa jest na wspólnotę i faktura przychodzi na nią a zarządca rozbija ją na lokale. Na fakturze na wspólnotę są koszta stałe a zarządca tych kosztów nie rozbija na wszystkich
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    TBS rozliczył fakturę za gaz ( czerwiec - grudzień ) między lokatorów, i tutaj jest problem - lokatorzy którzy mieszkali od początku ponoszą wszystkie koszta, abonament, stałe, zmienne itd. Właściciele nie zamieszkałych mieszkań dostali fakturę 0 zł.
    Coś z tymi fakturami jest nie tak.
    Co to za gaz?
    Czy lokale mają własne ogrzewanie na gaz i indywidualne umowy z dostawcą gazu (zakładem gazowniczym)?
    Czy gaz do kuchenek to też ten sam na tej samej fakturze?
    Co deweloper ma do wystawiania faktur za dostarczony gaz?
    Spisanych zasad w regulaminie nie mamy więc sprawa przegrana
    - spoko, żadna wspólnota nie ma regulaminu korzystania z gazu - wymysłów KubyP nie należy brać na poważnie.
    Jeżeli caly budynek posiada jeden gazomierz i wg. jego wskazań otrzymuje wspólnota fakturę to kwota z tej faktury powinna być rozliczona na wszystkich właścicieli lokali wg. udziałów.
    Wspólnoty nie obchodzą żadne abonamenty, opłaty sieciowe itp. bo to jest struktura końcowej ceny dostarczonego gazu.
    Czasami zdarza się, że w takich przypadkach właściciele ustalają inny sposób rozliczania gazu.
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Czy lokale mają własne ogrzewanie na gaz i indywidualne umowy z dostawcą gazu (zakładem gazowniczym
    Blok ma własną kotłownie na gaz
    Każdy lokal ma licznik na GJ ( logoterma - czy jak to się nazywa) a umowa jest na wspólnotę

    2. Czy gaz do kuchenek to też ten sam na tej samej fakturze?
    W bloku jest tylko prąd a kotłownia na gaz służy do podgrzania wody i ciepła w kaloryferach

    3. Co deweloper ma do wystawiania faktur za dostarczony gaz?

    Jest on Zarządca i prowadzi nam księgowość, przychodzi główna faktura za miesiąc i on nam rozbija na 64 lokale tylko koszta stałe rozbija na lokale zamieszkałe a nie powinien

    Nowy doklejony: 23.03.13 22:34
    Właściciele nie zamieszkałych mieszkań dostali fakturę 0 zł. Zwróciliśmy Zarządcy uwagę że koszta - Abonament, Opłata sieciowa stała jest naliczana wszystkim nie zależnie czy korzysta z gazu czy nie, Zarządca twierdzi że rozliczył dobrze ale jak znajdziemy podstawę prawną to wprowadzi korektę do faktory. Jest jakiś artykuł prawny, ustawa twierdząca że koszta stałe za gaz ponoszą wszyscy lokatorzy nie zależnie czy korzystają z gazu czy nie?

    Zarządca jest właścicielem 17 mieszkań i on te koszta stałe przerzucił na nas i twierdzi że nikt nie mieszka w tych mieszkaniach i nie korzysta z gazu to nie będzie płacił kosztów stałych i wystawił sobie fakturę 0 zł na te 17 mieszkań

    Nowy doklejony: 23.03.13 22:36
    Czy jest jakaś ustawa która nakazuje płacenie kosztów stałych nie zależnie czy korzystam w danym miesiącu czy nie?
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krótka odpowiedz, koszta stałe faktury ponosi każdy właściciel mieszkania czy korzysta w danym miesiącu czy nie?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeżeli caly budynek posiada jeden gazomierz i wg. jego wskazań otrzymuje wspólnota fakturę to kwota z tej faktury powinna być rozliczona na wszystkich właścicieli lokali wg. udziałów.
    dla mnie to oczywistość - koszty stałe powinny być rozliczone na wszystkich
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Skoro każde mieszkanie do C.O i CW ma własny wymiennik ciepła tzw. Logotermę i każde mieszkanie ma licznik ciepła mierzący zużycie w GJ - to w zasadzie nawet jakieś ustalenia nie są potrzebne w zakresie rozliczania bo obowiązuje prosty wzór
    Czyli opłaty stałe ukrywasz w jednostkach rozliczeniowych .....
    No niekoniecznie , to zależy od [b]Regulaminu rozliczania EC [/b]jaki wspólnota ma , może też stanowić składnik ceny jednostkowej za GJ czy m3 CWU . 
    
    Wg zasady : Korzystam płace nie korzystam nie płace.
    
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo w końcu kogo to obchodzi czy właściciel używa gazu

    Abonament – zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od tego, jaką ilość gazu zużyjemy. W niej zawarte są także koszty związane z handlową obsługą odbiorców

    Opłata sieciowa stała – wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

    Nowy doklejony: 23.03.13 23:01
    Moja mama mieszka w bloku należącym do spółdzielni i dostaje pełną fakturę ze wszystkimi opłatami - gaz opłaty stałe i nikogo to nie obchodzi czy przez miesiąc była w domu i korzystała z gazu- jak nie korzystała to na fakturze są tylko koszta stałe a zużycie 0
    U mnie w bloku faktura przychodzi na wspólnotę i zarządca rozbija na mieszkania, i ja korzystałem z gazu więc na fakturze były koszta stałe i zużycie gazu a sąsiad dostał fakturę na 0 zł a powinien płacić koszta stałe
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Sebastian: Abonament i Opłata sieciowa stała dotyczy rozliczeń między dostawcę energii a odbiorcą.
    Odbiorcą jest wspólnota. Te składniki są już w kwocie faktury.
    Dalsze rozliczenia wewnątrz wspólnoty odbywają się wg. podanego wzoru - to jest właśnie ta różnica między "komuną" a indywidualnym rozliczaniem w nowoczesnym społeczeństwie liberalnym o co tak zawzięcie podobno wszyscy walczyli.
    Ty jako właściciel lokalu masz licznik GJ i wiesz ile zużyłeś GJ i tylko za tyle płacisz a wzór pozwala ci sprawdzić prawidłwość wyliczenia ceny GJ. To tak jakbyś był bezpośrednio połączony z gazownią - w cennie GJ masz wszystkie koszty stałe) - co wtedy by cię obchodził sąsiad?
    Moja mama mieszka w bloku należącym do spółdzielni i dostaje pełną fakturę ze wszystkimi opłatami
    Nie wierzę żeby w spółdzielni lokatorzy otrzymywali faktury za ogrzewanie.
    Poza tym najważniejsza różnica - mama napewno nie ma w spółdzielni logoterm - bo to zupełnie inna para kaloszy.
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    K/Z = C
    gdzie:
    K - koszty kotłowni - zużycie prądu i gazu
    Z - suma GJ z liczników wszystkich mieszkań bloku
    C - wyliczona cena za 1GJ

    Już rozumiem - za pomocą tego wzoru liczy się cały koszt faktury - abonament, koszta stałe, zużycie gazu
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam ale jest późno i już nie myślę co pisze, mama dostaje fakturę nie za ogrzewanie tylko za gaz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Sebastian:[/cite]Moja mama mieszka w bloku należącym do spółdzielni
    Spółdzielnia mieszkaniowa a wspólnota to dwa odrębne światy i nie można ich porównywać ... a zwłaszcza zasad w nich obowiązujących

    dostaje pełną fakturę ze wszystkimi opłatami - gaz opłaty stałe
    bo gaz wykorzystuje dla celów gospodarstwa domowego,
    a nie wytworzenia EC w lokalnej kotłowni ...
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale dobrze rozumuje z tym wzorem?
    I jeszcze jedno pytanie czy można wprowadzić taką uchwałę która będzie nakazywać płacenie kosztów stałych dla tych co nie mieszkają
    Kurcze sąsiad nie mieszka całą zimę a ja mu przez ściany grzeje chałupę za darmo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] Sebastian:[/cite]Ale dobrze rozumuje z tym wzorem?
    ten wzór to .... nic z niego nie wynika, i nie rozwiązuje twojego problemu
    czy można wprowadzić taką uchwałę która będzie nakazywać płacenie kosztów stałych dla tych co nie mieszkają
    Kurcze sąsiad nie mieszka całą zimę a ja mu przez ściany grzeje chałupę za darmo[
    można wprowadzić Regulaminem rozliczania EC opłatę stałą związaną z przenikaniem EC z lokalu do lokalu - patrz prawo energetyczne art. 45a
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    czy można wprowadzić taką uchwałę która będzie nakazywać płacenie kosztów stałych dla tych co nie mieszkają
    Kurcze sąsiad nie mieszka całą zimę a ja mu przez ściany grzeje chałupę za darmo
    No można ale wątpię żeby inni właściciele się na to zgodzili.
    To tak jakby zapytać, czy można uchwałą zlikwidować wspólnotę i nazwać ją komuną aby właściciele nie mogli się sami zarządzać bo nie potrafią tylko żeby zarządzał tą komuną jakiś sekretarz.
    Logotermy wprowadza się w budynkach wybudowanych wg. nowych standardów czyli dokładna izolacja ścian, praktyczny brak przenikania ciepła między ścianami itd bo taki jest sens wprowadzania tego urządzenia.
    Powrót do regulaminów rozliczeń itp. który stosuje się w starych budynkach mających właśnie rzekomo zniwelować tego rodzaju zjawiska (grzanie sąsiada, przenikanie itp) byłby cofaniem się kilkanaście lat wstecz.
    Ale dobrze rozumuje z tym wzorem?
    - tak, bardzo dobrze.
    Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.
    - przejdź się do najbliższego dostawcy (dystrybutora) gazu to ci wyjaśnią dokładnie o co chodzi z tą opłatą i jakie faktury (dwie) są wystawiane za dany okres rozliczeniowy, rozwieje to wtedy twoje wątpliwości.
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje wszystkim za pomoc, na pewno wiem więcej ale nadal mam wątpliwości, ponieważ mam telefon na abonament i płace go czy używam czy nie, opłata sieciowa stała jest opłatą za to że dystrybutor zobowiązuje się że sieć będzie działała i tak jak w tych definicjach

    Abonament – zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od tego, jaką ilość gazu zużyjemy. W niej zawarte są także koszty związane z handlową obsługą odbiorców

    Opłata sieciowa stała – wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

    Jeżeli ktoś ma pomysły to proszę pisać
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] biedron_ka [/cite]Logotermy wprowadza się w budynkach wybudowanych wg. nowych standardów
    czyli dokładna izolacja ścian, praktyczny brak przenikania ciepła między ścianami itd bo taki jest sens wprowadzania tego urządzenia.
    Nieprawda ....nawet te wczoraj oddane budynki mają tylko termoizolację jako bryła budynku (ocieplenie).

    Wewnątrz niego przenikalność ciepła pomiędzy lokalami będzie istniała, stąd jest zapis o współczynnikach korekcyjnych ze względu na położenie lokalu w bryle budynku - prawo energetyczne art.45a
    [code][b][url=http://www.logotermy.pl/]Logotermy[/url][/b] ( inaczej indywidualny węzeł lokalowy) są urządzeniami służącymi do decentralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWu)  i regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniu (C.O.). 
    
    Takie rozwiązanie ogranicza ilość pionów prowadzonych na klatce schodowej do 2 pionów grzejnych (zasilanie i powrót ze źródła ciepła) i pionu wody zimnej. 
    
    Wyeliminowanie, w stosunku do tradycyjnego systemu, pionu c.w.u., pionu cyrkulacyjnego i zasobnika c.w.u. to wymierne oszczędności inwestycyjne i eksploatacyjne. 
    
    Źródłem ciepła może być wysoko parametrowy węzeł cieplny lub lokalna kotłownia.
    

    Źródło: http://www.logotermy.pl/ [/code]
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Sebastian: Przepraszam ale jest późno i już nie myślę co piszę, mama dostaje fakturę nie za ogrzewanie tylko za gaz
    Sebastian, może o tej porze nie myślisz, ale widzę, że się dobrze... bawisz :wink:
    Pozdrowienia dla mamy.
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Przemyślałem to wszystko i nie zgadzam się z wami - właściciel mieszkania powinien płacić abonament i opłatę sieciową stałą nie zależnie czy korzysta z gazu czy nie.
    A dla czego?
    Z definicji to samo wynika

    Opłata abonamentowa - to zryczałtowana opłata stała. Pobierana jest za każdy miesiąc niezależnie od ilości zużytego gazu. Opłata ta pokrywa m.in. usługi związane z handlową obsługą odbiorców, czyli mówiąc wprost odczyty licznika, wystawienia faktury, kontrolą układów pomiarowych.
    Więc do faktów - sąsiad powinien ponosić koszty

    1.odczyty licznika - co miesiąc jest odczyt licznika
    2.wystawienia faktury - co miesiąc dostaje fakturę
    3.kontrolą układów pomiarowych - odbywa się taka kontrola

    Więc udowodniłem że koszty abonamentu musi ponosić nie zależnie czy korzysta z gazu czy nie.

    Opłata sieciowa stała – wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.
    Jest to opłata nakładana przez firmę dystrybuującą paliwo gazowe do odbiorców. Opłaty te ponosi sąsiad, ponieważ dystrybutor zobowiązuje się do ciągłego dostarczania paliwa gazowego do jego nieruchomości.
    I w rzeczywistości tak jest, więc drugą opłatę też ponosi

    Proszę o logiczną dyskusję
    Dziękuje
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Proszę o logiczną dyskusję
    Ty nie prosisz o "logiczną" dyskusję tylko o potwierdzenie twoich nieuprawnionych wniosków
    Nie bez powodu pytałam się:
    Czy lokale mają własne ogrzewanie na gaz i indywidualne umowy z dostawcą gazu
    Odpowiedziałeś:
    umowa jest na wspólnotę
    Więc jeszcze raz powtórzę - wszelkie opłaty stałe typu abonamenty, sieciowe, przesyłowe, gotowości, moce itp. są zawarte w taryfie i na fakturze jaką zakład gazowniczy wystawia odbiorcy czyli wspólnocie bo to wspólnota jest odbiorcą a nie poszczególni właściciele lokali.
    Jeżeli wspólnota (zarządzajacy deweloper) przyjęła dalsze rozliczanie na podstawie rzeczywistego zużycia wg liczników a ty oraz większość (ponad 50%) właścicieli uważa, że poza zużytym ciepłem każdy nawet ten nie mieszkający w lokalu i nic niezużywający ma płacić ekstra jakąś część (pytanie jaką i jak ją wyliczyć?) tej kwoty z faktury dostawcy to należy zaproponować takie rozwiązanie i uchwałą je wprowadzić.
    Tylko po co wtedy logotermy? Po co liczniki jeżeli ich wskazania nie byłyby brane pod uwagę?
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tą logiką to nie było złośliwie, dziękuje bardzo, przekonałeś mnie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] Sebastian:[/cite]Przemyślałem to wszystko i nie zgadzam się z wami - właściciel mieszkania powinien płacić abonament i opłatę sieciową stałą nie zależnie czy korzysta z gazu czy nie.
    hmmm.gif totalnie i całkowicie się z tobą nie zgadzam ,nerwus.gif
    ponieważ do ciebie nie jest dostarczany gaz tylko EC z lokalnej wspólnotowej kotłowni , którą poprzez przyłącze logotermiczne wykorzystujesz do ogrzania lokalu i podgrzania wody.

    Więc ty nie kupujesz od wspólnoty gazu lecz energię cieplną, do wytworzenia, której niezbędny był gaz zakupiony przez wspólnotę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: gaz zakupiony przez wspólnotę
    Czyli przez właścicieli lokali... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: gaz zakupiony przez wspólnotę
    Czyli przez właścicieli lokali... :wink:
    kolego ze spółdzielczości mieszkaniowej - elan124 - ....
    te niuanse nie występują w SM , to co kolega może wiedzieć na ten temat.....haha.gif

    To, jak to, raz kupują gaz, a potem kupują EC ? ....toż to nonsens ...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: To, jak to, raz kupują gaz, a potem kupują EC ?... toż to nonsens...
    Przecież sam napisałeś:
    KubaP: Więc ty nie kupujesz od wspólnoty gazu, lecz energię cieplną, do wytworzenia, której niezbędny był gaz zakupiony przez wspólnotę
    :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: To, jak to, raz kupują gaz, a potem kupują EC ?... toż to nonsens...
    Przecież sam napisałeś:
    KubaP: Więc ty nie kupujesz od wspólnoty gazu, lecz energię cieplną, do wytworzenia, której niezbędny był gaz zakupiony przez wspólnotę
    :bigsmile:
    ja ci proponuje zacytować tylko te słowa ;;
    gaz zakupiony przez wspólnotę

    i wszystko jest (nie) jasne....beczy.gif

    ręce opadają ...glupek.gif
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: ręce opadają...
    A co z ... resztą ? :rolling:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: ręce opadają...
    A co z ... resztą ? :rolling:
    trzymam w zębach, bo jeszcze je mam ..dokuczacz.gif
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.