Od kiedy opłaty za zarząd nieruchomością

wieniutekwieniutek Użytkownik
Witam. Proszę o wytłumaczenie mi, czy ciąży na mnie obowiązek uiszczenia opłaty za zarząd nieruchomością (koszty utrzymania nieruchomości, wywóz nieczystości, opłata licznikowa, zimna i ciepła woda, CO opłata stała, energia cieplna, a także eksploatacja garażu) ? Na podstawie umowy przedwstępnej, zawartej w 2010 r., deweloper prawdopodobnie w dniu 17 stycznia 2012 r. wyznaczył zarządcę nieruchomości, który twierdzi, że za okres od 17 stycznia 2012 r. (data objęcia zarządu nad nieruchomością) do 31 marca 2012 r. powinienem dokonać ww. opłat. Akt notarialny podpisałem w dniu 04 kwietnia 2012 r. i od tego czasu regularnie opłacam koszty zarządu nieruchomością. Nie mam żadnych wątpliwości, że koszty związane z wodą i ciepłem powinienem opłacić. Wątpliwość budzi to, czy muszę płacić za koszty utrzymania nieruchomości, wywóz nieczystości i za eksploatację garażu, skoro w tym lokalu nie mieszkałem i nie korzystałem z garażu. Serdecznie dziękuję za pomoc w zrozumieniu tego zagadnienia.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wieniutek: Akt notarialny podpisałem w dniu 04 kwietnia 2012 r. i od tego czasu regularnie opłacam koszty zarządu nieruchomością
    A kiedy podpisałeś protokół zdawczo-odbiorczy ze stanami liczników c.o., zimnej wody, ciepłej wody, energii elektrycznej, itp. ?
    Wieniutek: Nie mam żadnych wątpliwości, że koszty związane z wodą i ciepłem powinienem opłacić
    To znaczy jaki okres nie dotyczy twoich wątpliwości ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wieniutek:[/cite]Witam. Proszę o wytłumaczenie mi,
    czy ciąży na mnie obowiązek uiszczenia opłaty za zarząd nieruchomością (koszty utrzymania nieruchomości, wywóz nieczystości, opłata licznikowa, zimna i ciepła woda, CO opłata stała, energia cieplna, a także eksploatacja garażu) ?

    Na podstawie umowy przedwstępnej, zawartej w 2010 r., deweloper prawdopodobnie w dniu 17 stycznia 2012 r. wyznaczył zarządcę nieruchomości, który twierdzi, że za okres od 17 stycznia 2012 r. (data objęcia zarządu nad nieruchomością) do 31 marca 2012 r. powinienem dokonać ww. opłat.

    Akt notarialny podpisałem w dniu 04 kwietnia 2012 r. i od tego czasu regularnie opłacam koszty zarządu nieruchomością.
    Nie mam żadnych wątpliwości, że koszty związane z wodą i ciepłem powinienem opłacić. Wątpliwość budzi to, czy muszę płacić za koszty utrzymania nieruchomości, wywóz nieczystości i za eksploatację garażu, skoro w tym lokalu nie mieszkałem i nie korzystałem z garażu.
    Serdecznie dziękuję za pomoc w zrozumieniu tego zagadnienia.
    Brakuje informacji kiedy tobie wydano te lokale LM i MP. Korzystanie nie ma tu znaczenia .
    Koszty utrzymania części wspólnych ponosi się niezależnie czy się z lokalu korzysta czy nie,
    bo kto to ma sprawdzać .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Akt notarialny podpisałem w dniu 04 kwietnia 2012
    Wg. mnie umowa przedwstępna nie ma znaczenia. Właścicielem zostałeś w kwietniu 2012 i od kwietnia powinieneś opłacać zaliczki.
    Jak deweloper sprzeda jakiś lokal dopiero w tym roku, to też opłaty za rok wstecz zechce? Absurd
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Akt notarialny podpisałem w dniu 04 kwietnia 2012
    Wg. mnie umowa przedwstępna nie ma znaczenia. Właścicielem zostałeś w kwietniu 2012 i od kwietnia powinieneś opłacać zaliczki.
    Jak to umowa przedwstępna nie ma znaczenia , czyżbyś znała jej treść .?
    A może jest tam zapis, że od momenty wydania lokalu, przyszły właściciel, jest zobowiązany do pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości ?

    Ważne kiedy deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie...

    Przed aktem notarialnym płaci jako najemca , a po jego dokonaniu, jako właściciel lokalu...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: A może jest tam zapis, że od momenty wydania lokalu, przyszły właściciel, jest zobowiązany do pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości ?
    I dlatego prosimy, aby Imć Pan Wieniutek udostępnił nam informację o tym, kiedy podpisał swój protokół zdawczo-odbiorczy z deweloperem (stany mediów) i jaka była jego podstawowa treść.
  • Opcje
    wieniutekwieniutek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Przyznaję, że nie spodziewałem się aż tak szybkiego odzewu na moje zapytanie. Śpieszę z uzupełnieniem informacji. Zgodnie z treścią umowy przedwstępnej z deweloperem: "Obowiązek ponoszenia opłat przez nabywcę na rzecz Realizującego za eksploatacje i utrzymanie przedmiotu umowy oraz wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych w częściach przypadających na przedmiot umowy, powstaje z chwilą postawienia przedmiotu umowy do dyspozycji nabywcy, tj. od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przedmiotu umowy lub nieuzasadnionej odmowy podpisania". A protokół zdawczo-odbiorczy podpisałem w listopadzie 2011 r. Deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w grudniu 2011 r. Hipoteka na garaż podziemny, wielostanowiskowy, odrębna od pozostałej nieruchomości, została przez dewelopera ustanowiona prawdopodobnie w marcu 2012 r.

    W rozmowie z radcą prawnym, nieodpłatna koleżeńska porada, dowiedziałem się, że zapis z umowy przedwstępnej z deweloperem odnośnie opłat za utrzymanie nieruchomości wspólnych może być tzw. klauzulą abuzywną (niedozwoloną). Zadał mi ów radca pytanie, a co by było, gdyby deweloper przeciągał, z różnych powodów, podpisanie aktu notarialnego (w przedmiotowej umowie zobowiązał się, że nastąpi to nie później niż do końca marca 2012 r.), czy wówczas musiałbym ponosić opłaty do nie wiadomo kiedy ? Poza tym, ten radca coś wspomniał o tym, że w umowie cywilno-prawej (umowa przedwstępna z deweloperem) deweloper nie mógł przenieść swoich praw do inny podmiot.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I mleko się rozlało...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zobowiązałeś się płacić od chwili podpisania protokołu a teraz się rozmyśliłeś?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zadał mi ów radca pytanie, a co by było, gdyby deweloper przeciągał, z różnych powodów, podpisanie aktu notarialnego (w przedmiotowej umowie zobowiązał się, że nastąpi to nie później niż do końca marca 2012 r.), czy wówczas musiałbym ponosić opłaty do nie wiadomo kiedy ?
    Odpowiedź jest prosta jak pytanie - TAK, przy czym to niewiadomo kiedy oznacza do czasu zbycia własności.
    Poza tym, ten radca coś wspomniał o tym, że w umowie cywilno-prawej (umowa przedwstępna z deweloperem) deweloper nie mógł przenieść swoich praw do inny podmiot.
    Czyli już wszystko wiesz, nie mógł (chyba, tak mówi znajomy radca?) a zrobił. W sądzie wyjaśnisz, dlaczego nie masz zamiaru przestrzegać warunków umowy. Każdy ma szanse w Sądzie, ale Twoje są chyba małe.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    Czyli miałem nosa ...
    Zadał mi ów radca pytanie, a co by było, gdyby deweloper przeciągał, z różnych powodów, podpisanie aktu notarialnego
    nic, byłbyś jego najemcą , czyli najemcą swojego lokalu .... to też byś musiał płacić i to może więcej
  • Opcje
    wieniutekwieniutek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli jest tak, jak piszą Praktyk-realista oraz KubaP, to dlaczego w myśl obowiązujących przepisów deweloper nie może ustanowić zarządcy nieruchomości. Muszą to zrobić właściciele lokali zawiązując wspólnotę mieszkaniową (w naprawdę wielkim skrócie). Do koziorozka - nie rozmyśliłem się i w dalszym ciągu nie stronię od wszelakich opłat pod jednym ważnym, bynajmniej dla mnie warunkiem, że wiem, za co mam zapłacić. Pomijam kwestię, że deweloper nie poinformował mnie o tym, że ustanowił zarządcę, że w mojej obecności nikt nie spisał liczników wody i CO. W tej sprawie boli mnie jedno, że pomiędzy 17 stycznia 2012 r. (powołanie zarządcy) a 04 kwietnia 2012 r. (podpisanie aktu notarialnego) jestem zobowiązany do płacenia kosztów utrzymania nieruchomości oraz wywozu nieczystości, pomimo, że w tym czasie nie mieszkałem w lokalu ! Mam nieodparte wrażenie, iż zarządca usiłuje na takich właścicielach jak ja zarobić ! Bo skoro nie mieszkałem, to nie mogłem, brzydko mówiąc, generować "kosztów".
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak ogólnie
    a) we wspólnocie nie płaci się za używanie, tylko za możliwość używania
    b) wspólnoty się nie powołuje, ona powstaje z mocy prawa
    c) domyślam się, że masz u siebie zarząd notarialny? https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad Jak tak, to wystarczy, że będzie to wpisane do aktu notarialnego pierwszego sprzedanego mieszkania. też mi się to nie podoba, ale o złamaniu prawa nie ma tu mowy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wieniutek: Bo skoro nie mieszkałem, to nie mogłem, brzydko mówiąc, generować "kosztów"
    Zapomniałeś o nieruchomości wspólnej. Ona "generuje" koszty, nawet jak nie mieszkasz a stałeś się właścicielem lokalu mieszkalnego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wieniutek:[/cite]to dlaczego w myśl obowiązujących przepisów deweloper nie może ustanowić zarządcy nieruchomości.
    ależ może i często to robi ze szkodą dla właścicieli lokali
    [cite] wieniutek:[/cite]Muszą to zrobić właściciele lokali zawiązując wspólnotę mieszkaniową (w naprawdę wielkim skrócie).
    Własciele niczego nie muszą . Wspólnoty nie można założyć, wspólnota powstaje z mocy prawa ....
    Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu,
    czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej.

    Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego „wspólnota mieszkaniowa powstaje w razie sukcesywnego wyodrębnienia lokali przez właściciela nieruchomości z jednoczesnym oddawaniem w użytkowanie wieczyste części gruntu, choćby niektóre lokale pozostawały niewyodrębnione”.
    Mam nieodparte wrażenie, iż zarządca usiłuje na takich właścicielach jak ja zarobić !
    Bo skoro nie mieszkałem, to nie mogłem, brzydko mówiąc, generować "kosztów".
    A kogo obchodzą twoje nieodparte wrażenia , jest prawo i trzeba to przestrzegać .

    Jak objąłeś w posiadanie lokal to jesteś zobowiązany do ponoszenia kosztów jakie od tej chwili powstały na nieruchomosci i nie ma znaczenia kto je wygenerował.
  • Opcje
    wieniutekwieniutek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do KubaP. Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem, z chwilą sprzedaży przez dewelopera pierwszego mieszkania w bloku czyli "z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu,
    czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej", deweloper ma prawo naliczyć sobie lub ustanowiony przez dewelopera zarządca koszty utrzymania nieruchomości i nie jest przy tym ważne to, czy podpisałem protokół zdawczo-odbiorczy, czy akt notarialny ? Czy to wynika z umowy przedwstępnej, czy z innych przepisów ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] wieniutek:[/cite]Do KubaP. Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem, z chwilą sprzedaży przez dewelopera pierwszego mieszkania w bloku czyli "z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu,
    czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej", deweloper ma prawo naliczyć sobie lub ustanowiony przez dewelopera zarządca koszty utrzymania nieruchomości i nie jest przy tym ważne to, czy podpisałem protokół zdawczo-odbiorczy, czy akt notarialny ?
    Czy to wynika z umowy przedwstępnej, czy z innych przepisów ?
    Ale mieszasz ... przeczytaj wcześniejszy wpis powoli , dokładnie ...

    1. Wspólnota powstaje z mocy prawa ... nikt jej nie zakłada , powołuje ect
    2. Deweloper ma prawo naliczać Tobie opłaty :
    w pierwszym okresie jako użytkownikowi po wydaniu tobie lokalu ( nieważne jakim to dokumentem zrobi .... grunt, że odbierzesz od niego klucze)
    w następnym okresie jako właścicielowi lokalu (po spisaniu aktu notarialnego)
    3. To wynika z zapisów umowy przedwstępnej
    Zgodnie z treścią umowy przedwstępnej z deweloperem:
    "Obowiązek ponoszenia opłat przez nabywcę na rzecz Realizującego za eksploatacje i utrzymanie przedmiotu umowy oraz wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych w częściach przypadających na przedmiot umowy, powstaje z chwilą postawienia przedmiotu umowy do dyspozycji nabywcy, tj. od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przedmiotu umowy lub nieuzasadnionej odmowy podpisania".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.