Inwentaryzacja wspólnoty

cobra59cobra59 Użytkownik
Młoda wspólnota -2 lata. 8% udziału Skarbu Państwa.Po pół roku od wykupu jeden z Właścicieli zgłasza do
Zarządu, pisemnie, w sposób bardzo lakoniczny niezgodność stanu prawnego z rzeczywistym wykupionego przez
Siebie mieszkania i w związku z tym prosi zarząd o ponowną inwentaryzację budynków Wspólnoty wraz gruntami.
Ostatnia inwentaryzacja wykonana była w 2005 r przez poprzedniego właściciela, od tego czasu nie były przeprowadzane żadne przebudowy, zmiany
w budynkach Wspólnoty.
Doradżcie -jak rozwiązać przedstawiony problem.:wink:

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uowl. Art 2
    6. W razie braku dokumentacji technicznej budynku, zaznaczeń, o których mowa w ust. 5, dokonuje się, zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, o ile strony umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu nie postanowiły inaczej.

    Dopóki Skarb Państwa ma choć kawałek, to wszystkie takie pomiary opłaca on a nie wspólnota
    Tak więc prośba żle adresowana
    A na czym polega problem, o którym piszesz?
  • Opcje
    cobra59cobra59 Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] koziorozka:[/cite]uowl. Art 2

    A na czym polega problem, o którym piszesz?
    Dopatrzył się ,że piwnicę ma o 2 m2 większą niż wynika z aktu notarialnego.
    Tą informacje uzyskałem z innych żródeł ,w piśmie tego nie zawarł .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] cobra59:[/cite]Dopatrzył się ,że piwnicę ma o 2 m2 większą niż wynika z aktu notarialnego.
    Tą informacje uzyskałem z innych żródeł ,w piśmie tego nie zawarł .
    - A co sprzedaż lokali odbywa się na Bolka oko, a nie wg operatów wyodrębnienia lokalu wykonanych przez rzeczoznawcę majątkowego?

    Jeżeli tak, to porażka ....
    ewentualna weryfikacja obmiarów ma się odbyć na koszt pierwszego właściciela nieruchomości czyli Skarbu Państwa jeżeli posiada jakieś udziały .
    Jeżeli to prześpicie to sami zapłacicie jako właściciele lokali.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano marca 2013
    cobra59 -
    Dopatrzył się ,że piwnicę ma o 2 m2 większą niż wynika z aktu notarialnego
    To dobrze ,że dba o swoją własność, ale to jest jego problem a nie Wspólnoty. Niech sobie to wyjaśnia ze Skarbem Państwa (gminą).A poza tym to chyba jakiś akademicki wątek, aby sobie podyskutuwać. Nie rozumiem co własciciel chciałby osiągnąć? Więcej płacić?
    KubaP -
    Jeżeli to prześpicie to sami zapłacicie jako właściciele lokali.
    Za co? Za inwentaryzacje budynku? A kto zmusi do tego WM?:bigsmile:
    A dla gminy mam rozwiązanie - niech mu zamuruje ten nadmetraż.Wszyscy będą zadowoleni.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    cobra59cobra59 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:Osobiście wpadłem także na pomysł postawienia ścianki, ale to nie takie proste i niech pzostanie pomysłem.:smile:
    Sprawdziliśmy stan faktyczny i jest niezgodny z inwentaryzacją z 2005r w kwestii tej piwnicy.Rozumiem ,że zarząd wspólnoty w trybie art. 22 ustawy o własności lokali, po cesji w tym zakresie swoich uprawnień, jakie mają poszczególni właściciele, na rzecz zarządu wspólnoty, ma prawo występować w imieniu właścicieli lokali. Właściciel złożył pismo do Zarządu i oczekuje odpowiedzi na piśmie bez większego zaangażowania w wyjaśnienie szczegółów
    niezgodności.Prawdopodobnie nie obejdzie się bez ponownej inwentaryzacji.Doradżcie zatem jak postępować z Gminą by być SKUTECZNYM.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cobra59:[/cite]Prawdopodobnie nie obejdzie się bez ponownej inwentaryzacji.
    Doradżcie zatem jak postępować z Gminą by być SKUTECZNYM.:bigsmile:
    wykonanie obmiarów ( inwentaryzacje) ma być wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego ....
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cobra59 - czy Ty występujesz w imieniu WM czy tego własciciela? Jeżeli w imieniu zarządu WM to krótkie pismo do właściciela - "WM nic nie obchodzi Pana piwnica, ponieważ ustawowo zajmujemy się częścią wspólną nieruchomości.Jeżeli nastąpi jakaś zmina w wielkość powierzchni użytkowej Pana lokalu proszę to natychmiast zgłosić, w celu dokonania zmiany zaliczki" AMEN.
    Poza tym cobra59 uważam ,że jest to wymyślony przez ciebie temat , o tak dla dyskusji. Sytuacja jest absurdalna, w przypadku stwierdzenia ,że lokal zakupiliśmy jest większy niż w dokumentacji. Znam tylko przypadki odwrotne.
    Rozumiem ,że zarząd wspólnoty w trybie art. 22 ustawy o własności lokali, po cesji w tym zakresie swoich uprawnień, jakie mają poszczególni właściciele, na rzecz zarządu wspólnoty, ma prawo występować w imieniu właścicieli lokali.
    Chyba nie rozumiesz co napisałeś?:bigsmile:
  • Opcje
    cobra59cobra59 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]cobra59 - czy Ty występujesz w imieniu WM czy tego własciciela? Jeżeli w imieniu zarządu WM to krótkie pismo do właściciela - "WM nic nie obchodzi Pana piwnica, ponieważ ustawowo zajmujemy się częścią wspólną nieruchomości.Jeżeli nastąpi jakaś zmina w wielkość powierzchni użytkowej Pana lokalu proszę to natychmiast zgłosić, w celu dokonania zmiany zaliczki" AMEN.
    Poza tym cobra59 uważam ,że jest to wymyślony przez ciebie temat , o tak dla dyskusji. Sytuacja jest absurdalna, w przypadku stwierdzenia ,że lokal zakupiliśmy jest większy niż w dokumentacji. Znam tylko przypadki odwrotne.
    Rozumiem ,że zarząd wspólnoty w trybie art. 22 ustawy o własności lokali, po cesji w tym zakresie swoich uprawnień, jakie mają poszczególni właściciele, na rzecz zarządu wspólnoty, ma prawo występować w imieniu właścicieli lokali.
    Chyba nie rozumiesz co napisałeś?:bigsmile:
    Kolego Praktyk -realista taką właśnie postawę jak Twoja powyżej reprezentował nasz poprzedni zarządca wraz zarządem których Pół roku temu wyrzuciliśmy na zbity "pysk". Mieliśmy dość arogancji i traktowania ludzi Przedmiotowo.
    Jestem w Zarządzie i nie zamierzam powielać poprzednich zachowań.Wielu właścicieli nie wie nawet co to jest operat szacunkowy i ja ich rozumiem dlatego dopiero teraz odkrywają wady umowy kupna sprzedaży mieszkania.
    Są członkami naszej wspólnoty więc mają prawo oczekiwać wsparcia od Zarządu, który sami wybrali.Podobnie wadliwych umów jest już trzy więc ponowna inwentaryzacja nas nie ominie.
    W swoich działaniach lubię być skuteczny i wiem ,że zanim gmina sprzeda ostatnie mieszkanie Zarząd musi dochować należytej staranności i "zmusić "ją do ponownej inwentaryzacji i poniesienia wszelkich kosztów z tym związanych.
    W innym wypadku tak jak napisał Kuba sami za to zabulimy jako Wspólnota.Początkowo nie bardzo wiedziałem jak się za to zabrać dlatego założyłem powyższy wątek .Sytuacja nie jest taka absurdalna jak piszesz.Właściciel od 20 lat zajmuje piwnicę /tę samą / 6m2 a kupuje 4m2 .Mapa w AN nie zgadza się rzeczywistością.Na pierwszy rzut oka może to wyglądać absurdalnie, ale są ludzie , którzy nie chcą nic za darmo i chcą mieć zgodny stan prawny z rzeczywistym.Nie ma czasu na wymyślanie tematów i wątków wystarczy trochę poszukać ,ale w tym temacie było niewiele.Po za tym poco bić pianę, forum jest z natury dyskusyjne.:bigsmile:
    Myślę ,że pierwszym krokiem jaki uczynię to z pomocą naszego prawnika zredagujemy właściwe pismo do poprzedniego właściciela z żądaniem ponownej inwentaryzacji.Pismo ma być tak zredagowane i uzasadnione by gmina nie miała podstaw do jego zbagatelizowania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite]cobra59[/cite]Twoja powyżej reprezentował nasz poprzedni zarządca wraz zarządem
    których Pół roku temu wyrzuciliśmy na zbity "pysk".
    Mieliśmy dość arogancji i traktowania ludzi Przedmiotowo.

    Wielu właścicieli nie wie nawet co to jest operat szacunkowy
    - Wiele osób nie wie jak się robi dzieci, jednak je ma ... ma też kłopoty życiowe z tym związane ...

    do bycia właścicielem nieruchomosci trzeba dorosnąć ....

    Widzę, że przyjąłeś rolę "dobrej mamusi", która wszystko zrobi za "niedorośniętych" właścicieli lokali ....
    jak w okresie komuny ... tworzysz z zarządu rodzaj MOPS-u , czy to jest taka jego rola we wspólnocie....

    No tak wspólnota to tez rodzaj komuny .....

    Myślę ,że pierwszym krokiem jaki uczynię to z pomocą naszego prawnika zredagujemy właściwe pismo do poprzedniego pierwszego właściciela z żądaniem ponownej inwentaryzacji.
    Pismo ma być tak zredagowane i uzasadnione by gmina nie miała podstaw do jego zbagatelizowania.
    i tak trzymać , zakreślić termin realizacji ma być realny, i jakie działania będą wspólnoty gdy ten termin nie zostanie dotrzymany ( wykonanie operatu przez wspólnotę a kosztami obciążyć Gminę)... uwierz mi to działa ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.