zmiana właściciela a rozliczenie mediów

minakominako Użytkownik
Witam
Mój problem dotyczy rozliczenia mediów, a konkretnie centralnego ogrzewania, po zmianie właściciela lokalu we wspólnocie. Lokal został sprzedany 23 kwietnia 2012 r., a rozliczenie centralnego ogrzewania za 2011 r. nastąpiło 29 kwietnia 2012 r. Niedopłatą został obciążony poprzedni właściciel, jednak nie zgadza się na uregulowanie należności powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach. Kto w takim przypadku powinien uregulować zaległość i z jakich przepisów to wynika?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obawiam się, że w tej sytuacji zapłaci wspólnota, czyli wszyscy dotychczasowi właściciele, bo dług ma człowiek a nie lokal
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem ciekaw dlaczego WM ma coś zapłacić? Tylko że to sprawa między włascicielami, mogą się dogadać, mogą poczekać na rozstrzygnięcie sądu.
    Niedopłatą został obciążony poprzedni właściciel, jednak nie zgadza się na uregulowanie należności powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach.
    No to ma szanse udowodnić to w sądzie.Ale jeżeli od WM dostał zaświadczenie o nie zaleganiu z opłatami przed rozliczeniem CO to próbuje "wymigać się". W sądzie przegra.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] minako:[/cite]Niedopłatą został obciążony poprzedni właściciel, jednak nie zgadza się na uregulowanie należności powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach.

    Kto w takim przypadku powinien uregulować zaległość i z jakich przepisów to wynika?
    A na jakie podstawie ten zapis znalazł się AN ?
    Czy wspólnota (zarząd / Administrator) wydała takie zaświadczenie o niezaleganiu ?
    a co z rozliczeniem kosztów utrzymania części wspólnych za okres od stycznia do kwietnia , nie rozliczacie tego?

    Należy wezwać go do zapłaty, jak nie, to windykacja ...
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Należy wezwać go do zapłaty, jak nie, to windykacja ...
    powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach.
    Wspólnota może mu skoczyć.
    Jeżeli otrzymał pisemne potwierdzenie na dzień sprzedaży (od zarządu/zarządcy), i na dodatek taki zapis jest w akcie kupna/sprzedaży lokalu, że nie zalega z opłatami to sprawa jest oczywista. To oznacza, że wpłacał regularnie zaliczki i z chwilą sprzedaży lokalu nie zalegał ani złotówki bo został rozliczony.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite]biedron_ka[/cite]Jeżeli otrzymał pisemne potwierdzenie na dzień sprzedaży
    problem jest w tym, że tego nie wiemy.... kto to oświadczył , potwierdził i jak się znalazł w AN ten zapis ...
    w mojej WM taki nr by nie przeszedł ...choć była jedna próba ...
    [cite]biedron_ka[/cite]To oznacza, że wpłacał regularnie zaliczki i z chwilą sprzedaży lokalu nie zalegał ani złotówki, bo został rozliczony.
    Zaliczkę jak każda zaliczkę trzeba jeszcze rozliczyć , o takich rozliczeniach nie ma zapisu w AN ....
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z wypowiedzią koziorozki i biedronki ,jeżeli poprzedni właściciel otrzymał zaświadczenie ,że nie zalega z opłatami to zarząd musi ponieść konsekwencję.Nie dopilnował obowiązku ,albo po prostu zawierzył byłemu mieszkańcowi.Nowy ureguluje należności z datą otrzymania AN chyba ,że były mieszkaniec będzie uczciwy i zapłaci.Sąd ? tylko dodatkowe koszty i stres.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] samostrzel2815:[/cite]gadzam się z wypowiedzią koziorozki i biedron_ki
    jeżeli poprzedni właściciel otrzymał zaświadczenie ,
    jeżeli takiego zaświadczenia nie było ? to co?, .....
    a zapis notariusz dokonał na podstawie oświadczenia sprzedającego
    ( co często ma miejsce , bo notariusz nie wymaga zaświadczenia od wspólnoty - nie ma takiego obowiązku),
    który dotyczył niezalegania w bieżących opłatach zaliczek, to co?...

    dalej będziesz popierać nieroztropnych populistów ?


    A u^serka minaka milczy?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: A u^serka minaka milczy ?
    Przecież to jest cisza... przedświąteczna :wink:
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] minako:[/cite]Witam
    Mój problem dotyczy rozliczenia mediów, a konkretnie centralnego ogrzewania, po zmianie właściciela lokalu we wspólnocie. Lokal został sprzedany 23 kwietnia 2012 r., a rozliczenie centralnego ogrzewania za 2011 r. nastąpiło 29 kwietnia 2012 r. Niedopłatą został obciążony poprzedni właściciel, jednak nie zgadza się na uregulowanie należności powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach. Kto w takim przypadku powinien uregulować zaległość i z jakich przepisów to wynika?
    Przede wszystkim:
    Art. 30



    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:

    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,

    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,

    3) zwoływanie zebrania ogółu właścicieli co najmniej raz w roku,nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku

    1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

    2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:

    1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,

    2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,

    3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.


    Jeżeli to Ty wydałaś/wydałeś oświadczenie o braku zaległości w opłatach,to Twój problem.
  • Opcje
    minakominako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie ja wydałam zaświadczenie o braku zaległości, nie wiem nawet czy zostało takie zaświadczenie wydane, osoba która w tamtym czasie zajmowała się wspólnotą już u nas nie pracuje. Żeby było trudniej nie mam żadnych dokumentów źródłowych, bo nie administrujemy już tą wspólnotą i cała dokumentacja jest u nowego administratora. Zaległość powstała w czasie kiedy to my byliśmy administratorem,dlatego sprawa trafiła do nas. Muszę odpowiedzieć na pismo byłego właściciela i chciałabym się powołać na konkretne przepisy. Jestem zdania że powinien uregulować zaległość,ale jak to argumentować?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli Ty nic nie wiesz,a
    Zaległość powstała w czasie kiedy to my byliśmy administratorem
    to,kto ma to wiedzieć ?

    Nowy doklejony: 29.03.13 09:10
    Jestem zdania że powinien uregulować zaległość,ale jak to argumentować?
    Z fantazją.
  • Opcje
    samostrzel2815samostrzel2815 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli jest uczciwy , to może wystarczy rozmowa.Jeżeli nie to.......?
  • Opcje
    minakominako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmowa już była i nie wystarczyła...Nie uważam że właściciel nie jest uczciwy,po prostu buntuje się przeciwko tej sytuacji że musi zapłacić skoro sprzedał mieszkanie i na dzień sprzedaży nie miał zaległości, chociaż ja mam własną teorię na temat jak to się odbyło,tylko nie mam możliwości sprawdzenia.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] minako:[/cite]Rozmowa już była i nie wystarczyła...Nie uważam że właściciel nie jest uczciwy,po prostu buntuje się przeciwko tej sytuacji że musi zapłacić skoro sprzedał mieszkanie i na dzień sprzedaży nie miał zaległości, chociaż ja mam własną teorię na temat jak to się odbyło,tylko nie mam możliwości sprawdzenia.
    Na tą chwilę,to właściciel ma rację.
    Twoja teoria bez dowodu,nie ma znaczenia.
    Zrób wszystko,żeby dotrzeć do tej informacji.
    Bez tego nie masz żadnych szans.
  • Opcje
    minakominako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wygląda na to że będę musiała odpowiedzieć właścicielowi w tonie prośby o zapłatę, bo nie mogę mu udowodnić że ma obowiązek zapłacić
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] minako:[/cite]wygląda na to że będę musiała odpowiedzieć właścicielowi w tonie prośby o zapłatę, bo nie mogę mu udowodnić że ma obowiązek zapłacić
    ma obowiązek zapłacić ,

    musisz sprawdzić czy zaświadczenie o nie zaleganiu było wydane , a to powinno wynikać z AN. Notariusz powinien ujawnić takie zaświadczenie jeżeli było mu przedłożone.

    a na przyszłość skorzystaj z takiego tekstu :
    Zgodnie z ustawą o własności lokali (Dz. U. Nr 85 poz. 388 z późniejszymi zmianami) w I kwartale 2013 nastąpi rozliczenie opomiarownych mediów za rok 2012 
    oraz kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w roku 2012. [b]Niedopłata z tego tytułu obciąża w/w za okres posiadania lokalu[/b] – adres jak wyżej.
    
    Zaświadczenie wydaje się w związku z planowanym zbyciem lokalu.
    

    [cite] minako:[/cite]To nie ja wydałam zaświadczenie o braku zaległości,

    Żeby było trudniej nie mam żadnych dokumentów źródłowych, bo nie administrujemy już tą wspólnotą i cała dokumentacja jest u nowego administratora.

    Zaległość powstała w czasie kiedy to my byliśmy administratorem,dlatego sprawa trafiła do nas.
    Muszę odpowiedzieć na pismo byłego właściciela i chciałabym się powołać na konkretne przepisy.
    Jestem zdania że powinien uregulować zaległość,ale jak to argumentować?
    ja bym odpisał, że nie administrujecie już tą nieruchomością i nie posiadacie żadnych dokumentów źródłowych
    więc nie możecie zająć stanowiska w tej sprawie . Właściwym do jej rozstrzygnięcia jest obecny administrator.

    [cite] minako:[/cite]Nie uważam, że właściciel nie jest uczciwy,po prostu buntuje się przeciwko tej sytuacji,
    że musi zapłacić skoro sprzedał mieszkanie i na dzień sprzedaży nie miał zaległości,

    chociaż ja mam własną teorię na temat jak to się odbyło,tylko nie mam możliwości sprawdzenia.
    ależ on nie zalegał w opłatach zaliczek , i to się zgada .

    Nie rozumiem dlaczego nie ma zamiaru się z tych zaliczek rozliczyć , chce żyć na czyj koszt i tyle.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Nie rozumiem dlaczego nie ma zamiaru się z tych zaliczek rozliczyć , chce żyć na czyj koszt i tyle.
    Cóż to za insynuacje?
    To nie właściciel rozlicza się z zaliczek ale wspólnota ma go rozliczyć.
    I wspólnota go rozliczyła na moment sprzedaży lokalu - skoro twierdzi, że ma zapisane, że na ten dzień nie zalega z żadnymi opłatami. Notariusz na gębę takich stwierdzeń nie umieszczał by w umowie sprzedazy (AN).
    W 2012 roku przestał być właścicielem w tej wspólnocie i ma napisane czarno na białym, że jest rozliczony.
    Skoro zarząd (zarządca) mu takie coś poświadczył a nie był rozliczony - czyli ktoś poświadczył nieprawdę to niech ponosi teraz konsekwencję.
    Właściciel miał prawo przypuszczać że widocznie zaliczki pokryły koszty i nic nie zalega.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    minakominako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy jest możliwa sprzedaż lokalu bez wiedzy administratora wspólnoty? Ktoś napisał wcześniej że zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach nie zawsze są wymagane, więc teoretycznie właściciel nie musi informować administratora o zamiarze sprzedaży, czy tak?
    W moim przypadku nie ma pewności że zaświadczenie zostało wystawione.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano marca 2013
    . Zaległość powstała w czasie kiedy to my byliśmy administratorem
    W moim przypadku nie ma pewności że zaświadczenie zostało wystawione.

    Zastanawiam się czego jeszcze nie wiesz ?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie właściciel rozlicza się z zaliczek ale wspólnota ma go rozliczyć.
    Trafił swój na swego ... ty też tak robisz ?
    To tylko w tej "twojej" wspólnocie każdy właściciel rozlicza się z zaliczek indywidualnie widocznie.
    Każdy biega do wspólnoty ???
    Jakoś przy administratorze to się oburzasz, że ktokolwiek śmie podejrzewać go o oszustwa a właściciela każdego zaraz kwalifikujesz, że oszust.
    Walnij się w pustą łepetynkę swoją i trochę kultury przynajmniej w okresie przedświątecznym zachowaj bo inaczej jak to jajko śmierdzisz hipokryzją składając życzenia.
    Czytaj ze zrozumieniem a nie wal w klawiaturę co ci to śmierdzące jajo dyktuje.
    Watek dotyczy dylematu kto ma zapłacić skoro sprzedajacy (poprzedni właściciel) :
    "...poprzedni właściciel, jednak nie zgadza się na uregulowanie należności powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach..."
    - więc przestań gdybać i wymyślać różne niestworzone rzeczy o notariuszach i innych oszustach.
    minako: czy jest możliwa sprzedaż lokalu bez wiedzy administratora wspólnoty?
    A ja się zapytam: czy ty przed podpisaniem umowy kupna lokalu w tej wspólnocie byłeś u członków zarządu wspólnoty, u administratora może? Pytałeś sie czy lokal jest "czysty" niezadłużony? Jakiś sąsiadów pytałeś się może co i jak? Czy też potraktowałeś taki zakup jak kupno bochenka chleba?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bierdon_ka czy wiesz o czym piszesz ... tu chodzi o media ... a nie jakieś tam wirtualne koszty utrzymania nieruchomosci wynikające np. planu remontów .

    Koszty utrzymania lokalu nalezą do właściciela lokali za okres władanie lokalem >
    Jeżeli media były opomiarowane to ma zapłacić ... i Basta .
    A ja się zapytam: czy ty przed podpisaniem umowy kupna lokalu w tej wspólnocie byłeś u członków zarządu wspólnoty, u administratora może? Pytałeś sie czy lokal jest "czysty" niezadłużony? Jakiś sąsiadów pytałeś się może co i jak? Czy też potraktowałeś taki zakup jak kupno bochenka chleba?
    On nie musi nigdzie chodzić .... ma u notariusza zażądać zaświadczenia o niezaleganiu i rozliczeniu mediów . i tyle i aż tyle
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: czy wiesz o czym piszesz ... ma u notariusza zażądać zaświadczenia o niezaleganiu i rozliczeniu mediów
    - no zażądał:
    minako: powołując się na zapis w akcie notarialnym stwierdzający brak zaległości w opłatach.
    :shocked:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    witaj w świecie ..
    Temat wątku : zmiana właściciela a rozliczenie mediów....
    ty jednak wolisz świat ...
    rana003.gif
    Kum, kum, kum
    Witaj w świecie żab, żabek i żabeczek !!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.