zmiana sposoby liczenia glosów

koszaliniankakoszalinianka Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Bardzo chętnie zasięgnę opinii Państwa, w trudnej sytuacji,w jakiej się znalazłam.
Po krótce, mieszkam w oddanym w kwietniu 2012 roku budynku wielorodzinnym. W budynku znajduje się ponad 50 lokali mieszkalnych, a także lokal użytkowy oraz garaż podziemny z miejscami postojowymi.

Sytuacja wygląda tak, że deweloper w akcie notarialnym zastrzegł sobie, że będzie zarządcą wspólnoty mieszkaniowej na okres jednego roku. Nie zwołano żadnego zebrania, nie podjęto ani jednej uchwały, nie wybrano zarządu- kompletnie nic. Dostaliśmy tylko jako mieszkańcy list w sprawie wysokości opłat i tyle.

Teraz deweloper zwołał zebranie, przedstawił sprawozdanie finansowe, z którego jak na dłoni wychodzi totalna niegospodarność (przykładowo sprzątaczka na umowę zlecenie za 4000 netto miesiecznie), ale również wyszedł fakt, że deweloper nie płacił przez cały ten okres czasu ani zaliczek na utrzymanie częsci wspólnych ani np. z tytułu centralnego ogrzewania, za niesprzedane lokale oraz lokal użytkowy.

Teraz kwestia najtrudniejsza. Deweloper posiada jeszcze kilka miejsc postowjowych w garażu, 5 mieszkań i lokal użytkowy. Aby w głosowaniu na zebraniu liczył się glos hali garażowej, muszą być jednomyślni wszyscy właściciele miejsc postowjowych, jest tam też deweloepr, więc praktycznie głos hali garażowej w głosowaniach nam odpada, ponieważ deweloper jest przeciwko wszystkim naszym decyzjom (jak choćby wybór zarządu).

W głosowaniu liczą się w tej sytuacji jedynie mieszkania oraz lokal użytkowy. W takim układzie deweloepr ma większość, ponieważ lokal jest naprawdę duży.

Czy spotkali się Państwo z taką sytuacją? Czy mamy jakąkolwiek możliwość prawnej zmiany sposobu liczenia głosów? Jeśli nie, jedyną naszą opcją jest zarządca przymusowy, ponieważ deweloper walczy przeciwko nam, chcą ukryć swoje błedy i oszustwa.
Proszę o poradę.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy masz możliwość wprowadzenia głosowania 1 właściciel = 1 głos?
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/glosowanie
  • Opcje
    koszaliniankakoszalinianka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiej opcji. Wg wyliczeń deweloper nie posiada pow. 50% udziałów, tylko ze względu na sytuację z halą garażową. uchwalą tego nie przegłosujemy, bo deweloper nie chce.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Współwłaściciele garażu wobec braku jednomyślności muszą wystąpić do sądu o wyrażenie zgody, innej opcji, w świetle aktualnych orzeczeń Sądu Najwyższego nie widzę dopóki ustawodawca nie zmieni przepisów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszalinianka: będzie zarządcą wspólnoty mieszkaniowej na okres jednego roku
    Kiedy upływa ten okres 12 miesięcy ?
  • Opcje
    koszaliniankakoszalinianka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właśnie upłynął, 31 kwietnia. Na dzień dzisiejszy nie mamy zarządcy, ani Zarządu. Deweloper głosuje przeciwko wszystkim Zarządom i zarządcom jakich proponujemy.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy garaż na pewno jest wyodrębniony (ma własną księgę wieczystą) ?.
  • Opcje
    koszaliniankakoszalinianka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, ma własną księgę, i jest przedmiotem współużytkowania.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli deweloper nie ma większości udziałów, to w jaki sposób blokuje wasze uchwały?. Ten garaż ma aż taki duży udział, że uniemożliwia osiągnięcie połowy głosów?. Najlepiej gdybyś podała jaki udział ma hala garażowa oraz ten lokal użytkowy.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Deweloper ma sklep o dużej powierzchni oraz część garaży. Blokuje garaże oraz głosuje przeciwko sklepem, a mieszkania nie mają 50 %.

    Pomysł z zarządcą przymusowym, to rozwiązanie połowiczne.
    Plusem jest to, że na pewno taki zarządca będzie mógł zwindykować dewelopera.
    Komentarz edytowany a-z
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    jedyną naszą opcją jest zarządca przymusowy, ponieważ deweloper walczy przeciwko nam, chcą ukryć swoje błedy i oszustwa.
    - wbrew pozorom to jest najgorsza z możliwych opcja dla was.
    - a jak sąd dewelopera wyznaczy (załatwi sobie z sądem) na zarządcę przymusowego to...spadniecie z deszczu pod rynnę!
    Wasza wspólnota to wbrew pozorom żaden ewenement - sytuacja typowa i bardzo często spotykana.
    To jest tzw. "liberalizm" o co walczyliśmy - czyli każdy (a już taki deweloper to szczególnie) tylko patrzy jakby tu drugiego...
    Żaden (no, prawie żaden) deweloper nie jest taki głupi, żeby popełniać jawne oszustwa. Oni doskonale wiedzą jak robić żeby nie łamać prawa i nawet wynagrodzenie sprzątaczki jest zapewne zgodne z prawem, a jak jeszcze "dali" mieszkanie jakiemuś synowi sędziego czy córce prokuratora to ho, ho.
    Pytanie dodatkowe: kto ma w tym garażu miejsca postojowe, poza deweloperem - właściciele ze wspólnoty czy spoza wspólnoty?
    Żeby cokolwiek zmienić musicie w pierwszej kolejności zmienić sposób zarządu z powierzonego na "właścicielski" przy pomocy notariusza.
    Aby to zrobić należy albo zastosować jakiś podstęp albo zaprzęgnąć matematykę (policzyć dokładnie udziały do kilku miejsc po przecinkach - napewno nie będą się zgadzały (zaokrąglenia) z zapisami w KW (AN) i suma nie powinna równać się "1" - a wtedy sprawa prosta.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2013
    To mało prawdopodobne, aby sąd wyznaczył dewelopera, ponieważ jest konflikt.
    Zgadzam się, że ustanowienie zarządcy przez sąd to najgorsza opcja. Już lepiej, gdy współwłaściciele garażu wystąpią do sądu o wyrażenie zgody na wybór zarządcy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Koszalinianka: będzie zarządcą wspólnoty mieszkaniowej na okres jednego roku
    Kiedy upływa ten okres 12 miesięcy ?
    [cite] koszalinianka:[/cite]właśnie upłynął, 31 kwietnia. Na dzień dzisiejszy nie mamy zarządcy, ani Zarządu. Deweloper głosuje przeciwko wszystkim Zarządom i zarządcom jakich proponujemy.

    No nie,raczej ten termin jeszcze nie upłynął,więc nie mów, że nie macie zarządcy.
    Nadal jest nim deweloper. Do 31 kwietnia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Iga: Nadal jest nim deweloper. Do 31 kwietnia
    Koszalinianka: właśnie upłynął, 31 kwietnia
    To chyba upłynął 1 kwietnia z samego rana... :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro termin upłynął, to nie macie już zarządu, deweloper już nie może reprezentować wspólnoty mieszkaniowej, przeliczcie sumę udziałów czy daje 1, jeżeli nie, to tak jak pisała Biedronka możecie głosować 1 na 1.

    Jeżeli nie można 1 na1, to albo porozumienie z deweloperem, albo sąd - jednak raczej ze strony współwłaścicieli garażu - upoważnienie do dokonania czynności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koszaliniankakoszalinianka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam bo pomyliłam daty :) Mielismy Zarządce do 31 marca, dlatego w ogóle nieładnie zachował się deweloper bo zebranie było 29 kwietnia. Będę liczyć te udziały. Może rzeczywiście udowodnienie że suma jest inna niż jeden jest dobrym kierunkiem.
    Hala garażowa ma udział ponad 25%. Praktycznie nie ma szans żeby była brana pod uwagę przy glosowaniu.
    Policzyłam, że tylko w sytuacji gdyby wszystkie mieszkania były już sprzedane (a cztery nie są i to duże) mamy 51%. A to też w zasadzie niemozliwe, bo pewnie się ktoś wyłamie. Nie jesteśmy nic w stanie wywalczyć, jedyne pocieszenie że deweloper też nie. Oni też są na lodzie w tej chwili: sprawozdanie nie zostało przyjete, czynszu nie podnieśliśmy.
    Z garażem też jest sytuacja taka, że 18 z 37 miejsc nadal posiada deweloper i je wynajmuje.
    Najlepsze jest to, że deweloper nie ponosił żadnych kosztów z tytułu lokalu użytkowego i nie sprzedanych mieszkań: ani częsci wspólnych ani c.o. Sajgon! A jak mówicie że to nie jest wcale jakaś odosobniona sytuacja, to jestem przerażona.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszalinianka: Przepraszam bo pomyliłam daty :) Mieliśmy Zarządce do 31 marca, dlatego w ogóle nieładnie zachował się deweloper bo zebranie było 29 kwietnia
    Nie przejmuj się, ważne jest aby szybko wybrać swój zarząd właścicielski i rozliczyć dotychczasowego Zarządcę.
  • Opcje
    tinatina Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witajcie.Mam problem.Czy ktoś z was mógł mi pomóc,pokierować co zrobić? Jesteśmy od niedawna(małą) wspólnotą,radzę sobie jak potrafię,wzięłam na siebie obowiązek prowadzenia tej wspólnoty i nie jest tak pięknie jak sobie to wyobrażałam.Myślałam :zbieramy wspólnie pieniążki,wspólnie decydujemy i robimy,ale tak niestety nie jest.Ostatnio jestem na pieńku z jedną z sąsiadek i nie wiem co robić.Dałam jej do podpisania uchwałę o sprawozdaniu finansowym ,a ona podpisała na NIE.Co mam w tej sytuacji zrobić,czy będę musiała z tym iść do sądu?,bo podejrzewam ,że wszystkie uchwały po podpisuje mi na nie.Proszę pomóżcie mi.Mała Wspólnota
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tina - jak pr:bigsmile:zeczytasz kc - dział współwłasność, to nie będziesz zadawać takich pytań.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że chodzi o art. 199 kodeksu cywilnego, tak?


    Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

    Taką czynnością miałoby być zatwierdzenie sprawozdania? Moim zdaniem to problematyczne, małych wspólnot mieszkaniowych, o ile nie doszło do zmiany sposobu zarządu, nie dotyczą w pełnym zakresie uregulowania zawarte w ustawie o własności lokali w zakresie zarządu rzeczą wspólną, o czym stanowi art. 19 uwl:

    Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

    Oczywiście przepis posługuje się terminem "odpowiednie zastosowanie", co moim zdaniem nie wyłącza zupełnie tej regulacji.

    Przejdźmy zatem do kodeksu cywilnego i sprawdźmy, jak tam to wygląda:

    Art. 208
    Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.

    Moim zdaniem, choć kc nie wyraża się wprost takim odpowiednim terminem będzie jednak termin do dnia 31 marca roku następującego po roku obrachunkowym, ponieważ obowiązują Was przepisy ustawy o rachunkowości w zakresie związanym z obowiązkami podatkowymi.
    Trzeba ustalić przychód, koszty i dochód, aby to zrobić należy prowadzić jakieś zapisy, uważam także, że może to być prowadzone w formie ewidencji pozaksięgowej, bo skoro duża wspólnota ma taką możliwość, to tym bardziej mała.

    W małych wspólnotach nie podejmuje się jednak uchwał w zakresie absolutorium czy przyjmowania sprawozdań, choć nie można tego nikomu zabronić przecież.

    Mam jednak wątpliwości czy sąd, skoro nie ma takiego obowiązku, będzie tutaj władny do przyjęcia sprawozdania.

    Odnośnie sąsiadki, to niestety, skoro to mała wspólnota, to musicie być jednomyślni w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu, więc albo należy sie pogodzić, albo non stop siedzieć w sądzie, albo sprzedać mieszkanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszalinianka,

    Niestety, rzeczywiście macie sytuację patową, właściciele lokali i deweloper wzajemnie się blokują. Pozostaje tylko liczyć na to, że suma udziałów nie jest równa 1, ale należy pamiętać, że sama nie możesz dokonywać żadnych zaokrągleń udziałów. Udziałów nie zaokrągla się - sumując je, należy stosować ułamki zwykłe, takie jakie są wpisane w aktach notarialnych. Jeżeli np. ktoś będzie miał udział 200/7000, to nie można tego zaokrąglać do 2,85%, ani do 2,857%, ani w ogóle w żaden inny sposób. Jeżeli udziały dla różnych lokali mają różne mianowniki (co czasami się zdarza), to sumując udziały należy sprowadzić je do wspólnego mianownika, a nie zaokrąglać.

    Gdybyś nawet wykryła, że wysokość udziałów nie odpowiada faktycznej powierzchni przyporządkowanej danemu lokalowi, to najpierw należałoby przeprowadzić procedurę wyliczenia prawidłowego udziału przez rzeczoznawcę majątkowego, a następnie przeprowadzić postępowanie sądowe dotyczące wpisania prawidłowych danych do ksiąg wieczystych, a dopiero potem można powoływać się na fakt niesumowania się udziałów do 1. Jak widać, jest to droga długa i ciernista.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] koszalinianka:[/cite]Przepraszam bo pomyliłam daty :)
    Mielismy Zarządce do 31 marca, dlatego w ogóle nieładnie zachował się deweloper bo zebranie było 29 kwietnia marca. Będę liczyć te udziały.
    Może rzeczywiście udowodnienie że suma jest inna niż jeden jest dobrym kierunkiem.
    to pobierz sobie z KW macierzystej odpis... możesz sobie to zrobić przez internet dla swoich celów.
    Hala garażowa ma udział ponad 25%. Praktycznie nie ma szans żeby była brana pod uwagę przy glosowaniu.
    Policzyłam, że tylko w sytuacji gdyby wszystkie mieszkania były już sprzedane (a cztery nie są i to duże) mamy 51%.
    A to też w zasadzie niemozliwe, bo pewnie się ktoś wyłamie.
    Nie jesteśmy nic w stanie wywalczyć, jedyne pocieszenie że deweloper też nie.
    takie liczenie na łebka prowadzi do błędnych wniosków ...
    przy 50 lokalach na mieszkania przypada jakieś 60 % .... a na lokal jakieś 1,2%

    Oni też są na lodzie w tej chwili: sprawozdanie nie zostało przyjete, czynszu nie podnieśliśmy.
    to nie jest powód do dumy , koszty utrzymania, które wykaże w sądzie developer będziecie musieli i tak pokryć .
    Jak obecny wymiar zaliczki nie pokrywa planowych kosztów utrzymania nieruchomości ( lokale + części wspólne) to przyjdzie wam pokryc niedobory jednorazowo ...

    Z garażem też jest sytuacja taka, że 18 z 37 miejsc nadal posiada deweloper i je wynajmuje.
    Najlepsze jest to, że deweloper nie ponosił żadnych kosztów z tytułu lokalu użytkowego i nie sprzedanych mieszkań: ani częsci wspólnych ani c.o.
    Sajgon! A jak mówicie że to nie jest wcale jakaś odosobniona sytuacja, to jestem przerażona.
    i w tym widzę punkt zaczepienia,
    że Deweloper jako właściciel nie ponosi kosztów utrzymania cześć wspólnych ... to jest duza nieprawidłowść ...

    Proponuję wam zmienić sposób zarządu nieruchomością na właścicielski , wybrać zarząd WM ....własne sprawy wziąć w swoje ręce .... nikt za was tego nie zrobi ...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    deweloper nie ponosił żadnych kosztów z tytułu lokalu użytkowego i nie sprzedanych mieszkań: ani częsci wspólnych ani c.o. Sajgon!
    KubaP: koszty utrzymania, które wykaże w sądzie developer będziecie musieli i tak pokryć .
    - ???
    Jak obecny wymiar zaliczki nie pokrywa planowych kosztów utrzymania nieruchomości ( lokale + części wspólne) to przyjdzie wam pokryc niedobory jednorazowo ...
    -???
    - w jakim sądzie?
    Chyba że deweloper jest samobójcą. Niepotrzebnie straszysz koszaliniankę bo właściciele póki co nic nie zawinili, wręcz przeciwnie - domagają się prawidłowego rozliczania przez dewelopera a nie oszukiwania i ponoszenia wszelkich kosztów tylko przez nich a nie przez dewelopera jak wynika z opisu.
    Sam przyznajesz że:
    Deweloper jako właściciel nie ponosi kosztów utrzymania cześć wspólnych ... to jest duza nieprawidłowść ...
    - więc jeżeli komukolwiek przyjdzie pokryć niedobory jednorazowo to deweloperowi a nie właścicielom którzy płacą wszystko regularnie.
    Właściciele muszą "wziąść za twarz" tego dewelopera i przestać się z nim cackać to mu zmięknie rurka od razu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite]biedron_ka:[/cite]-???
    - w jakim sądzie?
    co zdziwko , jeszcze tego nie przerabiałeś w realu .... pożyjemy zobaczymy ....
    a nie właścicielom którzy płacą wszystko regularnie.
    populizm w czystej postaci ....


    Emoticon_digging.gif
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Po co odpowiadasz jak nie masz nic do powiedzenia - aa, dla kl_a_ki i licznika.
    No niestety - w przeciwieństwie do ciebie, ja co tydzień nie mam sprawy w sądzie, więc gdzie mi się równać do stałego bywalca sal sądowych - a propos kiedy masz czas zarządzać tym jednym budynkiem?
    :lamo:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] biedron_ka:[/cite]Po co odpowiadasz jak nie masz nic do powiedzenia -
    No niestety - w przeciwieństwie do ciebie,
    ja co tydzień nie mam sprawy w sądzie,
    więc gdzie mi się równać do stałego bywalca sal sądowych - a propos kiedy masz czas zarządzać tym jednym budynkiem?
    :lamo:
    wow000.gif twój cynizm jest piękny noc na biegunie ... szkoda, że gardzisz praktyka życiową , ale wszytko jeszcze przed tobą ...

    wszak sam zapłacisz za naukę , chyba , że ...
    detect002.gif
    a propos kiedy masz czas zarządzać tym jednym budynkiem?
    zawsze mam czas w przeciwieństwie do ciebie ...
    wszak moje biuro według twojej teorii mieści się w teczce ...

    fantasma030.gif
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.