UPRAWNIENIA WSPOLNOTY

avanti5avanti5 Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Jestem wlascicielem niewielkiego lokalu uslugowego w nowym budynku.Byla do niedawna spoldzielnia a teraz jest Wspolnota mieszkaniowa,ktora uchwala coraz to nowe rzeczy,ktore nie są dla kazdego wlasciciela wspolnoty korzystne.Mielismy czynsz eksploatacyjny na poziomi 400 brutto i moglismy odliczyc sobie Vat, bo spoldzielnia byla platnikiem vatu.Aktualnie wspolnota nie jest vatowcem wiec podrozalo nam o 23%.Jako wlasciciele lokali uzytkowych (na parterze budynku) placimy za wszystkie wspolne koszty calego domu(windy,klatki,sprzatanie,garaze),chociaz nie korzystamy z wind parkingow pod budynkiem itd.
Ostatnio wspolnota uchwalila,ze tzw.cieplo technologiczne,(nawiewy,wyciagi,ogrzewanie lokali uzytkowych),bedzie rozliczene osobno,czyli bedą wspolnie olicznikowane nasze lokale uslugowe i koszty ciepla beda podzielone na kazda indywidualna powierzchnie(kazdy lokal oddzielnie) i tym samym czynsz wzrosl nam prawie 2-krotnie.
Nasze pytanie:
Czy nie jest to przekroczenie uprawnien Zarzadu Wspolnoty (Uchwala dotyczaca sposobu naliczania czynszu)?
Jesli wspolnota to koszty wszystkiego powinny byc dzielone na wszystkich.My jako lokale uslugowe placimy za windy klatki garaze z ktorych nie korzystamy,a wiec dlaczego nasze koszty nawiewow,ciepla technologicznego dla lokali uslugowych nie są rozliczanie takze wspolnie przez wszystkich mieszkancow?Czy mozemy to podwazyc?Koszty przez to wzrosly nam prawie 2 krotnie (bylo 400) teraz 700 i jeszcze vat 23% to poprostu mamy bardzo zla sytaucje.Kupowalismy lokal na warunakch spoldzielni,przy kosztach eksploatacji 400 brutto i na zasadach podzalu wszystkich kosztow a teraz czynsz wzrosl nam 2-krotnie,czy mozemy sie jakos przed ta decyzja Zarzadu obronic? Bedziemy wdzieczni za porade,MAMY DUZY PROBLEM.Pozdrawiamy.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Co to są wyciągi, nawiewy i czego one dotyczą, jakie lokale obsługują?
    2. Ogrzewanie lokali użytkowych nie może być rozliczane w kosztach całej wspólnoty. Jeśli coś dotyczy tylko lokali użytkowych, a podejrzewam, że wyciągi i nawiewy też dotyczą tylko lokali użytkowych, to obciąża to tylko lokale użytkowe, a nie całą wspólnotę.
    3. Jako członkowie wspólnoty maci obowiązek płacić za koszty związane z windami, klatkami i sprzątaniem.
    4. Koszty związane z utrzymaniem garaży płacą tylko właściciele garaży.
    5. Wysokość opłaty za lokale użytkowe powinna być ustalana uchwałą wspólnoty.
    6. Wspólnoty mieszkaniowe nie są płatnikami VAT - tego nie przeskoczysz.
    7. Masz prawo negocjować ze wspólnotą wysokość opłat za lokale użytkowe jeśli te opłaty są za wysokie i znacznie wpływają na rentowność prowadzonej działalności.

    PS Jaka jest wysokość miesięcznej opłaty, a jaki metraż twojego lokalu?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Sytuacja w zakresie refakturowania dostaw ciepła (bo rozumiem, że o to chodzi?) jest złożona. Przeczytaj poniższą interpretację ogólną Ministra Finansów.
    http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/U02/2011/6/27.pdf

    Czy nie jest to przekroczenie uprawnien Zarzadu Wspolnoty (Uchwala dotyczaca sposobu naliczania czynszu)?
    Ustalmy podstawową sprawę: zarząd wspólnoty nie może podejmować uchwał w sprawie wysokości "czynszu" - to jest wyłączna kompetencja wspólnoty. Wysokość opłat za lokale wspólnota określa w drodze uchwał, podejmowanych większością głosów, i tylko na takiej podstawie można zmieniać "czynsz". Zarząd nie mógł więc przekroczyć uprawnień, skoro nie on ustala stawki ani zasady rozliczeń.

    We wspólnocie nie wszystkie koszty powinny być dzielone na wszystkich. Tylko koszty związane z eksploatacją części wspólnych powinny być dzielone na wszystkich (i wcale nie po równo), natomiast koszty użytkowania indywidualnych lokali, nie tylko, że nie powinny, ale wręcz nie mogą być dzielone na wszystkich, o ile da się te koszty wydzielić.

    Inną kategorią kosztów jest ponoszenie ciężarów finansowych związanych z eksploatacją windy, klatki, garaży (o ile nie są wyodrębnione), bo stanowią one części wspólne, a inną kategorią są koszty ogrzewania twojego prywatnego lokalu. Pomiędzy tym kategoriami kosztów nie zachodzi relacja "wspólności", nie można ich traktować zamiennie, "jedne za drugie". Winda, klatka, garaże, są ogólnodostępne, i fakt, że ty nie masz potrzeby korzystania z nich, nie ma znaczenia. Natomiast twój lokal jest tylko twój, i nie ma powodów ani podstaw prawnych, by ktoś partycypował w kosztach ogrzewania twojego prywatnego lokalu. Jeżeli po zainstalowaniu liczników ciepła, opłaty za ogrzewanie wzrosły u ciebie dwukrotnie, to znaczy, że do tej pory inni mieszkańcy dokładali do ogrzewania twojego lokalu.

    Uważam, że było uzasadnione zainstalowanie liczników ciepła dla lokali użytkowych, jeżeli ich usytuowanie, kubatura, lub inne czynniki wskazywały, że zużywają nieproporcjonalnie więcej ciepła niż inne lokale, w stosunku do swojej powierzchni. Nie wiem jak jest sformułowana uchwała wspólnoty, ale jeżeli płacisz tylko za zużycie ciepła wg wskazań licznika wspólnego dla lokali użytkowych (rozdział kosztu wg powierzchni), to by oznaczało, że de facto nie płacisz za ogrzewanie części wspólnych, bo reszta poboru ciepła w budynku jest rozliczana na inne lokale proporcjonalnie do ich powierzchni, włącznie z kosztem ogrzewania części wspólnych (klatki, garaży).

    Uchwałę wspólnoty możesz zaskarżyć tylko do sądu okręgowego, w terminie 6 tygodni od jej powzięcia lub powiadomienia cię o niej (w specyficznych przypadkach). Nie wróżę jednak sukcesu. Mogę jedynie doradzić, abyś sprawdził, czy wspólnota posiada regulamin rozliczania ciepła, a powinna taki posiadać, i sprawdź czy nie ma kolizji pomiędzy regulaminem a nowymi zasadami naliczania opłat za ogrzewanie. W zasadzie, to powinieneś znać te dane, przecież jesteś członkiem tej wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] avanti5:[/cite]Witam
    Jestem wlascicielem niewielkiego lokalu uslugowego w nowym budynku.Byla do niedawna spoldzielnia a teraz jest Wspolnota mieszkaniowa,ktora uchwala coraz to nowe rzeczy,ktore nie są dla kazdego wlasciciela wspolnoty korzystne.

    Mielismy czynsz eksploatacyjny na poziomi 400 brutto i moglismy odliczyc sobie Vat, bo spoldzielnia byla platnikiem vatu. Aktualnie wspolnota nie jest vatowcem wiec podrozalo nam o 23%. Jako wlasciciele lokali uzytkowych (na parterze budynku) placimy za wszystkie wspolne koszty calego domu(windy,klatki,sprzatanie,garaze),chociaz nie korzystamy z wind parkingow pod budynkiem itd.
    Ostatnio wspolnota uchwalila,ze tzw.cieplo technologiczne,(nawiewy,wyciagi,ogrzewanie lokali uzytkowych),bedzie rozliczene osobno,czyli bedą wspolnie olicznikowane nasze lokale uslugowe i koszty ciepla beda podzielone na kazda indywidualna powierzchnie(kazdy lokal oddzielnie) i tym samym czynsz wzrosl nam prawie 2-krotnie.
    I wreszcie nastąpiła prawidłowość ... zanim dokonasz następne wpisu zapoznaj się treścią ustawy o wlasnosci lokali i poznaj mowe obowiązki jako właściciele lokalu użytkowego

    We wspólnocie nie płaci się czynszu lecz zaliczki . Taka zaliczkę możesz wrzucić sobie w koszty działalności i tylko tyle i aż tyle .
    Uczestniczysz w kosztach utrzymania cześć wspólnych niezależnie od tego czy korzystasz czy nie , bo opłaty są wnoszone od tego jaki udział % posiadasz w częściach wspólnych .

    Koszty utrzymania lokalu takie jak ogrzewanie , zużycia wody i odprowadzenie ścieków , każdy właściciele ponosi indywidualnie. Do tej pory ciebie sponsorowała SM z innych przychodów teraz trzeba samemu płacić .
    Nasze pytanie:
    Czy nie jest to przekroczenie uprawnien Zarzadu Wspolnoty (Uchwala dotyczaca sposobu naliczania czynszu zaliczki na utrzymanie nieruchmości)?
    Błędnie zadane pytanie , zasady czyli prawo wewnętrzne ( uchwały właścicieli lokali) ustala ogól właścicieli lokali większością ( powyżej 50%) liczoną udziałami w częściach wspólnych, Zarząd WM jest tylko wykonawcą tych uchwał

    Jesli wspolnota to koszty wszystkiego powinny byc dzielone na wszystkich. naprawdę zanim napiszesz coś nowego zapoznaj się z abecadłem wspólnoty czyli ustawą o własności lokali (UoWL)


    MAMY DUZY PROBLEM.. tak macie bo nie znacie swoich praw i obowiązków jako właściciele lokali , które są spisane w ustawie o wlasnosci lokali . czas na edukację ... powodzenia
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Diekuje za szczegolowe informacje EDDIE-mu i KUBI-e .
    Odpowiadam na pytania:
    Mielismy czynsz 415 zl za 43 m2 a teraz mamy 698zl za ta sama powierzchnie.
    Nie polemizuje z tym ze za nasze cieplo technologiczne maja placic wszyscy,bo jest to logiczne.
    Wszystkie lokale uzytkowe (9 lokali)-na parterze budynku mieszkalnego oraz na I pietrze maja nawiewy i ogrzewanie dodatkowe i to wiadomo ze kosztuje.Jest teraz zrobiony jeden ogolny licznik ciepla technologicznego i energii elektrycznej wentylacji tylko dla lokali uzytkowych(bede to sprawdzal) i teraz Wspolnota dzieli te koszty na wszystkie lokale uzytkowe(a nie mieszkalne).
    Czy ze względu na moje aktualne wysokie koszty eksploatacji,moge prosic Wspolnotę o odlaczenie mi ciepla technologicznego i wentyalcji?Moja dzialalnosc nie wymaga dodatkowego ciepla i wentylacji.Dzikeuje za uwage i pozdrawiam Panstwa.

    Nowy doklejony: 12.04.13 10:32
    Dziekuje takze EGZO
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Czy ze względu na moje aktualne wysokie koszty eksploatacji,moge prosic Wspolnotę o odlaczenie mi ciepla technologicznego i wentyalcji?
    Moja dzialalnosc nie wymaga dodatkowego ciepla i wentylacji.Dzikeuje za uwagę
    no, możesz spróbować .... napisz do wspólnoty ...
    ale jak znam życie to raczej na to się nie zgodzą pozostali właściciele z lokali użytkowych, którzy maja partycypować w kosztach ...
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no dobrze ale dlaczego mam byc przymuszany do czegos czego nie chce? Mam swoje cieplo wentylatorek wlasny wiec po co mam miec dodatkowe drogie uslugi?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] avanti5:[/cite]no dobrze ale dlaczego mam byc przymuszany do czegos czego nie chce?
    Mam swoje cieplo wentylatorek wlasny wiec po co mam miec dodatkowe drogie uslugi?
    trudno jest powiedzieć, bo nie wiem do czego u was służy tzw. cieplo technologiczne,(nawiewy,wyciagi,ogrzewanie lokali użytkowych) z czym ono jest związane ? , nie znam tej nieruchomości , trudno jest coś wyrokować ...
  • Opcje
    avanti5avanti5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    musz wszystko utalic bede wkrotce wiedzial,a ja dziekuje ze swojej strony za pomoc,w razie czego to pozwole sobie zadac dodatkowe pytanie pozdrawiam krzysztof:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.