Wspólnota wydzielona ze spółdzielni

piastowskapiastowska Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Z naszej spółdzielni mieszkaniowej wydzieliły się mniej więcej w tym samym czasie (początek 2012) dwie wspólnoty mieszkaniowe: budynek A po termomodernizacji (bez kredytu) z długiem wobec spółdzielni ok. 300tys zł i budynek B z ok. 500tys zł niewykorzystanego funduszu remontowego i termomodernizacyjnego. Jestem w zarządzie budynku B. Budynek ten był w spółdzielni potwornie zaniedbywany, instalacje są w opłakanym stanie i chociaż był jednym z najstarszych w spółdzielni, był permanentnie zaniedbywany we wszelkich pracach remontowych i termomodernizacyjnych. W efekcie zdesperowani właściciele lokali, mając dość wykorzystywania ich pieniędzy na korzyść innych budynków, niemal jednogłośnie zmienili sposób zarządu i zarząd spółdzielni, jako zarząd powierzony,przestał zarządzać naszym budynkiem, czyli "utworzyliśmy" wspólnotę. Nasz problem jest taki, że Spółdzielnia nie chce zwrócić zbieranego przez nas od 15 lat funduszu remontowego.
W przypadku budynku A zarząd spółdzielni wyliczył każdemu z właścicieli lokalu, ile długu budynku przypada na jego lokal. Kwoty te są przez właścicieli lokali w budynku A spłacane w tempie ok. 10 razy szybszym, niż byłoby to w spółdzielni. Właścicielom lokali w budynku B spółdzielnia wyliczyła, ile niewykorzystanego funduszu przypada na jego lokal, ale odmawia zwrotu tej kwoty. Co możemy zrobić?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    spółdzielnia wyliczyła, ile niewykorzystanego funduszu przypada na jego lokal
    Dobrze, że chociaż wyliczyła
    I co teraz spółdzielnia ma zamiar zrobić z tymi pieniędzmi?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska: zarząd spółdzielni - jako zarząd powierzony - przestał zarządzać naszym budynkiem, czyli "utworzyliśmy" wspólnotę
    To nie jest warunek do powstania wspólnoty, tylko zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Podjęliście już uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali ? Macie swój numer REGON- u we właściwym Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym, numer NIP w Urzędzie Skarbowym oraz konto bankowe ? Przypominam, że aby otrzymać REGON, który jest podstawą do otrzymania numeru NIP wspólnota powinna złożyć następujące dokumenty:
    •Protokół z pierwszego zebrania
    •Uchwała o wyborze Zarządu Wspólnoty
    •statut lub regulamin wspólnoty (jeśli jest uchwalony);
    •uchwałę o zatwierdzeniu statutu lub regulaminu;
    •uchwałę powierzającą czynności zarządcy wybranej osobie (firmie);
    •umowę z Zarządcą
    •wyciąg z ksiąg wieczystych lub pierwszy egzemplarz aktu notarialnego (w celu stwierdzenia wyodrębnienia lokalu i momentu powstania wspólnoty).
    Takie same dokumenty, z wyjątkiem wyciągu z ksiąg wieczystych należy złożyć w urzędzie skarbowym, aby otrzymać numer NIP. Pierwszy etap rozpoczynający działalność wspólnoty zamyka założenie rachunku bankowego. W tym celu w banku należy przedstawić REGON, NIP a także wymienione wcześniej dokumenty. Określonym osobom należy uchwałą wspólnoty udzielić pełnomocnictwo do złożenia wzoru podpisu w banku (celem dysponowania kontem) oraz pełnomocnictwo do podpisywania umów na usługi i media. Załatwiliście to wszystko ?
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że mamy już NIP i REGON. Mamy też umowę z firmą zarządzającą oraz wszystkie inne potrzebne umowy (dostawa wody, ciepła, firma sprzątajaca, ubezpieczenie nieruchomości, wywóz śmieci).

    Nowy doklejony: 12.04.13 11:31
    Aha, padło pytanie "co spółdzielnia ma zamiar zrobić z tymi pieniędzmi?" Mamy już 3 pism od zarządu spółdzielni, że niewykorzystany fundusz remontowy budynku jest własnością spółdzielni i zostanie on rozdzielony na inne budynki
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska: Mamy już 3 pisma od zarządu spółdzielni, że niewykorzystany fundusz remontowy budynku, jest własnością spółdzielni i zostanie on rozdzielony na inne budynki
    Przeczytaj ten link (inne też): http://www.administrator24.info/artykul/id278,paradoks-wspolistnienia-jak-prawo-przystaje-do-spoldzielni-i-wspolnot-mieszkaniowych
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytałam powyższy link (i wiele innych też). Uważam, że w tekście przedstawiono prawdę, ale tak jakby niecałą. A pytanie prezesa KZRSM lub KRS o to, czy spółdzielnie powinny zwracać (spółdzielcom lub wspólnotom) niewykorzystane środki z funduszy remontowych przypomina pytanie wilka, czy drapieżniki powinny przestawić się na dietę wegetariańską. Pan prezes przyznaje wprawdzie, że ustawa nakazuje obowiązek tworzenia funduszu na remonty i prowadzenie odrębnej ewidencji tego funduszu dla każdej nieruchomości, ale zaraz potem dodaje, że "środki zgromadzone na funduszu dotyczą całych zasobów spółdzielni, a nie tych nieruchomości” nie wskazując tutaj jednak przepisu, na którym opiera swoje kategoryczne stwierdzenie. Ustawodawca z jakiegoś powodu ustawodawca wprowadził jednak Art. 4 ust. 4(1) o konieczności ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości. Dodatkowo w spółdzielniach istnieją regulaminy rozliczania funduszu remontowego (a w tym termomodernizacyjnego). Regulamin mojej (na szczęście byłej) spółdzielni mówi w 24 (!) miejscach o rozliczaniu funduszu na poszczególne nieruchomości a dodatkowo w 9 innych miejscach o rozliczeniu poszczególnych lokali w tej nieruchomości. Nie mówi jednak w żadnym miejscu, ze jest to fundusz całej spółdzielni. Gdyby był to fundusz całej spółdzielni, to jaki sens miałyby np. dobrowolne wpłaty właścicieli lokali na ten fundusz? Żeby spółdzielnia rosła w siłę a prezes żył dostatniej?!

    Nowy doklejony: 12.04.13 20:55
    Faktem jest, że u.s.m. ma wiele luk i nieścisłości. Ewidentnie wymaga nowelizacji. Nie mówi np wprost, że fundusz remontowy ma być zwrócony, ale jednocześnie nie mówi też, że spółdzielnia może go sobie przywłaszczyć. Doprowadzając sprawę do absurdu, można zapytać co by się stało z funduszem, gdyby wszystkie budynki w spółdzielni wydzieliły się jako wspólnoty? Zarząd spółdzielni odchodzi zadowolony z całą kasą?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska: Zarząd spółdzielni odchodzi zadowolony z całą kasą ?
    Hmm...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nowe idzie, czy kolejne bicie piany?
    http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,13741746,Spoldzielnie_wlascicieli_mieszkan__Miliony_Polakow.html?as=1
    Gazeta zapowiada dalsze teksty...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    PO chce likwidować spółdzielnie ? Tak twierdzi Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP (skupia ok. 600 spółdzielni). Związek Rewizyjny skupia kilka setek spółdzielni. Co to za nazwa... ? To tam cały czas jeszcze trwa rewizja ?
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli ktoś próbował załatwiać jakąś sprawę w w Związku Rewizyjnym albo w Krajowej Radzie Spółdzielczości to wie, że oni zrobią wszystko żeby spółdzielnie nie upadły. Za nic nie będą chcieli opuścić wypasionych salonów i synekur bez żadnej odpowiedzialności. Jeden taki od nich robił lustrację w mojej (jak już pisałam, na szczęście byłej) spółdzielni i w protokole lustracyjnym napisał, że wydzielone wspólnoty wydzieliły się nielegalnie, bo nie wszystkie lokale w budynkach miały odrębną własność. Zapytany na Walnym Zgromadzeniu, na czym opiera swoja opinię, bo ustawa mówi inaczej, stwierdził, że ustawa ustawą, a on uważa że powinno być inaczej
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piastowska: stwierdził, że ustawa ustawą, a on uważa że powinno być inaczej
    Uwielbiam to, żywcem przeniesione z tamtej "epoki"... :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.