garaż

kama48kama48 Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Powrócę do tematu garaży, Otóż jestem właścicielką mieszkania i garażu. Garaż znajduje się w bryle budynku (parter). Na mieszkanie i garaż mam oddzielną księgę wieczystą.
Do garażu wejście jest od zewnątrz budynku, wyposażony jest tylko w energię elektryczną i mam założony oddzielny licznik poboru energii, która opłacam oddzielnym rachunkiem. W garażu brak jest wody i ogrzewania.(nie ma nawet instalacji). Zarządca do części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie wlicza także garaż.
Czy słusznie, przecież w ten sposób płacę podwójnie za energię, a jak mogę płacić za ogrzewanie i wodę gdy w garażu nie ma grzejnika ani kranu. Na moje pytanie dlaczego tak płacę - otrzymałam odpowiedź -za to się płaci.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kama48: Na mieszkanie i garaż mam oddzielną księgę wieczystą
    A jak akt notarialny wykazuje twoje udziały w nieruchomości wspólnej ?
  • Opcje
    kama48kama48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    34/1000 lokal mieszkalny i 13/1000 garaż
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kama48: Zarządca do części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie wlicza także garaż
    Pewnie na jakiejś podstawie. Może garaż jest twój a grunt po garażem należy do nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    kama48kama48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    grunt - to dzierżawa wieczysta za który płacę podatek zarówno od garażu jak i od lokalu mieszkalnego
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kama48: grunt - to dzierżawa wieczysta za który płacę podatek zarówno od garażu jak i od lokalu mieszkalnego
    Pozostali właściciele też tak samo mają ?
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124: Może garaż jest twój a grunt po garażem należy do nieruchomości wspólnej.
    A jak miałoby być inaczej skoro 34/1000 lokal mieszkalny i 13/1000 garaż, to takie nabijanie się z Kamy niskich lotów.

    Kama48,
    płacisz tylko tyle ile wynika to z twoich udziałów, czyli 47/1000 kosztów przeznaczonych na utrzymanie nieruchomości wspólnej.
    Przeczytaj art. 12. 2. Ustawy o własności lokali:
    Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
  • Opcje
    kama48kama48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo Ci dziękuję . Serdecznie pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] kama48:[/cite]
    Czy słusznie, przecież w ten sposób płacę podwójnie za energię, a jak mogę płacić za ogrzewanie i wodę gdy w garażu nie ma grzejnika ani kranu. Na moje pytanie dlaczego tak płacę - otrzymałam odpowiedź -za to się płaci.


    Właściciel płaci udziałem za globalne koszty zarządu, niezależnie od tego w jakiej części nieruchomości wspólnej powstaną, np. za remont windy, czy dachu w innym budynku.
    Nie ma zatem znaczenia czy w garażu jest kran, skoro zużyto wodę na potrzeby związane z nieruchomością wspólną. Nie mniej jednak zastanawia mnie w jaki sposób koszty ogrzewania i wody naliczane są właścicielom garaży, proszę skonkretyzować czy chodzi o koszty dotyczące nieruchomości wspólnej, czy wspólnota podjęła uchwałę w sprawie regulaminu rozliczeń tych kosztów? Jak te koszty wyliczono?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] kama48:[/cite] Czy słusznie, przecież w ten sposób płacę podwójnie za energię, a jak mogę płacić za ogrzewanie i wodę gdy w garażu nie ma grzejnika ani kranu.
    Na moje pytanie dlaczego tak płacę - otrzymałam odpowiedź -za to się płaci.
    odpowiem krótko słusznie ...

    Zaliczki jakie wpłacasz za garaż służą utrzymaniu części wspólnych niezależnie czy z nich korzystasz czy nie ,
    a jak mogę płacić za ogrzewanie i wodę gdy w garażu nie ma grzejnika ani kranu.
    to powinno wynika z naliczanej zaliczki . W nagłówku winno być napisane "Zaliczki na pokrycie cześć wspólnych"

    Poniżej masz linka do "Jak powinna wyglądać zaliczka" np za garaż -

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Zarządca do części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie wlicza także garaż.
    Kama48, odpowiedź na twoje wątpliwość zależy od tego jako zrozumieć twój opis. Jeżeli zarządcą wlicza twój garaż do części wspólnych, to dla ciebie jest bardzo dobrze, ponieważ w kosztach części wspólnych i tak musisz uczestniczyć, ale na twój garaż składają się inni, jako że jest to część wspólna :) Przypuszczam jednak, że chodzi o co innego.
    Twój garaż prawidłowo jest zaliczany jako podzielnik kosztów ponoszonych w części wspólnej. Natomiast wątpliwości budzi kwestia samego ogrzewania, ponieważ wspólnota powinna posiadać regulamin rozliczania tych kosztów, gdzie raczej nie uwzględnia się powierzchni nieogrzewanych. Sprawdź jak to jest unormowane w waszym regulaminie.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda: A jak miałoby być inaczej skoro 34/1000 lokal mieszkalny i 13/1000 garaż, to takie nabijanie się z Kamy niskich lotów
    Wiadomo od momentu, kiedy Kama48 odpisała na moje pytanie, tak:
    Kama48: 34/1000 lokal mieszkalny i 13/1000 garaż
    :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]
    Zarządca do części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie wlicza także garaż.
    Kama48, odpowiedź na twoje wątpliwość zależy od tego jako zrozumieć twój opis.
    a co tu jest rozumieć, jest jednoznaczny ...
    [cite] kama48:[/cite]i 13/1000 garaż
    .
    Garaż jest odrębnym lokalem, z którym związany jest udział w NW , więc właściciel tego garażu musi uczestniczyć w pokrywaniu kosztów utrzymania części wspólnych do wysokości posiadanego udziału w NW.
    Co się na to składa stanowi uchwała właścicieli lokali, a dla właściciela garażu jego zaliczka .
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kama48: Otóż jestem właścicielką mieszkania i garażu. Garaż znajduje się w bryle budynku (parter). Na mieszkanie i garaż mam oddzielną księgę wieczystą.
    Twoj garaż należy traktować tak jak każdy inny lokal z odrębną KW - a więc wspólnocie (zarządowi, zarządcy) wara od twojego lokalu (garażu).
    Natomiast jako, że garaż ten znajduje się w budynku (tak jak twój lokal mieszkalny), posiadasz określony udział z tego tytułu w NW i wg. tego udziału partycypujesz w kosztach utrzymania NW. Są to najczęściej koszty wody zużytej w częściach wspólnych (krany w suszarni, pralni, klatce schodowej), ogrzewania zużytego w części wspólnej (ogrzanie klatek schodowych, piwnicy, suszarni, wózkowni itp.), ewentualnej windy, wywóz śmieci z NW , światło na klatkach schodowych, piwnicy itp.
    Wspólnota powinna rozdzielać ciepło, wodę oraz prąd zużyte w częściach wspólnych (rzadko która wspólnota tak robi, albo robi na oko, więc mogą tu być problemy) i dopiero tak wyliczona kwota może być dzielona wg. udziałów na wszystkich właścicieli w budynku. Jako, że masz udział łącznie 4,7%to w takiej proporcji część tych kosztów (utrzymania NW) ponosisz.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    KubaP:
    a co tu jest rozumieć, jest jednoznaczny ...
    Nie rozumiesz. Zarządca nie może wliczać do części wspólnej czegoś, co nią nie jest. Kama48 zapewnie mylnie podała sens wypowiedzi Zarządcy, chodziło o naliczanie opłat za część wspólną w proporcji do udziałów garażu, a nie o wliczanie garażu do części wspólnych.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kama48: Zarządca do części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie wlicza także garaż
    Egzo: Kama48 zapewnie mylnie podała sens wypowiedzi Zarządcy
    To niech się wypowie na ten temat (media+garaż= ?) sama Kama48.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    KubaP:
    a co tu jest rozumieć, jest jednoznaczny ...
    Nie rozumiesz. Zarządca nie może wliczać do części wspólnej czegoś, co nią nie jest. Kama48 zapewnie mylnie podała sens wypowiedzi Zarządcy, chodziło o naliczanie opłat za część wspólną w proporcji do udziałów garażu, a nie o wliczanie garażu do części wspólnych.

    Wydaje mi się, że chodziło o wliczanie garażu do części wspólnych...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]
    KubaP: a co tu jest rozumieć, jest jednoznaczny ...
    Garaż jest odrębnym lokalem, z którym związany jest udział w NW , więc właściciel tego garażu musi uczestniczyć w pokrywaniu kosztów utrzymania części wspólnych do wysokości posiadanego udziału w NW.
    Co się na to składa stanowi uchwała właścicieli lokali, a dla właściciela garażu jego zaliczka
    Nie rozumiesz. Zarządca nie może wliczać do części wspólnej czegoś, co nią nie jest.
    Kama48 zapewnie mylnie podała sens wypowiedzi Zarządcy, chodziło o naliczanie opłat za część wspólną w proporcji do udziałów garażu,
    a nie o wliczanie garażu do części wspólnych.

    Egzo zanim po raz kolejny rzucisz tekstem NIE ROZUMIESZ przeczytaj co autorzy wpisu napisali ...

    Ty nie domniemaj ale analizuj co ktoś napisał . Kama48 napisała : Garaż jest odrębnym lokalem
    Kama48: 34/1000 lokal mieszkalny i 13/1000 garaż
    tak jak mieszkanie i do jednego i do drugiego należy naliczać koszty utrzymania części wspólnych .
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Ty nie domniemaj ale analizuj co ktoś napisał . Kama48 napisała : Garaż jest odrębnym lokalem
    Nadal nie rozumiesz. Nie chodzi o to, co napisała kama48 o swoich udziałach i wyodrębnieniu garażu, tylko o to, jak kama48 przedstawiła słowa zarządcy uzasadniające sposób rozliczenia kosztów. Konstrukcja jej wypowiedzi wskazuje, że błędnie podaje sens wypowiedzi zarządcy, lub cytuje w sposób uproszczony, co wypacza sens wypowiedzi zarządcy, a ona nie ma na tyle wiedzy, aby to dostrzegać.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Konstrukcja jej wypowiedzi wskazuje, że błędnie podaje sens wypowiedzi zarządcy, lub cytuje w sposób uproszczony, co wypacza sens wypowiedzi zarządcy, a ona nie ma na tyle wiedzy, aby to dostrzegać.
    Ble, ble, ble. Od konstrukcji do "destrukcji"... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    Ty nie domniemaj ale analizuj co ktoś napisał . Kama48 napisała : Garaż jest odrębnym lokalem
    Nadal nie rozumiesz. Nie chodzi o to, co napisała kama48 o swoich udziałach i wyodrębnieniu garażu, tylko o to, jak kama48 przedstawiła słowa zarządcy uzasadniające sposób rozliczenia kosztów. Konstrukcja jej wypowiedzi wskazuje, że błędnie podaje sens wypowiedzi zarządcy, lub cytuje w sposób uproszczony, co wypacza sens wypowiedzi zarządcy,
    a ona nie ma na tyle wiedzy, aby to dostrzegać.
    To jest tylko twój wywód i twoja teza ... dlatego nie rozumiesz co tu jest omawiane w tym wątku ...
    Kamie48 chodzi o to dlaczego ma płacić na utrzymania cześć wspólnych od garażu , jeżeli już raz zapłaciła od lokalu mieszkalnego.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    To jest tylko twój wywód i twoja teza ... dlatego nie rozumiesz co tu jest omawiane w tym wątku ...
    Kamie48 chodzi o to dlaczego ma płacić na utrzymania cześć wspólnych od garażu , jeżeli już raz zapłaciła od lokalu mieszkalnego
    Znowu nie rozumiesz, teraz widzę, że całej dyskusji nie rozumiesz. Wszyscy wiemy o co chodzi Kamie48 - zajmujesz się usilnym tłumaczeniem czegoś, co dla wszystkich jest oczywiste. Nie rozumiesz, że problemem nie jest to, o co pyta Kama - tylko to jak ona rozumie zagadnienie. Raz pisze o tym, że już raz zapłaciła na utrzymanie części wspólnych od garażu, a wcześniej pisze, że zarządca "wlicza garaż do części wspólnych" - co jest zupełnie innym pojęciem. Podane przez nią informacje są wzajemnie sprzeczne, ale ty tego nie dostrzegasz. Nie wiem jak mam ci to bardziej prosto wytłumaczyć. Kama się nie odzywa, więc podejrzewam, że już wyjaśniła ten błąd pojęciowy ze swoim zarządcą.

    Nowy doklejony: 17.04.13 11:02
    EDDIE
    Wydaje mi się, że chodziło o wliczanie garażu do części wspólnych...
    No i właśnie tu jest coś namieszane: bo albo zarządca wlicza garaż do części wspólnych (bezprawnie), co jest paradoksalnie korzystne dla Kamy, gdyż jej prywatny koszt utrzymania garażu, zostaje rozdzielony na wszystkich właścicieli, albo chodzi o to, że udziały garażu są przez zarządcę brane pod uwagę jako podzielnik kosztów części wspólnej, co jest prawidłowe. Myślę, że Kama nie dokońca zrozumiała wyjaśnienia zarządcy co do zasad rozliczeń, ale oczywiście mogę się mylić. Najlepiej, gdyby Kama się odezwała.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] kama48:[/cite]
    Otóż jestem właścicielką mieszkania i garażu.
    Garaż znajduje się w bryle budynku (parter). Na mieszkanie i garaż mam oddzielną księgę wieczystą.

    Do garażu wejście jest od zewnątrz budynku, wyposażony jest tylko w energię elektryczną i mam założony oddzielny licznik poboru energii, która opłacam oddzielnym rachunkiem. W garażu brak jest wody i ogrzewania.(nie ma nawet instalacji).

    Zarządca do [opłat za] części wspólnych : energia, woda, ogrzewanie..... wlicza także garaż.

    Czy słusznie, przecież w ten sposób płacę podwójnie za energię, a
    jak mogę płacić za ogrzewanie i wodę gdy w garażu nie ma grzejnika ani kranu.
    Na moje pytanie dlaczego tak płacę - otrzymałam odpowiedź -za to się płaci.
    [cite]Egzo [/cite]Znowu nie rozumiesz, teraz widzę, że całej dyskusji nie rozumiesz. Wszyscy wiemy o co chodzi Kamie48 - zajmujesz się usilnym tłumaczeniem czegoś, co dla wszystkich jest oczywiste. ]

    Nie rozumiesz, że problemem nie jest to, o co pyta Kama - tylko to jak ona rozumie zagadnienie.

    Raz pisze o tym, że już raz zapłaciła na utrzymanie części wspólnych od garażu, a wcześniej pisze, że zarządca "wlicza garaż do części wspólnych" - co jest zupełnie innym pojęciem.
    Podane przez nią informacje są wzajemnie sprzeczne, ale ty tego nie dostrzegasz.
    Nie wiem jak mam ci to bardziej prosto wytłumaczyć. Kama się nie odzywa, więc podejrzewam, że już wyjaśniła ten błąd pojęciowy ze swoim zarządcą.

    I kto tu czego nie rozumie.... Kama48 , Egzo , KubaP

    a tak poważanie o co ci biega ...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: a tak poważnie o co ci biega...
    KubaP, tu nie chodzi o to by złapać zajączka, tylko o to by gonić go...:wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP, tu nie chodzi o to by złapać zajączka, tylko o to by gonić go...:wink:
    kto ma być tym zajączkiem a kto biegającym (ścigającym)
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: kto ma być tym zajączkiem a kto biegającym
    Na zmianę... :bigsmile:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a tak poważanie o co ci biega ...
    Od początku piszę, że nie wiesz o co biega.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Od początku piszę, że nie wiesz o co biega.
    Nie lepiej przejść na marszobieg... :wink:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie lepiej przejść na marszobieg...
    Polecam, jeśli masz ładną pogodę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Polecam
    Dziękuję, jestem po... :wink:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję, jestem po...
    To w takim razie częściej...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: To w takim razie częściej...
    Czyli przed... ? :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A licznik bije...:bigsmile:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A licznik bije...
    Fakt - bije.
    :confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    A licznik bije...
    Fakt - bije.
    :confused:
    latka lecą .... minuta po minucie , dzień po dniu ,
    miesiąc po miesiącu , rok po roku , dekada po dekadzie , ...
    i tu krach .... i do piachy albo przez komin ...

    tak licznik bije ...
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: tak licznik bije ...
    Niektórym nie tylko licznik ale i palma bije.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedron_ka: ale i palma bije
    Licznik bije, ale palma... odbija :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.