odczyty wodomierzy
helenkam
Użytkownik
Wszyscy odbiorcy zimnej wody mają podpisane indywidualne umowy z przedsiębiorstwem na rozliczanie poboru wody i odprowadzanie ścieków. Przedsiębiorstwu wystarczy kartka w drzwiach czy też podanie stanu wodomierza telefonicznie raz na dwa miesiące ale zarząd wspólnoty żąda wpuszczenie do lokalu i osobiście sprawdza stan wodomierza, jest to kłopotliwe gdyż nie zawsze istnieje mozliwość obecności w lokalu ale też przykre gdyż wszystkich traktuje się jak złodziei. Rozważam skierowanie pisma do zarządu, że raz w roku udostepnię przegląd wodomierza członkom zarządu czy postapię zgodnie z prawem?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
To jakiś absurd.
Nikt, oprócz wodociągów nie ma prawa Cię kontrolować,nawet raz w roku.
Zarząd niech się zajmie tym co do niego należy.
"W przypadku, o którym mowa w ust. 5, właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych jest uprawniony do zainstalowania wodomierzy przy wszystkich punktach czerpalnych wody w danym budynku.Osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana udostępnić lokal w celu zainstalowania wodomierzy oraz dokonywania ich odczytów, legalizacji, konserwacji i wymiany."
Ust. 5:
"Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą."
W zasadzie nawet należy tak zrobić aby umożliwić zarządowi wyliczenie tzw. uchybu - chociaż to powinno być określone w umowie jaką masz zawartą z PWiK.
Natomiast wyjaśnienia Zarządcy są nieprecyzyjne:
ust. 8 art. 6 ustawy o zbiorowym... nie dotyczy omawianego przypadku bo u helenkam - umowy zostały zawarte z każdym z właścicieli lokali a nie z właścicielem budynku (wspólnotą).
Tutaj ma zastosowanie ust. 6 art. 6 ustawy o zbiorowym...w powiązaniu z art. 26 ust.1 (pamiętając o definicji odbiorcy określonej w art. 2 ppkt 3 ustawy o zbiorowym...)
Helenkam, czy w tej wspólnocie właściciele rozliczają się bezpośrednio z dostawcą? JEżeli tak, to dlaczego zarząd kontroluje wodomierze?
Wyjaśnienie leży w interesie wszystkich właścicieli.
„uchyb” – naliczony proporcjonalnie do zużytej wody i odprowadzonych ścieków według wskazań wodomierza indywidualnego.
Należy nadmienić, że różnice ( „uchyby”) pomiędzy wskazaniami wodomierza głównego na budynku, a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych występują praktycznie zawsze i zostały przewidziane w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007r w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych ( Dz. U 2007, nr 209, poz. 1513), jak również dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady MID. W myśl obowiązujących przepisów błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy w użytkowaniu są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych, co w praktyce przekłada się na błędy w granicach + 10%. Odchylenia wskazań wodomierzy do 10% są zatem uznawane za zjawisko zupełnie normalne i mieszczące się w normie. Niepokojące są natomiast odchylenia powyżej 10%.
http://www.oskard.tychy.pl/roznice-wskazan-pomiedzy-wodomierzami-indywidualnymi-w-lokalach-a-wodomierzem-glownym-w-budynku
Widać brak wiedzy ..... ano z takie, że na WM przychodzą faktury za różnice zużycia miedzy sumą zużycia wody w poszczególnych lokalach, a różnicą na wodomierzu głównym
I tak i nie ,Zarząd winien pilnować aby wodomierze były okresowo wymienione , a że to jest umowa między producentem wody, a odbiorą to okres wymiany / legalizacji nie powinien przekroczyć 5 lat.
Zarząd nie ma prawa wchodzić i kontrolować twój wodomierz, który stanowi podstawę do rozliczeń między tobą, a przedsiębiorstwem wod.
Jeśli wodociągi przesyłają wspólnocie fakturę na uchyb, to rolą wspólnoty/zarządu jest rozliczenie tego uchybu według przyjętego regulaminu/sposobu rozliczenia. Według mnie, powinno to być wielkość udziału każdego właściciela w NW.
W takiej sytuacji również uważam, że zarząd nie ma prawa, no chyba że te wodomierze montowała wspólnota mieszkaniowa.
Czyją własnością są wodomierze? JEżeli poszczególnych właścicieli, to brak podstaw do kontroli przez zarząd.
Skoro znajdują się one w mieszkaniach właścicieli i każdy ma indywidualne umowy z wodociągami, to należy sądzić, że są własnością prywatną.