Wodomierze jako podliczniki - kto jest właścicielem ?

Daral7Daral7 Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Zostałem zarządcą budynku, w którym wynajmuje mieszkania lokatorom. Budynek jest podzielony na dwie osobne części ( jedna część to klatka schodowa z 4 mieszkaniami, druga to część biurowa ) Każda ma swój osobny licznik wody. W mieszkaniach są zamontowane podliczniki wody i na podstawie ich wskazań rozliczana jest woda na poszczególne mieszkania.
1. Kto jest właścicielem tych podliczników i kto ponosi koszty ich naprawy ( wymiany, legalizacji ) ?
2. Czy podlicznik musi być legalizowany i co ile ?

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    1. Kto jest właścicielem tych podliczników i kto ponosi koszty ich naprawy ( wymiany, legalizacji ) ?

    Właścicielem wodomierzy jest właściciel lokalu, ale....
    że one stanowią element jednolitego systemu rozliczeń zakupu wody i odprowadzenia ścieków to
    nadzór , okresowa wymiana , winna się odbywać za pośrednictwem Wspólnoty , na koszt właścicieli lokali .
    2. Czy podlicznik musi być legalizowany i co ile ?
    to zależy ...
    pomiędzy sprzedawcą wody a odbiorcą ( fakturowanie , umowa na dostawę) obowiązuje ustawa "Prawo o miarach" Dz.U. 2004 nr 243 poz.2441
    natomiast we wspólnocie jak stanowi regulamin rozliczenia mediów danej wspólnoty.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zostałem zarządcą budynku
    Hm... na jakiej podstawie prawnej zostałeś zarządcą budynku?
    Czy ten budynek to wspólnota czy jest w tzw. trwałym zarządzie?
    Czyją własnością jest budynek?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprawa wodomierzy (czy są częścią wspólną czy nie) nie jest jednoznaczna.
    We wspólnotach, które znam zaliczono je do części wspólnej, bo to upraszcza "zarządzanie" nimi.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Temat "własności" wodomierzy tzw. lokalowych był kilkakrotnie wałkowany na forum - nie ma potrzeby od nowa rozpoczynać dyskusji.
    W świetle definicji części wspólnych mając na uwadze komu służy wodomierz "lokalowy" (napewno nie właścicielowi lokalu) znajdujący się na dodatek najczęściej poza lokalem (w szybie), pamiętając o zapisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę jakie są obowiazki właściciela lokalu co do tych wodomierzy - jak dla mnie sprawa własności wodomierzy tzw. lokalowych, niesłużących właścicielowi do niczego - jest jednoznaczna, są częścią wspólną chociażby dlatego też, że są częścią instalacji wodociągowej jako całości, aż do punktu czerpalnego.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To że wodomierz jest zaliczony do części wspólnej tylko ułatwia życie WM. W tym roku dokonuję u siebie wymiany około 60 wodomierzy, zakupię hurtowo, zlecę ich wymianę hydraulikowi, który z pocałowaniem ręki przyjmie taką fuchę za rozsądną cenę, mam wszystkie gwarancje u siebie, wszystkie wodomierze oplombowane plombownicą WM i ustawowe prawo wchodzenia do lokalu właściciela w celu przeglądu, spisu, wymiany.
    Karkołomne hipotezy np. KubyP
    Właścicielem wodomierzy jest właściciel lokalu, ale....
    że one stanowią element jednolitego systemu rozliczeń zakupu wody i odprowadzenia ścieków to
    nadzór , okresowa wymiana , winna się odbywać za pośrednictwem Wspólnoty , na koszt właścicieli lokali
    nie jest kompatybilna z uowl, i dlatego WM mają problemy.
    U mnie też wymiana wodomierzy nie jest z mojej kieszeni ale właścicieli. To są ich pieniądze, tylko inaczej zaszufladkowane.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]To że wodomierz jest zaliczony do części wspólnej tylko ułatwia życie WM.
    W tym roku dokonuję u siebie wymiany około 60 wodomierzy, zakupię hurtowo, zlecę ich wymianę hydraulikowi, który z pocałowaniem ręki przyjmie taką fuchę za rozsądną cenę, mam wszystkie gwarancje u siebie, wszystkie wodomierze oplombowane plombownicą WM i ustawowe prawo wchodzenia do lokalu właściciela w celu przeglądu, spisu, wymiany.
    Karkołomne hipotezy np. KubyP
    Właścicielem wodomierzy jest właściciel lokalu, ale....
    że one stanowią element jednolitego systemu rozliczeń zakupu wody i odprowadzenia ścieków to
    nadzór , okresowa wymiana , winna się odbywać za pośrednictwem Wspólnoty , na koszt właścicieli lokali
    nie jest kompatybilna z uowl, i dlatego WM mają problemy. U mnie też wymiana wodomierzy nie jest z mojej kieszeni ale właścicieli. To są ich pieniądze, tylko inaczej zaszufladkowane.

    Praktyk-realista: prawie się zgadzasz, a nawet jesteś przeciw....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]sprawa wodomierzy (czy są częścią wspólną czy nie) nie jest jednoznaczna.
    Ja myślę, że jest tak, jak się umówią strony, czyli w tym wypadku ogół właścicieli. Np. ja w dwóch wspólnotach miałem tak, że w jednej urządzenie pomiarowe było elementem NW, a w drugiej było moją własnością.
    Osobiście popieram opinię:
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]To że wodomierz jest zaliczony do części wspólnej tylko ułatwia życie WM.
    Przetrenowałem na własnej skórze.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.