Konserwacja i naprawy ogrodzenia ogródków

adam10adam10 Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Posiadamy mieszkanie na parterze wraz z ogródkiem, który jest na części wspólnej ale do wyłącznego korzystania przez nas. Proszę o informację kto powinien ponosić koszty konserwacji i napraw ogrodzenia. Ogrodzenie stawiał deweloper i nigdy nie było zmieniane. Z jednej strony ogródek jest do wyłącznego korzystania a z drugiej strony jest to ogrodzenie na części wspólnej i nie może być dowolnie przez właściciela mieszkania zmienione. W biurze zarządcy wspólnoty otrzymałem informację, że konserwacja powinna być przeprowadzona przez właściciela mieszkania ale mam co do tego wątpliwości.

Komentarze

  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Kto przypisał ten ogródek do twojego mieszkania ? Czy zawarte to jest w AN, czy to tylko umowa np. quoad usum ?
    Jeżeli przybliżysz temat w oparciu o dokumenty,wówczas będzie można się ustosunkować.
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. - wzięte z Ustawy o własności lokali.
    Ogródek służy Tobie, nie jest częścią wspólną nieruchomości, zatem zarządca ma rację. Nie ma podstaw dla naprawy ze środków wspólnoty.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Adam10, a jakby przypisano ci na podstawie umowy quoad usum małą piwniczkę (do wyłącznego użytkowania), też miałabyś takie dylematy i problemy, kto ma naprawić drzwi piwniczki i wymienić zamek ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie wiem jakie są zapisy umowy, na mocy której ustanowiono tę służebność, na co już Iga zwróciła uwagę. Zastosowanie ma m.in. art. 289 k.c.:

    § 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.

    § 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

    Zatem , o ile umowa nie stanowi inaczej to korzystający z ogródka winien ponieść koszty konserwacji, ten płot jest urządzeniem koniecznym do wykonywania prawa do wyłącznego korzystania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W biurze zarządcy wspólnoty otrzymałem informację, że konserwacja powinna być przeprowadzona przez właściciela mieszkania ale mam co do tego wątpliwości.

    Zapomnij o wątpliwościach. Zarządca dobrze ci odpowiedział.
    korzystający z ogródka winien ponieść koszty konserwacji, ten płot jest urządzeniem koniecznym do wykonywania prawa do wyłącznego korzystania
  • Opcje
    adam10adam10 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ogródek został przypisany w AN i jest na części wspólnej ale do wyłącznego korzystania. Wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu dyskusji na temat konserwacji elementu balkonów trwale powiązanych z budynkiem, które obciąża wspólnotę. U mnie jest podobnie, całość ogrodzenia jest połączona trwale z budynkiem.
    Elan124 przy drzwiach piwniczki nie miałbym wątpliwości bo ja je eksploatuje tak jak płytki czy resztę terenu na ogródku więc ja je naprawiam, przy ogrodzeniu już tak nie jest.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tutaj mamy do czynienia z inną sytuacją, nie chodzi o granice prawa własności, bo wszystko, włącznie z ogródkiem stanowi przedmiot współwłasności. Chodzi o to, że ten płt jest konieczny do wykonywania służebności, ponieważ oddziela ogródek, zatem obowiązek konserwacji spoczywa na Panu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Ogródek został przypisany w AN i jest na części wspólnej ale do wyłącznego korzystania
    Takie dziwne umowy -korzystanie na wyłączność z części wspólnych-zostały narzucone przez deweloperów.........i ciężko to odkręcić.....
    Bo wszyscy przecież podpisali ten sam zapis w Akcie Notarialnym.

    Mam wątpliwości.......
    Czy, aby na pewno naprawa tego płotu należy tylko do adam10,skoro zapis dotyczy tylko ogródka ?
    W AN nie ma słowa o ogrodzeniu.
    Ono fizycznie jest,ale równie dobrze mogło by go nie być.
    Przypuszczam,że gdyby adam10 zechciał zlikwidować płot,to musiałby uzyskać zgodę od WM, bo jest to część NW,trwale związana z budynkiem.
    Komentarz edytowany iga
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Proponuję zrobić "otwrte ogródki" .... zlikwidować ogrodzenie i po kłopocie
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Iga: Takie dziwne umowy - korzystanie na wyłączność z części wspólnych - zostały narzucone przez deweloperów... i ciężko to odkręcić... bo wszyscy przecież podpisali ten sam zapis w Akcie Notarialnym
    Ciekaw jestem ile Adam10 zapłacił deweloperowi za taki zapis w AN (na wyłączność). Przypuszczam, że oprócz tego zapisu jest jeszcze jeden zapis, o którym Adam10 nie wspomina - za ile ?
    W taki sam sposób niektórzy deweloperzy "przydzielali" miejsca postojowe przy budynku wspólnoty na gruncie wspólnym. Użytkownik takiego miejsca płacił deweloperowi za urządzenie miejsca postojowego (kostka, brama, ogrodzenie, itp.).
    Reszta właścicieli "przyklaskiwała" w AN, ponieważ nie dokładali o się do sfinansowania kosztów budowy danego miejsca postojowego. Przypuszczam, że tak samo jest w przypadku Adama10.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.