Pełnomocnictwo w AN do ustanawiania służebności

szpiegu86szpiegu86 Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przy podpisywaniu z deweloperem AN (umowa ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu) każdy właściciel udzielił pełnomocnictwa tej firmie do ustanawiania służebności na naszej działce - miało to służyć m.in. zapewnieniu korzystania z drogi dojazdowej i z placu zabaw na rzecz właścicieli kolejnych etapów osiedla (wymienione elementy były projektowane dla całości osiedla, a nie tylko dla naszego budynku). Obecnie chcemy wypowiedzieć takie pełnomocnictwo, aby nie zaskoczyć się w przyszłości.

Proszę o podpowiedź nt. trybu, który należy zachować w tej sytuacji - spotkałem się z dwoma niżej przedstawionymi opiniami:
- wystarczy pisemne oświadczenie (odwołanie pełnomocnictwa) i wniosek do księgi wieczystej;
- wymagany akt notarialny i wniosek do księgi wieczystej.
Oczywiście nie będą pełnomocnictwa wypowiadać wszyscy, tylko kilka osób (np. członkowie zarządu) - dzięki temu ewentualna konieczność ustanowienia służebności każdorazowo wymagać będzie zgody tych osób.

Jak mam postąpić aby moje wypowiedzenie pełnomocnictwa było skuteczne?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym na jakimś forum prawnym raczej spytała
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2013
    Odwołanie takiego pełnomocnictwa nie wymaga zachowania szczególnej formy, nie jest zatem konieczna forma aktu notarialnego, wniosek do księgo wieczystej jest zbędny.


    Art. 101

    § 1. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

    Rozumiem, że nie było takiego zrzeczenia?


    Pomocne piśmiennictwo:
    " Odwołalność pełnomocnictwa w każdej chwili jest konsekwencją stosunku zaufania mocodawcy do pełnomocnika i dlatego jest regułą, którą wyraża art. 101 par. 1. Odwołanie pełnomocnictwa następuje przez jednostronne oświadczenie woli złożone osobie, z którą pełnomocnik miał dokonać czynności prawnej w imieniu reprezentowanego, a także pełnomocnikowi ... . Przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają żadnej formy odwołania pełnomocnictwa przez mocodawcę nawet w sytuacji, gdy forma taka była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa (tak wyrok SN z 4 listopada 1998 r. II CKN 866/97, OSNC 3/99, poz. 66)."


    Komentarz do kodeksu cywilnego, S. Dmowski, S. Rudnicki, LexisNexis, Warszawa 2005, s. 407
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    szpiegu86szpiegu86 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i uzasadnienie wynikające z przepisów.

    nie było zrzeczenia się odwołania w treści AN.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    każdy właściciel udzielił pełnomocnictwa tej firmie do ustanawiania służebności na naszej działce - miało to służyć m.in. zapewnieniu korzystania z drogi dojazdowej i z placu zabaw na rzecz właścicieli kolejnych etapów osiedla
    Mam wątpliwości czy to tylko zwykłe ot takie sobie cofnięcie pełnomocnictwa.
    Pełnomocnictwo to związane jest z ustanawianiem służebności. Jest swego rodzaju szczególnym pełnomocnictwem. Jeżeli deweloper wyodrębnił już wszystkie lokale to nie ma sprawy.
    Pytanie jest a co jeżeli nie wyodrębnił wszystkich? Część właścicieli (także z następnych budynków osiedla) będzie miała wpisaną służebność a część nawet w danym budynku (wspólnocie) tej służebności nie będzie miała wpisanej (po cofnięciu pełnomocnictwa) - konflikty gotowe.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.