Garaże gminy wewnatrz budynku WM

grallgrall Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich
Przeszukałem tematy związane z garażami ale nie znalazłem problemu podobnego do mojego.
Otóż wspólnota w której mieszkam to blok na 153 mieszkania. W bloku na całej jego długości znajduje się 26 garaży, których właścicielem jest gmina. 18 garaży wynajmują członkowie naszej wspólnoty, a pozostałe 8 mieszkańcy okolicy. Podjazdy do tych garaży zostały wybudowane przez naszą wspólnotę (była uchwała na zbudowanie podjazdów) i znajdują się na naszej części wspólnej. I tu zaczyna się problem.
Najemcy garaży (z naszej wspólnoty i inni) żądają wyłączności w korzystaniu z podjazdów. Mimo że podjazdy są długości ok 20 metrów i zaparkowanie innego samochodu na tych podjazdach w żaden sposób nie blokuje dostępu do garażu gdyż można przejechać z podjazdu na podjazd, to kierowca zaparkowanego samochodu ma natychmiast do czynienia ze Strażą Miejską co kończy się mandatem za blokowanie wjazdu/wyjazdu z garażu.
Gmina nie posiada umowy z naszą Wspólnotą na dzierżawę podjazdów. Są one częścią wspólną WM. 153 mieszkańców płaci za nie podatek, utrzymanie czystości itp. a tylko 18 mieszkańców może z nich korzystać.
Zarząd WM potwierdził stanowisko Straży Miejskiej i zabronił parkowania. Może dlatego że wszyscy członkowie zarządu są najemcami garaży.

Czy zarząd WM ma w ten sposób prawo ograniczyć dostęp do części wspólnej pozostałym 135 członkom WM?
Pozdrawiam grall

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak naprawdę to nie o zarząd wm chodzi, tylko o to, na jakiej podstawie Straż Miejska interweniuje na waszym prywatnym terenie.
    Obawiam się, że prawem kaduka
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli mam to rozumieć, że jeżeli WM nie podejmie jakiejś uchwały zabraniającej mieszkańcom parkowanie na podjazdach to SM nie może karać za coś takiego?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spróbujcie w końcu dowiedzieć się od Straży Miejskiej, jaka jest podstawa prawna ich "działań" ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    grall - Straży Miejskiej nie obchodzą uchwały wspólnoty, ona działa zgodnie z przepisami ją obowiązującymi
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grall:[/cite]Czyli mam to rozumieć, że jeżeli WM nie podejmie jakiejś uchwały zabraniającej mieszkańcom
    parkowanie na podjazdach to SM nie może karać za coś takiego?

    Wszystko zależy jakie jest oznakowanie tego terenu podjazdów.

    Jak jest znak B-36 oraz tablica D-52 to Straż ma prawo karać mandatami ....
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Jest zakaz zatrzymywania ale na drodze do której zjeżdżają podjazdy. Jest to droga gminna. Chodnik przy tej drodze jest już własnością WM. Żeby była jasność jak to wygląda zrobiłem zdjęcie Foto .Mam nadzieję, że nie złamę regulaminu wstawiając link do zdjęcia
    Komentarz edytowany grall
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] grall:[/cite]Czyli mam to rozumieć, że jeżeli WM nie podejmie jakiejś uchwały zabraniającej mieszkańcom parkowanie na podjazdach to SM nie może karać za coś takiego?

    Chodzi o to czy blokowany jest dostęp do tych garaży czy też nie.


    skoro nie ma znaku strefa ruchu, to mam wątpliwości czy w ogóle straż może karać mandatami na tej drodze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Nie znaku nie ma. Tylko czy my jako wspólnota mamy obowiązek zapewnić dojazd do tych garaży? Nie ma żadnej umowy pomiędzy gminą a WM w sprawie udostępnienia płatnego lub bezpłatnego ww podjazdów. Co w przypadku jeżeli WM zechce zlikwidować podjazdy i zrobić trawnik? Przecież to jej grunt i może zrobić co zechce. Dowiedziałem się w Urzędzie Miasta, że MUSIMY zapewnić dostęp do garaży. Ale na podstawie jakiego paragrafu - nikt nie chce odpowiedzieć. Wydaje mi się, że gmina chce wymusić dostęp do garaży wykorzystując niewiedzę WM.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro to są garaże, to należy zapewnić dostęp, tym bardziej, że właścicielowi a nie osobie trzeciej, w końcu gmina jest współwłaścicielem tego gruntu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Zarządca:[/cite] w końcu gmina jest współwłaścicielem tego gruntu

    Proszę o wybaczenie niewiedzy ale tego nie rozumiem. To WM płaci za ten teren podatek do gminy i płaci za utrzymanie.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota w której mieszkam to blok na 153 mieszkania. W bloku na całej jego długości znajduje się 26 garaży, których właścicielem jest gmina.
    To jest raczej niemożliwe, żeby gmina była właścicielem wszystkich garaży. Wtedy jako jeden z właścicieli lokalu (te garaże byłyby wtedy lokalem we wspólnocie) powinna wam płacić horrendalne zaliczki jako właściciel tak dużych udziałów. Moglibyście też uchwalić odpowiednio wyższe zaliczki na koszty zarządu od gminy za uciążliwość.
    To należy dokładnie sprawdzić, czy garaże te mają jedna wspólną i osobną KW czy każdy ma osobną KW czy też nie mają KW a są częścią NW całej wspólnoty.
    Jak wynika ze zdjecia teren podjazdów jest NW wszystkich właścicieli lokali w budynku wspólnoty i jeżeli z niego inni właściciele nie mogą korzystać (bo jest to np. niemożliwe) użytkownicy tych podjazdów winni płacić dodatkową opłatę za wyłączne korzystanie z części NW.
    tego nie rozumiem. To WM płaci za ten teren podatek do gminy
    - to każdy z właścicieli lokali i współwłaścicieli NW płaci podatek do gminy za ten teren bo to jest współwłasność.
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Im głębiej sięgam w sprawie garaży tym większe bagno wychodzi. Garaże są własnością gminy, która wynajmuje je na okres 5 lat (oczywiście każdemu a nie tylko członkom naszej WM). Po tym okresie najemca może wystąpić o wykup garażu od gminy. W tej chwili 3 garaże przeszły w ręce prywatne.
    Po okresie zimowym wyszła jeszcze jedna ukryta ciekawostka. Wzrosło o 51% zużycie prądu w częściach wspólnych. Okazuje się że garaże mają instalacje elektryczną z naszej piwnicy i nie posiadają podliczników ani ograniczników tylko płacą marny ryczałt za prąd. Jak lokal nie będący częścią wspólną ma instalację i wykazuje zużycie energii z części wspólnej? Instalacja w piwnicy ma ograniczniki więc to zużycie nie mogło powstać w piwnicach. Czy WM może wymusić teraz na gminie lub najemcach instalację podliczników? Czy w przypadku odmowy założenia podliczników można poprosić "PGE Obrót" o odłączenie im naszej instalacji? A niech gmina ciągnie im nową ze słupa.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyślij do właścicieli garaży żądanie odłączenia się od części wspólnej lub założenia podliczników z terminem wykonania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grall:[/cite]Im głębiej sięgam w sprawie garaży tym większe bagno wychodzi. Garaże są własnością gminy,
    Pozosataje jeszcze jedna kwestia ...
    czy te garaże są pobudowane na odrębnej działce gruntowej , której właścicielem jest Gmina?
    Okazuje się że garaże mają instalacje elektryczną z naszej piwnicy i nie posiadają podliczników ani ograniczników tylko płacą marny ryczałt za prąd. Czy WM może wymusić teraz na gminie lub najemcach instalację podliczników?
    a jaki problem ma WM , aby wyjście z piwnicy EE opomiarować / olicznikować ? to przecież jest nie wielki koszt dla wspólnoty ...
    Czy w przypadku odmowy założenia podliczników można poprosić "PGE Obrót" o odłączenie im naszej instalacji?
    to nie jest problem dostawcy EE tylko wspólnoty , garaże ( z tego co piszesz) nie posiadają swojego odrębnego przyłącza energetycznego , gdzie mogłaby spisać odrębną umowę na jej dostawę do garaży.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    W dalszym ciągu podtrzymuję moją radę - należy najpierw wyjaśnić czy te garaże są rzeczywiście własnością gminy.
    K....P: czy te garaże są pobudowane na odrębnej działce gruntowej , której właścicielem jest Gmina?
    grall: W bloku na całej jego długości znajduje się 26 garaży,
    Jak widać na zdjęciu, garaże stanowią integralną część budynku wspólnoty w podziemiu (piwnice). Są lokalem wspólnoty (kwestia czy jednym czy wieloma, czy należą do NW)?
  • Opcje
    grallgrall Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]W dalszym ciągu podtrzymuję moją radę - należy najpierw wyjaśnić czy te garaże są rzeczywiście własnością gminy.
    A możecie mi podpowiedzieć gdzie i jak się tego mogę dowiedzieć? Czy pisać pismo do zarządu czy bezpośrednio do zarządcy? Czego mogę żądać do wglądu i od kogo aby być pewnym tej własności?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gdzie i jak się tego mogę dowiedzieć?
    Jako właściciel lokalu i współwłaściciel nieruchomości wspólnej, nie wiesz co i w jakim budynku kupowałeś za takie ciężkie pieniądze???
    Zgłaszając obowiązek podatkowy (od podatku od nieruchomości za lokal i NW w wydziale finansowym UG (UM) nie wiesz co podawałeś? Nie sprawdziłeś za co płacisz corocznie?
    Należy sprawdzić Księgi wieczyste i Akty notarialne.
    Kupując auto za dużo mniejsze pieniądze to też nie sprawdzasz co kupujesz?
    Sorry.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] grall:[/cite]
    [cite] biedron_ek:[/cite]W dalszym ciągu podtrzymuję moją radę - należy najpierw wyjaśnić czy te garaże są rzeczywiście własnością gminy.
    A możecie mi podpowiedzieć gdzie i jak się tego mogę dowiedzieć?
    Czy pisać pismo do zarządu czy bezpośrednio do zarządcy? Czego mogę żądać do wglądu i od kogo aby być pewnym tej własności?
    Wystarczy kataster gminny ... tam po okazaniu aktu notarialnego możesz sobie kupić za grosze wykaz właścicieli lokali dla twojej nieruchomości...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.