nalezności za śmieci
helenkam
Użytkownik
Czy wspólnoty mieszkaniowe będą miały podstawy do ściągania należności za śmieci od dłużnika czyli miasta na drodze postepowania sądowego ,miasto posiada dość duże udziały i nie przelewa zaliczek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Przecież art. 15 UoWL obowiązuje od 1994 roku.
Jeżeli miasto nie wpłaciło zaliczki to od 11-go danego miesiąca należało już windykować.
Właściciele płacą zaliczki na koszty utrzymania NW oraz zaliczki na opłaty za lokal.
Natomiast w zaliczkach już tak . Oj zmienia się ;;
właściciele płaca bezpośrednio do Gminy za zagospodarowanie odpadów , wspólnota ma tylko zorganizować miejsce składowania tych odpadów: mieszanych i selektywnych ...
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
4) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością;
3. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany..."
Pomylili cię się właściciele domów jednorodzinnych oraz małe wspólnoty z właścicielami budynków wielolokalowych (wspólnoty).
Właściciel lokalu w dużej wspólnocie tak jak płacił zaliczki, tak samo dalej płaci zaliczki na konto wspólnoty.
co mi zrobisz jak wspólnota nie zołzy deklaracji zborowej tylko każdy właściciel lokalu zołzy indywidualną
Natomiast słyszałam, że jest jedna wspólnota w Polsce o jakiej piszesz.
Jest szansa, że może w TV ją pokażą jako wybryk natury.
Czy to oznacza że wspólnota musi wybudować sobie boksy na kontenery
od ilości mieszkańców
Czy właściciele płacą zaliczki do gminy?
Czy właściciele płacą zaliczki do wspólnoty a wspólnota płaci gminie?
Właściciele w dużej wspólnocie musieliby być wyjątkowo nieodpowiedzialni jeżeli deklaracje o segregacji śmieci składali by bezpośrednio do gminy nie mając żadnego wpływu na segregacje tychże śmieci i wywóz ze wspólnego śmietnika na terenie NW.
Ja również w porywach , na początku po przeczytaniu ustawy machałem szabelką, obawiając się ,że stanę się "dobrowolnym inkasentem podatku gminy?. Ale po przemyśleniu za i przeciw, uważam ,że lepsze będzie złożenie deklaracji zbiorowej i odprowadzanie pieniędzy do gminy.Jest to identyczna sytuacja jak z wodą i ściekami. WM jest tylko pośrednikiem. Egzekucja należności będzie identyczna, ponieważ ta opłata jest "ustawowym obowiązkiem WM" więc ma zastosowanie postępowanie uproszczone. Różnica to zwiększenie wysokości opłat, częstotliwości wpłat i tytułu opłat. Zamierzam na przelewie umieszczać tytuł z postanowienia admnistracyjnego gminy. I to wszystko. Oczywiście dojdą inne problemy, z AGD,skoszoną trawą, gabarytami i odpadami szkodliwymi oraz dodatkową opłatą śmieciową za zużytą wodę we WM. Ale przecież na tym polega ta reforma , na ściągnięciu dodatkowego podatku.:bigsmile:
Z mocy ustawy (śmieciowej) wspólnota jest właścicielem (a dokładniej zarząd wspólnoty - art. 1 ust.3) terenu na którym są składowane odpady jakie gmina ma odebrać. WM ma obowiązek rozliczać wywóz śmieci z gminą wg. zasad uchwalonych przez radnych.
Natomiast wewnątrz wspólnoty nic się nie zmienia - koszty wywozu śmieci z terenu NW (wspólnego śmietnika) są kosztami utrzymania porządku i czystości na terenie NW - bez znaczenia jest ile czyich śmieci jest w śmietniku (podrzuconych, z zamiatania podwórza, czy z lokali prywatnych czy ze sklepu na parterze) - na podstawie art. 14 ppkt 4 UoWL są kosztami zarządu a więc suma kwoty na fakturze z gminy powinna być rozdzielona na wszystkich właścicieli danej WM zgodnie z prawem (UoWL) czyli wg. udziałów.
noa ta pól lekcji odrobiona , a na ten temat w dekalcaji Gminy masz zapisane?
Obowiązki wynikające z tej ustawy za właścicieli lokali przejmuje podmiot zarządzający.
Właściciele lokali nie będą się zatem rozliczać indywidualnie, tylko za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej.
Więcej na ten temat w artykule "Rewolucja śmieciowa uderzy we wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1891-rewolucja-smieciowa-uderzy-we-wspolnoty-mieszkaniowe-i-spoldzielnie
Jest tylko jeden zarządca w Polsce, który uważa, że to są b_ednie bo w ustawie śmieciowej jest inaczej:
Nie znam wspólnoty w której właściciele byliby do tego stopnia nieodpowiedzialni deklarując i biorąc poza plecami zarządu odpowiedzialność za coś na co nie mają wpływu. W końcu gmina nie będzie odbierać z każdego lokalu śmieci tylko ze wspólnego śmietnika na terenie nieruchomości (części wspólnej).
Oczywiście pomijam wspólnoty-kamienice 2-4 rodzinne bo w nich każdy właściciel od dawna sam się rozlicza ze wszystkim i dla nich żadna to nowość.
Kabaret ze śmieciami trwa dalej. W Szczecinie w ub. tygodniu zmienili stawki. Wszyscy ,którzy złożyli już deklaracje mają to zrobić od nowa. To jest AROGANCJA władzy. ale za tym stoi cały aparat nacisku ,łącznie z Urzędem skarbowym ,który zajmie się egzekucją należności. I choć będziemy tu pisać, ze to bezprawie szary obywatel stoi na straconej pozycji. Wolę to kontrolować z pozycji Zarządu, ponieważ nawet wbrew twojemu stanowisku jako "władza" we WM mam "poważne argumenty nacisku" i dla mnie ta cała rewolucja śmieciowa, to tylko podwyżka opłat.
spójrz szerzej Praktyku-realisto, bo za chwilę bedziesz Realnie Umoczonym Praktykiem jak wielu nam podobnych zarządów/zarządców ...w przypadkach problemów z płatnościami, nasłany przez gminę(czy skarbówkę) pan komornik nie będzie szukał rachunku bankowego wspólnoty, tylko Twojego osobistego!!! - moim zdaniem jest to zupełnie realne niebezpieczeństwo kryjące się w zapisach ustawy
zobaczysz jak się odbiera odpady selektywne i mieszane ...razem .... selekcja będzie w RIPOK-ach .
Po co są RIPOK-i ?