Dodatkowy komin do 1 mieszkania i koszt jego budowy przez wspólnotę

ALeszALesz Użytkownik
edytowano kwietnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
W jednym mieszkaniu komunalnym na poddaszu, istnieją problemy z paleniem się w piecu. Zachodzi konieczność budowy dodatkowego komina, przeznaczonego wyłącznie do tego mieszkania. Zarządca budynku, chce obciążyć kosztami budowy, właścicieli innych mieszkań budynku. Nikt z pozostałych lokatorów nie będzie korzystał z dodatkowego komina. Czy zarządca ma prawo żądać od pozostałych lokatorów, współuczestniczenia w kosztach budowy dodatkowego komina??? Zarządca straszy nas sądem, ale chyba nie ma racji. To właściciel mieszkania winien zapewnić swojemu lokatorowi prawidłową pracę pieca. Mam rację?

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    podobny temat masz tutaj: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4619/2/komin-z-jednego-mieszkania

    na czym polega problem z paleniem w piecu?
    czy macie zarząd właścicielski?
    czy zarządca jest tylko administratorem?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    problemy z paleniem się w piecu. Zachodzi konieczność budowy dodatkowego komina,
    Jak wynika z tego wpisu - to nie jest zachcianka właściciela tego lokalu lecz konieczność spowodowana tym, że nie może prawidłowo korzystać z "ogólnych" kominów tak jak pozostali właściciele lokali.
    W takim wypadku zarządca budynku (nie mylić z zarządcą nieruchomości) lub jego właściciel czyli konkretnie wspólnota a dokładniej wszyscy właściciele mają zapewnić prawidłową eksploatację budynku a więc muszą zapewnić również temu właścicielowi możliwość korzystania z komina tak jak wszyscy korzystają. Skoro nie da się naprawić istniejącego a problem rozwiąże dodatkowy komin - sfinansować to musi wspólnota mimo, że ten dobudowany komin będzie służył tylko temu właścicielowi, bo jest to w sumie remont części wspólnej.
    To jest mój wywód oparty na logice i doświadczeniu - nie wiem co na to prawo a zwłaszcza budowlane.
    Zarządca straszy nas sądem, ale chyba nie ma racji.
    To, że zarządca straszy sądem to nie ma racji bo nie wolno kierować gróźb pod adresem kogokolwiek a już zwłaszcza zarządcy nie wolno pod adresem właścicieli lokali.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]Jak wynika z tego wpisu - to nie jest zachcianka właściciela tego lokalu, lecz konieczność spowodowana tym, że nie może prawidłowo korzystać z "ogólnych" kominów tak jak pozostali właściciele lokali.
    Rzeczywiście, tak wynika z wpisu, ale to nie oznacza, że tak wynika ze stanu faktycznego. Wpis na forum internetowym przecież nie może być podstawą do podjęcia budowy komina. Problem jest taki, że nie podano, z czego dokładnie wynika konieczność budowy nowego komina, a przyczyn może być kilka, z których wymienię choćby tylko trzy, najczęściej występujące:

    1. Za mała tzw. wysokość czynna przewodu kominowego, szczególnie prawdopodobna, skoro mowa jest o lokalu na poddaszu - w takim wypadku należałoby raczej nadbudować istniejący komin i w razie konieczności wzmocnić go, a nie budować nowego (wysokość czynną należy rozumieć, jako odległość w pionie od środka komory paleniskowej do wylotu z przewodu kominowego)

    2. Zbyt szczelny lokal, wskutek czego występuje niedobór powietrza zewnętrznego do spalania, a w konsekwencji nie może wystąpić odpowiednia statyczna siła ciągu kominowego - jest to cecha szczególnie niebezpieczna z powodu dodatkowego zagrożenia spalaniem niezupełnym i pojawieniem się tlenku węgla; należałoby się dowiedzieć, czy nie była wymieniana w ostatnim czasie stolarka okienna, czy nie były zamykane otwory nawiewne itp.

    3. Nieszczelności przewodu kominowego, przez które infiltruje powietrze do przewodu poza paleniskiem.
    [cite] biedron_ka:[/cite]Skoro nie da się naprawić istniejącego a problem rozwiąże dodatkowy komin -
    Ani nie ma pewności, że nie da się naprawić istniejącego komina, ani tym bardziej nie da się stwierdzić, że problem rozwiąże dodatkowy komin (jeśli np. stolarka okienna jest zbyt szczelna i nie ma innych otworów nawiewnych), zatem pierwsza teza jest całkowicie nieuprawniona, a druga jest jeszcze bardziej całkowicie nieuprawniona.

    W mojej opinii należy skoncentrować się na pytaniu zadanym przez Tsuda-san:
    [cite] Tsuda:[/cite]na czym polega problem z paleniem w piecu?
    [cite] biedron_ka:[/cite]nie wiem co na to prawo a zwłaszcza budowlane
    Budowlane nic. Prawo budowlane nie reguluje stosunków własnościowych. A jeśli chodzi o budowę nowego komina, to trzeba mieć bardzo bujną wyobraźnię, żeby nazwać ją remontem. Ale w końcu Ty, przyjacielu, nie po raz pierwszy naginasz rzeczywistość do swoich nieuprawnionych tez. Raczej jesteś z tego powszechnie znany.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ważkaważka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spełniając prośbę mojej sąsiadki, wklejam niniejszy tekst:
    "...Od biedron_ki:
    czajnik5: Wpis na forum internetowym przecież nie może być podstawą do podjęcia budowy komina.
    - Takie stwierdzenie nic nie wnosi do sprawy bo na forum dyskutujemy o tym co napisze założyciel wątku, gdybać oczywiście można ale jak wielokrotnie można było się przekonać, prowadzi to w ślepą uliczkę błędnych wniosków.
    Skoro autor pisze że:
    istnieją problemy z paleniem się w piecu. Zachodzi konieczność budowy dodatkowego komina
    - uprawnione jest domniemanie, że cała procedura z wyjaśnianiem przyczyn problemów została przeprowadzona i niemożność remontu starego przewodu kominowego (jego udrożnienia) potwierdził jakiś "fachowiec" - w końcu to nie przelewki i zarządca nieruchomości a tym bardziej właściciel lokalu tego sobie nie wymyślili sami.
    Wpis na forum internetowym przecież nie może być podstawą do podjęcia budowy komina.
    - nikt ani tym bardziej ja - nie napisał, że wpis w wątku jest czy też może być, podstawą budowy komina - a więc taki wniosek jest nieuprawniony, wprowadza niepotrzebne zamieszanie.
    Ani nie ma pewności, że nie da się naprawić istniejącego komina, ani tym bardziej nie da się stwierdzić
    - kolejne niepotrzebne rozszerzanie tematu. Z powodów jak wyżej, aby udzielić odpowiedzi nie można gdybać bo rozmydla się zgłoszony problem.
    ALesz stwierdza bardzo wyraźnie:
    Zachodzi konieczność budowy dodatkowego komina
    - również z powodów jak wyżej nie wyobrażam sobie odpowiedzi typu: może nie zachodzi konieczność, może trzeba kominiarza wezwać, może okna wymienić na zgodne z przepisami, może...
    W mojej opinii należy skoncentrować się na pytaniu zadanym przez Tsuda-san
    W mojej opinii należy skoncentrować się na zadanym pytaniu założyciela wątku:
    Czy zarządca ma prawo żądać od pozostałych lokatorów, współuczestniczenia w kosztach budowy dodatkowego komina???
    - i nie ma to żadnego znaczenia dla pytającego czy będzie to nazwane remontem, modernizacją, budową czy przebudową.
    Budowlane nic. Prawo budowlane nie reguluje stosunków własnościowych.
    - dla takiego znawcy zagadnień budowalnych powinno być jasne, że nie o "stosunki własnościowe komina" chodzi ale o warunki techniczne wykonania czy też naprawy przewodu kominowego.
    Ale w końcu Ty, przyjacielu, nie po raz pierwszy naginasz rzeczywistość do swoich nieuprawnionych tez. Raczej jesteś z tego powszechnie znany.
    Gdyby to napisał kto inny określiłabym to jako objaw kompleksów jakiś - w twoim wypadku przyjmij do wiadomości, że takie opinie są nie na miejscu - swoją żonę oceniaj nie mnie - bo nie taka jest rola tego forum.
    Możesz oceniać konkretne wpisy każdego u^era na zasadzie kontrargumentów ale od oceniania mojej osoby wara ci! - bo nie masz pojęcia z czego jestem znana.
    Serdecznie pozdrawiam. biedron_ka. ..."
    Jako, że konto biedron_ki zostało zawieszone z niewiadomych powodów, z racji, że nie może odpowiadać prosiła o powstrzymanie się od polemik z niniejszym i innymi wpisami jej autorstwa.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To straszne, co się to dzieje na tym świecie.

    Pozdrawiam i życzę miłej majówki. 2 maja - dzień flagi
  • Opcje
    pojalowskaannapojalowskaanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Należy sprawdzić protokół kominiarski,tam muszą być nieprawidłowości oraz zalecenia.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] ALesz:[/cite]W jednym mieszkaniu komunalnym na poddaszu, istnieją problemy z paleniem się w piecu. Zachodzi konieczność budowy dodatkowego komina, przeznaczonego wyłącznie do tego mieszkania. Zarządca budynku, chce obciążyć kosztami budowy, właścicieli innych mieszkań budynku. Nikt z pozostałych lokatorów nie będzie korzystał z dodatkowego komina. Czy zarządca ma prawo żądać od pozostałych lokatorów, współuczestniczenia w kosztach budowy dodatkowego komina??? Zarządca straszy nas sądem, ale chyba nie ma racji. To właściciel mieszkania winien zapewnić swojemu lokatorowi prawidłową pracę pieca. Mam rację?

    Jeżeli konieczność budowy (przebudowy, itd) wynika z tego, że istniejący nie spełnia swojej roli, to jest to problem wspólnoty mieszkaniowej - albo naprawia istniejący, albo buduje nowy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.