konto wspólnoty mieszkaniowej

RemiRemi Użytkownik
edytowano września 2008 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy istnieją jakieś przepisy, które nakładają na zarząd wspólnoty mieszkaniowej obowiązek rozliczania się przez rachunek bankowy wspólnoty. Chodzi mi o rachunek bankowy, którego wspólnota jest posiadaczem. W mojej wspólnocie ma miejsce dziwna sytuacja, zarządca, który ma wiele wspólnot, otworzył naszej jakieś subkonto, jednak nadal jest to rachunek tego zarządcy. Słyszałem, że ma on problemy finansowe i zastanawiam się co by było, gdyby komornik zajął to konto , na które wszyscy wpłacamy pieniądze. Np. gdyby zajął nasz fundusz remontowy.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przepisy nie regulują tej kwestii wprost. Pisaliśmy o tym na stronie http://www.zarzadca.pl/content/view/292/32/. W ustawie o własności lokali mowa jest jedynie o rozliczeniach przez rachunek bankowy, natomiast brak uregulowań nakładających obowiązek rozliczania się przez rachunek, którego posiadaczem jest wspólnota mieszkaniowa. Jest to niedopatrzenie ustawodawcy. W lutym 2007 roku opublikowano Komunikat Ministra Budownictwa w sprawie standardów zawodowych zarządców nieruchomości http://www.zarzadca.pl/content/view/469/, w którym znajduje się zapis, że:

    "Środki finansowe właścicieli nieruchomości zarządca nieruchomości przechowuje na rachunkach bankowych prowadzonych odrębnie dla każdej zarządzanej nieruchomości i obsługuje zgodnie z pisemną dyspozycją właścicieli nieruchomości i postanowieniami umowy o zarządzanie nieruchomością"
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To że mamy do czynienia z subkontem a nie samodzielnym kontem nie jest problemem. Ważne, żeby na tym rachunku były środki tylko danej wspólnoty, a wydatki z tego rachunku były związane tylko i wyłącznie z potrzebami danej wspólnoty.

    Z tego co słyszałem, to niektóre z banków oferują dla zarządców specjalne usługi pozwalające (przez zastosowanie zasady jedne konto - wiele subkont) podnieść wartość lokaty overnight jako lokaty z wszystkich rachunków en bloc. Pozwala to uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty...
  • Opcje
    bamberbamber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy majoc garaz i mieszkanie w tej samej wspolnocie musze dokonywac dwoch przelewow na dwa ruzne konta????,ktore dla wygody zalozyl administrator,nie mowiac o tym ze ja mam dodatkowe oplaty,dodatkowy papier do wypelnienia ,jak i wspolnota za dodatkowe konto ma koszta.W ustawie jest mowa o rachunku bankowym dla wspolnoty -a nie rachunkach,z czego tez nie wynika ze wplata czynszow ma byc tylko to drogo dokonywane-zarzadca ma obowiozek rozliczac sie poprzez rachunek bankowy.Chcialbym jednym przelewem to zalatwiac,jak to jest???dziekuje za informacje.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano września 2009
    Domyślam się, że macie system masowych płatności i Twoje wpłaty automatycznie księgują się na odpowiednich kontach.
    Połączenie wpłat jest możliwe.
    Wystarczy dopisać jeszcze jeden (lub więcej) składnik czynszowy: "opłata za garaż" (en. elektr. w garażu, "woda w garażu").
    Następnie powinna albo wspólnota określić kolejność księgowań, albo Ty możesz przekazać im oświadczenie, żeby Twoje wpłaty w pierwszej kolejności szły za mieszkanie a później za garaż...
    Wydaje mi się, że wystarczy chcieć...
    Komentarz edytowany wwwinyl
  • Opcje
    bamberbamber Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Dzieki
    Komentarz edytowany bamber
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.