Właściciele nieświadomi opłaty
jerry
Użytkownik
W naszej wspólnocie przez kilka miesięcy mieszkańcy płacili więcej firmie administrującej niż to było przyjęte planem gospodarczym. Mieszkańcy o tym nie wiedzieli bo w połowie roku zarząd podpisał aneks z firmą podnosząc jej wynagrodzenie z 80gr na 90 gr. Wielkość wspólnoty 4320m2. Mieszkańcy się o tym dowiedzieli przypadkiem widząc w administracji fakturę z wyższą stawką. Plan gospodarczy z roku ubiegłego został przekroczony, a mieszkańcy nieświadomi podwyżki. Czy było to działanie na szkodę wspólnoty ?Co teraz należy zrobić dodam że zarząd się zmienił na nowy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Prawidłowe ... a w czym problem ?
PG to tylko PLANOWANE koszty utrzymania i na koniec roku może się okazać że trzeba dopłacić do utrzymania nieruchomości lub trzeba zwrócić właścicielom lokali
Właściciel lokalu wpłaca zaliczki , a nie czynsz ...
Podobnie jest z kosztami ogrzewania nieruchomości czy konserwacją bieżącą NW, wywozem odpadów, oraz kosztami awarii na częściach wspólnych ...
Czy u was nie podejmuje się uchwały właścicieli lokali w sprawie rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości za dany rok obrachunkowy?
Rożnicę (straty/ nadwyżki) pomiędzy PG a SF należy rozliczyć... ot cała filozofia ..
,
Zarząd przekroczył swoje uprawnienia. Oczywiście, że to plan gospodarczy, że koszty się rozlicza, jednak nie oznacza to, że zarząd może dowolnie, według swojego uznania określać wydatki.
Właściciele mogą, ale wcale nie muszą tej podwyżki zatwierdzać, mogą, np. różnicy dochodzić od członków zarządu. Odradzam jednak takie siłowe rozwiązania, lepiej skoncentrować się na pozytywnych sprawach.
A jakie są zapisy umowy z zarządca odnośnie wynagrodzenia? Proszę to sprawdzić.
Tak jak napisał Zarządca, teraz możecie już tylko wzywać starych członków zarządu do zwrotu tej kwoty a w ostateczności iść z tym do sądu - ale szczerze to odradzam.
Bądźcie mądrzejsi po szkodzie i poprawcie (aneks) umowę z administratorem, żeby w przyszłości do takich "numerów" nie dochodziło. Popularnym sposobem jest zapis waloryzacji raz w roku o jeden (wybrany) wskaźnik inflacji GUS
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1632_PLK_HTML.htm
Plan gospodarczy to planowane wydatki ... właściciel płaci zaliczki a nie czynsz , który jest nierozliczany ...
w pierwszym kwartale po roku obrachunkowym , rozliczane są koszty utrzymania nieruchomości .
To wtedy zderza się wpłacane zaliczki z tym co zostało wydane.... rozlicza się Zarząd WM dlaczego są przekroczenia zaliczek i dlaczego są nadpłaty ...
i nie musieli o tym wiedzieć .... dowiedzą się jak Zarząd będzie składał sprawozdanie z zarządu na zebraniu właścicieli. Wtedy należy pytać Zarząd dlaczego koszty są wyższe niż planowano.
Nie rozumiem, że gdy jest przekroczenie planu gospodarczego w pozycjach : woda, ogrzewanie , prąd na NW to wydatki / przekroczenia są "rozgrzeszone z urzędu"
ale jak idzie o koszty utrzymania administratora to dopatrujesz się afery na poziomie afery Rywina ...
Uchwalenie planu gospodarczego jest czynnością prawną odrębną od czynności ustalenia wysokości wynagrodzenia dla zarządcy, co wyraźnie wynika z rozróżnienia tych dwóch czynności prawnych w art. 22 ust. 3 UoWL. jerry: tak jak pisałam - w tym wypadku jeżeli tak jest rzeczywiście (czyli firma inkasuje sobie więcej wynagrodzenia niż ma w umowie i na dodatek bez uchwały właścicieli wyrażajacej zgodę na podwyżkę - to jest to nie tylko afera ale przestępstwo.