Węzel cieplny

closed2524closed2524 Użytkownik
Jak wyglądają prawa i obowiązki wspólnoty i PEC w przypadku zainstalowania w budynku wspólnoty indywidualnego węzła cieplnego?
[ulist]
[li]Kto może być właścicielem węzła:
    [li]wspólnota,[/li][li]PEC, a wspólnota udostępnia mu swoje pomieszczenie?[/li]
[/li][li]Kto odpowiada za przeglądy i remonty w każdym z powyższych przypadków? Kto ponosi ich koszty?[/li][li]Które rozwiązanie jest dla wspólnoty wygodniejsze organizacyjnie?[/li][li]Które rozwiązanie jest dla wspólnoty korzystniejsze finansowo?[/li][li]Co lepiej wybrać: węzeł nowy za 100% ceny czy węzeł używany, po remoncie, za ok. 35% ceny nowego?[/li][/ulist]

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zakładam, że właścicielem pomieszczenia, w którym znajduje się węzeł jest wspólnota (pomieszczenie należy do części wspólnej).
    Właścicielem urządzeń, wymienników itp. maszynek węzła jest ten, kto je kupi (zapłaci za nie) i zamontuje.
    Za remonty i przeglądy odpowiada właściciel.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano maja 2013
    [cite] koziorozka:[/cite]Zakładam, że właścicielem pomieszczenia, w którym znajduje się węzeł jest wspólnota (pomieszczenie należy do części wspólnej).
    Właścicielem urządzeń, wymienników itp. maszynek węzła jest ten, kto je kupi (zapłaci za nie) i zamontuje.
    Za remonty i przeglądy odpowiada właściciel.
    Witaj - i dziękuję za informacje. Tak myślałem... Dlatego czegoś nie rozumiem. Podczas ostatniego zebrania zarząd podał dokładny kosztorys instalacji węzła (w pomieszczeniu należącym do wspólnoty). Wyraźnie wynikało, że koszty poniesie wspólnota. Jednocześnie zarząd poinformował, że węzeł będzie należeć do PEC, bo "dzięki temu oni wezmą na siebie przeglądy i remonty". Ktoś coś pokręcił? Na pewno nie ja - mam szczegółowe notatki z zebrania i na pewno podano takie informacje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2013
    Które rozwiązanie jest dla wspólnoty korzystniejsze finansowo?

    Najlepszym rozwiązaniem wg mnie jest , gdy pomieszczenie jest wspólnoty, a urządzenia dostawcy energii cieplnej ...
    Bardzo kosztownym jest utrzymanie węzła w bieżącej sprawności.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto może być właścicielem węzła: wspólnota,PEC, a wspólnota udostępnia mu swoje pomieszczenie?
    Wariant A: wspólnota, Wariant B: PEC, a wspólnota udostępnia mu swoje pomieszczenie, Wariant C: Inny podmiot obracający ciepłem (produkujący energię cieplną np. w kotłowni, lub kupujący od PEC, a następnie sprzedający ją wspólnocie)
    Kto odpowiada za przeglądy i remonty w każdym z powyższych przypadków?
    Wariant A - wspólnota, Wariant B - PEC, Wariant C - inny podmiot
    Kto ponosi ich koszty?
    Wariant A - wspólnota, Wariant B - PEC, Wariant C - inny podmiot
    Które rozwiązanie jest dla wspólnoty wygodniejsze organizacyjnie?
    B lub C
    Które rozwiązanie jest dla wspólnoty korzystniejsze finansowo?
    A
    Co lepiej wybrać: węzeł nowy za 100% ceny czy węzeł używany, po remoncie, za ok. 35% ceny nowego?
    To tak, jakby spytać, jaki samochód lepiej wybrać: nowy z salonu, czy używany po remoncie za 35 % ceny. Odpowiedzieć możesz sobie wyłącznie Ty sam i Twoja wspólnota.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano maja 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]
    Kto może być właścicielem węzła: wspólnota,PEC, a wspólnota udostępnia mu swoje pomieszczenie?
    Wariant A: wspólnota, Wariant B: PEC, a wspólnota udostępnia mu swoje pomieszczenie, Wariant C: Inny podmiot obracający ciepłem (produkujący energię cieplną np. w kotłowni, lub kupujący od PEC, a następnie sprzedający ją wspólnocie)
    Dziękuję za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie. Kto powinien kupić węzeł w każdym z przypadków?

    Moja wspólnota rozpoczęła budowę własnego węzła i coś mi "nie gra". Zrozumiałem, że węzeł będzie PEC, a wspólnota przystosuje i udostępni pomieszczenie. PEC będzie zajmować się obsługą węzła, w tym przeglądami i naprawami. PEC również zajmie się montażem węzła, on go zresztą dostarczy (i będzie to węzeł używany). Jednak za węzeł zapłaci wspólnota, zarząd podał koszty.

    Na astronie PEC znalazłem następującą informację: O ile Umowa o przyłączenie do sieci ciepłowniczej nie mówi inaczej, to do obowiązków PEC należy sfinansowanie budowy przyłącza cieplnego, natomiast do obowiązków przyszłego odbiorcy ciepła - zakup i montaż węzła cieplnego. Nie bardzo rozumiem te zasady...
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    W każdym przypadku wariantów finansowania inwestycji może być co najmniej kilka i zależy to wyłącznie od tego, jak się umówią strony. Trudno się tu rozpisywać. U Ciebie tak mi to wyglada, że Wy kupujecie używany węzeł, najpewniej zdemontowany wcześniej u innego odbiorcy, który to odbiorca np. postanowił wybudować własną kotłownię, albo inne źródło ciepła, co nie oznacza naturalnie, że on będzie jakiś wadliwy. Wręcz przeciwnie - może być w bardzo dobrym stanie.

    Osobna sprawa, to płatności: może być tak, że płacicie jednorazowo, ale równie dobrze możecie to mieć rozliczone na 10 lat i płacić ratami wraz z opłatami za ciepło. Musisz spojrzeć do swojej umowy o przyłączenie do sieci cieplnej oraz umowy o dostawę ciepła. Od tego zależy, do jakiej grupy taryfowej jesteście kwalifikowani.

    Zasady przyłączania odbiorców do sieci ciepłowniczej reguluje ustawa Prawo energetyczne i zasady PEC bazują na tej ustawie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze jedno pytanie. Czy budowa węzła cieplnego zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wykonanie przyłącza wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.