cwu pytanie
grzegorzk
Użytkownik
Witam
mam pytanie możliwe aby ilość wody idącej na podgrzew na wymiennik była mniejsza od zużycia indywidualnego w oparciu o wodomierze lokalowe
przykład ilość wody idącej w danym miesiącu na podgrzew 150 m3
zużycie indywidualne w oparciu o wodomierze lokalowe 250 m3
w tych 250 jest woda z cyrkulacji z poprzednich miesięcy????
mam pytanie możliwe aby ilość wody idącej na podgrzew na wymiennik była mniejsza od zużycia indywidualnego w oparciu o wodomierze lokalowe
przykład ilość wody idącej w danym miesiącu na podgrzew 150 m3
zużycie indywidualne w oparciu o wodomierze lokalowe 250 m3
w tych 250 jest woda z cyrkulacji z poprzednich miesięcy????
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
To, że woda przy ogrzewaniu zwiększa objętość, to fakt, ale to nie ten rząd wielkości. : )
- 150 m poszło w rury
- użytkownicy z tego zużyli 250 m (?)
- brakujące 100 m krążyło w rurach od ubiegłego roku?
Czyli ta krążąca w rurach 'stara' woda nabijała liczniki użytkownikom chociaż ogólne zużycie - rzeczywiste - było o 100 m mniejsze? Czy tak?
i drugie tak to jest z ta cyrkulacja da się określić np ilość wody krążącej w obiegu ? mamy węzeł / blok mieszkalny
i 3 :)
robilem sobie kiedys takie zestawienie http://www.uploader.pl/file/291906/zestawieni123456789.xls.html
mozliwe zeby ilosc gj budynek 2 w okresie zimowym zuzywal kolo 30 gj a w okresie letnim 2 razy tyle ? - walniety uklad pomiarowy? ludzie sie wiecej myja ? :)
Nowy doklejony: 09.05.13 21:09
Wytłumaczcie proszę, "prostej babie" czy ja dobrze kombinuję:
- 150 m poszło w rury
- użytkownicy z tego zużyli 250 m (?)
- brakujące 100 m krążyło w rurach od ubiegłego roku?
Czyli ta krążąca w rurach 'stara' woda nabijała liczniki użytkownikom chociaż ogólne zużycie - rzeczywiste - było o 100 m mniejsze? Czy tak?
to ja chce zeby mi ktos wytlumaczyl :) __stad pytanie
Da się. Najprościej jest zamontować przepływomierz na przewodzie cyrkulacyjnym. Lepsza metoda, to taka, w której montujesz dwa przepływomierze - jeden na zasilaniu c.w.u. i drugi na przewodzie cyrkulacyjnym, a ilość wody krążącej w obiegu obliczasz, jako różnicę wskazań, dzięki czemu znacznie redukujesz błąd pomiarowy i wynik jest bliższy rzeczywistości. Można też wyliczyć teoretycznie ilość wody krążącej w obiegu na podstawie parametrów instalacji (podanych w dokumentacji technicznej) i parametrów pompy cyrkulacyjnej, ale to jest tylko i wyłącznie wróżenie z fusów.
Ja nie ściągałem Twoich plików - z zasady tego nie robię, więc nie wiem, co tam masz, ale analiza zużycia, to poważniejsza sprawa. Trzeba ocenić, jaki masz ten układ pomiarowy, jak obliczasz zużycie na c.w.u., czy to jest mierzone, czy jest szacowane itp.. Mogę jedynie zauważyć, że skoro piszesz o zróżnicowanym zużyciu w zimie i w lecie, to można przypuszczać, że ma to związek również ze zużyciem ciepła na cele grzewcze i metodami rozdziału tych kosztów.
Ponadto, jeśli ludzie się więcej myją, to zużywają również więcej wody, a nie tylko więcej ciepła, zatem dla wskaźnika GJ/m3 nie powinno to mieć znaczenia.
P.S. Ten wodomierz główny, o którym piszesz, to jest wodomierz mierzący tylko wodę zimną zasilającą wymiennik c.w.u., czy wodomierz główny dla budynku, mierzący całkowite zużycie wody, tzn. zimnej i ciepłej?
Pozdrawiam.
tylko wodomierz zasilajacy wymiennik
odrebne pytanie nie powiazne z poprzerdnimi
do czego służą wodomierze na zasilaniu i cyrkulacji?
zainstalowane sa na obiegu cwu ? tu nie jestem pewnien czy na obiegu czy na przewodzie idacym na wymmiennik _ ale chyba na obiegu
"jak obliczasz zużycie na c.w.u., czy to jest mierzone, czy jest szacowane itp.. "
pomiar na podstawie licznika glownego i podlicznika co
w okresie letnim gdy odchodzi co zuzycie na cw - kolo 40-50 gj - a w okresie lzimowym 20-30
to musza byc na obiegu cw - zasilanie i cyrk - na cyrkulacji - tak mi sie wydaje
Ja też od ponad roku mam problem z c.w.u. I jest to problem dość podobny do Twojego: z rozliczeń wynikają rzeczy niewiarygodne. Mam faktury (i parę innych dokumentów), z których wynika, że ilość GJ na 1 m3 wody zużywanych w węźle jest tak wysoka, że powinno dojść do zagotowania wody w instalacji; poza tym między węzłem cieplnym i naszym budynkiem w instalacji... przybywa wody. Wniosek: dane, na podstawie których dostawca c.w.u. wystawia faktury, muszą być błędne.
Moje obliczenia weryfikowały trzy osoby. Mam dwie opinie rzeczoznawców, wymieniłem sporo maili z fachowcami, a ostatnio rozmawiałem z profesorem specjalizującym się w ciepłownictwie. I choć wszyscy oni zgadzają się ze mną, to nikt odpowiedzialny za rozliczenia nie chce mnie słuchać - ani zarząd wspólnoty, ani dostawca c.w.u.
Pobrałem Twoje wyliczenia, ale są trochę "nie takie". Rozumiem, że dysponujesz informacjami nt. ilości wody i ilości ciepła zużytego na jej podgrzanie (z faktur dostawcy)? Masz dane dla węzła i dane szczegółowe dla każdego budynku? Jeśli tak, to opracuj nieco inną tabelkę. Niech wiersze odpowiadają poszczególnym miesiącom. W kolumnach zamieść kolejno: ilość c.w.u. zużytej przez budynek 1, ilość ciepła na podgrzew wody zużytego przez budynek 1, ilość c.w.u. zużytej przez budynek 2, ilość ciepła na podgrzew wody zużytego przez budynek 2 - itd. aż do ostatniego budynku. Jeśli to zrobisz (i zamieścisz do pobrania), przyjrzę się zestawieniu. Być może będę w stanie coś zasugerować. Coś mi się wydaje, że nasze problemy są podobne. Być może mamy podobne problemy; analiza Twoich danych może nas obu przybliżyć do rozwiązania.
Jeszcze kilka pytań. Jak jest opomiarowany węzeł? Byłeś w nim? Ile jest ciepłomierzy, co mierzą? Czy jest tak: ciepłomierz główny węzła + ciepłomierz główny c.o., a ciepło na przygotowanie c.w.u. wylicza się jako różnicę wskazań tych dwu? Czy każdy z budynków ma wodomierze główne c.w.u. (powinny być w piwnicy)? Czy są dwa (na zasilaniu i na cyrkulacji)?
tak dokładnie - bylem
Czy każdy z budynków ma wodomierze główne c.w.u.
z tymi wodomierzami to nie jestem pewien
tzn na jednych jest wodomierz ( jeden pokazujący ilość wody idącej na wymiennik
a na niektórych są 2 tzn zasilanie i cyrkulacja _ to tez okresla ilosc wody idacej na podgrzew? (zas 2 - zas 1 ) - (cyrk2-cyrk1) (zas 2 zas 1)( roznica miedzy miesiacami ) ,cyrk2-cyrk1) tak jak przy zasilaniu
troche mam urwanie ost w pracy _ ale jak bede mial troche wolnego to tak zrobie jak piszesz
Woda "zwrócona w cyrkulacji" nie trafia przed wodomierz w węźle, ale za niego. Z punktu widzenia pomiaru może sobie krążyć nawet milion litrów na sekundę, a to nie ma znaczenia dla wodomierza zasilającego wymiennik. Głupotą byłoby przepuszczanie krążącej w obiegu wody przez urządzenie pomiarowe. Wodomierz zasilający wymiennik mierzy tylko to, co wylało się w punktach czerpalnych.
Słowo o wodomierzach lokalowych: tu też są dwie opcje: albo jest jeden wodomierz c.w.u. na wejściu do lokalu, a cyrkulacją nie są objęte przewody w lokalu (tak się robi, kiedy w instalacji wewnętrznej jest mała objętość wody, albo gdy inwestor chce przyoszczędzić), albo są dwa wodomierze, na przewodzie zasilającym i powrotnym, kiedy cyrkulacją są objęte przewody w lokalu (kiedy objętość przewodów jest duża). W drugim przypadku zużycie określa się, jako różnicę pomiędzy wskazaniem tych dwóch wodomierzy (+ błąd pomiarowy). Moim zdaniem głupota, ale z uwagi na wymagania przepisów nie można inaczej. Im więcej urządzeń do pomiaru i systemów pomiarowych, tym większe błędy i w konsekwencji dyskusje takie, jak ta.
Pozdrawiam.
W węźle jest jeden wodomierz - na rurze dostarczającej zimną wodę do wymiennika.
Dziwne zasady rozliczeń pomiędzy wspólnotą i spółdzielnią powodują, że większość mieszkańców nie rozumie, co jak się wylicza. Wiedzą tylko tyle, że płacimy za ciepłą wodę więcej niż mieszkańcy bloków spółdzielczych, również tych dwu bloków, które zasila ten sam węzeł co blok wspólnotowy. Ta sama woda jest droższa dla wspólnoty, a tańsza dla spółdzielni... Od roku próbuję to wyjaśnić - tu jest coś na ten temat: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/3837/zakup-ciepla-przez-wspolnote/#Item_9. Efekt? Święte oburzenie zarządu z daleko idącymi konsekwencjami. Ale to inny temat.
Układ pod względem technicznym jest przejrzysty i w mojej opinii prawidłowy (na tyle, na ile pozwala ocena z Twojego opisu), więc problem raczej leży w formalnościach i rozdziale kosztów na poszczególne cele i budynki. Może SM używa argumentu takiego, że po drodze z węzła do Twojego budynku występują duże straty ciepła? Nie było o tym mowy?
A nie myślałeś może, żeby zrobić sobie własny węzeł i podgrzewać wodę we własnym budynku? Aż się prosi wypiąć się na SM. : )
Jeśli dostawcą ciepła jest przedsiębiorstwo ciepłownicze, to oni tylko patrzą, żeby podłączyć takich, jak Ty.
Pozdrawiam.
W rozliczeniach wspólnoty ze spółdzielnią coś jest nie tak. Spółdzielnia przysyła wspólnocie co miesiąc dwie faktury: za zimną wodę i za ciepło wykorzystane do jej podgrzania. Ilość wody wyznacza się na podstawie wskazań wodomierzy w piwnicy budynku wspólnoty. Ciepło zaś tak:
( ilość_wody_dostarczonej_do_budynku_wspólnoty / ilość_wody_dostarczonej_do_węzła ) x ilość_ciepła_wykorzystanego_na_cwu_w_węźle
Jest to tzw. "proporcja z wody". Ta metoda jest krytykowana przez specjalistów. Mam opinie 2 rzeczoznawców (sam zapłaciłem...), rozmawiałem z dwoma innymi, a w zeszłym tygodniu spotkałem się z prof. J. Syposzem (tu cytowałem jego artykuł: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/1873/2/jak-naliczyc-stawki-co-i-podgrzania-wody/#Item_22). Budynki zasilane przez węzeł różnią się pod względem długości instalacji przesyłowej, jej przekroju itd., skutkiem czego woda w każdym budynku krąży inaczej i inaczej ostyga. Ilość ciepła potrzebnego na przygotowanie 1 m3 wody dla każdego z budynków jest więc inna. Nie można zakładać, że ilość ciepła jest proporcjonalna do ilości wody.
Z faktur, jakie otrzymuje wspólnota, wynika, że ilość ciepła w c.w.u. jest bardzo duża. Tak duża, że w niektórych miesiącach albo straty ciepła w węźle (nie w budynku!) przekraczałyby 60%, albo - jeśli węzeł nie ma takich strat - temperatura wody na wyjściu węzła byłaby znacznie wyższa od normatywnej (tu o tym dyskutowaliśmy: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/1873/2/jak-naliczyc-stawki-co-i-podgrzania-wody/#Item_28). Zaproponowałem przed rokiem zarządowi, że sfinansuję zakup i instalację dwóch ciepłomierzy w budynku wspólnoty (zasilanie i cyrkulacja), żeby zweryfikować rozliczenia ze spółdzielnią. I wtedy zarząd mnie "rozwałkował". Bo chciałem dać wspólnocie pieniądze.
Właśnie trwają przygotowania do budowy własnego węzła. Ale to długa historia... Powiem tylko tyle, że mam za sobą cztery rozprawy sądowe przeciwko zarządowi, a pod koniec czerwca czeka mnie piąta, tym razem przeciwko członkom zarządu jako osobom prywatnym: o ochronę dóbr osobistych. Próbowałem w interesie całej wspólnoty wyjaśnić tę kwestię, a zarząd zrównał mnie z ziemią, posługując się przy tym kłamstwem, pomówieniami i posuwając się do łamania prawa.
UWAGA: bo nie wiem, czy dokładnie to wyjaśniłem. Wszelkie pomiary ciepła odbywają się wyłącznie w węźle. Tylko tam są ciepłomierze. Chciałem zweryfikować rozliczenia poprzez instalację ciepłomierzy na potrzeby c.w.u. w budynku wspólnoty - i to spowodowało nerwową reakcję zarządu.
mamy 2 identyczne budynki - pow uzyt 5200
każdy jest zasilany z węzła indywidualnego zlokalizowanego w piwnicy budynku
opomiarowanie licznik glowny i podlicznik co ( gj na cw z roznicy )
budynek 1 okres zimowy zuzycie GJ na cw - 95- 120 GJ letni 50 -60
budynek 2 okres zimowy 20 -30 gj na cw , letni 40- 50
dlaczego sa takie duze rozbieznosci ? walniety podlicznik co ?
Załóżcie ciepłomierze przed wymiennikami c.w.u. To Wam pozwoli wykryć ew. wadliwy licznik. Jeśli suma wskazań podliczników nie jest równa (z maleńką tolerancją) wskazaniu licznika głównego, któryś licznik działa źle.
odnosnie sredniego zuzycia ( indywidualnego ) jutro podam
teraz moge podac ilosc wody idacej na wymmienik budynek 1 - okres zimowy 177 m3 zimowy 174 , budynek 2 zimowy 137 letni 123
podlicznik jest na powrocie obiegu co _ nizszy koszt ( mniejsza srednica :) )