Czy miasto może decydować o wyborze nowego administratora?
wiolala
Użytkownik
Witam. W naszym bloku znajdują się mieszkania niewykupione podlegające zarządom pracowników burmistrza. Do niedawna my jako wspólnota również podlegaliśmy pod administrację PGK , zaskoczono nas wymówieniem posady administratora- dzięki czemu mamy możliwość zmiany administratora na prywatną firmę i tu pojawiają się problemy :1, jeden z członków zarządu złożył pisemną rezygnację ze względów zdrowotnych, którą inny członek nie przyjął twierdząc, iż musimy to uchwalić(nie wydaje mi się ,aby istniała takowa potrzeba); 2, czy miasto obejmujące opiekę nad lokalami niewykupionymi ma prawo głosu i swój procentowy udział przy wyborze nowego administratora? (prościej : stary administrator głosuje w wyborze nowego); 3, z racji wielu sporów w wspólnocie stosunek głosów 10: 9 ma znaczenie przy tym ,że procentowo wygląda to mniej więcej tak 41:35% udziałowych?większego kompromisu nie da się uzyskać - bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam użytkowników!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
2) miasto nie jest "opiekunem", ale właścicielem mieszkań = ma takie sama prawa i obowiązki jak prywatny właściciel
3) jak brzmi pytanie?
Wybór administratora nie wymaga uchwały (można, ale przymusu nie ma) - może go wybrać zarząd wspólnoty.
Właściciele głosują uchwały. Oferty wykonawców wybiera zwykle zarząd.
Tak czy owak, by projekt uchwały stał się uchwałą musi go poprzeć ponad 50% - liczone udziałami.
Wyjątek stanowi głosowanie 1 właściciel = 1 głos https://forum.zarzadca.pl/wiki/glosowanie
Reklamacje, naprawy gwarancyjne itp. załatwiają z wykonawcą członkowie zarządu (często wspomagani przez inspektora nadzoru przy dużych/drogich remontach)
Okna na dach chyba nie są konieczne, ale to najlepiej wyjaśni kontrola ppoż. Zaproście strażaka
Z tego co piszesz nie podoba ci się działanie zarządu. Moja rada - wejdź do zarządu, bo inaczej niewiele załatwisz
Zgłaszanie źle wykonanych usług należy kierować do zarządu lub zmienić zarząd.
Włazy dachowe (okienka, czy drzwi) nie są wymagane w każdej klatce schodowej. Przepisy mówią, że musi istnieć co najmniej jedno wejście na dach, ale nie ze względów pożarowych, tylko w celu dostępu do urządzeń technicznych. Jeżeli więc wejście jest w jednej z klatek schodowych, to w innych nie musi być.
Wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą, gdy zarząd wspólnoty mieszkaniowej (właściciele lokali w przypadku braku zarządu) powziął o nim informację. Przyjęcie wypowiedzenia nie wymaga akceptacji w formie uchwały, ponieważ jest to jednostronna czynność prawna, która rodzi skutek w momecnie, gdy doszła do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jej treścią (por. SN w orz. z 10 maja 1976 r.,IV CR 135/76, niepubl.).
Dla oceny skuteczności wypowiedzenia ważne jest zatem jedynie czy doszło do adresata w taki sposób, aby mógł się zapoznac z jego treścią, kwestie te regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 61 k.c.§ 1 „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”.)
Wypowiedzenie może być złożone w dowolnej formie, nawet ustnie, nie mniej jednak dla celów dowodowych warto zachować formę pisemną.
Odwołanie złożonego wypowiedzenia wymaga natomiast zgody wspólnoty mieszkaniowej.
Choć nadal uważam, że wybieranie administratora przez głosowanie to nie najlepszy pomysł.