Koszty podgrzania wody m3

nutela11nutela11 Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich

Stoimy w WM przed dylematem jaki system wybrać podgrzewania ciepłej wody.
Będziemy budować własną kotłownie gazową.
Czy wybrać piec CO dwu funkcyjny z podgrzewaniem ciepłaej wody i z stałym obiegiem.
Czy inwestować w uszcelnienie kominów i pozostawić termy gazowe u właścicieli lokali.
Blok jest nie duży, dwu piętrowy, dwie klatki po 9 mieszkań.

Prośiłbym o porady jaki system będzie bardziej ekonomiczny, może ktoś już zainstalował taki system i może określic orientacyjną cenę jednego m3 podgrzanej wody przy ciagłym obiegu wody.

Komentarze

  • Opcje
    nutela11nutela11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy nikt nie ma kotłowni gazowej z piecem 2 funkcyjnym??
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z punktu widzenia interesu wspólnoty korzystne jest aby właściciele rozliczali się indywidualnie za zużyty gaz. Koszty gazu w księgowości wspólnoty to najwyższy koszt a długi poszczególnych właścicieli mogą doprowadzić do zaburzenia jej płynności finansowej. Wstrzymanie dostaw gazu przez dostawcę naraża wszystkich właścicieli na brak ciepła i ciepłej wody.
    Natomiast określenie cen podgrzania wody w m3 jest uzależnione od przyjętego przez wspólnotę algorytmu podziału kosztów gazu na CO i C.W.U. W regulaminie kosztów CO i C.W.U. przyjętego uchwałą przez wspólnotę koszty gazu w okresie rozliczeniowym są konwertowane na ceny : 1 GJ centralnego ogrzewania i 1 m3 na podgrzanie wody.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Minusy wspólnego pieca:
    -Odpowiedzialność wspólnoty za instalację CO i koszty z tym związane
    -Konserwacja kotła gazowego - dodatkowy koszt w trakcie eksploatacji.
    -Mieszkania najbardziej oddalone od pompy cyrkulacyjnej/zasobnika mogą mieć problem z ciepłą wodą, tzn. by można było z niej korzystać zaraz po odkręceniu kranu. Tam gdzie odległości kranów od zasobnika z ciepłą wodą przekraczają kilkanaście metrów taki scenariusz jest prawdopodobny.
    -Część współwłaścicieli z różnych względów (np niezamieszkiwane mieszkanie) może uznać indywidualne piece CO za bardziej ekonomiczne i będzie zgłaszać chęć odłączenia od wspólnej instalacji.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja również nie polecam zamiany indywidualnych instalacji do podgrzewania wody użytkowej na instalację wspólną - zarówno ze względów ekonomicznych, jak i społecznych (ewentualne podziały i spory we wspólnocie). Im mniej współwłasności we wspólnocie - tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem byłyby indywidualne umowy na dostawy wszystkich mediów; w zakresie ogrzewania - albo liczniki lokalowe (ciepłomierze), albo oddzielne instalacje grzewcze (etażowe). Mniej pracy przy rozliczeniach, brak konfliktów o nadpłaty / niedopłaty, zaległości w opłatach to problem między dostawcą i odbiorcą. Każdy płaci wyłącznie za siebie i za faktyczne zużycie. Wówczas jedyną kwestią sporną jest wywóz odpadów komunalnych (śmieci) - odpady powstają w lokalach, ale umowa o wywóz jest zawierana przez wspólnotę.
  • Opcje
    nutela11nutela11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok dzięki za odpowiedzi ale głównie mi chodziło o koszty już działających kotłowni Co i CWU aby się zorientować na jakim poziomie może być m3 podgrzanej wody użytkowej bo teoria moze się rozmijać z praktyką
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotłownia gazowa z cyrkulacją
    duża wspólnota: 242 lokale
    cena 1 GJ: 45 zł
    cena za 1 m3 podgrzania: 11,2 zł
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.