Faktury VAT a zaliczki od lokali użytkowych.
t.slosarczyk
Użytkownik
W naszej wspólnocie oprócz lokali mieszkalnych są lokale użytkowe. Ostatnio Zarząd Wspólnoty przejął administrację nieruchomością. Właściciele tych lokali proszą o wystawianie faktur (osoby prowadzące działalność gospodarczą). Czy fakturę wystawia się na pełną kwotę zaliczki (poprzedni administratorzy i zarządcy wystawiali na mniejszą)? Jeżeli tak to jakich kosztów nie ujmuje się na fakturach VAT? I jakim dokumentem należy się posłużyć na pozostałą kwotę zaliczki? T.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Do obciążania właścicieli lokali użytkowych z tyt. zaliczki na opłaty eksploatacyjne i remontowe wystarczy nota, a do obciążania z tyt. mediów - rachunek.
Abyś wystawił fakturę VAT musisz być VAT-owcem.
NieVAT-owcy nie mają prawa wystawiania faktur VAT.
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/289-czynnosci-opodatkowane/184098-wspolnota-mieszkaniowa-najem-faktura-media-obrot-lokal-mieszkalny.html
W interpretacji wymienione są też rodzaje kosztów, które podlegają fakturowaniu.
Napisałem, że jeśli wspólnota nie jest VAT-owcem to nie ma prawa wystawiać faktur.
takim dokumentem może być spokojnie PK (księgi handlowe) lub tzw dowód wewnętrzny (KPiR) które przedsiębiorca sam sobie sporządza na podstawie innych dokumentów np pism otrzymanych od wspólnoty mieszkaniowej, lub wyciągów bankowych potwierdzających płatności
Ujmując innymi słowy: wspólnota NICZEGO NIE SPRZEDAJE właścicielowi lokalu użutkowego! (odnośnie utrzymania nieruchomości wspólnej) faktura/rachunek potwierdza zaś transakcje sprzedaży.
Czy jesteście czynnym podatnikiem podatku VAT? Jeżeli nie jesteście, to nie możecie takich faktur wystawiać.
"Rola wspólnoty mieszkaniowej sprowadza się do zarządu rzeczą wspólną, w tym celu pobiera od właścicieli zaliczki na utrzymanie przedmiotu współwłasności, jednak zwykle też, z racji niedostosowania rozwiązań prawnych - zmuszona jest pośredniczyć w świadczeniu usług na rzecz poszczególnych właścicieli – najczęściej chodzi o dostawę wody oraz ciepła do lokali. W takiej sytuacji pełni dwie funkcje: wynikającą z istoty działalności wspólnoty mieszkaniowej – czyli realizując interes ogółu nabywa towary i usługi w ramach zarządu nieruchomością oraz narzuconą jej przez realia, gdy nabycia dokonuje na rzecz właścicieli.
W tym drugim przypadku wspólnota mieszkaniowa występuje jako podatnik podatku VAT, ponieważ działa jako nabywca i sprzedawca towarów oraz usług, powinna zatem wystawiać faktury VAT i odprowadzać ten podatek. Jednak są to wyjątkowe sytuacje z uwagi na zwolnienie przedmiotowe – taki obowiązek powstaje dopiero po przekroczeniu kwoty obrotu 150 tys. zł. i chodzi tu wyłącznie o taki obrót, który nie dotyczy zaliczek uiszczanych na nieruchomość wspólną."
Więcej na ten temat w artykule:
Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik czynny podatku VAT
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1708-wspolnota-mieszkaniowa-jako-podatnik-czynny-podatku-vat