Wspólnota Mieszkaniowa a regulaminy ?

monikalasmonikalas Użytkownik
Witam, mam pytanie w sprawie regulaminów wspólnot mieszkaniowych. Wiem, że zasady działania wspólnoty reguluje Ustawa o własności lokali lub Kodeks cywilny i czy w związku z tym jeżeli zostanie sporządzony Regulamin porządku domowego z jasno określonymi zasadami funkcjonowania to wystarczy ? Wspomnę jeszcze, że wspólnota będzie dopiero zawiązana.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2013
    Wspólnota nie ma obowiązku posiadania statutu, regulaminu ani porządku domowego. Regulamin porządku domowego, chociaż nie jest obowiązkowy, może czasami być przydatny, ale trzeba pamiętać, że nie może on regulować żadnych kwestii dotyczących funkcjonowania właścicieli w ramach ich prywatnych lokali.

    Potrzebne jest natomiast uchwalenie regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zgodnie z ustawą prawo energetyczne.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulaminy (poza tymi wymienionymi przez Egzo) sa całkowicie zbyteczne - po co mnożyć papierkologię?
    Wystarczy na klatce schodowej wywiesić
    1) tekst Art. 51. Kodeksu wykroczeń
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakłócanie_spokoju - tak dla przypomnienia
    2) telefony alarmowe i nie tylko http://www.zarzadca.pl/telefony_alarmowe
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wszystko jest zawarte w przepisach kodeksowych.
    A co z np. zakazem grillowania na balkonie? (pierwsza myśl - pewnie jeszcze są inne zakazy nieobjęte kodeksem).
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszelkie regulaminy mają jedynie sens jeżeli będą przestrzegane, proponuje uchwalić je w formie "prośby o przestrzeganie pewnych zasad" niż nakazów, ponieważ WM nie ma żadnych możliwości ich wyegzekwowania. Ale ja widzę ich sens we WM, np. trzepanie dywanów, wyprowadzanie psów, składowanie śmieci uciążliwych,, gabarytów itp.
    Oczywiście jeżeli mamy tablice informacyjne na klatkach powinniśmy je zapełniać, ale telefony na Policję, Straż, Pogotowie to przerost formy nad treścią, równie dobrze można tam powiesić program TV.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem zwolennikiem Regulaminu porządku domowego. Można w nim w kilku nastu punktach zawrzeć zasady, jakie będą panowały aby się mile mieszkało.
    U mnie to Jeden z 3 regulaminów i więcej nie trzeba. Pozostałe dwa to reg. zebrań WM. i rozliczania c.o.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.