Organizacja ruchu na terenie wspólnty

waprokwaprok Użytkownik
Proszę o pomoc. Radny osiedlowy wraz z częscią zarządu WM chcą wprowadzić zmianę organizacji ruchu na terenie WM - strefa zamieszkani (parkowanie w miejscach wyznaczonych itp.). Będzie to również kosztowało - ok 5 tys. zł. Część zarządu oraz pan radny twierdza, że to czynność zwykłego zarządu, powołując się na przepisy, że w przypadku wypadku w konsekwencji uszczerbku na zdrowiu itp. kare - w tym z KK - ponosi zarząd... Jestem tez członkiem zarządu, ale zdanie mam "nieco" odmienne. Bardzo chętnie zapoznałbym się z Waszymi opiniami.

Komentarze

  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę, że czy ma być to strefa ruchu czy nie należy do Właścicieli. To oni powinni zadecydować czego chcą.
    Zastanawiam się też czy czasem temu nie przypisać z ostrożności "zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej" gdyż zasady korzystania się zmienią.
    O jakiej karze dla Zarządu piszesz? Przecież WM powinna posiadać ubezpieczenie OC.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Waprok: Część zarządu oraz pan radny twierdzą
    Jakie jest stanowisko Zarządu w tej sprawie ?
  • Opcje
    waprokwaprok Użytkownik
    edytowano maja 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    Waprok: Część zarządu oraz pan radny twierdzą
    Jakie jest stanowisko Zarządu w tej sprawie ?
    Rzeczywiście bzdurą jest sformułowanie "część zarządu" - chodzi oczywiście o część członków zarządu. A najprawdopodobniej stanowisko większości, czyli wówczas zarządu jest takie jak radnego.

    [cite] elan124:[/cite]O jakiej karze dla Zarządu piszesz?
    M.in, powołują się na: " Jeżeli ze względu na nieprawidłowe oznakowanie drogi dojdzie do wypadku drogowego, o skutkach w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, dochodzi do popełnienia przestępstwa z art. 177 § 1 lub 2 k.k" i taki zarzut może otrzymać także osoba odpowiedzialna za zły stan oznakowania (art 177 KK: Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. )"

    A przepisy, na które się powołują to:
    „Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.” - art. 8 ust 2 ustawy o drogach publicznych.
    "Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu" - art. 8 ust 3 ustawy o drogach publicznych.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    waprok, dla jasności Twojego pytania proszę wyjaśnij kwestię strefy zamieszkania.
    Zrozumiałem, iż Zarząd z Radnym chcą wprowadzić strefę zamieszkania jako zmianę organizacji ruchu.
    Pytanie: czy pas, którym poruszały się samochody to droga oznaczona na geodezji, czy też jest to po prostu część terenu nie oznaczona jako "dr".
    ...drogą wewnętrzną będzie wydzielony grunt (działki gruntu) [b]oznaczony w ewidencji gruntów[/b] i budynków jako droga, o ile nie został on uznany w odpowiedniej procedurze za część drogi publicznej. Art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych wymienia przykładowe kategorie dróg wewnętrznych. Są to drogi w osiedlach mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe.
    
    Uwaga: drogami wewnętrznymi nie będą grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości. Zgodnie bowiem z przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 38, poz. 454) grunty te wlicza się do przyległego do nich użytku gruntowego. W konsekwencji nie będą one spełniały wymogu wyodrębnienia.
    

    Prawo o ruchu drogowym:
    Ustawa prawo o ruchu drogowym.
    Cytat:
    Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    1) droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;
    
  • Opcje
    waprokwaprok Użytkownik
    edytowano maja 2013
    [cite] GRZECH:[/cite]waprok, dla jasności Twojego pytania proszę wyjaśnij kwestię strefy zamieszkania.
    Zrozumiałem, iż Zarząd z Radnym chcą wprowadzić strefę zamieszkania jako zmianę organizacji ruchu.
    Pytanie: czy pas, którym poruszały się samochody to droga oznaczona na geodezji, czy też jest to po prostu część terenu nie oznaczona jako "dr".
    W zasadzie jako wprowadzenie, gdyż obecnie nie ma ustalonej organizacji ruchu...
    Podnosiłem również kwestię, że droga wewnętrzna powinna być wyodrębniona geodezyjnie jako odrębna działka, względnie zespół działek, co oczywiście nie jest spełnione, natomiast w odpowiedzi od radnego otrzymałem:
    "odnosząc się do kwestii zapisów w ewidencji gruntów należy zauważyć, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 maja 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U nr 38 poz 454) grunty zabudowane i zurbanizowane dzielą się na tereny komunikacyjne w tym drogi, oznaczone symbolem „dr”. Załącznik nr 6 do rozporządzenia wskazuje, iż do użytku gruntowego o nazwie „drogi” zalicza się grunty w granicach pasów drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Należy jednak pamiętać, iż ewidencja gruntów jest tylko zbiorem informacji będącej odzwierciedleniem aktualnego stanu prawnego danej nieruchomości. Zawiera ona dane wynikające z tytułu własności lecz nie kształtuje nowego stanu prawnego nieruchomości.
    Potwierdza ona jedynie stan prawny zaistniały wcześniej. Ewidencja gruntów pełni wyłącznie funkcje informacyjne – techniczne. Nie rozstrzyga sporów o prawa do gruntów ani nie nadaje tych praw. Decyzja w przedmiocie prowadzenia zmian w ewidencji nie może rozstrzygać żadnej kwestii spornej związanej z ustaleniem tytułu własności (wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 października 2010 roku III są/Łd 336/10) Zatem ewidencja gruntów jest tylko zbiorem informacji i ma charakter deklaratoryjny"
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2013
    " Jeżeli ze względu na nieprawidłowe oznakowanie drogi dojdzie do wypadku drogowego, o skutkach w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, dochodzi do popełnienia przestępstwa z art. 177 § 1 lub 2 k.k"
    Teren wspólnoty w żadnej mierze nie jest drogą publiczną do której miałyby zastosowanie przepisy o ruchu drogowym. Prawo o ruchu drogowym zawiera co prawda dyspozycję (bardzo niejasną) o konieczności stosowania przepisów o ruchu drogowym nawet poza drogami publicznymi jeżeli jest to konieczne do zachowania bezpieczeństwa ruchu, ale ta dyspozycja skierowana jest do użytkowników drogi a nie do zarządców terenu.
    Nie może zostać nikomu postawiony zarzut złego oznakowania drogi jeżeli oznakowania w ogóle nie ma, a do danego terenu nie stosują się przepisy o ruchu drogowym.
    Zapytaj pana radnego, czy ma znajomego który zajmuje się produkcją znaków drogowych, bo chyba tylko o to chodzi. Poza tym jako radnego możesz go zapytać, czy gmina już ustawiła znaki drogowe na wszystkich polnych drogach i leśnych przesiekach, bo przecież według koncepcji radnego, jeżeli dwóch rowerzystów zderzy się na polnej drodze na terenie gminnym, to radzie miejskiej z burmistrzem może grozić odpowiedzialność karna, gyż na każdym skrzyżowaniu polnych dróg nie postawili znaków drogowych. Pana radnego trochę poniosło.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    waprokwaprok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jakie jest Wasze zdanie w zakresie czynności ww. czynności - przekraczają zwykły zarząd czy nie? W dyskusję włączył się administrator, który stwierdził, że w budżecie są środki na "inne" wydatki i nie trzeba uchwały.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.