Wspólnota - remont lokalu w budynku mieszkalnym

opio11opio11 Użytkownik
Pytanie do zarządców . Czy Wspólnota jest stroną i może zgłosić. Do PINB Dokonanie prac budowlanych w pomieszczeniu. Z odrębną księgą wieczystą Prace stawienie działek karton gips. Nie naruszających konstrukcji budowlanych budynku oraz części wspólnych ??? Problemy opisywałem we wcześniejszych watkach a teraz kolej an to ze strony wspólnoty.

Komentarze

  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Donosić każdy może...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2013
    Z odrębną księgą wieczystą Prace stawienie działek karton gips. Nie naruszających konstrukcji budowlanych budynku oraz części wspólnych ???
    Wspólnota w takiej sytuacji nie jest stroną. Wspólnota nie może ingerować w to co się dzieje w prywatnych lokalach, o ile to co się dzieje nie wykracza poza te lokale oddziaływując szodliwie na części wspólne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne orzecznictwo:


    Z uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2006 roku, sygn. akt: VII SA/Wa 1431/05:


    "W pierwszej kolejności należy zważyć, iż art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego ( w brzmieniu obowiązującym w dacie wykonywania remontu)
    stanowił, że pozwolenia na budowę nie wymagało wykonanie robót budowlanych, polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych, jeżeli nie obejmował on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu i instalacji gazowych.
    Ustalenia organów wskazywały ,iż przedmiotowy remont nie dotyczył elementów konstrukcyjnych budynku a polegał na zmianie układu poszczególnych pomieszczeń przez zmianę ścianek działowych , wymianę warstw podłogowych oraz pracach poprawiających estetykę lokalu. Zatem tego typu remont nie wymagał pozwolenia budowlanego .
    Natomiast zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 1 Prawa budowlanego zgłoszenia właściwemu organowi wymagało wykonywanie robót budowlanych wymienionych w art. 29 w ust. 2 pkt 1-7 i 10 . W kontekście tej regulacji należy mieć na względzie , że zakres przedmiotowego remontu był taki , iż zamykał się w ramach jednego lokalu mieszkalnego i nie dotyczył całości budynku .
    Wykładnia celowościowa przepisu art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego i zawartego w nim pojęcia "remont istniejących obiektów budowlanych " wskazuje ,że obowiązek zgłoszenia remontu zaistnieje wówczas gdy jego zakres dotyczyć będzie obiektu budowlanego jako całości.
    Remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym nie dotykający części konstrukcyjnych budynku i nie mający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymagał w ocenie Sądu zgłoszenia ."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki tu jeszce jeden znalazłem wyrok

    http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i...o,1840514.html

    Dziękuje za info.
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poczytałem trochę o wspólnotach i strukturach. Ustawa o własności lokali jasno stanowi ze Wspólnota Mieszkaniowa jest powołana do zarządzaniem częściami wspólnymi. Celem istnienia wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd nieruchomością wspólną. Wspólnota może być stroną w postępowaniu administracyjnym, jednakże tylko w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Czyli w moim przypadku wspólnota nie ma interesu prawnego do pozostaniem stroną w postępowaniu. Bo wspólnota zgłosiła nielegalna według ich zdaniem przebudowę części prywatnej . Gdzie wspólnota nie ma władzy.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na przeprowadzenie prac budowlanych (m.in. zgłoszenie prac budowlanych/rozbiórkowych) musisz mieć zgodę administratora/zarządcy budynku.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opio1 - w swoim mieszkaniu możesz nawet wyburzyć wszystkie ściany. Jeżeli spowodujesz katastrofę budowlaną poniesiesz konsekwencje karne i odszkodowawcze. Twój wybór.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opio11: Nie naruszających konstrukcji budowlanych budynku
    A skąd wiesz czy nie naruszają konstrukcji budowlanych ? Lepiej upewnić się w Wydziale Architektury o procedurze postępowania w twojej sprawie.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124 - czy chcesz powiedzieć ,że "wyburzenie" ścianki nośnej wymaga zgłoszenia do administratora/zarządcy/WUiAB ? WUiAB nie są od udzielanie porad, jak chcesz takiej musisz zgłosić się do Eksperta/Biura Konstrukcyjnego, oczywiście za opłatą. Po raz kolejny stwierdzam nieznajomość Prawa Budowlanego przez forumowiczów. Zachęcam do jego wnikliwego przestudiowania.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: czy chcesz powiedzieć, że "wyburzenie" ścianki nośnej wymaga zgłoszenia do administratora/zarządcy/WUiAB ?
    Nie, to ty chcesz to powiedzieć... :wink:
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ludziska . Nikt niczego tam nie wyburzał. Bo na wyburzanie ścian nośnych jest potrzebna zgoda wspólnoty i projekt budowlany. Bo to cześć wspólna Mowa była o stawaniu ścianek dziadowych w prywatnym lokalu. Bardzo proszę uważnie czytać.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opio11
    Przecież Egzo i Zarządca udzielili ci prawidłowej odpowiedzi.
    I tego się trzymaj.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opio11 - to Ty uważnie czytaj i nie pisz bzdur.
    Bo na wyburzanie ścian nośnych jest potrzebna zgoda wspólnoty i projekt budowlany
    Wyburzać ścian nośnych NIE WOLNO choćbyś miał zgodę samego Papieża. Ale nie wolno również przechodzić na czerwonym świetle a ludzie przechodzą.
    Mowa była o stawaniu ścianek dziadowych w prywatnym lokalu
    Ważne są szczegóły, możesz sobie podzielić duży pokój ściankami na 4 małe. Upewnij się jednak czy nie spowodujesz zawalenia podłogo-stropu. Pytasz się jednak o pozwolenia ,więc odpowiadam - NIE MA TAKIEGO WYMOGU. Jeśli natomiast doprowadzisz do zawalenia będziesz odpowiadał, nie za nieprzestrzeganie przepisów Rozporządzenia o warunkach budowlanych, bo tam nie ma przepisów karnych, ale za SPOWODOWANIE ZAGROŻENIA ŻYCIA. Równie dobrze może to być zawalenia spowodowane nagromadzeniem w pokoju np. złomu. Przepisy tego nie zabraniają, ale spróbuj zgromadzić na środku pokoju np. 10 ton.:bigsmile:
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgada się ze odpowiedz prawidłową otrzymałem i tego się trzymam. Nie ma takiej opcji zawalenia Sie stropu podemkną bo to piwnica
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opio11: Nie ma takiej opcji zawalenia się stropu pode mną, bo to piwnica
    Zarząd WM widać ma jakieś zastrzeżenia w stosunku do twoich remontowych działań.
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta złośliwość Ludzka w Najpiękniejszym Wydaniu ze strony szanownego zarządu. Co do moich ścianek dziadowych. A zero interesu Prawnego . a tutaj II SA/Kr 1738/12 - Wyrok WSA w Krakowie wyrok który sprowadza na ziemię wspólnoty i ich roszczenia. Takich wyroków jest więcej.
    O tym bowiem, czy jest się stroną danego postępowania administracyjnego nie decyduje sama wola czy subiektywne przekonanie osoby, ale okoliczność czy istnieje przepis prawa materialnego pozwalający zakwalifikować interes danej osoby jako "interes prawny" w rozumieniu art. 28 k.p.a. Pojęcie interesu prawnego ma charakter materialnoprawny, musi wynikać z przepisów prawa materialnego, czyli normy prawnej stanowiącej podstawę ustalenia uprawnienia lub obowiązku.
    Zobaczymy co powie pan szanowny inspektor
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opio11: Zobaczymy co powie pan szanowny inspektor
    Myślisz, że przyjdzie ?
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tydzień temu byłem w PINB i rozmawiałem z inspektorem . Gdzie złożyłem odpowiednie pisma . Inspektor Miał zupełne zdanie niż ja . Nie potrafił uzasadnić ustnie swojej postawy zobaczymy czy zrobi to na piśmie. Jka przyjdą to ich wpuszcze nie mam wyjscia ale jak inspektor sie myli to bedzie musiał sie tłumaczyć :)
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak to jest nowy budynek to warto przed rozmową z Inspektorem pogadać z autorem projektu budynku.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :) jak widzę to najlepiej skontaktować się z własnym UM i przedstawić sprawę.
    Na zrobienie otworu w ściance DZIAŁOWEJ jeden Urząd Miasta chce PEŁNE pozwolenie na budowę a w innym mieście wystarczy zgłoszenie.
    I oba te przypadki dotyczą ścian DZIAŁOWYCH.
    To znam z autopsji, więc ten fakt proszę przyjmijcie ze zrozumieniem, że tak jest.
    I jak wiadomo dla obu przypadków musiała być zgoda administratora/zarządcy nieruchomości.
  • Opcje
    opio11opio11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A wyroki sadów mówią co innego A II SA/Gd 425/12 - Wyrok WSA należy przypomnieć ze to lokal z odrębna księgą wieczystą. Ale nie bede tu sie rozwodizł Ale nie będę się tu rozwodził. Zawsze na końcu pozostaje sad
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opio11: Zawsze na końcu pozostaje sąd
    Nie zawsze trzeba liczyć na Sąd.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opio11-
    Tydzień temu byłem w PINB i rozmawiałem z inspektorem . Gdzie złożyłem odpowiednie pisma
    Jakie to pisma?
    Jka przyjdą to ich wpuszcze nie mam wyjscia ale jak inspektor sie myli to bedzie musiał sie tłumaczyć
    Masz wyjście, po prostu ich nie wpuszczasz, chyba ,że będzie miał orzeczenie sądowe.
    Jak to jest nowy budynek to warto przed rozmową z Inspektorem pogadać z autorem projektu budynku.
    Jest to ciekawa koncepcja, oczywiście jakby to był stary budynek byłoby prawdopodobne ,że projektant nie żyje i byłby problem. A tak projektant powie ,że może Pan sobie dobudowywać ścianki, ale proszę mi zapłacić za zmiany w projekcie. Takie rzeczy to już Bareja wymyślał.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.