Wspólnota - remont lokalu w budynku mieszkalnym
opio11
Użytkownik
Pytanie do zarządców . Czy Wspólnota jest stroną i może zgłosić. Do PINB Dokonanie prac budowlanych w pomieszczeniu. Z odrębną księgą wieczystą Prace stawienie działek karton gips. Nie naruszających konstrukcji budowlanych budynku oraz części wspólnych ??? Problemy opisywałem we wcześniejszych watkach a teraz kolej an to ze strony wspólnoty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Z uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2006 roku, sygn. akt: VII SA/Wa 1431/05:
"W pierwszej kolejności należy zważyć, iż art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego ( w brzmieniu obowiązującym w dacie wykonywania remontu)
stanowił, że pozwolenia na budowę nie wymagało wykonanie robót budowlanych, polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych, jeżeli nie obejmował on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu i instalacji gazowych.
Ustalenia organów wskazywały ,iż przedmiotowy remont nie dotyczył elementów konstrukcyjnych budynku a polegał na zmianie układu poszczególnych pomieszczeń przez zmianę ścianek działowych , wymianę warstw podłogowych oraz pracach poprawiających estetykę lokalu. Zatem tego typu remont nie wymagał pozwolenia budowlanego .
Natomiast zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 1 Prawa budowlanego zgłoszenia właściwemu organowi wymagało wykonywanie robót budowlanych wymienionych w art. 29 w ust. 2 pkt 1-7 i 10 . W kontekście tej regulacji należy mieć na względzie , że zakres przedmiotowego remontu był taki , iż zamykał się w ramach jednego lokalu mieszkalnego i nie dotyczył całości budynku .
Wykładnia celowościowa przepisu art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego i zawartego w nim pojęcia "remont istniejących obiektów budowlanych " wskazuje ,że obowiązek zgłoszenia remontu zaistnieje wówczas gdy jego zakres dotyczyć będzie obiektu budowlanego jako całości.
Remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym nie dotykający części konstrukcyjnych budynku i nie mający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymagał w ocenie Sądu zgłoszenia ."
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i...o,1840514.html
Dziękuje za info.
Przecież Egzo i Zarządca udzielili ci prawidłowej odpowiedzi.
I tego się trzymaj.
O tym bowiem, czy jest się stroną danego postępowania administracyjnego nie decyduje sama wola czy subiektywne przekonanie osoby, ale okoliczność czy istnieje przepis prawa materialnego pozwalający zakwalifikować interes danej osoby jako "interes prawny" w rozumieniu art. 28 k.p.a. Pojęcie interesu prawnego ma charakter materialnoprawny, musi wynikać z przepisów prawa materialnego, czyli normy prawnej stanowiącej podstawę ustalenia uprawnienia lub obowiązku.
Zobaczymy co powie pan szanowny inspektor
Na zrobienie otworu w ściance DZIAŁOWEJ jeden Urząd Miasta chce PEŁNE pozwolenie na budowę a w innym mieście wystarczy zgłoszenie.
I oba te przypadki dotyczą ścian DZIAŁOWYCH.
To znam z autopsji, więc ten fakt proszę przyjmijcie ze zrozumieniem, że tak jest.
I jak wiadomo dla obu przypadków musiała być zgoda administratora/zarządcy nieruchomości.