Zmiana układu miejsc postojowych naziemnych

sylviisylvii Użytkownik
Witam wszystkich :)
Kupiłam mieszkanie wraz z miejscem postojowym naziemnym.Początkowo układ miejsc był taki, że co 3 miejsca był zrobiony odstęp. Moje miejsce znajdowało się właśnie przy takim odstępie, na którym bardzo mi zależało. Niestety w tym tygodniu zarząd wspólnoty bez jakiejkolwiek konsultacji z właścicielami tych miejsc, że zlikwiduje odstępy, aby dołożyć jeszcze trzy miejsca postojowe. Czy zarząd wspólnoty ma prawo podjąć samodzielnie taką uchwałę? Dodam, że jest to nowa wspólnota, jeszcze nie zostało zwołane żadne zebranie i niestety developer zwleka z oficjalnym przekazaniem tych miejsc właścicielom. Z planu dodanego do aktu notarialnego wynika, że powinny być odstępy co 3 miejsca.
Będę wdzięczna jeśli ktoś zna odpowiedź :)

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sylvii: bez jakiejkolwiek konsultacji z właścicielami tych miejsc
    Jesteś właścicielem miejsca postojowego, uwidocznione jest to w AN ? czy użytkownikiem (zapłaciłaś za urządzenie miejsca, grunt pod miejscem jest własnością wspólną) ?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może nie ma inwestycji zakończonej, nie ma pozwolenia na użytkowanie i są to zmiany na etapie budowy.

    Tak jak napisał elan124, czy masz prawo korzystania z konkretnego miejsca postojowego za które zapłaciłeś, które ma określony m2 i udział w nieruchomości, lub jest to tylko wskazanie miejsca gdzie możesz zostawiać samochód?
  • Opcje
    sylviisylvii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W AN mam zapisy "Strony oświadczają, że Deweloper zobowiązał się ustanowić na rzecz Kupujących prawo do korzystania z miejsca postojowego nr XX na placu postojowym, w ramach udziału w nieruchomości wspólnej związanego z lokalem nabywanym przez Kupujących" oraz "Strony oświadczyły, że - stosownie do art. 221 k.c. - ustalają sposób korzystania z nieruchomości wspólnej w ten sposób, że każdoczesny właściciel lokalu oznaczonego nr XX w budynku nr XX korzystać będzie - na zasadach wyłączności - bezterminowo i bezpłatnie z miejsca postojowego na placu postojowym oznaczonego numerem XX, którego granice zostały oznaczone na planie stanowisk parkingowych na placu postojowym, zaś uprawnienie do korzystania z pozostałych miejsc parkingowych na placu postojowym przysługiwać będzie nabywcom innych nieruchomości lokalowych, znajdujących się w budynkach nr XX i YY przy ul. ZZ, wskazanym przez Dewelopera, i Kupujący oświadczają, iż zrzekają się roszczeń, o których mowa w art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali".

    Pozwolenie na użytkowanie jest od połowy listopada, natomiast miejsca postojowe nie zostały jeszcze oficjalnie przekazane nabywcom.

    Nowy doklejony: 28.05.13 15:05
    Ktoś pomoże?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Te miejsca postojowe to nieruchomość wspólna, wspólnota mieszkaniowa może nie tylko urządzić dodatkowe parkingi, to jeszcze w inny, niż wynikający z aktu notarialnego sposób zadysponować tymi miejscami, np. wprowadzić odpłatność za korzystanie z nich, czy w ogóle zmienić sposób korzystania z nich.

    Oczywiście musi to być decyzja właścicieli lokali wyrażona w formie uchwały, zarząd nie może bez uchwały decydować o przeznaczeniu części wspólnej na miejsca parkingowe, ponieważ taka czynność przekracza zarząd zwykły nieruchomością, prowadzi do zmiany sposobu korzystania z nieruchomości (art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali).


    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt: III CSK 325/09:

    "Powód w niniejszej sprawie (dotychczasowy właściciel w rozumieniu ustawy o własności lokali) miał zapewne decydujący wpływ na rozwiązanie, które zostało przyjęte w odniesieniu do miejsc postojowych i polega na ich zaliczeniu do nieruchomości wspólnej, a nie np. na utworzeniu samodzielnego lokalu garażowego (lokalu o innym przeznaczeniu), w którym wszyscy bądź tylko niektórzy właściciele lokali mieliby udziały w określonej wysokości. Okoliczność ta sprawia, że wszyscy właściciele lokali mają prawo do nieruchomości wspólnej wyrażające się określonymi udziałami w jej współwłasności i wszyscy mogą z nieruchomości wspólnej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem społeczno-gospodarczym. Jeżeli zaś, jak w niniejszej sprawie, właściciele lokali określili w umowach z dotychczasowym właścicielem sposób korzystania z miejsc postojowych, to taki podział quoad usum części nieruchomości wspólnej może być w każdej chwili zmieniony uchwałą większości właścicieli lokali. Taka uchwała z pewnością narusza subiektywny interes dotychczasowego właściciela. Nie jest to jednak takie naruszenie, które uzasadniałoby uchylenie uchwały na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. Naruszenie interesu właściciela lokalu w rozumieniu tego przepisu stanowi bowiem kategorię obiektywną, ocenianą m. in. w świetle zasad współżycia społecznego. Uchwalona przez właścicieli lokali zmiana sposobu korzystania z miejsc postojowych odpowiada zaś tym zasadom z przyczyn określonych przez Sąd Apelacyjny. Z tych powodów nie jest więc uzasadniony zarzut naruszenia art. 5 k.c."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/801-iii-csk-32509-prawo-do-wylacznego-korzystania-we-wspolnocie
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    sylviisylvii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.