Brak deklaracji CIT

helenkamhelenkam Użytkownik
Od kilku lat wspólnota nie składała deklaracji CIT i co za tym idzie nie odprowadzała podatku od pożytków. Kto powinien zapłacić kary i odsetki. Mamy zarząd właścicielski i umowę zlecenie z firmą zarządzania nieruchomościami.

Komentarze

  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widocznie zarząd i firma znają prawo i wiedzą ,że WM nie płacą podatków. Osobiście uważam ,że składanie deklaracji CIT to idiotyzm , ale dla świętego spokoju po raz kolejny w tym roku ją złożyłem gdzie w kolejne rubryki wpisałem 0. Oczywiście jestem w stanie w US uzasadnić to.:bigsmile:
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspolnota ma podpisaną umowę na wynajem ściany pod reklamę, otrzymuje pokażny zastrzyk gotówki i nie powinna go opodatkować?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano maja 2013
    helenkam - napisz donos na siebie i swoją WM, że nie płacicie podatku,dostaniesz dyplom z US , a sąsiedzi Cię zlinczują. Ty już wiesz ,że należy płacić podatki więc po co się pytasz?
    I nie zapomnij dodać ksero tej umowy o wynajem ściany, to bardzo ułatwi robotę US.
    Komentarz edytowany Praktyk-realista
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Wspolnota ma podpisaną umowę na wynajem ściany pod reklamę, otrzymuje pokażny zastrzyk gotówki i nie powinna go opodatkować?
    Tak z ciekawości zapytam,co robicie z pieniędzmi uzyskanymi z wynajęcia tej ściany ?
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeznaczamy na utrzymanie nw
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano maja 2013
    [cite] helenkam:[/cite]Przeznaczamy na utrzymanie nw
    Jeżeli tak,to podatku nie płacicie.
    Tym samym macie ,mam nadzieję, zmniejszone zaliczki na utrzymanie NW.
    Bo, można ten dochód przeznaczyć zarówno na eksploatację jak i na FR.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest takie proste. helenkam chodzi o coś innego
    Kto powinien zapłacić kary i odsetki.
    Ona już wie ,że ktoś musi być winny. Oczywiście musi to być zarząd, który powinien zapłacić z własnej kieszeni.To byłoby najlepsze rozwiązanie (dla helenkam). To czysta zawiść nic ponadto.
    iga - to nie jest tak jak myślisz. Wydaję na unw, OK. Ale to jest dochód, które niektóre US uznają za nie pochodzące z GOOSPODARKI ZASOBAMI MIESZKANIOWYMI, bo tak sobie fiskus wymyślił nazwę, i z tego powodu jest opodatkowane.
    Powtórzę po raz kolejny swoje stanowisko. Taki wynajem jest opodatkowany we WM zarządzanych przez licencjonowanych zarządców, a nie opodatkowany w tych zarządzanych przez właścicieli. Wybór należy do Ciebie.:bigsmile:
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest to żadna zawiść, wyznaję zasadę: płacę, wymagam i kontroluję. Jako właściciel mam do tego prawo. Zarządca może uchylać się od płacenia podatków tylko z prowadzenia działalności swojej firmy na własne ryzyko. Nie ma prawa narażać wspólnoty na odpowiedzialność karno-skarbową.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Nie jest to żadna zawiść, wyznaję zasadę: płacę, wymagam i kontroluję. Jako właściciel mam do tego prawo. Zarządca może uchylać się od płacenia podatków tylko z prowadzenia działalności swojej firmy na własne ryzyko. Nie ma prawa narażać wspólnoty na odpowiedzialność karno-skarbową.
    Zgadza się.

    Deklarację CIT, WM powinna złożyć,nawet jak nie ma żadnego dochodu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    helenkam

    Deklaracja jest obowiązkowa. I problemem jest fakt, że termin minął. Grozi kara.

    Należy deklarację wypełnić i złożyć wraz z wyjaśnieniem dlaczego nie została złozona (a przy okazji złożyć tzw. "czynny żal" - wprawdzie nie jest obowiązkowy ale mile widziany).
    Od nie uiszczonej kwoty podatku nalezne będą odsetki.

    Od wynajmu ściany na reklamę należy odprowadzać podatek.

    Za brak deklaracji odpowiada zarząd.

    Wynajęta firma może mieć nieprzyjemności tylko z Waszej strony jesli stwierdzicie, że nie przygotowali Wam jej w terminie.

    Możecie posłuchać wcześniejszych doradców i "nie donosić na siebie". Ale musicie się liczyc z tym, że kiedyś być może niekoniecznie wspólnota, ale np. reklamująca się firma będzie kontrolowana i kontrolujący stwierdzą, że tamci mają wydatki w kosztach, a Wy nie pokazujecie przychodów.

    W deklaracji pokazujemy wszystkie przychody i koszty. Również te, które są zwolnione z opodatkowania.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z wyczerpał temat!
    Wypowiedzi Praktyka-realisty są dezinformacją i namawianiem do unikania płacenia podatku. Pomimo tego, że wspólnota mieszkaniowa nie jest podmiotem komercyjnym, zawierając umowę dzierżawy elewacji(dachu ect...) uzyskuje pożytek podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób prawnych! wynika to jasno i jednoznacznie z przepisów - vide ustawa PDOP (wcześniej tzn do 2007r owe dochody były pod pewnymi warunkami zwolnione z podatku)
    Kto powinien zapłacić kary i odsetki?
    -) odsetki od zaległości podatkowych płaci wspólnota
    -) kary - osoba(osoby) odpowiedzialna za uchybienie terminom tu osoby będące w zarządzie w okresie, w którym nie złożono deklaracji (jak napisał a-z , należy wraz z zaległymi deklaracjami podać przyczynę zaniedbania oraz wyrazić pisemnie tzw czynny żal, wtedy prawdopodobne jest odstąpienie od nałożenia kary finansowej - vide ordynacja podatkowa)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Otrzymywane przez Wspólnotę środki pieniężne (pożytki) z tytułu dzierżawy części terenu należącego do Wspólnoty oraz wynajmu części elewacji pod reklamę nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ponieważ nie jest to dochód z podstawowej działalności Wspólnoty. Otrzymane ww. pożytki stanowią zatem przychód z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, co skutkuje obowiązkiem ich opodatkowania stosownie do regulacji art. 7 ust. 1 updop, bez względu na to czy Wspólnota przekaże je na fundusz remontowy. Uzyskane z tego tytułu dochody tj. jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, jako nie pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, nie będą spełniały warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych. Nieistotne w tym przypadku jest także to, że otrzymane w ten sposób dochody zostaną przeznaczone na fundusz remontowy, bowiem nie zostanie spełniony warunek, co do źródła ich pochodzenia.
    Interpretacje podatkowe:
    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, 02.08.2011, sygn.: IPTPB3/423-25/11-6/GG
    Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 01.08.2011, sygn.: IBPBI/2/423-903/11/BG
    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 14.05.2012, sygn: IPPB3/423-190/12-4/MC

    Z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 01.08.2011 r., sygn. IBPBI/2/423-903/11/BG można wywnioskować, że wszystkie przychody otrzymywane od właścicieli lokali z tytułu najmu pomieszczeń wspólnych są opodatkowane, ponieważ nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, natomiast Dyrektorzy Izby Skarbowej w Warszawie, czy Łodzi stoją na stanowisku, że w takim przypadku decydujące jest czy stroną umowy najmu jest właściciel lokalu użytkowego czy mieszkalnego, tylko w tym pierwszym przypadku należy zapłacić podatek.
    Interpretacje podatkowe:
    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 18.04.2012, sygn.: IPPB3/423-76/12-2/MC
    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, 02.08.2011, sygn. IPTPB3/423-25/11-6/GG
    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, 09.01.2013, sygn.: IPTPB3/423-392/12-2/PM

    Przychód wspólnoty mieszkaniowej uzyskiwany z tytułu wynajmu lokalu użytkowego powstałego w następstwie przebudowy nieruchomości wspólnej nie stanowi przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, co w konsekwencji skutkuje tym, iż dochód z tego tytułu nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ze zwolnienia nie może bowiem korzystać dochód uzyskany z innego źródła niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeżeli zostanie przeznaczony na utrzymanie tych zasobów, nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wynikających z cytowanego powyżej artykułu. Zatem, Wspólnota powinna odprowadzić podatek dochodowy od dochodów z przedmiotowego lokalu użytkowego.
    Interpetacje podatkowe:
    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, 03.07.2012, IPTPB3/423-164/12-4/PM
    http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/87-podatek-od-osob-prawnych-cit/1435-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych---zwolnienia-

    Nowy doklejony: 28.05.13 22:57
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]Pomimo tego, że wspólnota mieszkaniowa nie jest podmiotem komercyjnym, zawierając umowę dzierżawy elewacji(dachu ect...) uzyskuje pożytek podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób prawnych! wynika to jasno i jednoznacznie z przepisów - vide ustawa PDOP (wcześniej tzn do 2007r owe dochody były pod pewnymi warunkami zwolnione z podatku)

    Pewne kwestie nie są jednoznaczne - tak jak powyżej - z niektórych interpretacji podatkowych wynika, że warunkiem opodatkowania jest w takim przypadku to czy stroną najmu jest właściciel lokalu użytkowego, czy mieszkalnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wynika to jasno i jednoznacznie z przepisów - vide ustawa PDOP
    fakt!! pojechałem odrobinkę za mocno z tą niby jasnością i jednoznacznością... ale wzburzony ciemnotą wciskaną koleżance helenkam przez Praktyka-realistę, użyłem tej retorycznej figury do zdyskredytowania bzdur z jego wspisu :)

    Przepisy podatkowe w stosunku do praktyki i realiów wspólnoty mieszkaniowej są w istocie baaaaardzo dalekie od jasności i jednoznaczności! :(
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie złożyć wszystkie zaległe czy też nie, zadam właścicielom na zebraniu. Obowiązek złożenia deklaracji przez firmę zarządzającą wynika z zapisów umowy, czy w tej sytuacji wspólnota ze swojego konta reguluje należność główną a odsetki i ewentualne kary spadną na zarządcę
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie złożyć wszystkie zaległe czy też nie, zadam właścicielom na zebraniu
    moim zdaniem, to zadawanie(rozważanie) tego typu pytania nie ma sensu. Równie dobrze możesz zapytać właścicieli lokali czy życzą sobie zamontowania systemu monitoringu rozpoznającego bezdomnego na klatce schodowej, który by unieszkodliwiał go za pomocą miny przeciwpiechotnej...

    Skoro już pozyskaliście wiedzę, że wspólnota nie składała CIT-8, to należy dopełnić ten obowiązek i już! bo jesli nie, to będzie to oznaczało, że wraz z zarządcą-niedbalcem stajecie się współodpowiedzianymi tego zaniedbania, - wszystko.

    Dziwne, że skarbówka się nie upomina o zeznanie/zeznania roczne... Może być i tak, że zarządca zwyczajnie nigdy nie zgłosił wspólnoty w urzędzie (druk NIP-2) ??
    Należałoby to wyjaśnić, i wówczas uzgodnić z urzędem jak głęboko wstecz, cofać się z deklaracjami?
    _ _ _ _ _ _ _ _

    Problem z zaległym podatkiem, będzie taki że trzeba zbiorczo go zapłacić tu i teraz (a przedmiotowe pożytki zapewne już dawno temu zostały "zagospodarowane") dodatkowo odsetki od zaległości podatkowych, których pokrycia należałoby zarządać od zarządcy-niedbalcy, ale póki co, to wydatek dla wspólnoty...

    Co do ewentualnej kary (w przypadku nie wyrażenia tzw czynnego żalu, przy złożeniu zaległych deklaracji). to dział egzekucyjny US będzie prowadził dochodzenie. Najpierw wezwie osobę/osoby podpisane na tych deklaracjach(wyjaśnieniach) po czym, po złozeniu przez te osoby zeznania (że nie one są odpowiedzialne zaniedbania, tylko firma zarządzająca), będzie wzywał/ścigał osoby odpowiedzialne w firmie zarządcy.
    W sunie nieciekawa prerspektywa dla wszystkich, więc naprawdę wygodniej jest dać urzędasom możliwość odstąpienia od wymierzania kary/mandatu poprzez dołączenie tego "czynnego żalu" do zaległych NIP-2, CIT-8 i wyjasnień :)
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zebranie roczne wspólnoty zwołane na wniosek włascicieli jutro. Prawdopodobnie wystąpimy z wnioskiem do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego i usunięcie wszelkich nieprawidłowości to jego zadanie
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj będzie się w tej WM działo? A helenkam zyska nowych przyjaciół.
    Powtórzę po raz kolejny - WM zarządzane przez Zarząd właścicielski nie płacą żadnych podatków, te zarządzane przez licencjonowanych zarządców -TAK.
    A w zacietrzewieniu można samemu sobie zaprzeczać.
    uzyskuje pożytek podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym osób prawnych! wynika to jasno i jednoznacznie z przepisów - vide ustawa PDOP
    Przepisy podatkowe w stosunku do praktyki i realiów wspólnoty mieszkaniowej są w istocie baaaaardzo dalekie od jasności i jednoznaczności! :(
    Wolałbym zamiast interpretacji urzędnika skarbowego, który występuje jakby we własnej sprawie przeczytać orzeczenie sądu, bo to ono rozstrzyga. A że nie mamy precedensu sądowego to każda sprawa jest rozpatrywana osobno. Oczywiście jeżeli US w danej miejscowości wszczyna postepowanie w sprawie jakiegoś pożytku to niech udowodni swoją rację, w ostateczności przed sądem. To ,że ktoś twierdzi ,że pozyskiwanie pożytków jest inna działalnością WM niż GZM błądzi. Ale cóż, pozostaniemy przy swoich zdaniach.:bigsmile:
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic nie będzie się działo, ja żądam tylko aby zarząd czy też administrator złożył wszystkie zaległe deklaracje CIT oraz wyjaśnił sprawę podatku. Czy to tak wiele?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj będzie się w tej WM działo? A helenkam zyska nowych przyjaciół.
    Czasem trzeba posmakować zupy z lebiody (albo co tam kto nie lubi), żeby zwykłą kartoflankę docenić.
    Jak właściciele pożyją trochę z zarządem przymusowym, to może otrzeźwieją i zaczną ze sobą współpracować zamiast się kłócić
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.