Zarządzanie drogą osiedlową gdy właścicielem jest deweloper.

szarlotkaszarlotka Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
być może temat był już rozważany , ale potrzebuję szybko , konkretnej podpowiedzi.
Mieszkam na osiedlu- nowo wybudowane, deweloper sprzedał część domów , jest droga, oświetlenie-ale budowa trwa dalej.
Wysłał do nas informację , że chce nam przekazać zarządzanie skończoną cześcią - opłaty za odśnieżanie i oświetlenie - tu chce by faktury były wystawiane na nas.
zaproponował nam założenie stowarzyszenia.
Mam pewne wątpliwości.
Właścicielem drogi jest deweloper- mamy w aktach notarialnych zapis o prawie używania oraz ze po zakończeniu budowy wszyscy mieszkańcy stana się jej współwłaścicielami w odpowiedniej części.
Czy jako stowarzyszenie będziemy mogli zarządzać drogą , która nie jest naszą własnością ? jakich czynnosci nalezy dopłnić i na co zwrócić uwagę by żadna ze stron nie mogła wyrządzić szkody .
dziękuję Anna

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Dopóki właścicielem drogi jest deweloper - on ponosi koszty jej utrzymania, o ile nie zawarto odmiennych postanowień w umowach deweloperskich. Oczywiście możliwe jest porozumienie z nabywcami, ale z każdym należy negocjować osobno, poza wspólnotą mieszkaniową. Propozycja powołania stowarzyszenia jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu, po prostu deweloper szuka sposobu żeby nie płacić za drogę.

    Kiedy staniecie się współwłaścicielami drogi - będziecie ponosić koszty jej utrzymania stosownie do udziałów, sądzę, że dobrze byłoby dla wszystkich, aby deweloper przenosząc udziały w gruncie zaproponował zarząd tą drogą na zasadach wynikających z ustawy o własności lokali. W przeciwnym razie w przyszłości będą problemy, ponieważ do zarządy drogą zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego regulujące zarząd współwłasnością.


    "Przepisy kodeksu cywilnego nie są po prostu w omawianym zakresie dostosowane do zmieniających się warunków gospodarczych.
    Podkreślenia wymaga, że problem ten dotyka nie tylko wspólnoty mieszkaniowe i ich członków, ale również współwłaścicieli wspólnych dróg, czy infrastruktury, gdy np. kilkudziesięciu właścicieli domów jednorodzinnych musi podejmować decyzje w sprawie wspólnej infrastruktury, która stanowi przedmiot współwłasności."
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1861-ustawodawca-dyskryminuje-wspolwlascicieli-garazu-wielostanowiskowego-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.