Bunt wrocławskich zarządców, za nimi pójdą inne miasta
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Jeżeli wrocławscy urzędnicy sa tacy " prqwowierni" to niech odpowiedzą zarzadcą skąd maja brać kase na smieci jesli ktos nie zaplaci?<br /><br />I ACa 1309/00<br /><br />Pierwsze - to koszty zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się głównie wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawn….<br />Środki uiszczone na tej podstawie mogą być przeznaczone tylko na zarząd nieruchomością wspólną<br /><br />Drugi rodzaj wydatków ponoszony przez właścicieli - to wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu (art. 13 ust. 1 ustawy). Chodzi to głównie o koszty zużytej przez właściciela energii cieplnej oraz wody, wywóz nieczystości<br />I to nie jest wcale śmieszne pytanie.<br />Jesli nie moga "pozyczyć " z kosztów zarzadu to skąd? Kredyt komercyjny?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Nic się w naszym życiu nie zmienia, po prostu zapłacimy więcej a czy przelewam pieniądze na konto firmy czy miasta - wsio rawno.
Oczywiście negatywnie oceniam tą reformę i całkowite nieprzygotowanie urzędów do niej. W piątek złożyłem za swoją WM deklaracje, i co się dowiedziałem ,że urząd nie może jej przyjąć ponieważ żąda ode mnie uchwały WM "upoważniającą mnie" do złożenia deklaracji wraz z pełnomocnictwami właścicieli. Ręce opadają. Poprosiłem to na piśmie i zapowiedziałem ,że wyślę to pocztą do Prezydenta Miasta wraz ze skargą na urzędników, którzy naruszają KPA. Podobno warunkowo ją przyjęto i pokwitowano ,ale zapowiedziano ,że na piśmie dostanę takie żądanie uzupełnienia dokumentów. Czekam z niecierpliwością.
Pewnie chodzi im o uchwale w sprawie wyboru zarządu lub "oświadczeniu", że zarząd nie został wybrany a to czy już jesteś właścicielem to powinni sami sobie sprawdzić
Czy wiedząc o fakcie że jeden z właścicieli celowo i świadomie zaniża ilość zamieszkujących w jego lokalu osób można uchwałą właścicieli spowodować naliczenie właściwych i zgodnych z faktycznym stanem opłat dotyczących wywozu odpadów komunalnych za jego lokal?
Właściciel oświadczył... a jeżeli udowodni się mu składanie fałszywych oświadczeń to podpada pod KK.
stonka - to jest zadanie dla Zarządu weryfikowanie oświadczeń właścicieli. To są pobożne życzenia, pod nic nie podpada, za dużo naczytałeś się kryminałów.
Również za moje dane w deklaracji nie poniosę żadnych sankcji karnych , ponieważ w deklaracji musiałoby być pouczenie o odpowiedzialności.:bigsmile:
Czyli uważasz, że żadnej odpowiedzialności nie ponosi właściciel nieruchomości, który wskazał nieprawdę... pogratulować
A Zarząd składając deklarację w tym momencie z nieprawdziwymi danymi, podpada pod karno-skarbówkę
Kuriozum...
Jak byś postąpił jako członek Zarządu gdybyś wiedział że właścicielka łże w oświadczeniu że w jej lokalu zamieszkuje tylko ona a masz wiedzę + wiedza wszystkich pozostałych właścicieli że tak nie jest, że oprócz niej zamieszkuje od dłuższego czasu ktoś jeszcze?
Proszę o podstawę prawną, gdyż takowego uprawnienia nie znam.
Art. 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stanowi, że:
„jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), lub właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.”
Problem jest to, że zarządcy nie mają narzędzi prawnych, które upoważniałyby ich do weryfikacji danych dotyczących właścicieli lokali, jak chociażby ile osób faktycznie mieszkających w lokalu. Oczywiście dane meldunkowe są dla zarządców dostępne i winny być zgodne z prawem. Zasadniczo zarządzający może się na nie powoływać, ale z drugiej strony w wielu przypadkach to fikcja. Zarządca nie ma w ogóle uprawnień, aby żądać od właścicieli danych tego rodzaju. Prawo nie jest dostosowane do tej całej śmieciowej rewolucji.
Poza tym nie lada problem mają właściciele w małych wspólnotach mieszkaniowych:
"Urzędnicy nagminnie odmawiają przyjmowania indywidualnych deklaracji śmieciowych od właścicieli lokali z małych wspólnot mieszkaniowych domagając się, aby
rozliczenia dokonywane były zbiorowo...Ponieważ małe wspólnoty mieszkaniowe w sprawach zarządu co do zasady działają w reżimie kodeksu cywilnego a nie pod rządami ustawy o własności lokali - przepis art. 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakładający obowiązek rozliczania wywozu nieczystości za pośrednictwem wspólnoty nie ma zastosowania.
Z inną sytuacją mielibyśmy natomiast do czynienia w razie zawarcia przez tych właścicieli umowy o sposobie zarządu w formie aktu notarialnego (por. art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o własności lokali).
Właściciele w małej wspólnocie rozliczają się zatem samodzielnie, o ile nie zmienili sposobu zarządu nieruchomością wspólną."
Więcej na ten temat w artykule:
Deklaracja śmieciowa w małej wspólnocie – urzędnicy wprowadzają w błąd
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2002-deklaracja-smieciowa-w-malej-wspolnocie--urzednicy-wprowadzaja-w-blad
Powtarzam po raz kolejny, w całej Polsce stawki powinny wynikać z wielkości nieruchomości (lokalu) i tak samo jak podatek od nieruchomości ściągany przez urząd. I tak byliby niezadowoleni.:bigsmile:
a u nas jak zwykle.
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14096868,Sterta_smieciowych_grzechow_miejskich_urzednikow.html#ixzz2WTOnsmFX